Adaptor analogic to GSM

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Shaq
    Living Legend
    • 06.mar.2005
    • 1302

    Adaptor analogic to GSM

    am o alarma in care e bagat cablu telefonic de la linia fixa pt a putea apela in caz de efractie. Vreau sa renunt la romtel.... si ma gandeam sa montez un adaptor cu cartela gsm. Are careva idee care e adaptorul ce imi trebuie? A mai montat cineva asa ceva? E ok?
    mai bine intreaba daca nu cunosti
  • MGSystems
    Incepator
    • 14.sep.2010
    • 2

    #2
    Se poate

    Poti folosi un comunicator GSM compatibil cu sistemul de alarma sau un modem huawey de la orange ce are iesire pentru telefon clasic
    Fii tot ceea ce poti fi

    Comentariu

    • habri
      Incepator
      • 05.feb.2011
      • 1

      #3
      gsm gateway

      eu am folosit asa ceva la sistemul meu de alarma si a mers fara probleme. mai bine zis este vorba de un gateway gsm cu iesire analogic...adica RJ11, celebra linie de telefon simpla si arata cam asa : http://www. topex.ro/en/products/mobilink_ip_-_voip-gsm_gateway numai ca nu este voip, este un model anterior acestuia.daca te intereseaza ti-l pot vinde ca eu nu-l mai folosesc.

      Comentariu

      • Shaq
        Living Legend
        • 06.mar.2005
        • 1302

        #4
        adica nu stie voce? la ce pret?
        mai bine intreaba daca nu cunosti

        Comentariu

        • DanielC
          Membru
          • 13.mar.2008
          • 179

          #5
          Salut!
          Aveti varianta de a folosi apelatoare telefonice GSM!
          Gasiti multe pe net...in diverse variante ca apelator vocal sau sms (B-tel2 de la Bentel, Seka SMS de la Secpral etc)

          Ca principiu toate au cel putine 4 intrari separate pe care le puteti programa independent.
          Si cam toate va permit si functii suplimentare gen armare/dezarmare etc.
          Aveti nevoie de o cartela GSM fie ca abonament fie reincarcabila (orice furnizor).
          Semnalul de activare de la centrala deobicei se preia dintr-o iesire programabila (PGM).
          I cazul in care nu o aveti se improvizeaza relativ usor de pe alt activator (buzzer tastatura, sirena, etc.)

          Sunt fiabile si merg fara probleme. Trebuie sa aveti cat de cat semnal GSM in zona.

          Cu respect!
          ~Cu Respect!

          Comentariu

          • ordis
            Incepator
            • 22.sep.2009
            • 13

            #6
            Va recomand Eldes

            .....
            Se leaga RX/TX de la centrala in comunicatorul gsm si gata, fara programari si alte alea.

            Mesaj modificat de PowerMC
            Cred ca am fost destul de ingaduitori cu dvs.
            La urmatorul mesaj publicitar, voi fi nevoit sa va exclud de pe forum.
            Paza si sisteme de securitate

            Comentariu

            • Shaq
              Living Legend
              • 06.mar.2005
              • 1302

              #7
              Re: Va recomand Eldes

              Postat în original de ordis
              .....
              Se leaga RX/TX de la centrala in comunicatorul gsm si gata, fara programari si alte alea.

              Mesaj modificat de PowerMC
              Cred ca am fost destul de ingaduitori cu dvs.
              La urmatorul mesaj publicitar, voi fi nevoit sa va exclud de pe forum.
              nu am inteles mare lucru intrucat mesajul dvs a fost modificat. Va rog sa imi dati pe PM mai multe detalii. Va multumesc.
              mai bine intreaba daca nu cunosti

              Comentariu

              • say
                Incepator
                • 26.sep.2009
                • 11

                #8
                Eu nu am vazut niciodata un comunicator GSM de aceia am cateva intrebari pentru cei ce sunt in tema:
                1- banuiesc ca in comunicatorul respectiv intra o cartela sim de la orcare operator, bun, si eu daca vreau sa-mi pun una reincarcabila cum fac?Trebue sa o scot si sa o pun intrun telefon ca apoi sai activez codul de incarcare de fiecare data cand creditul expira?
                2- Cum pot selecta ca sa apeleze prin SMS sau APEL? au display?
                3-Dar de un cominicator de telefonie fixa ce ziceti? Nu iese mai ieftin (lunar)cu un contract la RDS decat la un operador mobil?
                Inca o data va zic ca sunt total paralel cu alarmele dar am o casa si as vrea sai pun un sistem de antiefractie.
                Va multumesc!

                Comentariu

                • DanielC
                  Membru
                  • 13.mar.2008
                  • 179

                  #9
                  1.Deobicei toti cei care folosesc cartele reincarcabile si le reincarca de pe orice alt telefon cu abonament. In acest mod nu trebuie deci sa scoateti cartela din apelator...nici macar nu trebuie sa fiti la locatia respectiva.
                  2. Nu au display! Majoritatea sunt doar niste cutiute mici cu ceva electronica in ele si care deobicei se ascund in cutiile centralelor (antena se scoate afara!). Selectarea metodei de apel (sms, voce, apel) se face la instalarea acestuia cand se seteaza apelatorul (de cate ori sa sune, sau cate sms-uri sa trimita, sau la ce numere sa trimita etc). Exista apelatoare care dau numai SMS...sau dau numai apel...sau ambele...sau au si mesaje preinregistrate....sau etc. Modalitatile de setare depind de modelul ales. Deobicei setarile se fac prin legare la calculator a apelatorului sau prin apel telefonic sau etc. Depinde de model!
                  3. Cam toate centralele de efractie actuale au la momentul de fata apelator telefonic pentru linie terestra (fixa) integrat. Ca folositi RDS sau Romtelecom....asta tine de posibilitati. Romtelecomul are un usor avantaj datorita faptului ca vine cu tonul de linie independent de alimentarea cu energie electrica a casei. Daca pica curentul...inca exista ton de linie. La un telefon de RDS de ex.....care vine din modemuri...daca cumva cade curentul...dispare tonul de linie.
                  Dar astea deja sunt alte povesti.
                  Va recomand sa mai cititi pe aici pe colea cate ceva despre sistemele de alarma...inainte sa le achizitionati.
                  Eventual sa mai puneti intrebari.
                  O zi buna!
                  ~Cu Respect!

                  Comentariu

                  Procesare...