Cum poti face cainii mai agresivi?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Shaq
    Living Legend
    • 06.mar.2005
    • 1302

    Cum poti face cainii mai agresivi?

    Salutare, am doi caini ciobanesti. Unul are 3 ani-femela, si altul 2 ani-mascul. Intra oricine in curte si ei nimic. Cum ii pot face sa reactioneze?
    mai bine intreaba daca nu cunosti
  • DanielC
    Membru
    • 13.mar.2008
    • 179

    #2
    Va salut t!
    Sper ca nu o sa va supere mica propunere pe care am sa o fac....

    Eu pot sa va realizez o automatizare mica....un sistem alcatuit dintr-o cusca metalica aprox 50 cm / 50 cm....care se va amplasa in imediata apropiere a portii.
    In momentul in care cineva apasa pe sonerie....sau optional la dorinta beneficiarului....cineva deschide poarta... cusca metalica se va deschide automat lasand sa iasa afara o ....pisica!!!
    Sunt sanse mari ca in harmalaia care urmeaza dintre caini si pisica....hotul....sau vizitatorul nepoftit sa fie prins.....si sa se lecuie de a intra nedorit prin curtile oamenilor!!!
    Nu va trebuie inafara de automatizare....decat de o pisica de foarte buna calitate...eventual cu mult tupeu ca sa ii jigneasca bine pe caini.

    Lasand la o parte gluma...si sperand sa primiti un raspuns adecvat...eu nu pot decat sa va spun....ca nu vad alte mijloace de a obtine ceeace doriti decat prin urma unui dresaj adecvat....desi e posibil ca varsta cainilor sa nu va ajute foarte mult.
    Demult am avut un boxer...si ptr ca de mic toata lumea s-a jucat cu el....puteai sa ii faci orice....ca nu musca....
    Daca cumva aflati de vre-o metoda care sa va ajute...spuneti-mi si mie...sunt curios...si ar fi si utila pe viitor

    Cu respect!
    ~Cu Respect!

    Comentariu

    • tanasie
      Living Legend
      • 15.oct.2008
      • 2550

      #3
      Dupa cate vad ai doi caini de companie foarte buni, daca vrei caini de paza schimba-i cu unii cu care nu s-a jucat decat stapanul si care este singurul de care asculta.
      Cu respect.

      Comentariu

      • Shaq
        Living Legend
        • 06.mar.2005
        • 1302

        #4
        Postat în original de DanielC
        Va salut t!
        Sper ca nu o sa va supere mica propunere pe care am sa o fac....

        Eu pot sa va realizez o automatizare mica....un sistem alcatuit dintr-o cusca metalica aprox 50 cm / 50 cm....care se va amplasa in imediata apropiere a portii.
        In momentul in care cineva apasa pe sonerie....sau optional la dorinta beneficiarului....cineva deschide poarta... cusca metalica se va deschide automat lasand sa iasa afara o ....pisica!!!
        Sunt sanse mari ca in harmalaia care urmeaza dintre caini si pisica....hotul....sau vizitatorul nepoftit sa fie prins.....si sa se lecuie de a intra nedorit prin curtile oamenilor!!!
        Nu va trebuie inafara de automatizare....decat de o pisica de foarte buna calitate...eventual cu mult tupeu ca sa ii jigneasca bine pe caini.

        Lasand la o parte gluma...si sperand sa primiti un raspuns adecvat...eu nu pot decat sa va spun....ca nu vad alte mijloace de a obtine ceeace doriti decat prin urma unui dresaj adecvat....desi e posibil ca varsta cainilor sa nu va ajute foarte mult.
        Demult am avut un boxer...si ptr ca de mic toata lumea s-a jucat cu el....puteai sa ii faci orice....ca nu musca....
        Daca cumva aflati de vre-o metoda care sa va ajute...spuneti-mi si mie...sunt curios...si ar fi si utila pe viitor

