instalatie interfon ?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • iabetania
    Incepator
    • 20.feb.2006
    • 23

    instalatie interfon ?

    Buna ziua .

    As dori sa montez un interfon cu un singur post, care sa comande si deschiderea portii. Am vazut in Metro sau Praktiker interfoane, dar nu si incuietorile electromagnetice. Cum trebuie alese aceste produse ca sa funcioneze corect ,in special incuietoarea electrica.
    As dori sa primesc ceva sfaturi legat de monatarea unei astfel de instalatii.

    Va multumesc.
  • Ing. Teodor BALAN
    Membru
    • 25.feb.2006
    • 268

    #2
    Re: instalatie interfon ?

    Postat în original de iabetania
    Buna ziua .

    As dori sa montez un interfon cu un singur post, care sa comande si deschiderea portii. Am vazut in Metro sau Praktiker interfoane, dar nu si incuietorile electromagnetice. Cum trebuie alese aceste produse ca sa funcioneze corect ,in special incuietoarea electrica.
    As dori sa primesc ceva sfaturi legat de monatarea unei astfel de instalatii.

    Va multumesc.
    Incuietoarea electrica (cum ii spuneti Dvs. ), trebuie aleasa in functie de tipul de inchidere si greutatea portii pe care trebuie sa o deserveasca. Tot dupa aceste criterii se va stabili si bratul hidraulic care va actiona poarta. In general, aceste componente sunt comercializate de firmele care instaleaza sisteme de securizare.

    Deoarece pot aparea diferite probleme la montaj (ajustari pe profilul portii, modalitati de fixare, reglaje specifice etc.), sfatul meu este sa cumparati yala electromagnetica si bratul hidraulic impreuna cu manopera de montaj, deoarece in acest fel veti putea beneficia si de garantia (necesara si fireasca) pentru aceste produse.

    Cu stima, ...
    Confort si Siguranta Ambientala pentru Dumneavoastra!

    Comentariu

    • iabetania
      Incepator
      • 20.feb.2006
      • 23

      #3
      Stimate domnule inginer ,

      Va multumesc pentru raspuns. Precizez ca poarta este din grilaj metalic cu dimesiuni 0,9 /1,90 m ( profil patrat de 2x2). Nu este foarte grea. Datorita faptului ca preturile si solutiile au diferit de la firma la firma am dorit sa aflu mai multe detalii de pe acest forum. Una din firme mi-a spus " cumparati din Metro si montam noi. " Dorind sa am si calitatea am vrut sa cunosc mai multe amanunte despre acest subiect. Am crezut ca daca le cumpar din magazin voi fi indrumat spre o firma de specialitate care sa fie agreata de producator ptr. service si montaj ( cam cum este la Aer conditionat ).

      Multumesc

      Comentariu

      • Ing. Teodor BALAN
        Membru
        • 25.feb.2006
        • 268

        #4
        Postat în original de iabetania
        Stimate domnule inginer ,

        Va multumesc pentru raspuns. Precizez ca poarta este din grilaj metalic cu dimesiuni 0,9 /1,90 m ( profil patrat de 2x2). Nu este foarte grea. Datorita faptului ca preturile si solutiile au diferit de la firma la firma am dorit sa aflu mai multe detalii de pe acest forum. Una din firme mi-a spus " cumparati din Metro si montam noi. " Dorind sa am si calitatea am vrut sa cunosc mai multe amanunte despre acest subiect. Am crezut ca daca le cumpar din magazin voi fi indrumat spre o firma de specialitate care sa fie agreata de producator ptr. service si montaj ( cam cum este la Aer conditionat ).

        Multumesc

        Din pacate, aveti dreptate! Atunci cand este vorba de automatizarile si acecesoriile pentru porti si usi de acces, supermarketurile nu ofera si solutia intalarii/montajului si a service-lui post garantie!

        Tot asa, aici pe forum, noi nu putem face reclama gratuita nici unei firme din nici un domeniu de activitate, asa ca singura solutie care ii revine persoanei interesate, este sa se documenteze singura si sa isi gaseasca un prestator de servicii cat mai apropiat de domiciliul sau. Dar, atat cat se poate, aici pe forum ne straduim sa va oferim sfaturi, sugestii, solutii tehnice etc. pentru a va ajuta cat se poate de mult!
        Nu cred ca accesand internetul, nu veti gasi in imediata Dvs. apropiere nici o firma cu acest obiect de activitate!

