Problema cu sistem de supraveghere video

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi

  • PowerMC
    a răspuns
    Aparatura de buiat nu este o solutie, aveti dreptul legal la intimitate. Legislatia nationala si europeana, inclusiv GDPR, va protejeaa de astfel de abuzuri.
    Puteti foarte simplu sa il reclamati la Politie. Camerele pot sa supravegheze doar curtea proprie, nu si dincolo de gard, pe alte proprietati private.

    Lasă un comentariu:


  • Sighianul
    a răspuns
    Buna seara,

    Am si eu o problema cu camera de filmat a unui vecin.
    De vre-o 3 luni si-a instalat o camera de supraveghere undeva foarte sus pe casa(sub strasina) si este orientata spre curtea mea.Filmeaza in curte la mine,pe terasa mea (un balcon mare),chiar si cand stau in bucatarie la masa camera lui este orientata spre noi si filmeaza.I-am atrasa atentia,dar se pare ca nu-l intereseaza aceasta problema.Ce as putea sa fac sa scap de aceasta corvoada??
    Exista aparatura care sa-i opreasca camera(sa io bruieze)dar doar camera si nu toata aparatura de la mine din casa??Tintit camera lui....atat.
    Va multumesc.

    Lasă un comentariu:


  • emp
    a răspuns
    Postat în original de ZalinaZix9
    ...Poate este un tutorial explicit ce camere, ce si cum se instalează? ...
    Incepe de aici.

    Lasă un comentariu:


  • ZalinaZix9
    a răspuns
    Cei care a-ti comentat, cum v-ati descurcat cu instalatul camerelor video? Poate este un tutorial explicit ce camere, ce si cum se instalează? As face o descarcare video de pe facebook/youtube, etc. ca să mă dumeresc ce si cum de facut corect. https://www.youtube.com/watch?v=51JoH_T9U_U Am privit ceva turoriale dar autorii ba vorbesc incet, ba explica aiurea.

    Lasă un comentariu:


  • gmtiby
    a răspuns
    Răspuns la: Problema cu sistem de supraveghere video

    Postat în original de briobit
    e rezolvata de acum 4 ani de ce ma intrebi?
    Citisem postul si am raspuns, inainte sa ma uit la data....

    Lasă un comentariu:


  • briobit
    a răspuns
    Răspuns la: Problema cu sistem de supraveghere video

    Postat în original de gmtiby
    Salutare,
    Ai rezolvat problema ?


    e rezolvata de acum 4 ani de ce ma intrebi?

    Lasă un comentariu:


  • iverson1985q
    a răspuns
    Răspuns la: Problema cu sistem de supraveghere video

    Postat în original de lucian01
    Buna ziua!
    Am montat o camera de supraveghere in exterior pe un stalp in curte care este doar alimentata la curent si inca nu am pus-o sa inregistreze, dar de 2 zile am observat ca s-a facut condens in interiorul ei pe lentila si pe becurile ir.Camera este modelul Eyecam
    EC 230.Care ar putea fi problema?
    Fiecare camera de supraveghere vine cu un standard de protectie la conditiile de mediu. Pentru camere de exterior etanseitatea camerei este foarte importanta pentru a nu se produce condesc. Pe scurt, camera este de proasta calitate.

    Lasă un comentariu:


  • gmtiby
    a răspuns
    Răspuns la: Problema cu sistem de supraveghere video

    Postat în original de briobit
    Acum 1 luna de zile am contractat o lucrare de supraveghere video... in cateva cuvinte o cladire cu 5 etaje unde se doreste supravegherea parcarii aferente cladirii , a scrii interioare si a restaurantului situat la etajele superioare in total 16 camere. Camerele din exterior sunt in carcase termostate (incalzire iarna ventilatie vara) plus langa fiecare camera un luminator de infrarosu, cele din interior sunt modelul capsulat cu infrarosu incorporat (nu spun modele nu stiu daca am voie, model repet nu producator). Am realizat toate traseele alimentari si semnal am montat toate camerele se vad ok. inca ceva, unitatea de stocare este situata la etajul 4 in biroul proprietarului cladiri. Acum 2 zile vine omul si spune ca vrea si un monitor la demisol (ar veni la nivelul parcarii) unde a infiintat un post de paza permanent si sa aiba si agentul respectiv o imagine a cladirii si ca sa ii usuram munca. Problema care este cum fac sa dac semnal pana acolo?
    Placa video de pe unitate are 3 tipuri de iesiri:
    S-video, VGA si DVI. Din "prostie" in momentul in care am dus cablurile intre camera agentului si camera cu unitatea am lasat un cablu utp in ideea sa am o rezerva in caz de forta majora . Ca sa trag alt cablu mai bine imi dau demisia si ma apuc de altceva. Repet un monitor este langa calculator si unul trebuie dus 5 etaje mai jos adica o lungime de cablu de 35 - 40 de metri. Se poate realiza asa ceva sa imi fac singur de lucru?
    Salutare,
    Ai rezolvat problema ?

