Automatizare casa

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • briobit
    Membru
    • 01.iun.2006
    • 210

    Automatizare casa

    este cineva interesat sau a incercat controlul anumitor consumatori electrici (din casa) cu ajutorul calculatorului? ... ma chinuie ideea de mult timp dar nu am gasit decat o aplicatie pentru controlul a 8 iesiri cu relee .... daca Administratorii acestui forum considera ca acest topic nu isi are rostul ... ma astept la un alt mesaj modificat
    Atentie atentie atentie ... curentul nu iarta!
  • TDJ
    Living Legend
    • 10.apr.2006
    • 2398

    #2
    briobit
    Sa nu devenim ironici ca ne departam de scopul forumului si e pacat.
    Referitor la actionarea diversilor consumatori cu ajutorul calculatorului, am vazut cu ceva vreme in urma un site care prezenta o asemenea aplicatie. Mi s-a parut foarte interesant. L-am descoperit intamplator, pe atunci cautand comandarea calculatorului cu orice telecomanda, ceea ce am reusit sa fac. Dar invers este mult mai greu, dar si interesant. Eu zic ca putem dezvolta subiectul.

    Comentariu

    • Baboo
      Living Legend
      • 09.iul.2006
      • 1681

      #3
      Eu ºtiu un automat programabil EASY, care are 8 intrãri ºi 4 ieºiri.
      Dacã vã satisface..Are ºi ceas, ºi ceas intern.
      Sal'tare!
      Fișiere Atașate
      E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

      Comentariu

      • Mina
        Living Legend
        • 24.iun.2006
        • 1108

        #4
        Eu am un prieten, dintr-un click de mouse deschide si inchide jaluzelele! (are pe acolo motorase, scripeti, contragreutati..... bine, nu sunt vizibile, dar sunt, efectul oricum este super, pt. lenesi mai ales!)

        Comentariu

        • mx81
          Membru Marcant
          • 21.ian.2006
          • 322

          #5
          Si daca se strica calculatorul ? Si eu ma plimb cu calculatorul dupa mine prin casa ? Vreau si eu lista cu echipamentele ce merita trase prin calculator .

          Comentariu

          • briobit
            Membru
            • 01.iun.2006
            • 210

            #6
            pai am intrebat daca un asa topic isi are rostul... eu de exemplu vreau sa comand luminile din interiorul si exterorul casei din pc

            Sa nu devenim ironici ca ne departam de scopul forumului si e pacat.
            Referitor la actionarea diversilor consumatori cu ajutorul calculatorului, am vazut cu ceva vreme in urma un site care prezenta o asemenea aplicatie. Mi s-a parut foarte interesant. L-am descoperit intamplator, pe atunci cautand comandarea calculatorului cu orice telecomanda, ceea ce am reusit sa fac. Dar invers este mult mai greu, dar si interesant. Eu zic ca putem dezvolta subiectul. Smile


            pai acum ce sa fac sa ne oprim sau dezvoltam subiectul?
            Atentie atentie atentie ... curentul nu iarta!

            Comentariu

            • danhome_52
              Membru Marcant
              • 26.dec.2005
              • 750

              #7
              Salut!
              Si eu sunt interesat de acest fel de aplicatie,dar pe post de automat programabil mi s-a parut mai potrivit vechiul HC 85.
              Sunt cateva modificari de facut,ceva de lucru la interfata,dar limbajul BASIC,chiar si cel cod-masina,ofera o infinitate de variante in programare!
              Investitia e minima,dar e mult de lucru!
              Ma intreb daca poate fi conectat cu un PC?(eventual pe un port serial?)

              Comentariu

              • briobit
                Membru
                • 01.iun.2006
                • 210

                #8
                postez mai jos niste poze sper sa fie destul de explicite la ceea ce am gasit si lucrez acum
                Atentie atentie atentie ... curentul nu iarta!

                Comentariu

                • briobit
                  Membru
                  • 01.iun.2006
                  • 210

                  #9
                  placa cu jumate de piese montate
                  Atentie atentie atentie ... curentul nu iarta!

                  Comentariu

                  • briobit
                    Membru
                    • 01.iun.2006
                    • 210

                    #10
                    cablajul....
                    Atentie atentie atentie ... curentul nu iarta!

                    Comentariu

                    • briobit
                      Membru
                      • 01.iun.2006
                      • 210

                      #11
                      am gasit si softul de control dar sunt cam simplute mai caut sa gesesc ceva gen programarea fiecarei iesiri pe parcursul unei saptamani...
                      Atentie atentie atentie ... curentul nu iarta!

