Legatura videointerfon commax

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Ranettius
    Membru Marcant
    • 18.oct.2005
    • 589

    Legatura videointerfon commax

    Buna ziua!

    Am inteles pot lega in serie 3 videointerfoane commax la acceasi cutie apelare externa. Adica de la poarta cand sun sa sune la toate cele 3 aparate din casa si de la fiecare sa pot deschide/vorbi.

    Pentru asta trebuie sa plec de la poarta cu 3 cabluri FTP si 3 cabluri 2*0.75 catre fiecare aparat din casa? Sau plec doar catre primul si apoi in serie catre al doilea si al treilea? In acest caz, intre aparate, cu ce cabluri merg?

    Multumesc.
  • DanielC
    Membru
    • 13.mar.2008
    • 178

    #2
    Salut,
    Cel mai bine va ajuta la aceasta schema de montaj pe care o aveti la videointerfonul respectiv.

    Din cate stiu eu....la commax.....aveti un post de interior master.....de la care puteti pleca catre 2 posturi slave.
    Deci cablurile de la poarta....le trage catre master...si apoi catre slave.
    Va atasez o mica brosura...nu stiu daca va fi ptr modelul ales de dvs....dar acopera cele mai raspandite commax-uri de pe piata.
    Puteti incerca si pe site-ul official commax...gasiti din belsug documentatie. Hotarati-va mai intai pe un model care il gasiti la noi.

    Va sfatuiesc sa va numarati cu atentie firele...ca nu cumva sa uitati ceva...si apoi sa regretati.
    Intre interfoane veti folosi utp/stp/ftp. Atentie....fiecare interfon are nevoie de alimentare 230 V. Deci pregatiti-va la locatia/ amplasamentul fiecarui post de interior cate o priza sau fire trase din tablou / priza/doze etc.
    Cel mai bine este daca acele cablaje de la poarta spre interior....le efectuati in tub IPEY (PVC) ...mufat corect..cu grad de umplere corespunzator....astfel ca ulterior folosind cablurile existente...sa puteti sa mai introduceti suplimentar alte cabluri.

    Succes!

    Cu respect!
    Fișiere Atașate
    ~Cu Respect!

    Comentariu

    • Ranettius
      Membru Marcant
      • 18.oct.2005
      • 589

      #3
      OK. Multumesc mult de raspuns.

      Comentariu

      Procesare...