Problema cu sistem de supraveghere video

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Ing. Teodor BALAN
    Membru
    • 25.feb.2006
    • 268

    #16
    Postat în original de briobit
    cablu coaxial stiu de care spuneti .... produs autohton cu toate ca e mai scump de 2 ori ca ala de afara .....

    In rest ce sa spun multa sanatate si multumesc pentru ajutorul acordat.... imi cer scuze daca la inceputul discutiei am sarit calul .... va stau la dispozitie daca pot sa va ajut cu ceva....
    Nu va faceti griji! Mi-a facut placere sa discut cu Dvs.!
    Daca mai pot sa va fiu util cu ceva, nu ezitati sa ma contactati. Stiu cum este sa stai "agatat de un cablu", sa fii singur cu propria-ti lucrare, sa simti nevoia unui partener de discutie si sa ai pe cine sa intrebi, sau sa suni la telefon fiind convins ca vei primi un sfat sincer si care iti poate fi de folos!

    Va astept de fiecare data cu aceeasi placere, iar daca vre-o data sunteti in teren la vre-o lucrare si aveti nevoie sa ne consultam in legatura cu vre-o problema, sunati-ma si sunt sigur ca nu va fi in zadar!

    Cu stima, ...
    Confort si Siguranta Ambientala pentru Dumneavoastra!

    Comentariu

    • briobit
      Membru
      • 01.iun.2006
      • 210

      #17
      pana la urma din cauza mofturilor proprietarului am abordat alta solutie la problema asta .... nici cu cablu coaxial nu se vede clar si la insistentele beneficiarului de genu " bah eu am dat o gramada de bani vedeti ce faceti sa se vada bine" am studiat si am facut urmatoarele:

      1. am cautat un client de remote adica un program cu ajutorul carui te conectezi pe retea sau internet in calculatorul de supraveghere si am gasit
      2. am descoperit ca acesta merge si fara internet sa te conectezi adica doar lan mai exact 2 calculatoare conectate la un swich in care se seteaza ip gateway dns si alte cele
      3. procurat un calculator cap coada cu performante suficiente pt ce vreau eu (a costat 12 miloane cu tot cu monitot) si un swich cel mai ieftinache
      4. pus cap la cap toate cablurile facut setari de retea teste etc.

      in final a iesit de 1000 de ori mai bine cum ma chinuiam jos la paznic se poate uita la orice camera vrea la inregistrari si poate face setari la camere (luminozitate contrast saturatie) toate astea independent de calculatorul principal care poate face ce operatiuni doreste simultan cu cel de jos... am mai castigat 2 secunde de experienta asa ca daca va pot ajuta cu ceva sunt aici...
      Atentie atentie atentie ... curentul nu iarta!

      Comentariu

      • Ing. Teodor BALAN
        Membru
        • 25.feb.2006
        • 268

        #18
        Postat în original de briobit
        ... am mai castigat 2 secunde de experienta asa ca daca va pot ajuta cu ceva sunt aici...

        .... .... FELICITARI!
        Se pare ca perseverenta si inteligenta Dvs. si-au dat mana si ati rezolvat problema!

        Intr-adevar, varianta cu retea locala se practica (mai rar, ce-i drept), dar este o varianta buna in unele cazuri. De asemenea, se mai utilizeaza convertoarele de semnal (preiau semnalul de la iesirea din camera video sau DVR), il transporta pe cablu torsadat, iar inainte de a fi introdus in alt monitor sau sistem de inregistrare este readus la forma initiala.

        Va asteptam de fiecare data cu vesti bune! ...

        Cu stima, ...
        Confort si Siguranta Ambientala pentru Dumneavoastra!

        Comentariu

        • costyro1
          Incepator
          • 28.iul.2008
          • 1

          #19
          Probleme imagini dvr

          Sal all
          Am si eu un sistem montat la care au aparut niste probleme de imagini de parca sar bruia camerele intre ele se schimba imaginile intre ele cateodata imaginea de la o camera apare de 2 ori o anuleaza de la alta camera si mai se stramba imaginea din cand in cand cu fugitul imagini de paraca ar bateo vantu pe camera si nu numai una cam la toate face asa are momente cand merge perfect nu face nimic dar cand i se pune pata face ca toate alea .
          Mentionez ca mufarea sa facut cu mufe bnc sertizate pentru a elimina lipsa de semnal din mufele vechi care aveau probleme la miscare cablu este coaxial de 75 omi alimentarea este pe cabluri de 0,5 m ca de boxe sunt ferite cablurile de o sursa de curent mai mare care sa le bruieze trec la distante de cativa cm de cele de curent 220 sau 380 la exterior sunt bagate prin copex pur si simplu nu mai stiu ce sa le fac , am testat si alt soft compatibil pentru placa de captura mai am de schimbat si testat placa de captura cu una mai profesionala si mai scumpa eventual de 8 camere nu de 4 cum este acum .