        Va doresc succes si ramanem alaturi de Dvs.!

        Cu stima, ....
        Confort si Siguranta Ambientala pentru Dumneavoastra!

        Comentariu

        • didita
          Incepator
          • 31.iul.2006
          • 8

          #5
          Poate ar fi bine sa incercati sa aflati mai multe informatii despre echipamentele de interfonie complete ( adica si cu yalla electromagnetica inclusa in ansamblu ) de la firmele care executa astfel de montaje .
          In functie de facilitatile pe care le doriti d-voastra ( nr. de posturi interioare , tipul postului interior - cutiuta sau telefon ?!, comunicarea in incinta intre mai multe posturi interioare , etc ) ei va pot recomanda diverse tipuri de interfoane ( inclusiv cu comunicare intre posturi interioare ) si cu siguranta odata cu montajul asigura garantia si postgarantia .
          Acesul in curte se poate face atat cu cod de acces , cat si cu card de acces ( in cazul unor interfoane performante care asigura si comunicarea intre posturile interioare si care de asemenea pot apela distinct posturile interioare ) .De obicei pentru astfel de interfoane yalla este foarte solida si se preteaza aproape pentru toate tipurile de porti de acces.
          Nu va sfatuiesc sa apelati la supermarket-uri !

          Comentariu

          • AirWolf
            Incepator
            • 15.aug.2006
            • 37

            #6
            Nu intodeauna yala(de pe poarta) este comandata electromagnetic , exista cand yala este normala iar locasul in care intra limba de inchidere este comandat electromagnetic si face ca limba de inchidere sa fie blocata sau nu.

            Comentariu

            • VYS
              Living Legend
              • 19.aug.2005
              • 13008

              #7
              Schimbare interfon

              Se pare ca interfonul existent (are circa 10 ani) a cazut pe spate si dupa reparatii repetate nu mai vrea sa functioneze. Deserveste o scara de bloc cu 4 etaje si 8 apartamente.

              Sunt in cautare unui nou interfon si mi-ar fi de ajutor orice informatie despre ce se gaseste pe piata (craioveana).

              Deasemenea ar fi utile cateva preturi pentru variante standard ale interfoanelor. Daca am inteles bine pretul este in jur de 100 RON pe apartament.
              VYS Blog DIY

              Comentariu

              • didita
                Incepator
                • 31.iul.2006
                • 8

                #8
                Depinde de interfon !
                Exista pe piata craioveana trei tipuri de interfoane dintre care numai unul este fara intercomunicatie ( Electra ) , la care se monteaza in casa o cutiuta ( savoniera ) cu 2 butoane apesi si vorbesti , dai drumul la buton si asculti - deci comunicarea nu e full duplex !
                celelalte doua tipuri de interfon sunt amandoua full duplex , in casa se monteaza un telefon cu tastatura intreaga si au o serie de facilitati
                ( Tehnoton si ICPE ) , amandoua sunt fabricate la IASI , doar ca Tehnotonul a furat tehnologia de la ICPE si de aici o serie de ..."problemute"! Accesul se face cu card de apropiere ( proximitate ) !
                Echipamentul beneficiaza de acumulator pe sursa si ramane pe back-up 2-3 zile fara probleme ( deci nu-i nevoie de butuc cu chei mecanice).
                Ideea e ca pretul la 8 apartamente este mult mai sus !!( in jur de 175 RON /ap.) . ICPE monteaza doar o singura firma in Craiova si asigura garantie si postgarantie . Au sediul pe Ana Ipatescu !
                Mare atentie la firma cu care vrei sa faci montajul ; e bine sa consulti mai multe oferte !
                Daca mi-ai spune in ce zona a orasului e blocul poate ti-as putea da vreo sugestie l
                Oricum nu-ti recomand Electra , pentru ca daca vrei sa comanzi iluminatul pe scara automat , cei care le monteaza pun senzori de prezenta , iar daca mai vrei si accesul pe o usa secundara , te va consta si mai mult , ajungi poate chiar mai scump decat un interfon din celelalte !
                Oricum , ICPE sunt mai bune decat Tehnoton , iar carcase sunt din antimoniu , cu taste antivandalism , prevazute in spate cu o membrana cauciucata , ce impiedica patrunderea apei .
                Pentru mai multe informatii , daca te mai pot ajuta ...

