Problema cu sistem de supraveghere video

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • FlashSecurity
    Incepator
    • 02.sep.2010
    • 5

    #31
    Buna ziua ,
    Am si eu o problema:
    Am instalat un sistem de supraveghere compus din 3 camere de supraveghere si un dvr de 4 canale
    Problama este ca am facut cablistica prin cablu FTP pe o distanta cam de 100 m(din casa pana la poarta) am instalat in capete 2 bucati din modelul acesta auto100.ro/auto-accesorii-supraveghere-video_127_videobalun-fs4201sr_2893.html
    de video baloon., nu tot timpul dar cateodata pe aceasta camera am interferente( imi fuge imaginea foarte tare si nu se mai intelege nimic) iar dupa un timp se stabilizeaza.
    Nu stiu oare care ar fi problema? Cablu? Alimentarea? Convertoarele?

    Comentariu

    • briobit
      Membru
      • 01.iun.2006
      • 210

      #32
      camera la ce tensiune lucreaza?
      ai dus 100 de metrii de alimentare pana la camera sau camera e alimentata loco?
      ce tensiune mai ajunge in camera ?
      ce cablu de alimentare ai folosit?
      ce consum are camera? ce alimentatoare ai folosit?
      Atentie atentie atentie ... curentul nu iarta!

      Comentariu

      • FlashSecurity
        Incepator
        • 02.sep.2010
        • 5

        #33
        Alimentarea am duso pe doua fire din cablu FTP , am facuto dintr-o sursa in comutatie de 3,5 A, camera are nevoie de 12 V si 1 A , ceea ce si ajunge

        Comentariu

        • briobit
          Membru
          • 01.iun.2006
          • 210

          #34
          stiu ca poate par idiot dar te rog sa faci urmatoarea chestie la camera aia unde ai 100 de metri inainte sa iti intre perechea de ftp in mufa/camera razuie mai inainte putin izolatia si masoara ce tensiune ai cu camera conectata ...
          e posibil ca adaptoarele alea sa fie mai trompete si exact la distanta aia sa fii nimerit nasolae incearca sa iei de la alta camera perechea de adaptoare si incearca si asa
          eventual poti sa iei si alta camera sa o pui in locul celei cu 100 de metrii sa vezi daca ai aceleasi simptome ....

          personal raman la astea 2 distanta prea mare si tensiunea prea mica pe camera sau adoptorii aia sunt niste porcarii... unii buni sunt cam 60 de lei chinezarii gasesti si la 15 lei setul


          oho acum am citit daca ai consume de 1A e groasa la distanta aia... astept cu masuratorile si mai vedem...
          Atentie atentie atentie ... curentul nu iarta!

          Comentariu

          • briobit
            Membru
            • 01.iun.2006
            • 210

            #35
            gata ai rezolvat?
            Atentie atentie atentie ... curentul nu iarta!

            Comentariu

            • FlashSecurity
              Incepator
              • 02.sep.2010
              • 5

              #36
              Scuze...am fost plecat din tara...Astazi merg acolo si o sa verific , am comandat si alta pereche de adaptori , te anunt diseara . Mersi mult.

              Comentariu

              • FlashSecurity
                Incepator
                • 02.sep.2010
                • 5

                #37
                Bun...
                Am schimbat balun-urile ...tot asa
                Am schimbat Cablu... tot asa
                Am schimbat Camera... tot asa
                Am schimbat sursa...tot asa
                Tensiunea ii ok , imi ajunge 1.04 A si 14 V.
                Singura explicatie care am putut-o gasii: Camera e montata la poarta, poarte e automatizata , pot cumva senzorii de la poarta sau ceva sa o bruieze?
                Sunt momente cand se stabilizeaza, dar dupa un timp iar incep bruiajele...

                Comentariu

                • briobit
                  Membru
                  • 01.iun.2006
                  • 210

                  #38
                  o singura rugaminte mai am .... poti sa pui un model sau poza cu sursa de alimentare?
                  Atentie atentie atentie ... curentul nu iarta!

