Instalatie porti batante + interfon cu camera - urgent

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • DM7
    Membru
    • 13.apr.2006
    • 287

    Instalatie porti batante + interfon cu camera - urgent

    Buna ziua
    Am fost solicitat. Pentru a trage anticipat conductoarele la o instalatie de porti batante. De ce anticipa? Acest domn isi inlocuieste gardul si portile dorind sa isi monteze ulterior porti batante. Nu am mai facut asa ceva niciodata, si nu stiu cate conductoare trebuiesc trase. Din cate am vazut la altii trebuiesc trase pe fiecare stalp conductor pentru servomotoare, in plus pentru bariera optica, si la un stalp in plus pentru receptor+ lampa de semnalizare. Am vrut ca pana gasesc schema de legaturi(ma gandesc ca o voi avea cand va cumpara sistemul batant). Insa constructorii, nu prea vor sa ma lsa sa pun tuburile flexibile urmand ca ulterior sa trag conductoarele. Si nici mie nu prea imi surade ideea ca sa nu am surpriza ca mi le-au gatuit sau obturat, gardul facandu-se din piatra de codru.
    Aceeasi problema si la interfon. Omul nu are cumparat interfonul insa doreste sa ii trag acum firele la poarta de acces si nu stiu cate fire trebuiesc trase.
    Va multumesc
    Ultima editare de calin.diaconu; 01.nov.2023, 09:14. Motiv: introducere tag-uri SEO pentru motoarele de cautare
  • TDJ
    Living Legend
    • 10.apr.2006
    • 2398

    #2
    Re: Instalatie porti batante + interfon cu camera - urgent

    Eu as zice ca este suficient sa pozezi tuburile cu un fir in ele, iar apoi sa tragi prin ele cu ajutorul acelui fir, cablurile necesare instalatiei. Nu vad de ce nu ar fi de acord cu asta deoarece nu-i incurca. Ca alta varianta as propune pentru interfon un cablu telefonic cu 5 fire din casa pana la stalpul portii si in sus la interfon, asa cum este la bloc din care sunt folosite 4, iar pentru cazul dvs. probabil tot 4 vor fi necesare.
    Pentru actionarea portii sunt suficiente 3 fire (faza, nul, masa) din casa pana la un stalp al portii, cel de langa gard. De la acest stalp ingropat un tub catre celalalt stalp cu un fir prin care cu ajutorul acestui fir vei trage cablurile necesare. Daca si aici se doreste sa fie deja trase cablurile, as zice ca trebuie:
    -sigur 2 subtiri pentru senzorul IR. Senzorul cu 5 fire il pui la primul stalp.
    -2 pentru actionare deschidere/inchidere poarta.
    -3 (probabil) pentru limitator capat cursa.
    Eu as trage 7 fire la acest stalp, desi probabil ca ajung 4, dar mai bine scoti din fire decat sa fii nevoit sa mai introduci ulterior.
    La primul stalp:
    -5 subtiri pentru senzor IR, 2 pentru functionare, 3 pentru contactele lui.
    -3 (groase) pentru actionare mecanism, si de aici 2 in sus pentru semnalizare.
    Ca sa n-ai nicio problema, spune-i sa-ti puna la dispozitie schema pentru actionarea portii, daca nu (ceea ce sigur inca nu o are) ii spui ca-i tragi 7 fire la un stalp si 8 la celalalt care sa acopere necesarul de fire.
    Sper ca m-am facut inteles, probabil ca exista si dispozitive cu numar mai mic de fire, dar n-ai de unde sa stii pe care-l alege proprietarul. Oricum, mai cauta si alte solutii. Succes!

    Comentariu

    • Ing. Teodor BALAN
      Membru
      • 25.feb.2006
      • 268

      #3
      Re: Instalatie porti batante + interfon cu camera - urgent

      Stimate Domn,

      Va prezint in continuare o varianta de conexiuni, intalnita la majoritatea (video)interfoanelor din aceasta generatie:

      - va trebuie 4 fire de la unitatea centrala din casa, pana la unitatea exterioara de la poarta. Prin intermediul acestor fire vor fi transmise atat alimentarea cu energie electrica, cat si semnalul pentru sunet, imagine, apel spre postul sau posturile interioare si se vor purta comunicatiile. Tot prin aceste fire ar trebui sa se transmita si comanda pentru actionarea yalei electromagnetice.

