Sistem de interfonie hibrid

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Skipper
    Incepator
    • 27.oct.2011
    • 2

    Sistem de interfonie hibrid

    Am o mare problema. Nu sunt de meserie, deci va cer informatii si solutii cit mai "babesti".
    Am una bucata casa cu 2 apartamente.
    La usa exterioara exista post de interfon clasic cu fir si yala electromagnetica (inca nu cunosc modelele, trebuie sa ma uit mai atent, poate chiar sa demontez panoul exterior).
    Dar la unul din apartamente s-au pierdut legaturile si nu se mai doreste tragerea altor cabluri. (tocmai s-a terminat renovarea apartamentului - si postul de interior nu va fi la usa ci la 2 camere mai incolo)
    Intrebarea mea era daca pot monta un convertor de semnal (din semnalul de pe fir in unde radio). Normal in casa receptorul sa fie tot radio.
    Pina acum toate firmele (trei la numar) au spus ca nu se poate, ca interfonul wireless vine in kit, si nu se poate o montare pe acelasi panou exterior a "soneriei" mele deoarece difera foarte multe "chesti".

    In plus ma gindeam daca pot monta un convertor audio/video pentru o adaugare in timp si a unei camere video.

    Multumesc
  • DanielC
    Membru
    • 13.mar.2008
    • 179

    #2
    Salutari....
    Mesajul dvs, mai in gluma mai in serios suna cam a...''am o dacie...si as vrea sa montez pe ea un motor de avion''

    Daca firma care a fabricat interfonul dvs. nu a prevazut si aceasta situatie (si dupa cunostintele mele nu exista interfoane care sa poata fi transformate din wired in wireless prin convertoare)...inseamna ca raspunsul este negativ la intrebarea dvs.

    Nu aveti alta alternativa decat sa inlocuiti tot sistemul cu un kit wireless ptr 2 apartamente.

    Sau...prin improvizatii electronice sa faceti sa va sune o sonerie ceva in celalalt apartament si doar sa puteti deschide usa (fara sunet /sau video).
    Dar si asta depinde de felul in care este transmis semnalul (digital analog etc)...

    Toate cele bune!
    ~Cu Respect!

    Comentariu

    • Skipper
      Incepator
      • 27.oct.2011
      • 2

      #3
      Postat în original de DanielC
      Daca firma care a fabricat interfonul dvs. nu a prevazut si aceasta situatie (si dupa cunostintele mele nu exista interfoane care sa poata fi transformate din wired in wireless prin convertoare)...inseamna ca raspunsul este negativ la intrebarea dvs.

      Nu aveti alta alternativa decat sa inlocuiti tot sistemul cu un kit wireless ptr 2 apartamente.

      Sau...prin improvizatii electronice sa faceti sa va sune o sonerie ceva in celalalt apartament si doar sa puteti deschide usa (fara sunet /sau video).
      Dar si asta depinde de felul in care este transmis semnalul (digital analog etc)...


      Multumesc mult de raspuns. Eu am gindit doar teoretic, deoarece exista atitea convertoare de semnal in domeniul video si IT incit ma gindisem ca poate merge si aici.
      De kit pt doua apartamente nu poate fi vorba, deoarece pe ceilalti nu ii pot convinge sa-l schimbe pe cel existent.... pt ei merge foarte bine. Iar montarea unuia separat ar fi o solutie, dar as putea folosii aceiasi tastatura? Locul unde este si vafi tastatura e foarte mic sin inghesuit si nu va fi ok sa mai pun unul tot acolo, dar nici in alta parte nu prea e loc - v-am spus ca e intrarea de serviciu.

      Dar, cum sigur stiti mai multe ca mine, pe un msg privat ma puteti lamuri de ce nu ar merge aceasta convertire?

      In alta ordine de idei acea sonerie cu deschiderea electroyalei cum s-ar putea face? Stiu ca exista sonerii radio, dar sunt pe baterie, si din cite am auzit se termina ffff repede. Exista vreo posibilitate ca telecomanda de deschidere sa fie alimentata tot timpul, ca si cea de la panou de altfel.

      Comentariu

      • DanielC
        Membru
        • 13.mar.2008
        • 179

        #4
        Nu sunt multe variante!
        Soneria radio....daca are loc sa fie montata e buna!
        Bateria la unele modele a tinut si 2-3 ani. Depinde si de noroc avand in vedere ca sunt chinezisme .
        Model de interfon wireless care sa foloseasca consola existenta....nu se poate. Daca aveti loc sa instalati inca ua langa cea existenta e ok. Alfel...nope.

        Sa inteleg ca la dvs in casa.....totusi mai ajung firele initiale de la interfon.
        Eu as lasa montat postul de interior....acolo unde ajung aceste fire.
        Si pe acest post interior.....as putea sa instalez un transmitator radio.
        Celalalt capat al transmitatorului radio va fi instalat in camera unde am efectiv nevoie de el.
        Cand suna cineva pe postul interior...acesta da comanda si la emitatorul radio.....care transmite la omologul sau. Acesta va comanda o sonerie mica sau un buzzer ceva. Langa acest ultim tramitator radio....veti avea un butonel....care va transmite inapoi un semnal de deschidere yala la postul interior.

        Este o descriere groso modo. Si este un fel de mica carpeala electronica ca sa va rezolvati cu bani putini problema.
        mai bine va ganditi cum sa va mai trageti niste cabluri ceva...pe dupa un dula, pe dupa o plinta etc

        Toate cele bune!
        ~Cu Respect!

        Comentariu

        Procesare...