Instalare/completare Kit videointerfon commax

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Jupinu
    Incepator
    • 15.aug.2008
    • 97

    Instalare/completare Kit videointerfon commax

    Am cumparat azi un Kit videointerfon CDV-50P cu extensia audio DP-4VH de la Commax.

    Din cate am observat, kitul nu contine yala electromagnetica/broasca electromagnetica si nici alimentatorul pentru aceasta. Ce broasca electomagnetica si alimentator imi recomandati astfel incat sa fie compatibila 100% cu ce am cumparat eu? Daca ulterior doresc sa-i pun si deschidere cu cartela, ce imi recomandati?
  • DanielC
    Membru
    • 13.mar.2008
    • 178

    #2
    Salut!
    Din cate cunosc nici un kit de videointerfon nu contine in el si yala cu alimentarea acestuia.
    Yala electromagnetica deobicei o cumparati in functie de tipul de usa pe care o instalati. Exista 2 variante...ingropate ( varianta scurta sau lunga) si aparenta (cum sunt cele de la interfoniile din scarile de bloc).
    Pret...cam 100-150 lei. O gasiti peste tot in Praktiker, Bricostore, etc.

    Eu v-as recomanda modelul ingropat...este mai elegant.
    Avand in vedere ca defapt aceasta este o contrayala....in exteriorul portii veti monta o clanta falsa.....sau un maner ''orb''....dvs avand acces cu cheie (trebuie sa verificati ca broasca existenta trage ''limba'' cand rotiti cheia invers).
    Nu se pune problema de compatibilitate...toate yalele electromagnetice va functioneaza. Si majoritatea se instaleaza si pe stanga si pe dreapta usii. In cazul in care nu....alegeti in functie de usa dvs.
    Multe interfoane scot si tensiune ptr yala. Deoarece yala insa suge pana la 1 A aproape ( la 12 V)....este bine ca va luati transformator separat.
    In functie de tipul de yala ...luati transformatorul adaptat la alimentarea si consumul acesteia .
    In cazul in care ulterior va veti monta un cititor de proximitate (va recomand Rosslare)....nu uitati sa va lasati / trageti fire si pentru acesta!

    Cu respect!
    ~Cu Respect!

    Comentariu

    • Jupinu
      Incepator
      • 15.aug.2008
      • 97

      #3
      Este bine sa cumpar un AY KR12 (cititor de proximitate) si ATR 13W (tag de proximitate)? Vom fi doar 4 utilizatori.

      Ce alimentator trebuie sa iau?

      Comentariu

      • Jupinu
        Incepator
        • 15.aug.2008
        • 97

        #4
        Ce yala ingropata sa aleg dintre: Yli, Viro si Nadal Badal? Care este mai buna? Unele se alimenteaza in CC altele in CA....

        Comentariu

        • DanielC
          Membru
          • 13.mar.2008
          • 178

          #5
          Este foarte bun acel cititor ...cu cartele aferente. Atentie insa! Acel cititor insa.....are nevoie de un controller ! Adica de o electronica micuta....care ca si montaj necesita o cutie/ doza rezistenta la intemperii....ceva de genul asta.
          Ca yale eu am lucrat cu Nadal si sunt ok. Nu ma indoiesc insa ca si celelalte sunt la fel de bune
          Avand in vedere ca veti avea de alimentat...1 yala 2 controller 3 cititor.....va recomand sa mergeti pe 12 V curent continuu...ca sa folositi un singur transformator.....care sa le duca pe toate (ca fapt divers...daca nu ma insel controllerul pentru acel cititor are si borne ptr un acumulator de backup).

          Cu respect!
          ~Cu Respect!

          Comentariu

          Procesare...