      Pentru automatizarea portii trebuie sa stabiliti intai locul de amplasare a unitatii centrale de comanda, la care se vor aduce firele pentru alimentare cu 220V. De la unitatea centrala vor pleca urmatoarele fire:
      - o pereche (plus cablul de semnal radio) spre lampa stroboscopica, montata pe varful stalpului cel mai apropiat;
      - cate o pereche de fire este de obicei suficienta la sistemele de generatie mai recenta pentru a transmite alimentarea catre bratele de actionare.
      - de asemenea, cate o pereche de fire pentru fiecare pereche de celule fotoelectrice (emitator + receptor).

      Fac inca o data precizarea ca aceste solutii tehnice pot diferi uneori de kiturile pe care le cumpara clientul. Oricum, un furnizor serios pune la dispozitia cumparatorului si documentatiile tehnice pentru instalare/montaj si punere in functiune a echipamentelor.

      La usile batante, fiti foarte atent la balamalele utilizate pentru cele doua canate ale portii si la geometria acesteia!!! Poate nu ar fi rau sa mai revedeti discutiile de la aceasta sectiune, unde s-a mai abordat acest aspect!

      Daca mai doriti si alte detalii, va rog sa reveniti si atat cat se poate, voi fi alaturi de Dvs.!

      Cu stima, ...
      Confort si Siguranta Ambientala pentru Dumneavoastra!

      Comentariu

      • DM7
        Membru
        • 13.apr.2006
        • 287

        #4
        Va multumesc frumos tuturor. Sincer am avut emotii ca voi ramane "in aer". Eram pe punctul de a renunta, caci nu aveam nici o solutie si "bajbaiam in intuneric". Iar constructorul si proprietarul ma presau sa imi trag firele.
        Ptr d-l Ing. Teodor. inca o intrebare - cablul ptr interfon ( gandinu-ma la semnalul video si la interferente) trebuiesc ecranate?
        Cat despre partea cinematica aceasta apartine firmei care construieste portile. Ei vor monta si vor adapta servomotoarele la porti.
        Am citit pe forum si celalalte discutii legate de portile batante
        Inca odata va multumesc

        Comentariu

        • Ing. Teodor BALAN
          Membru
          • 25.feb.2006
          • 268

          #5
          Postat în original de DM7
          ... Ptr d-l Ing. Teodor. inca o intrebare - cablul ptr interfon ( gandinu-ma la semnalul video si la interferente) trebuiesc ecranate?
          Cat despre partea cinematica aceasta apartine firmei care construieste portile. Ei vor monta si vor adapta servomotoarele la porti.
          Am citit pe forum si celalalte discutii legate de portile batante
          Inca odata va multumesc
          Da! Este foarte bine daca puteti utiliza cabluri ecranate cu 4 fire! Au fost chiar situatii in care, datorita mediului puternic afectat de campuri electromagnetice, la videointerfoane a trebuit sa instalez cablu coaxial ecranat pentru partea de video, deaorece altfel nu am reusit sa scot "brum"-ul de pe imagine.
          Va doresc succes si, ... suntem aproape!

          Cu stima, ...
          Confort si Siguranta Ambientala pentru Dumneavoastra!

          Comentariu

          • DM7
            Membru
            • 13.apr.2006
            • 287

            #6
            OK Acum ca am "temele facute" ma dus sa imi fac necesarul de materiale si sa incep operatiunea...
            Va multumesc inca odata
            Cu respecte....

            Comentariu

            • briobit
              Membru
              • 01.iun.2006
              • 210

              #7
              lasa rezerve

              in functie de tipul de interfon trebuiesc anumite cabluri sunt pe 2 pe 4 etc, la unele este si precizata sectiunea cablului in functie de distanta de exemplu la 50 metri sa folosesti 0.6 mm sectiune in cazul in care mediul intre posturi nu este bruiat electric am folosit cablu utp bagate cate 2 sau 3 cabluri ca sa am rezerve macar trage tuburile mai mari un pic in diametru vezi ce remorca lasi in tevi ca sa nu ai surpriza sa ramai la jumate cu cablul si sa se rupa remorca si ai grija cum realizezi cotiturile la tevi
              Atentie atentie atentie ... curentul nu iarta!

              Comentariu

              • DM7
                Membru
                • 13.apr.2006
                • 287

                #8
                Nu am mai fost de mult pe forum datorita unor motive. Insa referitor la aceasta lucrare, am terminat-o cu Brio. Portile functioneaza corect. Bine, rolul meu a fost doar de a asigura traseele si conductoarele. Singura modificare a fost la motoarele de actionare, care a avut 4 borne de legatura( stg - com- dr - pam.)trebuind sa mai introduc 1 fir. De restul s-a ocupat firma care le-a comercializat.
                ptr. "briobit" ce inseamna cabluri "utp"?
                Multumesc tuturor...

