Supraveghere Video

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Sibelux
    Incepator
    • 11.aug.2009
    • 1

    Supraveghere Video

    Buna,
    Eu am o firma care se ocupa cu comertul calculatoarelor si a softului pe viitor asta insemna in cateva luni as dori sa deschid un departament de paza si protectie in cadrul firmei care sa se ocupe in special de Supraveghere Video, am citit legea 333/2003 si H.G. 1010 si am vazut ca am nevoie de autorizatie din partea IGP as dori sa imi spuna si mie cineva (daca este posibil) un avocat sau cineva care a trecut prin acceasi etapa care sunt pasii exacti pentru a putea obtine autorizatie de la IGP (ce acte trebuie sa mai fac sau schimbari in statutul firmei).

    In Speranta unui ajutor.


    Va Multumesc anticipat.
  • DanielC
    Membru
    • 13.mar.2008
    • 179

    #2
    Va salut!
    In cazul in care doriti sa aveti un departament de paza si protectie....va trebuie societate separata ...deorece din cate stiu eu acestea au specificat prin lege obiect unic de activitate.
    Daca doriti sa va ocupati de supraveghere video, trebuie sa va luati autorizatia pentru efractie de fapt (partea de video fiind inclusa in aceasta).
    Trebuie sa va verificati statutul societatii si sa verificati daca in obiectul de activitate aveti codul caen corespunzator. Va trebuie 7420 pentru activitati de proiectare, 3162 pentru producere sisteme de efractie (daca e cazul), 4531 pentru instalare, 4534 pentru intretinere, + activitati de consultanta in domeniu. Am impresia ca pentru unele dintre ele s-a facut o recodificare...dar puteti dupa aceste coduri sa verificati pe net noul CAEN.
    Deasemenea trebuie ca personalul dvs care va activa in respectivul domeniu sa aiba specializare in domeniu (cu diploma legala).
    Dupa ce verificati ca aveti acestea...primul pas este sa va duceti la Directia de Ordine a Politiei din judetul de unde activati.
    Acolo veti cere un opis cu hartiile care va sunt necesare. Necesarul de hartii il aveti trecut in legile pe care ati amintit ca le aveti si le-ati citit.
    Dar este bine mai inainte sa stabiliti o legatura cu biroul respectiv din cadrul Politiei pentru a vedea exact procedura.
    Veti avea destul de multe drumuri de facut...procedura de autorizare va dura cateva luni (minim 2-3), vor fi necesare multe hartii...proceduri etc dar nu e nimic imposibil.
    In cazul in care va intereseaza paza, protectia, interventia rapida....procedura e relativ asemanatoare...si tine de aceeasi Directie de Ordine Publica a Politiei.
    Succes!

    Cu respect!
    ~Cu Respect!

    Comentariu

    Procesare...