Asigurare imobil si bunuri

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • intelinside
    Incepator
    • 12.sep.2007
    • 63

    Asigurare imobil si bunuri

    Am decis sa aleg o asigurare pentru bunuri si imobil vs. alarma imobil (momentan pana ma reglez cu banii si pun si alarma) dar am cateva intrebari:
    1. Casa am luat-o in 2008 prin credit bancar IPOTECAR si cum cere banca am facut si o asigurare pentru imobil (pereti) cesionata in favoarea bancii printro firma de asigurari agreata de ei.
    Acum m-am dus la Generali sa imi asigur bunurile dar ei spun ca nu pot sa imi asigure bunurile separat, ci doar impreuna cu imobilul. Nu ma deranjeaza acest lucru, dar apare o intrebare: un imobil care deja este asigurat la o societate de asigurari se mai poate asigura si la alta societate de asigurari? Cei de la Generali spun ca da, pentru ca prima asigurare este cesionata in favoarea bancii, iar asta pe care vreau sa o inchei va fi in favoarea mea. Pana la un moment dat lucrurile au o logica, spun eu, dar mai apare o intrebare: daca explodeaza sandramaua cei de la Generali o sa ma despagubeasca cu suma de bani asigurata, pentru un imobil care este proprietatea mea, dar care in acelasi timp este cumparat cu banii bancii, deci o sa imi dea niste bani pe care eu inca nu i-am platit pe casa? sau cum vine treaba?
    Stie careva care este legislatia in domeniul acesta pentru ca vreau sa ma asigur inainte sa dau banii (ei spun multe pana iti iau banii... dupa, D-zeu cu mila).
    2. Mie mi-a recomandat un prieten Generali si in plus mi se pare super OK oferta lor. Are altcineva alte pareri?
  • georgel
    Membru
    • 12.sep.2009
    • 280

    #2
    dute si la bcr. am casa evaluata la 100 000 euro si platesc in rate semestriale cate 150 ron si este full

    Comentariu

    • DanielC
      Membru
      • 13.mar.2008
      • 179

      #3
      Salut!
      Din cate cunosc este ok sa iti faci reasigurare la un imobil...
      Eu sunt asigurat la Generali....dar cu asigurare privata de viata...nu cu imobiliara.
      Ce pot sa iti spun despre ei....in linii mari sunt seriosi....castiga destul de pe urma clientilor ca noi.....agentii lor de vanzari sunt destul de slab pregatiti....foarte putini dintre ei stiu sa raspunda la intrebari pertinente pe ei interesandu-i doar comisionul....
      Asigurati-va ca intelegeti pe deplin toate clauzele contractului....si ca toate aspectele care va intereseaza sunt trecute in contract.

      Cu respect!
      ~Cu Respect!

      Comentariu

      • lorinel
        Incepator
        • 13.dec.2012
        • 1

        #4
        Răspuns la: Asigurare imobil si bunuri prin Generali

        Eu am cumparat pentru casa mea o asigurare de locuinta facultativa, la un pret foarte bun de pe un site specializat in asigurari de locuinta. Am ales sa o inchei online pentru ca in localitatea in care stau eu nu prea am de la cine sa aleg sa fac o asigurare de locuinta si nici nu prea poti sa beneficiezi de acoperirea a cat mai multe riscuri. Cred ca si anul viitor voi alege sa imi prelungesc asigurarea la aceasta companie de asigurare ieftina. Am putut efectua un calcul pentru pretul asigurarii si sunt sigur ca astfel am ales ce era mai ieftin pentru mine.

        Comentariu

        • gmtiby
          Living Legend
          • 24.oct.2008
          • 1192

          #5
          Răspuns la: Asigurare imobil si bunuri prin Generali

          Postat în original de intelinside
          Am decis sa aleg o asigurare pentru bunuri si imobil vs. alarma imobil (momentan pana ma reglez cu banii si pun si alarma) dar am cateva intrebari:
          1. Casa am luat-o in 2008 prin credit bancar IPOTECAR si cum cere banca am facut si o asigurare pentru imobil (pereti) cesionata in favoarea bancii printro firma de asigurari agreata de ei.
          Acum m-am dus la Generali sa imi asigur bunurile dar ei spun ca nu pot sa imi asigure bunurile separat, ci doar impreuna cu imobilul. Nu ma deranjeaza acest lucru, dar apare o intrebare: un imobil care deja este asigurat la o societate de asigurari se mai poate asigura si la alta societate de asigurari? Cei de la Generali spun ca da, pentru ca prima asigurare este cesionata in favoarea bancii, iar asta pe care vreau sa o inchei va fi in favoarea mea. Pana la un moment dat lucrurile au o logica, spun eu, dar mai apare o intrebare: daca explodeaza sandramaua cei de la Generali o sa ma despagubeasca cu suma de bani asigurata, pentru un imobil care este proprietatea mea, dar care in acelasi timp este cumparat cu banii bancii, deci o sa imi dea niste bani pe care eu inca nu i-am platit pe casa? sau cum vine treaba?
          Stie careva care este legislatia in domeniul acesta pentru ca vreau sa ma asigur inainte sa dau banii (ei spun multe pana iti iau banii... dupa, D-zeu cu mila).
          2. Mie mi-a recomandat un prieten Generali si in plus mi se pare super OK oferta lor. Are altcineva alte pareri?
          Pentru intrebari, asigurari, case, masina, etc, puteti lua legatura cu Ciprian Mocanu la tel : 0727854474
          Este un prieten de-al meu, va poate ajuta cu orice intrebare,nelamurire, asigurare casa, masina casco/RCA.

          Multumesc

          Comentariu

          • Seni
            Living Legend
            • 05.mar.2006
            • 3526

            #6
            Răspuns la: Asigurare imobil si bunuri prin Generali

            iti iese macar o bere?

            Comentariu

            • gmtiby
              Living Legend
              • 24.oct.2008
              • 1192

              #7
              Răspuns la: Asigurare imobil si bunuri prin Generali

              Postat în original de Seni
              iti iese macar o bere?
              Stimate, incercam doar sa ajut, NU, bere nu-mi iese, nici vin, vin femei. Ii multumesc lui Dumnezeu am nevoie de tot ce-mi trebuie, sunt insurat, am o casuta, un copil minunat, 2 masini. Asa este cu facerea de bine F..... de mama. INCERCAM doar sa indrept persoana cu intrebari catre cineva care cunoaste legislatia si ii poate da un sfat/solutie mai bun/buna.
              Spre surprinderea TA, lucrez si eu la o firma de asigurari, dar ma ocup de IT, asigurarile nu ma intereseaza. Daca vroiam sa fac comisioane sau SA-MI IASA MAI MULTE BERI, EVENTUAL BAXURI, faceam EU asigurari.

              Toate cele bune si sarbatori cu MULTA BERE pt tine !

              Comentariu

              Procesare...