Detectori standard sau wireless?

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • diana.dudas
    Incepator
    • 12.mar.2006
    • 1

    Detectori standard sau wireless?

    Vreau sa achizitionez un sistem de alarma pentru locuinta mea si cineva mi-a recomandat un sistem wireless. Nu stiu insa.. detectorii wireless sunt la fel de siguri ca si cei standard (cu fir)? Cum functioneaza ei? pe baza de baterii? acumulatori? Au o anumita autonomie? Si in afara de acest lucru as dori sa stiu care sunt avantajele si dezavantajele pe care le prezinta cele doua tipuri de sisteme, incluzand si diferentele de costuri finale.

    As dori sa stiu cat mai multe lucruri legate de acest subiect deoarece vreau sa fac cea mai buna alegere pentru protejarea locuintei mele.
  • marius.adi

    #2
    detectori wireless sau standard!

    Amandoua sunt la fel de eficace,cei wireless functioneaza pe baza de baterii care economisesc bateria atunci cand sesizeaza miscare(sistemul fiind dezactivat ,dezarmat) timp de 3minute, iar atunci cand s-au descarcat transmit la centrala un mesaj clar cu detectorul care are bateria slabita.Avantajul ar fi in felul urmator :daca locuinta este terminata respectiv locuita si nu mai doriti pre mult deranj optati pentru wireless cea standard nu mai poate fi facuta decat cu pat de cablu aparent pe perete,in schimb la costuri cea wireless costa de 3ori cat cea standard!

    Comentariu

    • Ing. Teodor BALAN
      Membru
      • 25.feb.2006
      • 268

      #3
      Re: Detectori standard sau wireless?

      Postat în original de diana.dudas
      Vreau sa achizitionez un sistem de alarma pentru locuinta mea si cineva mi-a recomandat un sistem wireless. Nu stiu insa.. detectorii wireless sunt la fel de siguri ca si cei standard (cu fir)? Cum functioneaza ei? pe baza de baterii? acumulatori? Au o anumita autonomie? Si in afara de acest lucru as dori sa stiu care sunt avantajele si dezavantajele pe care le prezinta cele doua tipuri de sisteme, incluzand si diferentele de costuri finale.