                  Comentariu

                  • DanielC
                    Membru
                    • 13.mar.2008
                    • 178

                    #39
                    Daca imi permiteti...
                    Ati spus ca ati schimbat cablul....
                    Locatia respectiva va permite asa ceva?
                    De ce nu ati folosi coaxial in loc de FTP?
                    Scapati si de FTP...si de baloane.....

                    Parerea mea!

                    PS1.... incercati sa alimentati o camera local printr-un prelungitor + adaptor tensiune. Desi daca numai uneori face asa....si nu o prindeti cand e ''bolnava'' nu o sa ajute la nimic.
                    PS2....daca aveti de proba puteti incerca cu un balon receptor activ....desi la 100 de m ar trebui sa va mearga f bine si cu pasive...
                    PS3....ati schimbat baloanele cu ce? Cu altele acelasi model sau cu altele model diferit?

                    PS4...Eu pariez pe baloane!.....(increzandu-ma in talentul dvs de a diferentia la mana un ftp bun de unul prost calitativ)

                    Cu respect!
                    ~Cu Respect!

                    Comentariu

                    • ordis
                      Incepator
                      • 22.sep.2009
                      • 13

                      #40
                      Camere de supraveghere ip Wireless de exterior sau interior

                      Camere de supraveghere IP Apexis

                      Ordis Srl - este imporator oficial pentru Romania, ale cunoscutelor camere ip APEXIS - vezi demo.Camere IP sunt camere care utilizeaza Internet Protocol (IP). Imaginile sunt transmise printr-o retea de calculatoare prin intermediul retelei de cablare normale (UTP) sau pe calea aerului utilizând o conexiune fara fir - wireless (WiFi).
                      Detalii: apexis.com.ro

                      MESAJ MODIFICAT DE ADMIN.MC
                      Paza si sisteme de securitate

                      Comentariu

                      • Admin.MC
                        Membru Marcant
                        • 05.dec.2005
                        • 974

                        #41
                        Re: Camere de supraveghere ip Wireless de exterior sau inter

                        Postat în original de ordis
                        Camere de supraveghere IP Apexis

                        Ordis Srl - este imporator oficial pentru Romania, ale cunoscutelor camere ip APEXIS - vezi demo.Camere IP sunt camere care utilizeaza Internet Protocol (IP). Imaginile sunt transmise printr-o retea de calculatoare prin intermediul retelei de cablare normale (UTP) sau pe calea aerului utilizând o conexiune fara fir - wireless (WiFi).
                        Detalii: apexis.com.ro
                        Va rog frumos sa nu insistati cu promovarea, pentru ca nu sunteti in concordanta cu regulamentul forumului MisiuneaCasa.

                        Comentariu

                        • lucian01
                          Membru
                          • 26.dec.2011
                          • 111

                          #42
                          Răspuns la: Problema cu sistem de supraveghere video

                          Buna ziua!
                          Am montat o camera de supraveghere in exterior pe un stalp in curte care este doar alimentata la curent si inca nu am pus-o sa inregistreze, dar de 2 zile am observat ca s-a facut condens in interiorul ei pe lentila si pe becurile ir.Camera este modelul Eyecam
                          EC 230.Care ar putea fi problema?

                          Comentariu

                          • racz alexandru
                            Incepator
                            • 16.ian.2014
                            • 1

                            #43
                            Răspuns la: Problema cu sistem de supraveghere video