          Comentariu

          • briobit
            Membru
            • 01.iun.2006
            • 210

            #20
            o intrebare ... de care coaxial ai folosit (avea tresa din lita de cupru de culoare rosiatica sau avea o floie de aluminiu si cateva lite albe)?

            camerele cum sunt alimentate la 12 volti curent continuu sau 220 alternativ ?

            daca sunt la 12 volti incearca sa masori efectiv unde este pusa camera si vezi ce tensiune ai daca ai sub 12 nu e bine (ori nu face fata sursa ori distanta prea mare si cablu de alimentarea prea subtire) la fel la 220 masoara si vezi ce tensiuni ai

            ce soft folosesti pt supraveghere?
            Atentie atentie atentie ... curentul nu iarta!

            Comentariu

            • flobeats
              Incepator
              • 28.sep.2008
              • 8

              #21
              Salutare, as avea si eu nevoie de ajutor.
              Doresc sa montez primul meu sistem de supraveghere si de o saptamana caut solutii si citesc in stanga si in dreapta ca sa aflu mai multe despre aceasta. Sistemul este format din un DVR si 4 camere de exterior. Problemele care pot sa apara sunt destul de multe dupa cat am citit.
              Asta ar fi o varianta la care m am gandit in functie de spatiul care va fi supravegheat:
              Camera 1 si camera 2 legate prin cablu coaxial la o distanta maxima de 50m de DVR.
              De aici apar problemele:
              Camera 3 este la o distanta de aproximativ 300m de DVR .
              Camera 4 este la o distanta de aproximativ 400m de DVR .
              Probabil camerele vor fi alimentate la 12v. Deci va trebui sa trag si cablu pentru 220v pe aceasta distanta. Ce cablu de curent ar trebui sa folosesc pentru a avea o tensiune buna dupa cei 300m, 400m la alimentarea camerelor?
              Am inteles ca, folosind un cablu coaxial bun pot duce semnalul video undeva pana la 200m..dar de aici si pana la ceilalti 200..? As putea sa folosesc ceva amplificatoare de semnal?
              Ma puteti ajuta?

              Comentariu

              • briobit
                Membru
                • 01.iun.2006
                • 210

                #22
                la camerele 1 si 2 daca folosesti cablu coaxial bun (eu folosesc romcab) la distantele alea nu ar trebui sa ai probleme ...ideal ar fi sa gasesti o sursa de tensiune cat mai aproape de locul unde sunt amplasate camerele ..... la camerele cu distantele mai mari foloseste cablu utp sau ftp (utp cu ecran) cu adaptori utp bnc la capete (personal distanta maxima a fost lungimea unei cutii de utp clasic ct 5e adica aproximativ 300 metrii si nu am avut probleme

                problema apare la alimentarea cu tensiune pe aceasta distanta una la mana daca tregi 220 paralel cu semnalul pe distanta asta e urat (brum si distorsiuni puternic vizibil) daca tragi 12 volti e posibil sa mai ramai in camera cu 5-6 volti din cauza distantei.... incearca sa alimetezi camerele din urma de undeva din zona de unde sunt amplasate (scapi de costuri pt cablu de alimentare si de bruiaje)

                daca nu stii cum arata adaptorii bnc utp pot sa postez si o poza
                Atentie atentie atentie ... curentul nu iarta!

                Comentariu

                • flobeats
                  Incepator
                  • 28.sep.2008
                  • 8

                  #23
                  Multumesc de ajutor.
                  Chiar te rog sa pui o poza.

                  Comentariu

                  • RaduCA
                    Living Legend
                    • 09.oct.2005
                    • 6360

                    #24
                    Postat în original de briobit
                    [...] daca nu stii cum arata adaptorii bnc-utp, pot sa postez si o poza
                    Postat în original de flobeats
                    [...] Chiar te rog sa pui o poza.
                    De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                    În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                    Comentariu

                    • briobit
                      Membru
                      • 01.iun.2006
                      • 210

                      #25
                      nu se vede poza?

                      mai am si alte componente ce se folosesc la camere (cel putin eu le folosesc) protectii contra fulgerelor separatoare galvanice
                      Atentie atentie atentie ... curentul nu iarta!

                      Comentariu

                      • flobeats
                        Incepator
                        • 28.sep.2008
                        • 8

                        #26
                        Eu nu vad nici o poza..astept poza, multumesc.
                        A testat cineva aceasta varianta de conexiune a camerelor cu cablu utp si convertori bnc pe o distanta macar egala cu 400m?
                        Teste a mai facut cineva la 300m, pe varianta cablu coaxial foarte bun, dar si foarte scump.
                        Nu cred ca voi putea alimenta camerele de la o sursa mai aproape de ele.
                        Daca voi pune alimentarea de 220 in paralel cu cel utp la ce distanta trebuie sa il pun fata de acesta pe stalpi pentru a nu influenta semnalul? Am inteles ca pe distante lungi e mai bun cablul utp, cel ftp are avantajul protectiei in plus.
                        Ce imi recomandati?
                        Multumsc de ajutor.