      As dori sa stiu cat mai multe lucruri legate de acest subiect deoarece vreau sa fac cea mai buna alegere pentru protejarea locuintei mele.
      Domnul "marius.adi" are multa dreptate cand descrie principial cele doua sisteme de alarma. Totusi, odata cu evolutia sistemelor electronice, scade simtitor pretul sistemelor wireless (radio), iar daca luam in calcul pretul manoperei si al furniturilor pentru montajul sistemelor cablate, se intampla din ce in ce mai des sa fie mai ieftin totusi sitemul wireless. Exista in prezent sisteme de alarma wireless deosebit de performante si elegante, care ofera pe langa functia standard de alarmare la efractie, semnalizari privind incendiul, inundatia, scapari de gaze de la centrala termica, tentativele de bruiere a componentelor radio instalate, sirene exterioare instalate distant pana la 180 m, gruparea unor senzori cablati situati in locatii distante (150 m) si deservirea acelor zone ca pe orice zona locala etc.
      As dori totusi sa fac o precizare, care mi se pare foarte importanta: tot ce discutam aici are ca scop doar orientarea si documentarea Dvs. inainte de optarea pentru un sistem de alarma anume, deoarece Legea 333/2003 si HG 1010/2004 fac precizari foarte clare in legatura cu conditiile in care se instaleaza si exploateaza un sistem de alarma. INSTALAREA, PROGRAMAREA SI INTRETINEREA UNUI SISTEM DE ALARMA ESTE PERMISA NUMAI FIRMELOR LICENTIATE PENTRU ACEST LUCRU!
      Prin urmare, sunt in masura sa va acord orice fel de sfat sau consultatie tehnica referitoare la alegerea, evaluarea unor echipamente sau detalii tehnice privind functionarea unui sistem de alarmare sau a unui sistem de supravehere video, dar instalarea unui astfel de sistem trebuie sa o realizati numai apeland la serviciile unei firme licentiata de Politie. Chiar este bine de stiut ca pentru evitarea oricaror posibile situatii neplacute ulterioare in raport cu organele de politie, este bine sa solicitati firmei de instalatii sa va prezinte dovezi in sprijinul faptului ca este licentiata pentru acest gen de servicii.
      Sistemele de alarma wireless sunt, principial vorbind, asemanatoare sistemelor cablate, atata doar ca transmiterea semnalizarilor de la senzori (am denumit astfel generic toata gama de detectori) la unitatea centrala se realizeaza prin comunicatii radio, fiind inlaturate astfel cablarile (inestetice, laborioase, scumpe prin manopera etc.). Detectorii si sirena exterioara sunt alimentati cu baterii alcaline capabile sa asigure o functionare de lunga durata (3~5 ani, functie de numarul de semnalizari realizate). Cu o perioada apreciabila de timp inainte de epuizarea bateriilor, sistemul sesizeaza acest fapt si il transmite utilizatorului sau sistemului de monitorizare, daca sistemul de alarma este abonat la asa ceva.
      Un sistem de alarma cablat are caracteristic faptul ca componentele sunt mai ieftine si se preteaza a fi instalat in special in locuri si medii cu campuri electromagnetice puternice sau acolo unde sistemele radio nu dispun de un numar de zone suficient. Aceste sisteme se adreseaza in special mediilor speciale, cu grad de protectie si siguranta special (banci, sediile institutiilor guvernamentale etc.), unde numarul zonelor si partitiilor este foarte mare, iar in acest caz, un sistem radio ar deveni atat de scump, incat nu ar mai fi util!
      In sediile mai mici de firme, magazine, case de schimb valutar si mediile rezidentiale devin tot mai solicitate sistemele wireless deoarece au un design deosebit de elegant, functionalitate de inalta siguranta, iar faptul ca elementele de detectie se pot instala si disimula usor (chiar prin schimbarea periodica a locului de amplasare), fac din acestea un sistem modern si ideal.
      Totusi, pentru aplicatii nepretentioase, de risc redus al vunerabilitatii si cu un numar redus de zone, pot fi utilizate sistemele cablate ieftine (sub 100 Euro), care ofera un minimum de protectie si servicii.
      Pentru un cumparator avizat si pretentios, un sistem modern in acest moment este un sistem wireless! Iar un sistem wireless modern trebuie sa asigure atat comunicarea cu sistemele de dispecerizare si interventie, dar si cu utilizatorul, comunicandu-i acestuia date despre starea sistemului (armat, dezarmat, zone violate etc.) si posibilitatea de comunicare cu cei de acasa, sau comanda unor consumatori casnici electrici.
      Exista in acest moment pe piata de specialitate cateva marci si modele deosebit de performante si la preturi nu cu foarte mult mai mari comparabil cu cele cablate, dar pentru ca nu doresc sa fac reclama aici, nu le comunic numele.
      Eventual, daca vor fi intrebari, voi raspunde in limitele posibile in legatura cu sistemele care va intereseaza.
      In ceea ce priveste locuinta Dvs., eu va sfatuiesc sa optati pentru un sistem wireless, doarece veti beneficia totodata si de o flexibilitate deosebita in privinta posibilitatii redecorarii interioarelor ori de cate ori veti dori acest lucru, putand inclusiv sa va mutati mobilierul cum veti considera de cuviinta, iar asa cum mi s-a solicitat de multe ori, unii dintre detectorii de miscare ii puteti instala prin disimularea lor in diferite elemente de mobilier crescand astfel nivelul de protectie a interioarelor casei Dvs. si prin faptul ca persoanele din afara familiei pot sa nici nu stie ca Dvs. dispuneti de un sistem de alarma instalat in locuinta!
      Va doresc succes si va astept de fiecare data cu placere! ...
      Confort si Siguranta Ambientala pentru Dumneavoastra!

      Comentariu

      • network
        Incepator
        • 13.mar.2006
        • 2

        #4
        Am observat la detectorii mei wireless de acasa ca nu semnaleaza miscarea la unitatea centrala decat daca inainte a fost o perioada de inactivitate de 1- 2 minute in zona respectiva. Daca trec la intervale mai scurte pe holul respectiv, ledul de la unitatea centrala corespunzator zonei respective nu se aprinde.

        Trebuie sa ma ingrijoreze chestia asta sau asa functioneaza ei?

        PS: La partea cu montajul, cred ca diferenta este foarte mare intre sistemele cablate si cele wireless. Instalarea ia foarte putin si deranjul este foarte mic. :P

        Comentariu

        • Ing. Teodor BALAN
          Membru
          • 25.feb.2006
          • 268

          #5
          Postat în original de network
          Am observat la detectorii mei wireless de acasa ca nu semnaleaza miscarea la unitatea centrala decat daca inainte a fost o perioada de inactivitate de 1- 2 minute in zona respectiva. Daca trec la intervale mai scurte pe holul respectiv, ledul de la unitatea centrala corespunzator zonei respective nu se aprinde.

          Trebuie sa ma ingrijoreze chestia asta sau asa functioneaza ei?

