Rulouri exterioare antiefractie

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • andreutzu
    Incepator
    • 10.nov.2009
    • 92

    Rulouri exterioare antiefractie

    Acestea sunt din aluminiu si poarta deumirea de antiefractie: are cineva asa ceva sau a vazut pe undeva cum se comporta? Sunt destul de scumpe, aprox 200 euro pt o fereastra si as vrea sa stiu daca merita sa dau banii pe ele. Vreau sa ma simt in siguranta cand sunt in casa dat fiind ca voi locui la parter.
  • DanielC
    Membru
    • 13.mar.2008
    • 178

    #2
    Exista si mijloace mecanico-fizice care pot intra in categoria antiefractie.
    Astfel putem vorbi despre usi, lacate, obloane, jaluzele metalice, grilaje, gratii etc.
    Deci din acest punct de vedere si jaluzelele dvs pot sa constituie o bariera antiefractie.
    Pentru a putea aprecia daca efectul acestora este cel scontat....ar trebui in principal sa le vedeti fizic....si sa apreciati gradul de siguranta pe care vi-l ofera.
    Din ce material sunt facute? Aluminiu? Aliaje metalice?
    Cat de solide - robuste sunt?
    Ce mecanisme de inchidere / deschidere au? Cum pot fi acestea neutralizate din exterior?
    Cat de usor se deschid acestea folosind o banala ranga sau levier?

    Puteti sa luati in considerare si alte variante de protectie. Este asa numita folie antiefractie care se lipeste pe interiorul geamului. O gasiti in diverse nuante de culori, inclusiv albe-transparente....sau anti''soare''....sau etc.
    Este si estetica...
    Este destul de utila....in sensul ca geamul chiar daca este spart....nu cade.
    Iti ia cam 10 minute si 15-20 de lovituri de ranga sau ciocan sa reusesti sa faci o spartura cu diametru de 50 cmp. intr-un asemenea geam.

    Cu respect!

    [/quote]
    ~Cu Respect!

    Comentariu

    • andreutzu
      Incepator
      • 10.nov.2009
      • 92

      #3
      Intre timp le-am vazut cum arata, sunt din aluminiu si au un strat de izolatie in interior. Nu sunt foarte solide insa au un sistem care nu permite sa fie ridicate din exterior. Mai exista si varianta antiefractie foarte solide dar si foarte scumpe, undeva la 500 euro pt o fereastra. Foliile antiefractie se pot monta pe geamurile deja existente? Cum se comporta daca cineva incearca sa taie din exterior geamul cu un diamant din acela?

      Comentariu

      • alexis
        Living Legend
        • 05.nov.2006
        • 1320

        #4
        Postat în original de andreutzu
        Intre timp le-am vazut cum arata, sunt din aluminiu si au un strat de izolatie in interior. Nu sunt foarte solide insa au un sistem care nu permite sa fie ridicate din exterior. Mai exista si varianta antiefractie foarte solide dar si foarte scumpe, undeva la 500 euro pt o fereastra. Foliile antiefractie se pot monta pe geamurile deja existente? Cum se comporta daca cineva incearca sa taie din exterior geamul cu un diamant din acela?
        Hoţul nu se va obosi să sparga la geam, să facă gălăgie. Va forţa fereastra şi o va deschide. De aceea mai bune sunt rulourile, mai ales că sunt şi o barieră psihică pentru hoţi, care în general au o reţinere în a deschide o fereastră în spatele căreia nu văd ce este.
        faci o casa si pentru urmasii tai

        Comentariu

        • andreutzu
          Incepator
          • 10.nov.2009
          • 92

          #5
          Niciun sistem nu e infailibil insa pana la urma am sa optez pt ambele: si rulouri si folie.Plus ca voi instala alarme pt fiecare, din acelea magnetice. Nu m-as agita atata insa sotia e insarcinata si e cam prapastioasa din fire. vreau sa se simta in siguranta cand e singura acasa ca pt restu exista asigurare.

          Comentariu

          • DanielC
            Membru
            • 13.mar.2008
            • 178

            #6
            Folie + rulou + alarma ''pt fiecare'' magnetica (nu prea am inteles exact de care este..banui ca va referiti la contacte magnetice legate la o sirena mica ceva...) cred ca ar trebui sa va asigure o protectie mai mult decat decenta.

            PS. Geamul cu folie antiefractie se monteaza pe geamuri deja instalate (cum banuiesc ca ati aflat deja)......Taiatul geamului de pe exterior nu este de nici folos...ptr ca geamul...''nu cade''...deci tot trebuie sa il sparga.

            Cu respect!
            ~Cu Respect!