                Comentariu

                • VYS
                  Living Legend
                  • 19.aug.2005
                  • 13008

                  #9
                  Multumesc pentru informatii DIDITA.
                  Este evident ca totul depinde de tip si de optiuni.

                  Sa discutam de o varianta standard.

                  De la distanta am vazut doar un Electra.

                  Doar o singura usa va fi cu interfon pentru ca cealalta este inchisa (de fapt este inchiriat spatiul).

                  In momentul de fata vechiul interfon este cu deschiderea yalei cu cheia, unitatea de la usa are cate un buton de apelare pentru fiecare apartament si comunicatia este pe principiul telefonului (se poate vorbi/auzi in ambele sensuri in acelasi timp). Partea din apartament are un singur buton pentru deblocarea yalei.


                  Comunicarea intre vecini nu este un lucru care sa ne tenteze dar daca este inclusa in varianta standard nu deranjeaza.

                  Blocul este situat in Brazda lui Novac.

                  La prima vedere, pretul mentionat de tine este marisor.
                  Daca ai o lista cu firme din Craiova, poate o trimiti pe privat pentru a nu face reclama pe forum.
                  VYS Blog DIY

                  Comentariu

                  • briobit
                    Membru
                    • 01.iun.2006
                    • 208

                    #10
                    se pot posta link`uri cu firmele care comercializeaza asa ceva ? daca da o sa postez si eu adresele de unde cumparam interfoane ca sa va facetio idee
                    Atentie atentie atentie ... curentul nu iarta!

                    Comentariu

                    • VYS
                      Living Legend
                      • 19.aug.2005
                      • 13008

                      #11
                      Fara pica pentru ca nu are nici un rost

                      Incearca cateva linkuri web.
                      VYS Blog DIY

                      Comentariu

                      • briobit
                        Membru
                        • 01.iun.2006
                        • 208

                        #12
                        ... mai era o firma cu interfoane de bloc pe doua fire la care puteai sa legi cate aparate vroiai (bani sa ai) dar trebuie sa caut in cartile de vizita

                        Modificat de moderator!!!
                        Atentie atentie atentie ... curentul nu iarta!

                        Comentariu

                        • VYS
                          Living Legend
                          • 19.aug.2005
                          • 13008

                          #13
                          VYS Blog DIY

                          Comentariu

                          • Ing. Teodor BALAN
                            Membru
                            • 25.feb.2006
                            • 268

                            #14
                            Postat în original de briobit
                            ... mai era o firma cu interfoane de bloc pe doua fire la care puteai sa legi cate aparate vroiai (bani sa ai) dar trebuie sa caut in cartile de vizita
                            Stimate Domnule coleg de forum,

                            Nu am nimic impotriva altruismului si entuziasmului Dvs., pe care le apreciez in mod deosebit! Dar, firmele respective va platesc ceva pentru reclama pe care le-o faceti?!?

                            Daca vreti, in mod confidential, va pot ajuta cu date despre firmele importatoare si distribuitoare de echipamente de alarmare si supraveghere video din Romania, dar este bine totusi sa nu exageram!

                            Pararea mea este ca puteti publica anumite link-uri ale unor producatori de astfel de echipamente, dar cand este vorba despre firme din Romania, TREBUIE sa fim foarte prudenti!!!
                            Le putem face reclama aici, cat se poate, dar numai dupa ce au acceptat si semnat un contract cu reprezentantii "Misiunea Casa" pentru publicitate in acest spatiu.

                            Cu stima, ...
                            Confort si Siguranta Ambientala pentru Dumneavoastra!

                            Comentariu

                            • Ing. Teodor BALAN
                              Membru
                              • 25.feb.2006
                              • 268

                              #15
                              Nu intodeauna yala(de pe poarta) este comandata electromagnetic , exista cand yala este normala iar locasul in care intra limba de inchidere este comandat electromagnetic si face ca limba de inchidere sa fie blocata sau nu.

                              Modificat de moderator!!!
                              Confort si Siguranta Ambientala pentru Dumneavoastra!

                              Comentariu

                              Procesare...