Sistem alarma casa

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • valeriu ciprian
    Membru Marcant
    • 09.feb.2006
    • 895

    Sistem alarma casa

    Vreau sa imi fac un sistem de alarma pentru o casa de la tara si m-am gandit sa folosesc un senzor de prezenta legat la o sonerie.Imi poate da cineva alte sfaturi? Poate imi spune cineva cum se leaga soneria cu senzorul?
  • TDJ
    Living Legend
    • 10.apr.2006
    • 2397

    #2
    Ofera mai multe detalii, ce vrei sa ai sub siguranta, curtea, perimetrul casei, geamurile, poarta... Dupa ce oferi detaliile iti raspund maine, eu am facut ceva asemanator pentru apartament. Viziteaza sectiunea Siguranta Ambientala.

    Comentariu

    • valeriu ciprian
      Membru Marcant
      • 09.feb.2006
      • 895

      #3
      vreau sa sub sigoranta un sopron unde am diferite obiecte si daca voi fi multumit de rezultat poate montez si in casa.Va multumesc.

      Comentariu

      • TDJ
        Living Legend
        • 10.apr.2006
        • 2397

        #4
        Pentru sopron cred ca cel mai indicat este sa folositi senzori de miscare cu temporizare pozitionati astfel incat sa nu existe zone neacoperite. Senzorii ar trebui sa actioneze 2 becuri de 100W si o sirena de genul celor folosite la alarmele auto la 12v cc (pret 150.000-200.000) alimentata printr-un transformator mic cu redresare in punte si filtru capacitiv de 470 microF. Perioada de actionare sa fie de 1 minut. Pentru ceea ce doriti nu are rost sa folositi celule fotoelectrice, dar sa va asigurati ca nu se poate ajunge la traseul de fire, senzori si nici la tabloul electric. Cuplarea si decuplarea alarmei o faceti de la un intrerupator situat in casa. Este bine sa aveti si posibilitatea de a decupla separat sirena si sa cuplati becurile pentru cazul in care alarma s-a declansat si iesiti afara. Cum am spus aceasta este o versiune mai simpla, pentru casa fiind necesare mai multe functiuni.
        Va asteptam in caz de nelamuriri, in acest domeniu forumul are cativa membrii foarte bine pregatiti.

        Comentariu

        • Ing. Teodor BALAN
          Membru
          • 25.feb.2006
          • 268

          #5
          Re: sistem alarma

          Postat în original de valeriu ciprian
          Vreau sa imi fac un sistem de alarma pentru o casa de la tara si m-am gandit sa folosesc un senzor de prezenta legat la o sonerie.Imi poate da cineva alte sfaturi? Poate imi spune cineva cum se leaga soneria cu senzorul?
          Stimate Domn,

          Desi pare simpla, chestiunea Dvs. nu este chiar asa!
          In interiorul casei este uneori mult mai usor de improvizat un sistem de alarma decat in exterior.
          Cand este vorba de exterior (curte, magazii, perimetrul gardului etc.), problema devine foarte complexa, deoarece montarea unor senzori de prezenta obisnuiti poate aduce sistemul in stare de alarmare si la trecerea unor "animalutze" (sobolani, pisici hoinare, caini etc.) ceea ce nu este deloc convenabil nici pentru Dvs. si nici pentru vecinii care va vor "felicita calduros" pentru orice astfel de actiune nocturna.

          Decat senzori de miscare, analizati daca nu puteti instala in unele locuri contacte magnetice pentru usi si ferestre, contacte pe care le puteti apoi integra intr-un oarecare montaj de automatizare a semnalizarii.

          Impotriva intrusilor pe timp de noapte in curte s-au dovedit deosebit de eficiente lampile (reflectoarele) puternice, dotate cu detector de miscare, deoarece prin modul lor de functionare au un puternic caracter descurajator si defensiv.

          Dar haideti sa avem putina rabdare si sa mai asteptam si parerile altor membri ai acestui forum, deoarece se dovedeste faptul ca unii dintre acestia vin cu interventii extrem de interesante, profesionale si la obiect!

