Interfon Commax

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • copilu211
    Incepator
    • 05.nov.2009
    • 5

    Interfon Commax

    buna ziua,am un post interior care s-a stricat dar nu stiu valorile pieselor defecte.aveti schema electrica a postului interior?
  • DanielC
    Membru
    • 13.mar.2008
    • 179

    #2
    Va salut,
    Nu cred ca o sa gasiti pe undeva schema electrica!
    O sa gasiti multe asemanatoare....dar exact pe modelul dvs ....nu cred.
    Si aceasta ptr ca producatorii/ansamblatorii nu le pun la dispozitia publicului larg.
    Cand spuneti valorile componentelor defecte....banui ca va referiti la valorile electrice ...
    Deobicei..interfoanele model mai nou....folosesc SMD-uri....
    Daca sunteti electronist cu experienta....nu o sa aveti prb sa identifcati/masurati /schimbati componente digerabile ca rezistente/diode/condensatori etc.
    Daca cumva este crapat vreun integrat dedicat...s-ar putea sa il reparati numai cu unul nou.

    Cu respect!
    ~Cu Respect!

    Comentariu

    • copilu211
      Incepator
      • 05.nov.2009
      • 5

      #3
      pai..da,trebuiesc inlocuite cateva rezistoare,condensatoare si diode dar nu se mai poate citi valoarea pe ele si de aceea imi trebuia o schema...am gasit ceva asemanator dar inca nu m-am apucat de treaba in speranta k voi gasi schema postului.in acest caz mi-am adus aminte k mai am un post pe care inca nu l-am desfacut si sper sa pot citi (sa nu fie si acela defect) si sa pot inlocui piesele cu valorile corecte. eu va multumesc si va doresc o zi placuta.

      Comentariu

      • DanielC
        Membru
        • 13.mar.2008
        • 179

        #4
        Daca aveti inca un post functional e mult mai bine....si ptr faptul ca o sa puteti sa faceti masuratori comparative....ca sa vedeti exact unde e problema.
        In ce priveste codurile....e posibil sa va ajute unele cataloage cu coduri de smd-uri sau e posibil sa nu va fie de folos.
        Eu am intalnit multi producatori care folosesc coduri proprii.

        Cu respect!
        ~Cu Respect!

        Comentariu

        • copilu211
          Incepator
          • 05.nov.2009
          • 5

          #5
          a cam esuat planul cu celalalt post deoarece nu au aceeasi scema ,fiind unul master si unul slave..in fine ..poate gasesc pe undeva vreo schema asemanatoare.acum insa m-am hotarat sa montez un videointerfon in locul celui vechi deoarececonsider k e mai util neavand o vizibilitate buna la poarta din locul unde este montat interfonul.ma puteti ajuta cu o schema de legare a videointerfonului?dak insa schema unui videinterfon difera de la un model la altul,atunci va cer parerea dupa ce ma decid asupra modelului pe care o sa il cumpar si vedem in functie de cel ales ce legaturi trebuiesc facute.dak se poate sa imi recomandati un model anume...sunt bineprimite orice sugestii.va multumesc si va doresc o duminik placuta!!

          Comentariu

          • DanielC
            Membru
            • 13.mar.2008
            • 179

            #6
            Puteti sa folositi orice interfon vi se pare accesibil la pret. Eu personal prefer Commax (cele mai accesibile / cunoscute color sunt seria CDV50 + DRC 4). Sunt mai cunoscuti / fiabili!!!
            Scheme de montaj difera usor de la un model la altul.....si le gasiti in manualul echipamentului....Majoritatea se leaga pe 4 fire (audio+video+com+12V). Si cum banui ca la vechiul videointerfon ati avut cel putin 4 fire...le veti folosi pe acelea.
            Daca aveti un post slave bun....si aveti nevoie de 2 posturi de interior....cumparati un interfon care sa se potriveasca cu acesta.
            Pe piata mai gasiti si videointerfoane Winners, Electra, Kokom etc.

            PS.Eu mai am momentant in firma ptr teste un Commax serie DPV si un Winners (nu stiu exact ce model...o sa verific mai tarziu).
            Daca cumva din intamplare sunt identice cu videointerfonul dvs.... pot incerca sa masor eu componentele defecte ale caror valori nu le stiti din interfonul dvs.

            Cu respect!
            ~Cu Respect!

            Comentariu

            • copilu211
              Incepator
              • 05.nov.2009
              • 5

              #7
              Ar fi bine sa fie identice schemele,eu am facut cateva poze placii din interiorul postului dar...nu se prea intelege.. poate aveti vreun aparat foto mai performant sa faceti o poza la unul din interfoanele pe care le aveti momentan si sa indic piesele pe acea poza..va multumesc

              va doresc o zi frumoasa
              Fișiere Atașate

              Comentariu

              • DanielC
                Membru
                • 13.mar.2008
                • 179

                #8
                Din nefericire nu sunt acelasi model.
                Constat insa ca sunt folosite componente discrete...ceeeace e bine.
                Daca numai acele componente sunt arse...eu cred ca veti reusi sa il reparati fara probleme chiar dvs (asta in cazul in carenu doriti sa apelati la un electronist cu experienta).
                Pentru condensatoare folositi fara probleme valori similare celorlalte condesatoare de pe placa (vad ca sunt mai multe). Dioda o aproximati....la fel si rezistenta...dar dupa ce incercati sa scoateti o schema la montajul respectiv ca sa vedeti pe ce circuit sunt puse si cam ce ar trebui sa faca. Daca dioda e de protectie sens curent ....puteti chiar sa renuntati la ea ptr probe....
                Succes!

                Cu respect!

                PS. In poza dvs desi e neclara eu nu am vazut nimic carbonizat. Pe resistentele respective nu se mai vede codul de culori al acestora? Pe condensatoare nu mai sunt trecuti uF si U? Pe dioda nu mai scrie nimic?
                ~Cu Respect!

                Comentariu

                • copilu211
                  Incepator
                  • 05.nov.2009
                  • 5

                  #9
                  nu se vede in poza ,dar sunt 2 condensatoare din care au mai ramas doar
                  piciorusele,si cateva ezistente si diode afumate ..inegrite .dar cum spuneati o sa incerc sa aproximez .va multumesc mult si o zi placuta

                  Comentariu

                  Procesare...