Alegere interfon casa

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • muscarul
    Incepator
    • 21.nov.2006
    • 38

    Alegere interfon casa

    Buna ziua
    va rog sa imi recomandati un interfon cu un post care sa aiba iesire pt yala electromagnetica si tag de proximitate. Vreau sa il instalez pe poarta de acces in curte, si nu prea imi place ideeea de a folosi cheia pentru a intra din exterior, ci as vrea sa folosesc un tag de proximitate.
    Multumesc
  • cosmintr
    Membru Marcant
    • 30.iul.2006
    • 567

    #2
    Iti recomand cu incredere Commax, merge bine si daca se strica partea din exterior se poate schimba. Adica daca e fortata. Am avut vreo 2 ani unu ieftin din hipermarket la care a fost fortat-a partea exterioara pe care separat nu am reusit sa o cumpar de la noi. Am mai gasit numai interfon cu totul. Eu am varianta acum fara ecran, se poate vorbi bine, am si poarta metalica pe care am o yala electromagnetica, tot Commax. Merge f bine indiferent de anotimp. Am uitat yala are pe exterior butuc, cu o cheie relativ mica, si la interior buton. Banuiesc ca se poate monta si tag in loc de cheie cu butuc. Cautati un montator de interfoane pentru preturi. Varianta mea costa vreo 180 lei interfonu cu unitate exterioara metalica, si yala a fost inca vreo 150 lei. Montaj, cabluri, etc de astea le-am facut singur. Daca doriti ca la exterior sa deschideti cu tag mai trebuie un cititor de tag si taguri. Astea sa fie vreo 150 lei. Mai trebuie montaj ca se complica un pic cu asta situatia. Sper ca v-am lamurit.
    Apelati la o firma din zona dvs. specializata pe interfoane, control acces si de astea. Preturile aprox. la echipamente vi le-am spus.
    Ca si model nu stiu, dar am cautat pe internet si adaug un link cu modelu care este instalat la mine.
    Camere supraveghere video sisteme alarma efractie incendiu securitate control acces kit supraveghere video interfon automatizari porti bariere auto.

    Sper sa nu se considere reclama, eu nu comercializez interfoane, si nu cunosc pe cei care au acest site. Nu uitati partea esterioara e metalica, si la buton luminata. Am uitat si am si vreo 15-20m de la unitatea interioara la exterioara. Merge excelent!
    Ultima editare de cosmintr; 02.ian.2012, 16:44.

    Comentariu

    • Cristian-Ioan
      Membru
      • 24.mai.2006
      • 145

      #3
      Aveti cunostinta despre un model de interfon wireless, de calitate si care totodata sa comande si o yala electromagnetica? Asta ar presupune alimentarea yalei si postului interfonului din exterior, fara fir din casa.

      Comentariu

      • cosmintr
        Membru Marcant
        • 30.iul.2006
        • 567

        #4
        Pai daca va uitati pe situl de care am amintit, vedeti ca exista unitate exterioara wireless.
        Camere supraveghere video sisteme alarma efractie incendiu securitate control acces kit supraveghere video interfon automatizari porti bariere auto.

        Aici unitatea interioara
        Camere supraveghere video sisteme alarma efractie incendiu securitate control acces kit supraveghere video interfon automatizari porti bariere auto.

        Am cautat eu si yala
        Camere supraveghere video sisteme alarma efractie incendiu securitate control acces kit supraveghere video interfon automatizari porti bariere auto.


        Dar din experienta, orice echipament wireless interfereaza, se duc acumulatorii etc. O singura data duceti conductori adecvati, pe un traseu nevizibil si gata. Si eu in cazul meu am avut de furca dar a meritat. Acum depinde si de traseu, de multe.
        Iesiti mai scump la varianta asta decat clasica, decizia va apartine.
        Citind cu atentie la aceasta yala am vazut ca se preteaza si la varianta pentru d-nul Muscarul din primul mesaj. Vine impreuna cu tag, si cititor aceasta yala.
        Ultima editare de cosmintr; 02.ian.2012, 22:09.

