Alegere interfon casa

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • cosmintr
    Membru Marcant
    • 30.iul.2006
    • 567

    #16
    Stati linistit ca le puteti monta fara probleme, interfonul si yala electromagnetica viu cu instructiuni f clare. Si eu mi le-am montat singur. Trebuie rabdare si indemanare.
    Si eu sunt genul ce pot face singur, fa! Am si eu toate sculele posibile si de la turnat beton-la sistem de supraveghere am pus mina la toate(in limita timpului liber, si daca erau lucrari mari am adus meseriasi, sau la care nu m-am priceput)

    1. Commax pentru ca cunosc mai multe instalate si merg bine inclusiv la mine. De celalat nu stiu nica, deci pica.
    2.Un singur transformator de 10 lei am care alimenteaza interfonul interior. Yala exterioara si unitatea exterioara la interfon isi iau curent de la interfon? E simplu, prin firle de legatura se face asta. Deci daca e inclus sau nu, e ieftin! Unul singur trebuie!
    3.Yala descrisa de mine in mesajele de mai sus asa face, adica dau un impuls din casa si yala ramane deschisa pina poarta e deschisa o data si inchisa la loc. Deci nu se tine butonul apasat. Dar eu am Commax si yalele de pe acest site nu sunt Commax asa ca nu pot sa va recomand. Banuiesc ca or fii bune si ce sunt la vanzare aici!
    Butonul nu are rolul de a bloca yala, rolul este ca sa deschideti yala, ca sa puteti iesi din curte.
    Yala electromagnetica cu actionare mecanica + butuc cu cheie. Consum         :  850mA Alimentare    : 12 VCC

    Asa arata a mea dar scrie Commax pe ea, pe asta nu scrie nimica.

    Comentariu

    • muscarul
      Incepator
      • 21.nov.2006
      • 38

      #17
      Buna seara.
      Yala prezentata de dvs e ok, intr-adevar, dar nu se potriveste in cazul meu, deoarece eu vreau un zavor ingropat (cred ca ii mai zice si contrayala), din cel care blocheaza limba broastei. Nu pot monta yala recomandata de dvs deoarece "tocul" este un stalp de beton, si poarta se nimereste pe mijlocul lui si nu pe margine.

      Comentariu

      • cosmintr
        Membru Marcant
        • 30.iul.2006
        • 567

        #18
        Da, am inteles dar este si varianta ingusta, tot de la commax, nu stiu daca tine yala deblocata pina la prima deschidere.
        Cred ca asta doriti, dar nu scrie ce marca e>
        Yala electromagnetica ingropata, memorie mecanica, varianta lunga, consum 1A, alimentare 12 V Ac/Dc

        Daca nu am inteles poate era buna si o poza de la poarta dvs. Macar sa inteleg despre ce e vorba.

        Comentariu

        • muscarul
          Incepator
          • 21.nov.2006
          • 38

          #19
          Da, ceva de genul asta aveam in gand...

          o sa fac maine pe lumina si niste poze
          Multumesc

          Comentariu

          • Mircea_G
            Living Legend
            • 14.ian.2007
            • 12227

            #20
            Modelul respectiv nu este fiabil si de fapt el nici nu se recomanda pt porti metalice .
            Poate am fost eu mai " norocos " dar la mine n-a mers , asa cum ziceam a decedat .
            Indiferent de tipul stilpului , o yala poate fi montata . Asteptam poza ...
            Fișiere Atașate
            Instalatii verificari-revizii gaze

            Comentariu

            • muscarul
              Incepator
              • 21.nov.2006
              • 38

              #21
              Poarta mea e din lemn de fapt...
              Pozele mai pe seara.