            Comentariu

            • neverseven75
              Incepator
              • 13.ian.2011
              • 6

              #7
              este o firma din buzau care confectioneaza obloane si usi metalice,daca te intereseaza

              bizoo.ro/firma/persiane

              Comentariu

              • Shaq
                Living Legend
                • 06.mar.2005
                • 1306

                #8
                tocmai mi-am achizitionat niste rulouri din aluminiu, tot pentru antiefractie in primul rand, "inteligente" - motoarele au conexiune usb si se pot controla de la distanta, prin internet. Nu esti acasa, deschizi/inchizi rulourile ca si cum ai fi.
                mai bine intreaba daca nu cunosti

                Comentariu

                • Consultant electrice
                  Moderator
                  • 08.nov.2005
                  • 3240

                  #9
                  Asta presupune sa lasati un calculator deschis tot timpul pentru ele conectat la internet?
                  Curentul nu iarta!

                  Comentariu

                  • Shaq
                    Living Legend
                    • 06.mar.2005
                    • 1306

                    #10
                    da, nu au dispozitiv cu alocare IP si mufa utp, doar usb, se conecteaza la pc, apoi cu un soft de genul Team Viewer se poate accesa calculatorul si umbla la comenzile catre rulouri.
                    mai bine intreaba daca nu cunosti

                    Comentariu

                    • Dan_Daniel
                      Living Legend
                      • 20.nov.2009
                      • 1153

                      #11
                      Postat în original de Shaq
                      Nu esti acasa, deschizi/inchizi rulourile ca si cum ai fi.
                      Interesanta chestia, dar nu-i prea vad rostul. De o mai mare utilitate vad un sistem din acesta "inteligent" care iti baga berea la rece daca esti plecat, si ai uitat sa o bagi tu.
                      Daca vrei sa ai ceea ce multi altii nu au, trebuie sa faci ceea ce multi altii nu fac.

                      Comentariu

                      • DanielC
                        Membru
                        • 13.mar.2008
                        • 178

                        #12
                        De o mai mare utilitate vad un sistem din acesta "inteligent" care iti baga berea la rece daca esti plecat, si ai uitat sa o bagi tu.
                        Exista si asemenea automatizari!

                        Nume de cod: ''Nevasta!''

                        ~Cu Respect!

                        Comentariu

                        • vigeak
                          Membru Marcant
                          • 22.oct.2007
                          • 408

                          #13
                          @ Dan_Daniel:


                          eu vad cateva avantaje:
                          -daca este furtuna cu praf mult, sau daca este viscol, ploaie, grindina, prin coborarea lor ferestrele vor fi mai protejate;
                          -daca ziua este una caniculara si nu au fost coborate dimineata, prin coborarea lor se economiseste energie;
                          -daca in timpul iernii este o zi insorita si linistita acestea au fost coborate pentru a proteja ferestrele, se pot ridica si astfel se economiseste energie;
                          -prin simpla actionare de la distanta a acestora poti lasa impresia ca este cineva acasa.
                          nimic nu-i este imposibil celui ce nu are nimic de facut!

                          Comentariu

                          • Dan_Daniel
                            Living Legend
                            • 20.nov.2009
                            • 1153

                            #14
                            Postat în original de vigeak
                            @ Dan_Daniel:


                            eu vad cateva avantaje
                            O fi, dar pe mine nu m-ati convins. Fite. Ori sant antiefractie, ori nu. Daca sant antiefractie, e normal ca trebuie sa stea inchise cand nu este nimeni acasa, nu inchise, deschise ca e soare, ca e umbra etc. Economie de energie? O fi, dar cata economie? Se aduna de un pachet de tigari bune, pe an? Nu stiu. Iar chestia cu ridicatul rulourilor ca sa para ca e cineva acasa, e cam riscanta. Creeaza cale libera raufacatorilor, care sant tot mai inventivi, se stie. Daca este ceva de valoare in casa, si hotii stiu asta, sau banuiesc, cand ati plecat de acasa, este cineva care se tine dupa dv. tot timpul, si anunta pe ceilalti daca se intampla sa te intorci. Daca nu, urmarirea inceteaza in momentul in care tipul primeste un apel, ca "treaba" e gata, si casa e "facuta".
                            Daca vrei sa ai ceea ce multi altii nu au, trebuie sa faci ceea ce multi altii nu fac.

                            Comentariu

                            • vigeak
                              Membru Marcant
                              • 22.oct.2007
                              • 408

                              #15
                              eu am vrut sa arat si latura eco-practica a acestora. Consider ca nu sunt numai aniefractie.
                              In interior au cam 5mm. spuma poliuretanica. E mai mult de un pacet de tigari pe an.
                              nimic nu-i este imposibil celui ce nu are nimic de facut!

                              Comentariu

                              Procesare...