          Domnul Ing. Traian DAJMA si domnul "briobit" au in acest sens o contributie exceptionala si le multumesc cu acest prilej pentru insufletirea pe care au adus-o acestei sectiuni a forumului!

          Cu stima, ....
          Confort si Siguranta Ambientala pentru Dumneavoastra!

          Comentariu

          • TDJ
            Living Legend
            • 10.apr.2006
            • 2397

            #6
            Multumesc d-lui. Ing. Teodor Balan pentru aprecierea putin exagerata la adresa mea.
            Pentru dl. Valeriu Ciprian, referitor la alarma din casa, am realizat un montaj care are urmatoarele functiuni:
            -intarziere la cuplare reglabila de la 0-120sec. (folosita in cazul in care cuplez alarma la plecare din casa);
            -intarziere la declansare reglabila de la 0-120sec. (folosita in cazul in care vin din afara);
            -perioada reglabila de declansare de la 0-600sec;
            -cuplare/decuplare de la intrerupator cu cheie;
            -automentinere la taierea firelor care vin la cutia alarmei (modulul ei cupleaza printru-un releu cu automentinere sirena situata in alta parte care are alimentare separata);
            -cutie metalica a modulului care declanseaza alarma;
            -martori montati pe carcasa modulului care imi arata starea alarmei cat timp am lipsit.
            Senzorii folositi sunt sub forma celulelor fotoelectrice pentru cei montati la ferestre, iar pentru usa de la intrare intrerupator joystic cu tija.
            Singurul punct slab este ca nu are alimentare separata fata de reteaua blocului, o parte din componente necesitand alimentare la 220v. Ca idee de viitor intentionez sa-i fac o legatura la telefon astfel incat sa ma sune pe mobil in caz de declansare.
            Inca nu am montat alarma, dar la probe s-a comportat bine.
            Aceasta este doar o sugestie la ceea ce ai putea folosi ca alarma de interior construita usor acasa din componente achizitionate la magazinele de electrice, dar solutia profesionista ramane aceea de a achizitiona o alarma de firma, cu atat mai mult ca locuiesti la casa si doresti si curtea supravegheata.
            Mult succes in alegerea unei solutii optime!

            Comentariu

            • a lin
              Incepator
              • 15.mai.2007
              • 8

              #7
              Pentru dl Valeriu Ciprian
              Protejarea unui perimetru exterior se poate realiza cu ajutorul unor bariere cu infrarosu care bine pozitionate acopera zone destul de mari (intre 10 si 100 ml) si au avantajul ca nu creeaza un camp ci un fascicol ce poate fi reglat pe inaltime fapt care reduce mult aparitia alarmelor false pricinuite de animale.Pentru avertizare recomand folosirea reflectoarelor in detrimentul sirenei pentru ca au efect comparabil asupra intrusilor si nu deranjeaza vecinii.Mai trebuie adaugat faptul ca atunci cand vorbim de sistem de alarmare pentru exterior probabilitatea sa avem alarme false este crescuta . Un sistem de alarmare impotriva efractiei trebuie sa fie stabil , producatorii realizeaza lucrul asta in timp facand o serie de teste in laboratoare specializate ,de aceea consider ca achizitionarea unui sistem de la o firma specializata constituie un avantaj si nu o pierdere mai ales ca preturile la anumite centrale produse in tara sunt mai mult decat acceptabile si aveti garantia ca isi face datoria.Un astfel de sistem poate fi imbunatatit in timp in functie de buget adaugand comunicatoare,automatizari, etc.
              Cu deosebita consideratie,
              a lin

              Comentariu

              • regional_ro
                Incepator
                • 26.iul.2013
                • 2

                #8
                Răspuns la: Sistem alarma casa

                buna ziua, am o alarma LS 400 si doresc sa o montez , stie cineva sa o monteze? contra cost? multumesc

                Comentariu

                Procesare...