          PS: La partea cu montajul, cred ca diferenta este foarte mare intre sistemele cablate si cele wireless. Instalarea ia foarte putin si deranjul este foarte mic. :P
          Intr-adevar! Pentru economisirea surselor de alimentare (bateriilor), senzorii wireless de toate categoriile, au implementat acest sistem de semnalizare mai rara a prezentei persoanelor in zona lor de activitate. Cu toate acestea, scanarea zonei se produce mult mai des (de la interval de cateva secunde, pana la cateva zeci de secunde, functie de model, producator, clasa de protectie profesionala etc.) Dar pe masura ce, de la o determinare la alta detectorul respectiv sesizeaza scaderea nivelului de prezenta umana sau animala (scaderea cantitatii de caldura, sau constanta statica a volumului fizic existent in campul sau activ), sensibilitatea senzorului creste catre performanta sa maxima. Asa se explica faptul ca dupa armarea sistemului si parasirea zonei protejate, dupa circa 30 de secunde, la cea mai mica variatie a volumelor sau cantitatii de caldura din campul asistat, semnalarea este instantanee! Si in acest caz doar zonele temporizate reactioneaza intarziat, dar comanda primita de la senzori este instantanee.
          Cu stima, ....
          Confort si Siguranta Ambientala pentru Dumneavoastra!

          Comentariu

          • Sonny
            Incepator
            • 07.mar.2006
            • 16

            #6
            Re: Detectori standard sau wireless?

            Postat în original de diana.dudas
            Vreau sa achizitionez un sistem de alarma pentru locuinta mea si cineva mi-a recomandat un sistem wireless.
            Un singur lucru in plus pe langa cele spuse de moderator:

            NU alegeti centrala care are tastatura pusa pe corpul centralei ( sunt acele modele ieftine pe care le puteti gasi prin diverse hipermarket-uri)
            O zi buna !

            Comentariu

            • Ing. Teodor BALAN
              Membru
              • 25.feb.2006
              • 268

              #7
              Re: Detectori standard sau wireless?

              Un singur lucru in plus pe langa cele spuse de moderator:

              NU alegeti centrala care are tastatura pusa pe corpul centralei ( sunt acele modele ieftine pe care le puteti gasi prin diverse hipermarket-uri)[/quote]

              In principiu, aveti dreptate! Am gasit si eu multe "jucarii" prin supermarket-uri, care emit pretentii de lucruri serioase. Si acest lucru aduce deservicii produselor de calitate, iar ce mi se pare mie mai grav, este faptul ca induc in eroare cumparatorul, formand perceptii eronate despre CE si CUM ar trebui sa fie un sistem de alarma performant.
              Dar nu trebuie totusi sa generalizam, deoarece tehnica moderna ne pune acum la dispozitie produse de origine canadiana, israieliana, italiana etc, care sunt sisteme de alarma wireless cu adevarat profesionale, iar tastatura de baza a acestora este situata direct pe panoul frontal al unitatii centrale. Aceste produse dispun de cele mai inalte recunoasteri profesionale si autorizari emise de organismele abilitate apartinand Comunitatii Europene, iar servciile pe care le ofera sunt impecabile.
              Pentru documentarea celor interesati, am sa prezint doua imagini in continuare, dar fara a nominaliza marca produsului sau fabricantului. In acest fel, cine este interesat, ... va sti ce sa caute.
              Fișiere Atașate
              Confort si Siguranta Ambientala pentru Dumneavoastra!

              Comentariu

              • Ing. Teodor BALAN
                Membru
                • 25.feb.2006
                • 268

                #8
                Detectori standard sau wireless?

                Un alt model:
                Fișiere Atașate
                Confort si Siguranta Ambientala pentru Dumneavoastra!

                Comentariu

                • Sonny
                  Incepator
                  • 07.mar.2006
                  • 16

                  #9
                  Re: Detectori standard sau wireless?


                  In principiu, aveti dreptate! [...]
                  Dar nu trebuie totusi sa generalizam, deoarece tehnica moderna ne pune acum la dispozitie produse de origine canadiana, israieliana, italiana etc, care sunt sisteme de alarma wireless cu adevarat profesionale, iar tastatura de baza a acestora este situata direct pe panoul frontal al unitatii centrale. Aceste produse dispun de cele mai inalte recunoasteri profesionale si autorizari emise de organismele abilitate apartinand Comunitatii Europene, iar servciile pe care le ofera sunt impecabile.
                  Stimate domn,
                  Din pacate nu am cum sa dau pe un forum public motivul pentru care sustin in continuare sa nu se aleaga un model de centrala care are tastatura pe panoul central. Sau poate sunt cateva aspecte noi care imi scapa, dar ma indoiesc. Spuneti-mi va rog cum putem coresponda "privat" ca apoi sa revenim cu concluziile noastre.
                  O zi buna !

