Flamingo HA31S Alarm Systeem

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • electroserv
    Incepator
    • 26.aug.2007
    • 54

    Flamingo HA31S Alarm Systeem

    Am rugamintea daca a montat cineva acest sistem de alarma sa-mi scrie si mie modul de setare de la A la Z.
    Multumesc!

    PS.
    Traducerea in romana a instructiunilor este imposibil de inteles.

    Cand citesc modul de setare a: "Codului casei" si "Codului de operare personal" nu mai inteleg nimic.
  • Consultant electrice
    Moderator
    • 08.nov.2005
    • 3240

    #2
    Daca este vorba de un sistem de alarma de ce nu ati postat in sectiunea dedicata pentru "Siguranta ambientala" ?

    Curentul nu iarta!

    Comentariu

    • electroserv
      Incepator
      • 26.aug.2007
      • 54

      #3
      Nu am observat sectiunea!
      Daca-l puteti muta dvs ar fi foarte bine. Daca nu-l puteti muta am sa-l retranscriu in sectiunea indicata.
      Multumesc pt. amabilitate!

      Comentariu

      • DanielC
        Membru
        • 13.mar.2008
        • 179

        #4
        Salut!

        Nu este un model de centrala foarte des intalnit.
        Eu nu am montat asa ceva, insa nu cred sa fie ceva neobisnuit la acest model!
        Fara un manual la ea este aproape imposibil de facut o programare.
        (inteleg partial din ce scrieti ca v-ati blocat la partea de programare?!? cod casa/personal).
        Eu nu am manula de instalare/programare la acest model
        In cazul in care imi trimiteti pe mail versiunea dvs de manual (nu insa in flamanda, chineza etc ......putem sa discutam ....
        Auguri!

        PS. Sa inteleg ca este montata si functionala la modul general..fara programare? Care este efectiv stadiul ei? Dati mai multe detalii...
        ~Cu Respect!

        Comentariu

        • electroserv
          Incepator
          • 26.aug.2007
          • 54

          #5
          pt. DanielC

          FUNCTIONARE

          Setati codul de operare personal format din patru cifre ( setarea automata din fabrica este 1 1 ) daca alegeti o combinatie cum este de exemplu 6 5 3 9 , urmariti pasii de mai jos: apasati tastele numerice 1 1 * (veti auzi un beep) si apoi 6 5 3 9 *(veti auzi o melodie). Activarea codului se face cu aproximativ 30 de secunde intarziere; apasati tastele numerice 6 5 3 9 , LED-urile se vor aprinde timp de 30 de secunde. Activarea unitatii se face cu aproximativ 8 secunde intarziere, dupa dezactivarea contactului magnetic sau a detectorului de miscare ( veti auzi un beep). Dezactivarea se realizeaza tot in aproximativ 8 secunde: prin apasarea tastelor numerice 6 5 3 9 ( veti auzi doua beep-uri). Dezactivarea alarmei se poate face simplu prin apasarea tastelor 6 5 3 9.

          flamingo.eu/engels/ha31s.htm


          In primul rand multumesc pentru raspunsul rapid si pentru amabilitate dvs.

          Mai sus gasiti instructiunile de functionare si un website in care puteti vizualiza modelul alarmei.

          Pasii pe care eu i-am facut pentru a activa alarma sunt putini pentru ca nu am stiut cum sa pozitionez cele 4 contacte ( codul casei) ce sunt situate in unitatea de control a alarmei, in detectorul de miscare si contactul magnetic.

          Am apelat la acest forum pentru a rezolva problema mai rapid; poate daca incercam mai mult reuseam, poate nu .
          Astept parerea dvs si sunt dispus sa ma si deplasez cu "centrala" pentru a o seta impreuna ( contra cost)
          Inca o data multumesc pentru amabilitate!

          Comentariu

          • DanielC
            Membru
            • 13.mar.2008
            • 179

            #6
            Salut!

            Cred ca este vorba de ceva relativ simplu ce cred ca veti reusi si dvs sa faceti pana la urma.