        Cu respect!
        e tare ce-mi propui... dar te-ai gandit ca atunci cat timp pisica sta sechestrata acolo, cainii o adulmeca si nu se misca de langa cutia aia? Eu am nevoie de ei sa patruleze toata curtea nu un singur punct !
        Daca cumva reusesc sa obtin ce urmaresc sigur te anunt !
        mai bine intreaba daca nu cunosti

        Comentariu

        • Shaq
          Living Legend
          • 06.mar.2005
          • 1302

          #5
          Postat în original de tanasie
          Dupa cate vad ai doi caini de companie foarte buni, daca vrei caini de paza schimba-i cu unii cu care nu s-a jucat decat stapanul si care este singurul de care asculta.
          problema tocmai asta e ... socramiu a bagat toti meseriasii in curte si nu m-a ascultat ca pe aceasta perioada cainii sa stea inchisi sa nu aiba acces nimeni la ei in afara stapanilor. Ce am observat la ei, ca in ultima perioada am inceput sa fac experimente si chiar multumitor rezultatul:
          cand sunt in curte cu x sau y incepe operatiunea de mirosire a personajului urmanad apoi ori cu o plecare ori cu o roire continua pe langa persoana straina, fara a reactiona in vreun fel, fapt ce imi convine, cred ca asa si e normal - faza 2: am intrat in casa si am pus persoana respectiva dupa 30 minute sa intre singura in curte. Rezultatul: latraturi puternice, extrem de dese si atintirea cainilor in zona prin care acesta ar fi vrut sa intre, adica pe poarta, sareau pe ea !
          Ce credeti despre asta?
          mai bine intreaba daca nu cunosti

          Comentariu

          • Shaq
            Living Legend
            • 06.mar.2005
            • 1302

            #6
            ... uitasem: persoana nu a mai incercat sa si intre in curte ca i-a fost teama ! Cand am iesit din casa si i-am strigat, acestia s-au oprit si au venit spre mine. I-am deschis poarta respectivului, au revenit cainii pe langa el, l-au mirosit iar si s-au retras !
            mai bine intreaba daca nu cunosti

            Comentariu

            • DanielC
              Membru
              • 13.mar.2008
              • 179

              #7
              In cazul in care va apucati singur sa ii mai '' educati'' nitzel pe domnii caini....nu uitati ca exista cateva aparate mici pe baza de ultrasunete care va vor face viata mai usoara ....
              Cu ajutorul acestora ii veti putea invata sa acorde o atentie sporita la anumite comenzi...ce nu au voie sa faca etc.



              Cu respect!
              ~Cu Respect!

              Comentariu

              • tanasie
                Living Legend
                • 15.oct.2008
                • 2550

                #8
                Cred ca nu ai de ce sa-ti faci probleme, din ceea ce spui pare un comportament normal si "responsabil".
                Cu respect.

                Comentariu

                • kml
                  Incepator
                  • 11.iun.2009
                  • 52

                  #9
                  Solutie: pe langa cei 2 ciobanesti, ia-ti inca o piticanie de 20-20 de cm (chiar si maidanez). Spiritul de haita ajuta foarte mult. E suficient sa se agite cel mic, pentru ca imediat apar si ciobanestii langa el. Si, daca latra unul, latra toti. Am observat ca dihaniile astea cu cat sunt mai mici, cu atat latra mai mult si patruleaza prin toata curtea.

                  Comentariu

                  • xyz
                    Incepator
                    • 15.iul.2008
                    • 5

                    #10

                    Sunt cam in aceeasi situatie !
                    Doar ca dupa ce m-am instalat in casa am incuiat poarta si nu mai intra nimeni in curte decat daca ii aduc eu . Acum ( cred ca de plictiseala !) latra si cand trece cineva pe la poarta .
                    Oricum intrebarea era daca ii poti face mai agresivi : nu cred ca ii poti face , cred ca asa e rasa lor , pazesc turma nu curtea . Mari , blegi si trebuie sa faci muuuulta curatenie dupa ei !

                    Comentariu

                    Procesare...