Yale si broaste

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • xrt3
    Incepator
    • 24.sep.2009
    • 41

    Yale si broaste

    Buna ziua,

    Care credeti ca este cea mai sigura yala de pe piata?
    Ce ati montat acasa si sunteti multumit de ea, aveti incredere in ea si ati sfatui si pe altii?
    Am vazut in magazinele gen Bricostore si Praktiker yale normale, butuc cu cheia cu gauri pe lateral, yale cu chei cu 4 randuri de "rizuri" dispuse in cruce.
    Ce ma sfatuiti sa imi cumpar pentru o usa - bineinteles la exterior - din lemn?
    Exist... deci nu sunt eco.
  • Mircea_G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12199

    #2
    Sint alte magazine specializate.
    Depinde ce va doriti si cit vreti sa investiti.
    In primul rind va trebuie o broasca ingropata sau aplicata, in cite puncte de inchidere doriti, si va mai trebuie un cilindru de siguranta ( butuc ), de calitate.
    Nu stiu daca poate spune cineva care ar fi mai bun, dar: o broasca usa este mai sigura daca are mai multe puncte de inchidere, un clindru bun, este bun, daca are siguranta la gaurire, rupere, copiere...
    In general un sistem bun, depaseste citeva sute de E!
    A, daca doriti sa aveti n usi care fiecare sa se deschida cu cheia ei, dar doriti ca dumneavoastra sa aveti o singura cheie care le deschide pe toate, se poate si asta, dar mai plusati.
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • xrt3
      Incepator
      • 24.sep.2009
      • 41

      #3
      am inteles,

      chiar cateva sute de euro nu are rost sa investesc in yala cand poate foarte simplu sa imi dea o piatra in geam si sa intre... mai degraba ii bag in ceva sistem de alarma.
      banuiesc ca prin puncte de inchidere va referiti la unul dreapta sus, dreapta jos si bineinteles la mijloc, din pacate nu e cazul pt ca e o usa de lemn... eu ma orientez spre acel tip de broasca/yala (ma refer la incuietoarea corp cu clanta) care are 3/4 "dinti", ce nu stiu e ce conteaza la butuc/cilindru ... cum imi dau eu sema de toate cele mentionate ...
      cateva sute nu... dar un 50 de euro sunt dispus
      Exist... deci nu sunt eco.

      Comentariu

      • coby
        Living Legend
        • 21.feb.2012
        • 6865

        #4
        Răspuns la: Yale si broaste

        Ca sa nu deschid un alt topic prezint aici modelul incuietoare poarta curte ; la iesirea din curte n ai nevoie sa cauti cheile ca sa deschizi ... insa din afara daca n ai chei , nu intrii
        Fișiere Atașate
        Si din nimicuri poti face ceva bun .

        Comentariu

        • Mircea_G
          Living Legend
          • 14.ian.2007
          • 12199

          #5
          Răspuns la: Răspuns la: Yale si broaste

          Postat în original de coby
          Ca sa nu deschid un alt topic prezint aici modelul incuietoare poarta curte ; la iesirea din curte n ai nevoie sa cauti cheile ca sa deschizi ... insa din afara daca n ai chei , nu intrii
          Pai nu este corect ! Si la exterior trebuie sa existe un miner , fix , pt a putea inchide poarta cind iesi ....
          Puteti incerca si varianta cu zavor electromagnetic , sa deschideti poarta din casa .
          Instalatii verificari-revizii gaze

          Comentariu

          • coby
            Living Legend
            • 21.feb.2012
            • 6865

            #6
            Răspuns la: Yale si broaste

            ma gandeam ca e mai frumos fara maner fix exterior ) cand vine cineva la mine care nu stie nici nu si da seama ca e poarta ) ca sa trag poarta dupa mine folosesc barele vezi poza 2
            zavor electromagnetic n am gasit la un pret acceptabil asa ca m am lasat pagubas , fac putina miscare )
            Ultima editare de coby; 11.mai.2013, 01:53.
            Si din nimicuri poti face ceva bun .