                        Comentariu

                        • RaduCA
                          Living Legend
                          • 09.oct.2005
                          • 6360

                          #27
                          @ briobit: Dacă o să aveţi timp, poate aruncaţi o privire şi la http://www.misiuneacasa.ro/forum/vie...=135081#135081
                          Mulţumesc!
                          De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                          În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                          Comentariu

                          • DanielC
                            Membru
                            • 13.mar.2008
                            • 178

                            #28
                            Probabil camerele vor fi alimentate la 12v. Deci va trebui sa trag si cablu pentru 220v pe aceasta distanta. Ce cablu de curent ar trebui sa folosesc pentru a avea o tensiune buna dupa cei 300m, 400m la alimentarea camerelor?
                            In cazul in care aveti trasee asa de lungi pentru alimentare...si nu reusiti sa alimentati local....solutia in opinia mea nu este 230 V ci 24V
                            Plecati cu 24 de volti....iar la amplasamentul camerei stabilizati tensiunea la 12 V ( ceva similar daca vreti cu PowerOverEthernet sau PowerOverLan).

                            * raza de actiune :600m la color si 400m la alb-negru
                            Cred ca e invers ! Dar nu e vina dvs ci a distribuitorului

                            A testat cineva aceasta varianta de conexiune a camerelor cu cablu utp si convertori bnc pe o distanta macar egala cu 400m?
                            Daca ati citi specificatiile unui asemenea convertor lucrurile ar fi simple.
                            Exista 2 tipuri de asemenea convertori ( se numesc video baluns si de fapt sunt niste adaptori de impedanta....de la 75 ohm cat are coaxul...la cam 100 ohm cat are UTP-ul):
                            Pasivi si activi.
                            In specificatii cei pasivi permit transmiterea unui semnal color pana la 400 m si a unuia alb/negru pana la 600 m.
                            In specificatii cei activi permit transmiterea unui semnal color pana la 1.2 km si alb/negru pana la 2.4 km.
                            Eu am reusit fara probleme cu transmitatori activi transmiterea semnalului color la 700-900 m folosind cioace ieftine din comert.
                            Atentie insa....multe dintre aceste echipamente ating insa in practica distante de 60-70 % din specificatii (nu neaparat ca sunt proaste....dar atingerea performantelor specificate depind f mult de calitatea cablului, conditii atmosferice, interferente electro-magnetice, mufarile executate pe traseu cablului etc).
                            Distanta de 400 m poate fi insa atinsa usor cu echipamente pasive de buna calitate sau cu orice echipament activ!
                            Daca pozati cablul in exterior....atentie la descarcarile electrice care vor ''barbieri'' echipamentele la ambele capete.
                            Daca pozati cablul in exterior...nu v-as recomanda UTP-ul datorita slabei protectii fata de conditiile de mediu. Pentru 400 m ati putea folosi fara probleme STP (dar la distante mai mari nu se foloseste niciodata STP)...si pe acela as incerca sa il protejez in copex sau tuburi cand pot.
                            Altfel...in maxim 2 ani isi schimba caracteristicile.
                            Daca va permiteti...va recomand Belden . Daca nu....nu ! :P

                            Cu respect!
                            ~Cu Respect!

                            Comentariu

                            • flobeats
                              Incepator
                              • 28.sep.2008
                              • 8

                              #29
                              Multumesc de ajutor, am studiat treaba cu balunurile si asta e solutia pe distanta pe care o am eu probabil ca voi pune 2 pasivi la capete. Si ar fi o solutie varianta cu 24V..
                              Multumesc inca o data pt. raspuns.

                              Comentariu

                              • vladk2k
                                Incepator
                                • 19.nov.2008
                                • 63

                                #30
                                Postat în original de briobit
                                1. am cautat un client de remote adica un program cu ajutorul carui te conectezi pe retea sau internet in calculatorul de supraveghere si am gasit
                                2. am descoperit ca acesta merge si fara internet sa te conectezi adica doar lan mai exact 2 calculatoare conectate la un swich in care se seteaza ip gateway dns si alte cele
                                3. procurat un calculator cap coada cu performante suficiente pt ce vreau eu (a costat 12 miloane cu tot cu monitot) si un swich cel mai ieftinache
                                4. pus cap la cap toate cablurile facut setari de retea teste etc.
                                Exact asta vroiam sa va sugerez si eu - un program de administrare la distanta. Va pot recomanda cu cea mai mare caldura UltraVNC - are si suport pentru criptare, si cu setarile corecte poate fi accesat la distanta (de exemplu, un laptop cu conexiune 3G) - este gratuit.

                                Mai recomand si conectarea in mod "view only" - adica nu se poate interactiona cu calculatorul de sus, doar vizualiza imaginea de pe ecran.

                                Comentariu

                                Procesare...