        Comentariu

        • Cristian-Ioan
          Membru
          • 24.mai.2006
          • 145

          #5
          Din pacate nu mai pot duce conductorii. Erau prevazuti initial si niste mesteri destepti i-au astupat pe undeva prin soclul casei. Intre timp a aparut si pavajul astfel incat nu prea mai pot sa intervin fara ca "daraua sa fie mai mare ca ocaua". In schimb am pe gardul exterior pozitie de curent, iar pentru electro-yala pot monta o cutie in care sa fie protejata alimentarea si transformatorul (banuiesc ca necesita un voltaj mai mic).
          Multumesc pentru promptitudine, chiar cautam yala cand am vazut-o in postul editat.
          Totusi am o nelamurire (e a treia oara cand editez postul) yala prezentata de tine primeste comanda prin alta telecomanda separata, iar interfonul da comanda prin fir, ma gandesc sa folosesc ceva de genul asta http://www.ssc.ro/videointerfonie-in...ca-Butuc-Cheie . Treaba asta cu electronica e o mare necunoscuta pentru mine!
          Ultima editare de Cristian-Ioan; 02.ian.2012, 22:19.

          Comentariu

          • cosmintr
            Membru Marcant
            • 30.iul.2006
            • 567

            #6
            Referitor la voltaj aveti dreptate, folosesc 12V, deci trebuie transformator, care nu vine cu ele si se va monta intr-o cutie protejata. Un transformator e ieftin.
            Referitor la yala propusa de dvs. eu o am montat-a pe variata de interfon clasica, din ea pleaca doua fire care viu la interfonul interior. Prin ele se deschide.
            Varianta wireless propusa de mine mai sus stie sa comande o yala si e ok yala propusa de dvs. Deci din unitatea exterioara pleaca doua fire catre yala, si doua la un transformator amplasat in apropriere. Ceea ce v-am spus o confirma manualul de instalare de pe acelasi site, de la interfonul wireless commax.

            Yala propusa de mine mai sus este si pentru d-nul din primu mesaj, el vrea nu cu cheie ci cu tag de proximitate, telecomanda. Am raspuns si dinsului. Si yala aceea si a cea propusa dvs. e ok.

            Comentariu

            • cosmintr
              Membru Marcant
              • 30.iul.2006
              • 567

              #7
              Daca as cumpara din nou acum interfon si yala, eu as lua ca si yala varianta mai desteapta ca stie mai multe. Ma gandesc ca tagul sau telecomanda e mai eleganta de pus la chei decat o cheie. Diferenta intre yale este dubla, acum depinde de fiecare. Eu am o yala ca si cea propusa de dvs, din 2008 si merge struna, in partea de jos i-am mai facut doua gauri cu bormasina ca condensul ce se formeaza in interior sa curga. Mi-am dat eu seama ca e bine asa, dupa vreo juma de an. Si i-am mai confectionat o protectie din tabla deaspura ca sa nu ploua, ninga, direct pe ea. Cand am pus eu interfonul nici nu erau modele wireless de interfon commax, cred.
              Cu stima, spor la treaba!

              Comentariu

              • Mircea_G
                Living Legend
                • 14.ian.2007
                • 12204

                #8
                Postat în original de cosmintr
                Eu am o yala ca si cea propusa de dvs, din 2008 si merge struna, in partea de jos i-am mai facut doua gauri cu bormasina ca condensul ce se formeaza in interior sa curga. Mi-am dat eu seama ca e bine asa, dupa vreo juma de an. Si i-am mai confectionat o protectie din tabla deaspura ca sa nu ploua, ninga, direct pe ea.
                Puteti sa puneti o poza si dat mai multe detalii despre cum se comporta yala dvs ?
                Instalatii verificari-revizii gaze

                Comentariu

                • cosmintr
                  Membru Marcant
                  • 30.iul.2006
                  • 567

