Ce este un detector de geam spart?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Kyia
    Incepator
    • 12.mar.2006
    • 2

    Ce este un detector de geam spart?

    Am o farmacie la parterul unui bloc si doresc sa o protejez anti-efractie printr-un sistem de alarma. M-am tot consultat cu diversi prieteni de familie si unul dintre ei m-a sfatuit sa cumpar si un "detector de geam spart". exista asa ceva? si daca exista vreau sa stiu si cat de bun este. adica merita sa cumpar si asa ceva sau sistemul de alarma este suficient?
  • marius.adi

    #2
    detector geam spart

    Detectorul de geam spart are o raza de actiune de 7 metri,costa aproximativ 150ron,dar alarma functioneaza la fel de bine si fara el,dar daca vreti mai multa siguranta ar fi bine sa-l montati!

    Comentariu

    • Ing. Teodor BALAN
      Membru
      • 25.feb.2006
      • 268

      #3
      Re: Ce este un detector de geam spart?

      Postat în original de Kyia
      Am o farmacie la parterul unui bloc si doresc sa o protejez anti-efractie printr-un sistem de alarma. M-am tot consultat cu diversi prieteni de familie si unul dintre ei m-a sfatuit sa cumpar si un "detector de geam spart". exista asa ceva? si daca exista vreau sa stiu si cat de bun este. adica merita sa cumpar si asa ceva sau sistemul de alarma este suficient?
      Detectorul de geam spart este un dispozitiv electronic, bazat pe principiul sesizarii unui spectru audio specific zgomotului provocat de spargerea unui geam. Daca este bine reglat si este de calitate corespunzatoare, poate sesiza chiar si zgomotul provocat de spargerea unei sticle sau a unui pahar din camera in care este instalat.
      Sunt modele care sunt pretabile (prin volumul pe care il pot acoperi) sa fie instalate pe tavanul unei camere, asigurand astfel mai multe geamuri apartinand acelei camere, sau modele mai simple, care se monteaza langa fereastra pe care o asigura.
      Dar, ATENTIE!!! Pot fi numeroase situatii in care, daca aveti montate geamuri termoizolatoare (indiferent de suport: Al sau PVC), in care aceste detectoare nu pot lucra corespunzator datorita prezentei garniturilor de cauciuc in care sunt montate ansamblurile celor doua foi de geam. Din pacate, hotii se perfectioneaza si ei si stiu sa sparga geamurile din termopan evitand sistemele de detectie a geamului spart, dar asupra acestui subiect nu doresc sa discut.
      Din acest motiv, cand noi intalnim o astfel de situatie, montam formal un detector de geam spart pe marginea ferestrei in cauza si testam functionarea prin ciocnirea usoara a geamului. Au fost situatii in care am avut chiar posibilitatea sa spargem "de test" un geam termopan pentru a stabili eficienta unui detector de geam spart si am constatat ca nu merita instalat decat pentru protectia ferestrelor clasice, cu tamplarie clasica din lemn.
      Am montat totusi detectoare de geam spart combinate intern cu detectoare de vibratii (socuri) pentru protectia unor vitrine de valori sau substante cu regim special. In acest fel am protejat atat vitrinele respective, cat si peretii spatiului impotriva unor tentative de efractie prin spargerea peretilor.
      Daca imi puteti comunica elemente de amanunt referitoare la tipul ferestrelor exterioare pe care le aveti montate si a centralei de alarma instalata, ma voi stradui sa va ofer o solutie cat mai buna pentru protectia farmaciei la care faceti referire.
      Cu stima, ...
      Confort si Siguranta Ambientala pentru Dumneavoastra!

      Comentariu

      • danhome_52
        Membru Marcant
        • 26.dec.2005
        • 749

        #4
        Buna!
        Un sfat foarte bine sustinut tehnic!
        As vrea doar sa adaug ca se poate aplica (acum) pe foaia de interior a geamului termopan o 'folie antiefractie' care nu va lasa geamul sa cada din rama chiar daca e spart si se va scoate foarte greu.Este o folie transparenta de grosime mai mare si mult mai elastica.De obicei se aplica pe partea interioara a foii de sticla exterioare a termopanului.
        Aceasta combinata cu un sistem de alarma e de ajuns.