                Comentariu

                • TDJ
                  Living Legend
                  • 10.apr.2006
                  • 2398

                  #9
                  O cautare cu google in imagini dupa "cablu utp" va raspunde cel mai bine intrebarii dvs. Sau mai pe scurt cablul UTP este rotund si are 8 fire, folosit de exemplu in retelele de calculatoare.

                  Comentariu

                  • DM7
                    Membru
                    • 13.apr.2006
                    • 287

                    #10
                    Am facut asa cum ai spus, si acum stiu. Am mai invatat ceva... Chestia e ca am lucrat cu asa ceva si n-am stiut cum se numeste.Multumesc

                    Comentariu

                    • briobit
                      Membru
                      • 01.iun.2006
                      • 210

                      #11
                      e bine atunci

                      suntem in zona... daca te putem ajuta nu ezita sa intrebi... cel putin asa vad eu situatia
                      Atentie atentie atentie ... curentul nu iarta!

                      Comentariu

                      • calin.diaconu
                        Administrator
                        • 17.mar.2005
                        • 417

                        #12
                        Dragi membri ai Forumului Misiunea Casa,

                        doresc să vă adresez mulțumiri sincere pentru sfaturile și recomandările oferite în legătură cu instalarea porților batante și a interfonului cu cameră.

                        Discuția pe acest subiect a fost extrem de utilă și am primit felicitări pe adresa Redacției, pe care vi le comunic la rândul meu, cu multă recunoștință!

                        Claritate și direcționare în abordarea provocărilor - acesta este scopul Forumului nostru!

                        O comunitate activă și dispusă să ajute - vă mulțumim!

                        Datorită experienței și cunoștințelor pe care le împărtășiți cu generozitate, multe proiecte se finalizează cu succes.

                        Trec mai jos concluziile acestei discuții interesante, și vă doresc toate cele bune!

                        Cu respect,

                        Călin Diaconu
                        Project Manager, Misiunea Casa



                        Instalații Electrice și Automatizări Porți Batante: De la Planificare la Execuție

                        Automatizarea porților este o necesitate crescândă în contextul securității și al confortului modern. Dar implementarea acesteia poate deveni o adevărată provocare pentru cei care nu sunt familiarizați cu complexitatea sistemelor. Acest articol își propune să vă ghidăm prin principalele etape ale procesului de instalare și să vă oferim sfaturi prețioase bazate pe discuții reale din comunitatea "Misiunea Casa".

                        1. Pregătirea Prealabilă: Inainte de a începe lucrările, este esențial să cunoaștem nevoile clientului și să anticipăm instalarea. Acest lucru este evidentiat de o discuție pe forum unde un participant era preocupat de numărul de conductoare necesare pentru o instalație de porți batante și un interfon.

                        2. Instalarea Tuburilor: Un sfat esențial este instalarea tuburilor flexibile cu un fir în ele, astfel încât cablurile să poată fi trase ulterior. Acest lucru asigură flexibilitate în cazul modificărilor ulterioare.

                        3. Cablarea pentru Interfon: Pentru interfon, un cablu telefonic cu 5 fire este suficient în majoritatea cazurilor. Acestea acoperă nevoile pentru sunet, imagine, apel și comanda pentru acționarea yalei electromagnetice. Pentru o calitate optimă a semnalului video, este recomandat un cablu ecranat.

                        4. Automatizarea Porții:
                        • Alimentarea: Trei fire (faza, nul, masă) ar trebui să fie suficiente pentru alimentarea mecanismului portii.
                        • Senzorul IR: În funcție de model, pot fi necesare până la 5 fire.
                        • Celule Fotoelectrice: Acestea necesită, de obicei, o pereche de fire pentru fiecare set (emitator + receptor).

                        Este recomandat să se discute cu furnizorul pentru o schemă specifică a sistemului ales.

                        5. Recomandări Suplimentare:
                        • Asigurați-vă că aveți mai multe fire decât este necesar. Acest lucru vă va ajuta să evitați complicații în cazul unor modificări sau erori neprevăzute.
                        • Fiți atenți la balamalele utilizate pentru porțile batante și la geometria lor.
                        • Rețineți să consultați mereu documentațiile tehnice pentru instalare și punere în funcțiune oferite de furnizor.

                        6. Încheiere: Implementarea corectă a unei automatizări pentru porți necesită atenție la detalii și o înțelegere clară a necesităților clientului. Cu pregătirea adecvată și cu sfaturile potrivite, această sarcină poate fi realizată fără probleme, așa cum a demonstrat și discuția noastră de pe forum.

                        În final, este esențial să ne informăm și să colaborăm cu specialiști pentru a obține cele mai bune rezultate.


                        www.calindiaconu.com

                        Comentariu

                        Procesare...