                  #9
                  Conditia ca sa nu fie probleme la yala, adica sa se inchida, deschida este ca distanta intre stalpul portii si cel de inchidere sa fie la fel iarna-vara. Trebuie legati intre ei sus si jos. Am facut poze cu yala la interior, exterior, cu gaura facut-a de mine(sunt 2 gauri) se vad si sorturile de tabla(din ceva resturile le-am confectionat), am pozat si unitatea exterioara cum e amplasat-a(la mine s-a potrivit la fix intre doua profile de metal).
                  Deci daca sunt aliniati bine cei doi stalpi(cel pe care e fixata poarta) si cel pe care se inchide poarta, nu aveti probleme. A mei sunt bagati 1m in pamant si legati si jos si sus cu doua profile intre ei. Pe limba yalei mai pun la inceputul iernii solutie spray(ulei ). Nu am avut alte probleme. Am dat acea gaura pe yala pentru ca intr-o iarna a inghetat, am desfactut-o si nu avea pe unde sa curga condensul din ea. Sorturile de tabla le-am confectionat din acelasi considerent, sa nu stea zapada inghetata, la ploaie mare etc. sa fie un pic protejate.
                  Stiu ca din poze firul care merge la yala trebuia bagat prin profil, dar inca nu i-a venit vremea, urmeaza si el.
                  C-am atat!
                  Fișiere Atașate

                  Comentariu

                  • Mircea_G
                    Living Legend
                    • 14.ian.2007
                    • 12204

                    #10
                    Bune poze , multumesc .
                    Mai doresc , daca se poate sa-mi spuneti modelul de yala pt a intelege la citi V merge si care este sistemul de functionare . Ma intereseaza cum lucreaza la deschiderea din casa .
                    Eu am avut , de fapt am dar nefunctional acum , un zavor electromagnetic de care am fost total nemultumit . Intemperiile l-au facut " varza " si vreau acum ceva mai fiabil .
                    La mine n-ar fi probleme cu lucratul stilpilor deoarece sint din beton ...poarta lucreaza dar banuiesc ca asta poate fi reglat .
                    Instalatii verificari-revizii gaze

                    Comentariu

                    • cosmintr
                      Membru Marcant
                      • 30.iul.2006
                      • 567

                      #11
                      Pai yala este la 12V atat merge si interfonul. Am pus un transformator f mic in casa de la care e legat postul interior, si de la el merge afara prin fire.
                      Asa cum se vede in poza yala este Commax, si yala este clasica cu butuc pe o parte si buton pe cealalta. Cred ca este singura varianta clasica de la ei. Nu scrie altceva, am luat-o asa ca sa fie cat de cat de marca si sa se inteleaga cu interfonu. Cutia yalei am aruncat-o in 2008, deci demult, nu scrie pe ea altceva, dar daca cumparati una Commax, va garantez ca sunt bune. Eu un an am folosit alt interfon din hipermarket, care a fost varza. Yala nu a avut prob.

                      Referitor la deschidere, la o simpla apasare se deschide yala si ramane deschisa, pina poarta se deschide o data si se inchide la loc. La mine merge, se vad protectiile care le-am facut suplimentar, si repet un pic de spray cu ulei la 6 luni pe zavor, si pe butunul de deschidere de pe yala.
                      Deschiderea din interfon din casa o face si butonul de pe yala. Si tot asa, ramane deschisa limba yalei, pina la deschiderea portii si inchiderea ei.
                      La interfonul mai vechi care l-am avut s-a blocat butonul de deschidere si elctromagnetul din yala a ramas cuplat vreo juma de zi si nu s-a ars, asta prin 2009. Era fierbinte cand am desfacut sa vad ce se intampla si de fapt era interfonu varza. Deci cred ca e buna. Cand am cumparat yala a fost vreo 140-150 lei, asta in 2008, de la un magazin de electrice. Ma gandesc ca s-a mai ieftinit. Mai ales ca a aparut si modelu cu tag...
                      Ultima editare de cosmintr; 03.ian.2012, 14:58.

                      Comentariu

                      • cosmintr
                        Membru Marcant
                        • 30.iul.2006
                        • 567

                        #12
                        Yala este ca cea din linkul de mai sus cu 3 limbi mici sus si una lata jos. Asa cum se vede in poza!