                  Comentariu

                  • Ing. Teodor BALAN
                    Membru
                    • 25.feb.2006
                    • 268

                    #10
                    Re: Detectori standard sau wireless?

                    [quote="Sonny"]

                    Stimate domn,
                    Din pacate nu am cum sa dau pe un forum public motivul pentru care sustin in continuare sa nu se aleaga un model de centrala care are tastatura pe panoul central. Sau poate sunt cateva aspecte noi care imi scapa, dar ma indoiesc. Spuneti-mi va rog cum putem coresponda "privat" ca apoi sa revenim cu concluziile noastre.
                    In partea din stanga - jos a fiecarui mesaj veti putea gasi adresa de e-mail, pagina web, profilul etc. celui care a trimis mesajul. Va astept cu multa placere mesajele!

                    Cu stima, ...
                    Confort si Siguranta Ambientala pentru Dumneavoastra!

                    Comentariu

                    • briobit
                      Membru
                      • 01.iun.2006
                      • 210

                      #11
                      sincer ma apuca nervii de la senzorii radio cand vine partea cu explicatu functionariii.... se plimba proprietaru prin fata lor de nu mai stie de el senzorii intra in modul ala de blocare .... la nici 10 secunde face armare si se misca iar.... senzoru :tace" si dupa aia zice ce porcarie de sistem si am dat o gramada de bani pe el.... degeaba incerc sa`i explic cum sta treaba ca el tot ofticat e...... sincer din cate sisteme am pus poate doar 10 la suta din beneficiari au inteles logica functionarii si au fost multumiti ....restul dupa ce ca sunt "cu neuronii odhiniti" dar dispun de cantitati imense de bani.....au ramas nemultumiti..... asta e un aspect cu care ma confrunt cam la 3-4 zile
                      Atentie atentie atentie ... curentul nu iarta!

                      Comentariu

                      • modream
                        Incepator
                        • 04.mai.2006
                        • 28

                        #12
                        timp fucntionare

                        cam cat poate functiona un PIR wireless pana i se descarca acumulatorii ?
                        are acumulator propriu sau bateri tip AAA sau AA ?
                        Mihai M.

                        Comentariu

                        • briobit
                          Membru
                          • 01.iun.2006
                          • 210

                          #13
                          la senzorii care ii montez eu produsi de o anumita firma canadiana in prospectul lor zice ca merg bateriile 4 ani sunt duracell si vin o data cu senzorii de obicei luam in calcul 1 an de zile la un volume de miscare mediu spre redus , daca sunt montati in zone cu trafic mare timpul se reduce nu am incercat cu acumulatori ca asta insemna sa cumpar sute de acumulatori si nu mai cumpara nimeni sistem radio din cauza pretului mare al acestora... pentru un sistem mai pretentios se poate incerca si o alimentare cu acumulatori problema care apare este ca in momentul in care se descarca un set de acumulatori dintr`un senzor trebuie sa ai altii de schimb pana se incarca primii + un dispozitiv de incarcat acumulatori... alti bani alta distractie ... ramane la latitudinea Dvs. ce metoda alegeti... daca mai aveti intrebari o sa va ajut cu mare placere
                          Atentie atentie atentie ... curentul nu iarta!

                          Comentariu

                          • Ing. Teodor BALAN
                            Membru
                            • 25.feb.2006
                            • 268

                            #14
                            Re: timp fucntionare

                            Postat în original de modream
                            cam cat poate functiona un PIR wireless pana i se descarca acumulatorii ?
                            are acumulator propriu sau bateri tip AAA sau AA ?
                            Fiecare tip de sisteme de alarma wireless vine cu propriile modele de baterii alcaline, care promit o functionare de 2 ~ 4 ani, functie si de numarul de actionari (traficul prin fata lui).
                            Este de preferat sa utilizati sisteme de alarma care utilizeaza baterii uzuale din comert: R-3, R-6, sau dintre cele utilizate pentru aparatele fotografice.
                            Prin urmare, discutia cu firma instalatoare ar trebui sa inceapa cu acest subiect!

                            Cu stima, ...
                            Confort si Siguranta Ambientala pentru Dumneavoastra!

                            Comentariu

                            • magdalena03
                              Incepator
                              • 19.nov.2006
                              • 1

                              #15
                              sistemul de alarma wireless

                              Cum pot activa sistemul de alarma pe un telefon mobil?
                              magda

                              Comentariu

                              Procesare...