        Comentariu

        • Ing. Teodor BALAN
          Membru
          • 25.feb.2006
          • 268

          #5
          Postat în original de danhome_52
          Buna!
          Un sfat foarte bine sustinut tehnic!
          As vrea doar sa adaug ca se poate aplica (acum) pe foaia de interior a geamului termopan o 'folie antiefractie' care nu va lasa geamul sa cada din rama chiar daca e spart si se va scoate foarte greu.Este o folie transparenta de grosime mai mare si mult mai elastica.De obicei se aplica pe partea interioara a foii de sticla exterioare a termopanului.
          Aceasta combinata cu un sistem de alarma e de ajuns.
          Aveti foarte multa dreptate si va multumesc pentru apreciere domnule "danhome_52"!
          Folia la care faceti referire este foarte eficienta si ingreuneaza spargerea si dezmembrarea geamului termopan. Este mai putin utilizata de catre publicul larg fiind mai putin cunoscuta. Dar aveti dreptate, merita instalata!
          Cu stima, ...
          Confort si Siguranta Ambientala pentru Dumneavoastra!

          Comentariu

          • Sonny
            Incepator
            • 07.mar.2006
            • 16

            #6
            Postat în original de Ing. Teodor BALAN
            Postat în original de danhome_52
            Buna!
            Un sfat foarte bine sustinut tehnic!
            As vrea doar sa adaug ca se poate aplica (acum) pe foaia de interior a geamului termopan o 'folie antiefractie' care nu va lasa geamul sa cada din rama chiar daca e spart si se va scoate foarte greu.Este o folie transparenta de grosime mai mare si mult mai elastica.De obicei se aplica pe partea interioara a foii de sticla exterioare a termopanului.
            Aceasta combinata cu un sistem de alarma e de ajuns.
            Aveti foarte multa dreptate si va multumesc pentru apreciere domnule "danhome_52"!
            Folia la care faceti referire este foarte eficienta si ingreuneaza spargerea si dezmembrarea geamului termopan. Este mai putin utilizata de catre publicul larg fiind mai putin cunoscuta. Dar aveti dreptate, merita instalata!
            Cu stima, ...
            Sustin recomandarile profesioniste ale D-lui Balan.
            As avea si o alta recomandare: un senzor de prezenta obisnuit are o eficacitate mult mai mare pentru cazul in care geamul nu e spart, dar e fortzat. In cazul in care se intra in perimetrul protejat senzorul de prezenta sesizeaza miscarea de masa calda volumetrica si trimite un semnal catre centrala.
            O zi buna !

            Comentariu

            • i96nds
              Membru marcant
              • 03.ian.2006
              • 427

              #7
              Postat în original de Ing. Teodor BALAN
              Folia la care faceti referire este foarte eficienta si ingreuneaza spargerea si dezmembrarea geamului termopan.
              O varianta chiar mai buna e sa se puna sticla exterioara de tip "DUPLEX".

              Adica: sticla interioara e de 4 mm cu Low-E.
              Sticla exterioara e de 6 mm. Insa nu e geam normal de 6 mm ci de fapt sunt 2 sticle de 3 mm intre care se aseaza aceasta foita subtire, subtire. Deci geamul exterior e de 6 mm e de fapt compus din sticla de 3mm+foita+sticla 3mm, toate lipite intre ele, fara spatiu.
              Ca pret... nu e chiar asa daramator, cred ca geamul in sine e cam dublu la pret decat F4+F4. Insa tamplaria de PVC e aceeasi. Deci pe total cost e cam cu 30% mai scumpa solutia asta.
              Stefan

              Comentariu

              • Ing. Teodor BALAN
                Membru
                • 25.feb.2006
                • 268

                #8
                Va multumesc foarte mult domnilor pentru aprecieri si mai ales, pentru raspunsurile deosebit de interesante.
                Aveti dreptate si constat ca pe masura ce avansam in timp si apar noi participanti la acest topic, apar variante si idei interesante privind modalitatile si procedeele ce pot fi aplicate in practica pentru protejarea unor spatii sau medii de interes!
                Va astept de fiecare data cu placere si de asemenea, sunt binevenite orice alte interventii care ne vor ajuta sa facem cunoscute publicului larg conceptele de Confort si Siguranta Ambientala pentru Dumneavoastra!.
                Cu stima, ...
                Confort si Siguranta Ambientala pentru Dumneavoastra!

                Comentariu

                Procesare...