                        Comentariu

                        • Mircea_G
                          Living Legend
                          • 14.ian.2007
                          • 12204

                          #13
                          Pare ca functioneaza asa cum imi trebuie si mie . Multumesc .
                          Problema la zavorul meu a fost " reversibilitatea " Pus in pozitia in care aveam eu nevoie , a ajuns cu bobina in jos . Banuiam ca se va intimpla ceva , dar ingustimea lui nu mi-a permis sa fac o gaura de scurgere a apei , iar bobina era fixa , fara posibilitatea de schimbare . Acum este greu de spus daca bobina a cedat de la apa sau alimentare prea lunga ( tinut mai mult apasat pe butonul de deschis ) , cert este ca m-am lecuit de modelul acesta .
                          Ce spuneti dvs , ca a stat bobina in tensiune citeva ore , fara sa se arda , asta deja clasifica yala in produse de top . Fara gluma .
                          Am cautat mai multe informatii despre model dar din pacate nu gasesc nimic . Eram curios sa vad daca bobina este piesa de schimb ,
                          Pun si o poza cu decedatul meu zavor , acum blocat intentionat pt a putea folosi poarta.
                          Fișiere Atașate
                          Ultima editare de Mircea_G; 03.ian.2012, 17:32.
                          Instalatii verificari-revizii gaze

                          Comentariu

                          • cosmintr
                            Membru Marcant
                            • 30.iul.2006
                            • 567

                            #14
                            Pai e simplu, eu am un prieten care monteaza alarme interfoane, etc. Si mi-a spus clar ca interfoanele, videointerfoanele commax sunt bune si atunci am mers pe acestea. In schimb la o apasare simpla scurta se deschide yala. Foarte usor merge si sunt multumit de fiabilitate, daca s-ar strica yala tot commax as pune. Mai ieftine si bune sunt si cele Electra, care sunt multe la blocuri. Dar sunt mai elegante cele de la commax. Eu nu am prob, si instalarea lor am facut-o eu. Ma gandesc ca bobina se poate inlocui la o adica, dar daca ar ceda yala as cumpara modelu mai nou, cel cu tag, telecomanda.

                            Comentariu

                            • muscarul
                              Incepator
                              • 21.nov.2006
                              • 38

                              #15
                              Va multumesc pentru raspunsuri.
                              Dupa ce m-am mai gandit, am ajuns la concluzia ca nu am nevoie de yala cu tag de proximitate, asa ca voi merge pe varianta unui zavor electromagnetic ingropat (va trebui sa il bag in stalpul de beton al portii. Asa ca datele problemei se schimba in felul urmator:
                              1. Ce interfon sa aleg, Commax sau Genway? Dau mai jos si linkurile:
                              Camere supraveghere video sisteme alarma efractie incendiu securitate control acces kit supraveghere video interfon automatizari porti bariere auto.

                              Camere supraveghere video sisteme alarma efractie incendiu securitate control acces kit supraveghere video interfon automatizari porti bariere auto.

                              Amandoua par cam pe acolo, unul are inclus si un transformator care nu prea stiu ce face.


                              2. Din cate imi dau seama, cel Genway are inclus si un transformator; o fi transformatorul pentru zavorul electromagnetic? Sau trebui sa iau oricum si un transformator separat?
                              Pe unele situri am inteles ca daca zavorul consuma 12 V si maxim 1 A, atunci nu ar mai fi nevoie de transformator?

                              3. Imi recomandati si un zavor electromagnetic, sa pot face comanda? poarta mea se deschide spre interior, deschidere pe stanga. Vreau sa fie cu pozitia normal inchis (adica atunci cand nu e alimentat sa fie inchis) si sa stea deschis pana ce musafirul inchide poarta, deci sa nu trebuiasca sa impinga de poarta in acelasi timp in care eu apas butonul de deschidere. De asemenea - nu stiu daca e ceva standard sau nu - as vrea un zavor cu buton din ala, sa pot dezactiva blocarea, in caz ca suntem pe afara si vrem sa iesim si sa intram de mai multe ori fara sa folosim cheia.


                              Va multumesc inca odata.

                              Va rog sa nu veniti cu recomandari de genul "|apeleaza la o firma specializata...."|... Sunt un impatimit al DIY-ului, desi nu ar fi o problema sa platesc pe cineva sa imi monteze interfonul vreau sa o fac eu.

                              Comentariu

                              Procesare...