            Comentariu

            • spik1
              Living Legend
              • 20.apr.2012
              • 2343

              #7
              Răspuns la: Răspuns la: Yale si broaste

              Postat în original de coby
              Ca sa nu deschid un alt topic prezint aici modelul incuietoare poarta curte ; la iesirea din curte n ai nevoie sa cauti cheile ca sa deschizi ... insa din afara daca n ai chei , nu intrii
              Pai , este mai bine fara maner in exterior, ca altfel ramai fara unghie la degetul mare, din cauza apropierii prea mari a gaurii de maner de stalpul portii !
              Nu prea inteleg, in sfarsit...pe hot nu-l impiedica lipsa manerului pt. a patrunde in curte !
              La o poarta metalica se face caseta si se pune o broasca mai serioasa (manerele sunt la distanta sigura de platbandul pe care se inchide poarta si nu-ti prinzi degetele), ce se incuie de 2 ori, altfel cu o surubelnita mai solida departeaza pana iese limba ce incuie din lacasul stalpului !
              Numai de bine !

              Comentariu

              • coby
                Living Legend
                • 21.feb.2012
                • 6865

                #8
                Răspuns la: Yale si broaste

                Noaptea e inchisa cu cheia , oricum pe un hot nu l prea opresti fara o alarma sau curent electric ( intercranian )
                Nu ti prinzi degetele la poarta ca tragi de barele de pe poarta nu de marginea ei ... ma rog . NU am spus niciodata ca e un sistem antiefractie , oricum va invit cu o surubelnita sa vedem cum o veti deschide , dau si un vin daca reusiti !!!
                sanatate
                Si din nimicuri poti face ceva bun .

                Comentariu

                • spik1
                  Living Legend
                  • 20.apr.2012
                  • 2343

                  #9
                  Răspuns la: Yale si broaste

                  Sa zicem ca accept invitatia d-tra... iesiti la poarta, o pala de vant inchide poarta si nu aveti cheia ... cum mai bem vinul ?
                  Cele bune !

                  Comentariu

                  • coby
                    Living Legend
                    • 21.feb.2012
                    • 6865

                    #10
                    Răspuns la: Yale si broaste

                    )) , sun sotia sa deschida ... ca vinu sa nu se incalzeasca prea mult )
                    Si din nimicuri poti face ceva bun .

                    Comentariu

                    • tonici
                      Incepator
                      • 19.apr.2012
                      • 99

                      #11
                      Răspuns la: Yale si broaste

                      Dl Coby, poarta ati facut-o in regie proprie sau cu vreo firma. Eu sunt in stadiul de..viitoare confectionare si imi place modelul dvs.

                      Comentariu

                      • coby
                        Living Legend
                        • 21.feb.2012
                        • 6865

                        #12
                        Răspuns la: Yale si broaste

                        multumesc ; poarta am executat o cu socrul meu ...
                        pot sa va recomand un nene in schimb , care lucreaza f bine si decent la pret daca santeti interesat ( in cluj binenteles .. )
                        Si din nimicuri poti face ceva bun .

                        Comentariu

                        • tonici
                          Incepator
                          • 19.apr.2012
                          • 99

                          #13
                          Răspuns la: Yale si broaste

                          Postat în original de coby
                          multumesc ; poarta am executat o cu socrul meu ...
                          pot sa va recomand un nene in schimb , care lucreaza f bine si decent la pret daca santeti interesat ( in cluj binenteles .. )
                          Multumesc de raspuns..
                          Poate daca nenea vrea sa faca o excursie la Bucuresti..

                          Cu stima

                          Comentariu

                          • coby
                            Living Legend
                            • 21.feb.2012
                            • 6865

                            #14
                            Răspuns la: Yale si broaste

                            Puteti sa copiati modelul si cineva din Buc sa v o faca , nu i mare filozofie ...
                            tzeava patrata de 40/40 .pe mijloc intaritura platband de 50 cu 5 , bare verticale patrate de 15/15 ; se dispun barele la ce distanta doriti intre ele ;
                            Si din nimicuri poti face ceva bun .

                            Comentariu

                            • tonici
                              Incepator
                              • 19.apr.2012
                              • 99

                              #15
                              Răspuns la: Yale si broaste

                              Multumesc pentru informatii.

                              Cu stima

                              Comentariu

                              Procesare...