            Siteul pe care mi l-ati indicat nu pune la dispozitie si manuale de instalare/utilizare. Si nici nicaieri pe net nu am gasit asa ceva.
            Asa ca de baza raman cele pe care dvs le aveti.
            Si deoarece nu am alte informatii...eu nu fac altceva decat sa ma ''agat'' de ce imi spuneti dvs. Repet....pentru a va oferi informatii pas cu pas...cred ca am nevoie de manual

            nu am stiut cum sa pozitionez cele 4 contacte ( codul casei) ce sunt situate in unitatea de control a alarmei, in detectorul de miscare si contactul magnetic.
            Unele elemente wireless ce transmit semnalul pe o anumita frecventa se protejeaza cu o codare a acestuia. Daca in acest scop aveti jumperi pe fiecare device (senzor, contact magnetic si centrala) ideea este sa se seteze toti la fel ca sa lucreze toti pe aceeasi frecventa/cod. Astfel centrala sa interpreteze numai semnalele care vin de la elementele care au acelasi cod cu ea.
            Banuiesc totusi ca in manual gasiti o explicatie pentru aceste switch-uri.

            Pentru orice alte detalii eu va stau la dispozitie!


            PS. Rezolvare contracost nu se pune problema..... nu stiu daca suntem pe aceleasi meleaguri.....si ideea este daca e posibil sa o rezolvati dvs. cu eforturi minime. Poate eventual gasiti pe cineva priceput prin apropiere de dvs.....
            ~Cu Respect!

            Comentariu

            • electroserv
              Incepator
              • 26.aug.2007
              • 54

              #7
              Manual de utilizare este ce am scris la FUNCTIONARE, atat. In rest sunt insirate componentele pachetului si alte lucruri ce nu au legatura cu functionarea.

              Am mai facut cativa pasi
              am ajuns la faza"veti auzi o melodie"; dar mai departe nu....

              Cred ca unitatea nu recunoste senzorii pentru ca ledurile lor nu se aprind timp de 30 sec asa cum scrie la FUNCTIONARE.

              In momentul cand setez codul casei pe cele 3 componente( unitate, senzor si contact mag.) am de pozitionat , la fiecare, 4 jumperi notati 1,2,3,4. Am incercat cu toti patru ridicati, apoi coborati s.a.m.d.
              Obsevatie: In dreptul jumperilor , jos, sunt cifrele 1,2,3,4. deasupra lor scrie ON si DIP. Poate fi o problema ca ON este in dreptul cifrelor 1 si 2 iar DIP in dreptul cifrelor 3 si 4 - la unitate si contact magnetic iar la senzor sunt invers notati ( adica ON in dreptul cifrelor 3 si 4 iar DIP in dreptul cifrelor 1 si 2).
              Cred ca solutia este sa fac permutari de n luate cate k pana centrala va recunoste senzorul si contactul mag.

              Multumesc pentru sfaturile date!

              Comentariu

              • DanielC
                Membru
                • 13.mar.2008
                • 179

                #8
                Ceeace dvs mi-ati zis tine intradevar de manual de utilizare. Deobicei exista si manuale de instalare!
                Poate modelul este insa foarte simplist...si nu au facut si asa ceva.
                Ma indoiesc.....mai degraba romanii importatori din lene nu au mai facut traduceri...
                Vad ca sunteti din Bucuresti. Daca cumva veniti pe la plaja vara asta....luati-o in portbagaj....si o rezolvam repede.
                Le-am scris olandezilor dupa un manual. Daca il obtin si am detalii suplimentare va dau de veste.
                Altfelu'....va doresc succesuri!

                PS. Atentie cu acei dipswitch....ca pot sa aibe si alte semnificatii. Pana nu gasim semnificatia lor exacta.....e mai bine sa nu faceti acele permutari...:d
                ~Cu Respect!

                Comentariu

                • electroserv
                  Incepator
                  • 26.aug.2007
                  • 54

                  #9
                  Astept noi informatii. Multumesc!

                  PS
                  Alarma am luat-o de la Mr. Bricolage. Nu e o avere, aprox. 250lei.