                            Poti sa il legi la internet DVR si atunci sa ii obligi sa puna un calaculator la paznic si va vizualiza de la distanta .Daca DVR care lai montat nu merge pe internet intra pe http://alarme-timisoara.ro si gasesti un Dvr care merge si pe android si pe orce device si te scuteste sa mai tragi un cablu
                            Postat în original de briobit
                            Acum 1 luna de zile am contractat o lucrare de supraveghere video... in cateva cuvinte o cladire cu 5 etaje unde se doreste supravegherea parcarii aferente cladirii , a scrii interioare si a restaurantului situat la etajele superioare in total 16 camere. Camerele din exterior sunt in carcase termostate (incalzire iarna ventilatie vara) plus langa fiecare camera un luminator de infrarosu, cele din interior sunt modelul capsulat cu infrarosu incorporat (nu spun modele nu stiu daca am voie, model repet nu producator). Am realizat toate traseele alimentari si semnal am montat toate camerele se vad ok. inca ceva, unitatea de stocare este situata la etajul 4 in biroul proprietarului cladiri. Acum 2 zile vine omul si spune ca vrea si un monitor la demisol (ar veni la nivelul parcarii) unde a infiintat un post de paza permanent si sa aiba si agentul respectiv o imagine a cladirii si ca sa ii usuram munca. Problema care este cum fac sa dac semnal pana acolo?
                            Placa video de pe unitate are 3 tipuri de iesiri:
                            S-video, VGA si DVI. Din "prostie" in momentul in care am dus cablurile intre camera agentului si camera cu unitatea am lasat un cablu utp in ideea sa am o rezerva in caz de forta majora . Ca sa trag alt cablu mai bine imi dau demisia si ma apuc de altceva. Repet un monitor este langa calculator si unul trebuie dus 5 etaje mai jos adica o lungime de cablu de 35 - 40 de metri. Se poate realiza asa ceva sa imi fac singur de lucru?

                            Comentariu

                            • gmtiby
                              Living Legend
                              • 24.oct.2008
                              • 1044

                              #44
                              Răspuns la: Problema cu sistem de supraveghere video

                              Postat în original de briobit
                              Acum 1 luna de zile am contractat o lucrare de supraveghere video... in cateva cuvinte o cladire cu 5 etaje unde se doreste supravegherea parcarii aferente cladirii , a scrii interioare si a restaurantului situat la etajele superioare in total 16 camere. Camerele din exterior sunt in carcase termostate (incalzire iarna ventilatie vara) plus langa fiecare camera un luminator de infrarosu, cele din interior sunt modelul capsulat cu infrarosu incorporat (nu spun modele nu stiu daca am voie, model repet nu producator). Am realizat toate traseele alimentari si semnal am montat toate camerele se vad ok. inca ceva, unitatea de stocare este situata la etajul 4 in biroul proprietarului cladiri. Acum 2 zile vine omul si spune ca vrea si un monitor la demisol (ar veni la nivelul parcarii) unde a infiintat un post de paza permanent si sa aiba si agentul respectiv o imagine a cladirii si ca sa ii usuram munca. Problema care este cum fac sa dac semnal pana acolo?
                              Placa video de pe unitate are 3 tipuri de iesiri:
                              S-video, VGA si DVI. Din "prostie" in momentul in care am dus cablurile intre camera agentului si camera cu unitatea am lasat un cablu utp in ideea sa am o rezerva in caz de forta majora . Ca sa trag alt cablu mai bine imi dau demisia si ma apuc de altceva. Repet un monitor este langa calculator si unul trebuie dus 5 etaje mai jos adica o lungime de cablu de 35 - 40 de metri. Se poate realiza asa ceva sa imi fac singur de lucru?
                              Salutare,
                              Ai rezolvat problema ?

                              Comentariu

                              • iverson1985q
                                Incepator
                                • 18.ian.2014
                                • 6

                                #45
                                Răspuns la: Problema cu sistem de supraveghere video

                                Postat în original de lucian01
                                Buna ziua!
                                Am montat o camera de supraveghere in exterior pe un stalp in curte care este doar alimentata la curent si inca nu am pus-o sa inregistreze, dar de 2 zile am observat ca s-a facut condens in interiorul ei pe lentila si pe becurile ir.Camera este modelul Eyecam
                                EC 230.Care ar putea fi problema?
                                Fiecare camera de supraveghere vine cu un standard de protectie la conditiile de mediu. Pentru camere de exterior etanseitatea camerei este foarte importanta pentru a nu se produce condesc. Pe scurt, camera este de proasta calitate.

                                Comentariu

                                Procesare...