                      Comentariu

                      • TDJ
                        Living Legend
                        • 10.apr.2006
                        • 2398

                        #12
                        Hmmm, pare interesant. Nu este exclus sa ma ai de client pentru o asemenea minune. Sa ne tii la curent cu evolutia montajului.
                        Succes!

                        Comentariu

                        • Bobby
                          Incepator
                          • 26.iun.2006
                          • 45

                          #13
                          Postat în original de briobit
                          am gasit si softul de control dar sunt cam simplute mai caut sa gesesc ceva gen programarea fiecarei iesiri pe parcursul unei saptamani...
                          din cate vad eu montajul este extrem de banal, folosesti cei 8 biti de la un port paralel ca sa comanzi on/off 8 relee, banuiesc ca integratul este un optocuplor, softul pentru asa ceva este foarte banal de facut... am vazut acum cativa ani la o sala de internet ceva asemanator... cand iti expira timpul iti inchidea automat monitorul doar ca ei aveau un montaj mai complex cu demultiplexare (aveau vre-o 24 de relee)... revenind la soft ... daca te intereseaza pot sa fac asa cevala comanda, poate ne combinam la o afacere

                          acum am gasit pe google si ce este integratul ...
                          ULN2803. 8-bit 50V 500mA TTL-input NPN darlington driver
                          NU CONTEAZA REZULTATUL CAT IDEEA IN SINE ... S-AR ALEGE PRAFUL DACA TOTI AR FII CA MINE

                          Comentariu

                          • Ing. Teodor BALAN
                            Membru
                            • 25.feb.2006
                            • 268

                            #14
                            Re: automatizare casa

                            Postat în original de briobit
                            este cineva interesat sau a incercat controlul anumitor consumatori electrici (din casa) cu ajutorul calculatorului? ... ma chinuie ideea de mult timp dar nu am gasit decat o aplicatie pentru controlul a 8 iesiri cu relee .... daca Administratorii acestui forum considera ca acest topic nu isi are rostul ... ma astept la un alt mesaj modificat
                            Ideea este foarte interesanta! Si chiar merita dezvoltata, deoarece constituie un subiect pe care il apreciez ca fiind de mare viitor!

                            In ceea ce priveste steregerea link-urilor expuse de catre Dvs. anterior, va rog sa nu fiti suparat pentru ca le-am sters! Asa am convenit la inceputul dezvoltarii acestor subiecte, iar faptul ca apar corectii pe parcurs, nu trebuie nici sa va necajeasca si nici sa va determine sa fiti ironic. Eu sunt convins de faptul ca veti avea un viitor stralucit pe acest forum!

                            Iar ideile tehnice pe care le-ati prezentat in continuare sunt foarte interesante! Daca reusiti sa concretizati ceva, eu sunt convins ca vor capata interes si vor avea succes in mediile arhitectilor si proiectantilor in constructii. Noi lucram cu multe persoane din aceste medii profesionale si notiunea de "casa inteligenta" prinde din ce in ce mai mult contur.

                            Pana in prezent am lucrat cu unele echipamente de tipul "X-10", dar acestea sunt (prin modul de proiectare si realizare) pretabile mai mult retelelor electrice din SUA, iar in Europa prind mai bine sistemele wireles, datorita frecventelor radio pe care lucreaza si principiilor tehnice pe care le adopta.

                            Aplicatiile rezidentiale comandate prin intermediul unei interfete cu ajutorul calculatorului, devin din ce in ce mai mult de actualitate. Am citit undeva ca in prezent Microsoft lucreaza intens la dezvoltarea unor aplicatii software pentru acest domeniu, intentionand sa scoata pe piata un model de calculator care va arata altfel decat variantele actuale si care va fi in masura sa asigure controlul si comanda multor electrocasnice.

                            Si pentru ca il apreciez ca fiind in inceput bun, va doresc cat se poate de mult succes si, ... sa evoluam impreuna!

                            Cu stima, ...
                            Confort si Siguranta Ambientala pentru Dumneavoastra!

                            Comentariu

                            • Mina
                              Living Legend
                              • 24.iun.2006
                              • 1108

                              #15
                              daca va intereseaza va pun un link cu documentatie si softuri pt. portul paralel: kemo-electronic.de/en/download/index.htm

                              Comentariu

                              Procesare...