    Lasă un comentariu:


  • racz alexandru
    a răspuns
    Răspuns la: Problema cu sistem de supraveghere video

    Poti sa il legi la internet DVR si atunci sa ii obligi sa puna un calaculator la paznic si va vizualiza de la distanta .Daca DVR care lai montat nu merge pe internet intra pe http://alarme-timisoara.ro si gasesti un Dvr care merge si pe android si pe orce device si te scuteste sa mai tragi un cablu
    Postat în original de briobit
    Acum 1 luna de zile am contractat o lucrare de supraveghere video... in cateva cuvinte o cladire cu 5 etaje unde se doreste supravegherea parcarii aferente cladirii , a scrii interioare si a restaurantului situat la etajele superioare in total 16 camere. Camerele din exterior sunt in carcase termostate (incalzire iarna ventilatie vara) plus langa fiecare camera un luminator de infrarosu, cele din interior sunt modelul capsulat cu infrarosu incorporat (nu spun modele nu stiu daca am voie, model repet nu producator). Am realizat toate traseele alimentari si semnal am montat toate camerele se vad ok. inca ceva, unitatea de stocare este situata la etajul 4 in biroul proprietarului cladiri. Acum 2 zile vine omul si spune ca vrea si un monitor la demisol (ar veni la nivelul parcarii) unde a infiintat un post de paza permanent si sa aiba si agentul respectiv o imagine a cladirii si ca sa ii usuram munca. Problema care este cum fac sa dac semnal pana acolo?
    Placa video de pe unitate are 3 tipuri de iesiri:
    S-video, VGA si DVI. Din "prostie" in momentul in care am dus cablurile intre camera agentului si camera cu unitatea am lasat un cablu utp in ideea sa am o rezerva in caz de forta majora . Ca sa trag alt cablu mai bine imi dau demisia si ma apuc de altceva. Repet un monitor este langa calculator si unul trebuie dus 5 etaje mai jos adica o lungime de cablu de 35 - 40 de metri. Se poate realiza asa ceva sa imi fac singur de lucru?

    Lasă un comentariu:


  • lucian01
    a răspuns
    Răspuns la: Problema cu sistem de supraveghere video

    Buna ziua!
    Am montat o camera de supraveghere in exterior pe un stalp in curte care este doar alimentata la curent si inca nu am pus-o sa inregistreze, dar de 2 zile am observat ca s-a facut condens in interiorul ei pe lentila si pe becurile ir.Camera este modelul Eyecam
    EC 230.Care ar putea fi problema?

    Lasă un comentariu:


  • Admin.MC
    a răspuns
    Re: Camere de supraveghere ip Wireless de exterior sau inter

    Postat în original de ordis
    Camere de supraveghere IP Apexis

    Ordis Srl - este imporator oficial pentru Romania, ale cunoscutelor camere ip APEXIS - vezi demo.Camere IP sunt camere care utilizeaza Internet Protocol (IP). Imaginile sunt transmise printr-o retea de calculatoare prin intermediul retelei de cablare normale (UTP) sau pe calea aerului utilizând o conexiune fara fir - wireless (WiFi).
    Detalii: apexis.com.ro
    Va rog frumos sa nu insistati cu promovarea, pentru ca nu sunteti in concordanta cu regulamentul forumului MisiuneaCasa.

    Lasă un comentariu:


  • ordis
    a răspuns
    Camere de supraveghere ip Wireless de exterior sau interior

    Camere de supraveghere IP Apexis

    Ordis Srl - este imporator oficial pentru Romania, ale cunoscutelor camere ip APEXIS - vezi demo.Camere IP sunt camere care utilizeaza Internet Protocol (IP). Imaginile sunt transmise printr-o retea de calculatoare prin intermediul retelei de cablare normale (UTP) sau pe calea aerului utilizând o conexiune fara fir - wireless (WiFi).
    Detalii: apexis.com.ro

    MESAJ MODIFICAT DE ADMIN.MC

    Lasă un comentariu:


  • DanielC
    a răspuns
    Daca imi permiteti...
    Ati spus ca ati schimbat cablul....
    Locatia respectiva va permite asa ceva?
    De ce nu ati folosi coaxial in loc de FTP?
    Scapati si de FTP...si de baloane.....

    Parerea mea!

    PS1.... incercati sa alimentati o camera local printr-un prelungitor + adaptor tensiune. Desi daca numai uneori face asa....si nu o prindeti cand e ''bolnava'' nu o sa ajute la nimic.
    PS2....daca aveti de proba puteti incerca cu un balon receptor activ....desi la 100 de m ar trebui sa va mearga f bine si cu pasive...
    PS3....ati schimbat baloanele cu ce? Cu altele acelasi model sau cu altele model diferit?

    PS4...Eu pariez pe baloane!.....(increzandu-ma in talentul dvs de a diferentia la mana un ftp bun de unul prost calitativ)

    Cu respect!

    Lasă un comentariu:


  • briobit
    a răspuns
    o singura rugaminte mai am .... poti sa pui un model sau poza cu sursa de alimentare?

    Lasă un comentariu:


  • FlashSecurity
    a răspuns
    Bun...
    Am schimbat balun-urile ...tot asa
    Am schimbat Cablu... tot asa
    Am schimbat Camera... tot asa
    Am schimbat sursa...tot asa
    Tensiunea ii ok , imi ajunge 1.04 A si 14 V.
    Singura explicatie care am putut-o gasii: Camera e montata la poarta, poarte e automatizata , pot cumva senzorii de la poarta sau ceva sa o bruieze?
    Sunt momente cand se stabilizeaza, dar dupa un timp iar incep bruiajele...

    Lasă un comentariu:

Procesare...