                  Am fost la Mamaia in iunie. Atunci m-am hotarat sa-mi cumpar alarma. In timp ce eu ma plimbam pe faleza 'cineva' s-a gandit sa-mi sparga boxa, in care tineam majoritatea sculelor de lucru. A fost a doua spargere in decurs de o luna - paguba totala aprox. 3500lei.
                  Multumesc de invitatie! Nu cred ca mai ajung anul acesta pe litoral. Am o gramada de lucrari de facut si o multime de scule si unelte de cumparat.

                  Comentariu

                  • DanielC
                    Membru
                    • 13.mar.2008
                    • 179

                    #10
                    Am o gramada de lucrari de facut si o multime de scule si unelte de cumparat.
                    Hehe...am intalnit si romani fericiti.
                    Am ceva vesti ....olandezii s-au miscat cu talent si mi-au trimis 2 manuale in engleza la centrala.
                    Ati avut dreptate....nu zic mai nimic decat programarea pe care ati indicat-o si dvs....doar faptul ca e obligatoriu dupa cum v-am zis sa puneti acei dipswitch la fel peste tot.

                    Centrala dvs este un model preprogramat.
                    Singurul lucru pe care trebuie sa il setati este codul de armare dezarmare. Daca ati zis ca la un moment dat ati ajuns la muzici....inseamna ca l-ati programat cu succes.
                    Timpii de intrare, de iesire, cat sa sune sirena....sunt setati deja si amintiti pe manualele respective.
                    Eu va recomand sa le aduceti pe toate pe o masa de lucru...si sa va jucati cu ele.
                    Cand armati ce se intampla?
                    Senzorii va detecteaza cand va miscati pe langa ei?
                    Atentie...sunt model de senzori din ce vad cu autoshutdown. Daca va detecteaza o data....transmit aceasta la centrala apoi se inchid ptr 2 minute...si abia peste 2 minute mai puteti face un test la senzorul respectiv (acest lucru se intampla din motive de economie de energie).
                    In mod normal trebuie sa:
                    -puneti toti jumperii in aceeasi pozitie. Cel mai simplu....toti pe ON (indiferent daca switchul este pe dos sau nu....toti sa fie pe ON)
                    - alimentati toate echipamentele (senzori/centrala)
                    -asteptati doua minute
                    - tastati codul dvs +tasta key
                    - 30 de secunde va da un timp de exit
                    -apoi inca 60 de secunde mai sta in asteptare (o fi citind ceva parametri...)
                    - apoi puteti sa faceti test la sezori (recomandabil cate 1 pe rand).

                    Altceva...nu aveti ce sa setati la acest model de centrala.

                    Zi buna!

                    PS. Daca imi dati pe privat o adresa de mail..va trimit aceste manuale....dar sunt exact cum ati spus....fara iformatii suplimentare...
                    ~Cu Respect!

                    Comentariu

                    • electroserv
                      Incepator
                      • 26.aug.2007
                      • 54

                      #11
                      VICTORIE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

                      S-a rezolvat; totul se bloca la tasta "key" - nu am apasat-o pentru ca nu pomenea nimic de ea in "FUNCTIONARE". In concluzie:

                      se apasa 1 1 si tasta * codul fabricantului;
                      se apasa codul ales de tine 1 2 3 4 si tasta * ( se aprinde ledul "ARMED" );
                      se apasa din nou codul 1 2 3 4 si tasta * ( se aude melodia );

                      si acum intervine 'noutatea':

                      se apasa 1 2 3 4 si tasta "key" ( dupa 8 sec. se aprinde scurt ledul rosu si se aude un bip semn ca sistemul este armat);

                      pentru dezactivare se apasa 1 2 3 4 si "key" se aud 2 bipuri.

                      Va multumesc pentru amabilitate!

                      Comentariu

                      • DanielC
                        Membru
                        • 13.mar.2008
                        • 179

                        #12


                        Toate cele bune!
                        ~Cu Respect!

                        Comentariu

                        Procesare...