              Comentariu

              • muscarul
                Incepator
                • 21.nov.2006
                • 38

                #22
                Atasat si pozele cu poarta.
                astept parerile expertilor.
                Fișiere Atașate

                Comentariu

                • RaduCA
                  Living Legend
                  • 09.oct.2005
                  • 6453

                  #23
                  Nu credeţi că ar fi mai bine (pentru Dvs.) să postaţi pozele, dar fără adresă?
                  De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                  În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                  Comentariu

                  • cosmintr
                    Membru Marcant
                    • 30.iul.2006
                    • 567

                    #24
                    Buna, se poate monta in doua moduri.
                    1)Unitatea exterioara interfon pe poarta, se decupeaza frumos in lemn, in spate se pun 4 coltare de metal si se prinde pe interior de lemn, si yala tot asa pe poarta. Se inlocuieste scandura unde este decupata pentru yala clasica. Yala se monteaza aparent pe poarta, pe interior. Se monteaza un maner din genul celui montat pe poarta mea prin pozele atasate la inceputul topicului.
                    2)Interfonul se poate monta si unde este tras firul, pe stalp, se decupeaza frumos cu flexul, sunt solutii. Pare destul de lat stalpul.
                    Pentru alimentarea yalei, pe jos veniti cu un cablu cu doua fire de 0.75 ingropat pe sub pavaj, se ridica frumos pavajul unde este necesar, se sapa un pic, se baga in protectie metalica(sau se foloseste fir adecvat de exterior), si se vine la stalpul cu balamale ale portii si se urca elegant pina la yala. Firele se leaga la un capat la yala, si celalalt capat se identifica locul pe unde urca, intra firul din casa la stalpul pe care se inchide poarta, si se monteaza acolo jos o mica doza de legaturi.
                    Partea metalica de pe stalpul pe care se inchide poarta se inlocuieste cu bucata cu care vine interfonu, sau se confectioneza, o piesa dintr-o bucata de teava patrata.
                    Cum a-ti zis, un pic de munca si va iesi ceva frumos.
                    Nu-mi place ca nu aveti un schelet metalic la poarta, sa va lasa, deforma. Ma rog, cu timpul din 4 profile dreptunghiulare se poate confectiona un cadru pe care sa fie prinse scandurile(banuiesc ca a fost mai ieftin asa, cu timpul....).
                    Se elimina si broasca si yala si manerul care cu timpul ruginesc, intra apa, numai probleme, mecanism cu arcuri..... Cele existente pe poarta clasice!
                    Ultima editare de cosmintr; 05.ian.2012, 18:52.

                    Comentariu

                    • muscarul
                      Incepator
                      • 21.nov.2006
                      • 38

                      #25
                      Poarta de lemn e asa din 2007-2008, eu asa am luat casa, cu poarta asta.

                      RaducA - ai dreptate. Rog un moderator, daca e posibil, sa stearga pozele si le incarc eu din nou fara adresa..
                      Sau pot eu edita cumva postarea?

                      Comentariu

                      • Mircea_G
                        Living Legend
                        • 14.ian.2007
                        • 12227

                        #26
                        Eu zic ca prima oara sa modificati poarta si sa faceti un stilp metalic pe partea fixa . Asa cum este acum este total aiurea .
                        Fibra ce cauta pe stilp , este termoizolat ????
                        Instalatii verificari-revizii gaze

                        Comentariu

                        • PowerMC
                          Administrator
                          • 02.mai.2007
                          • 2236

                          #27
                          Postat în original de muscarul
                          Poarta de lemn e asa din 2007-2008, eu asa am luat casa, cu poarta asta.

                          RaducA - ai dreptate. Rog un moderator, daca e posibil, sa stearga pozele si le incarc eu din nou fara adresa..
                          Sau pot eu edita cumva postarea?
                          Am sters pozele 1 si 3, le puteti reposta intr-un nou mesaj dupa ce le prelucrati partea de indentificare adresa.
                          Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

                          Community Manager MC

                          Comentariu

                          • muscarul
                            Incepator
                            • 21.nov.2006
                            • 38

                            #28
                            @ MirceaG
                            Nu e termoizolat, era destul de nasol turnat stalpul si am incercat sa il indrept un pic (muchiile nu erau f drepte), si mesterii au folosit coltare din alea cu plasa. De la alea este fibra.

                            Stiu ca nu e cea mai fericita solutie stalpul ala, dar pe cealalta parte a lui sunmt balamalele pt poarta de acces auto, si nu prea pot renunta la el. Am nevoie de o solutie pentru ce am acum acolo.

                            @ PowerMC - multumesc

                            Comentariu

                            Procesare...