Senzori gaz

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • briobit
    Membru
    • 01.iun.2006
    • 208

    #31
    unde e alimentarea in schema respectiva?
    Atentie atentie atentie ... curentul nu iarta!

    Comentariu

    • Mircea_G
      Living Legend
      • 14.ian.2007
      • 12227

      #32
      Postat în original de briobit
      Postat în original de Mircea G
      Pina la urma am facut marele ! montaj din schema . Pt a nu se inversa ploaritatea am ales alimentarea lor direct din doza . Functioneaza .
      schema asta mi se pare o mare ciudatenie sincer... plus ca lipseste partea de alimentare cu tensiune....
      Daca va uitati la numele pozei : " Schema functionala de montaj senzori Tecnocontrol SE 230 " vedeti ca scrie clar : schema functionala !!! ; de montaj !!!
      Adica tradus inseamna ca FUNCTIONEAZA , este probata ; schema reprezinta clar MONTAJUL si NU schema electrica . O schema electrica functionala nu puteam sa pun deoarece nu am iar senzorii sint capsulati. Eu nu aveam decit niste BORNE de care sa ma leg . Ce este inauntru sigur NU ESTE ce scrie in prospect .
      Mai studiati si veti vedea ca este totul ok , cititi toata povestea si veti intelege ca nu m-am jucat !
      PS. ati editat tirziu .....
      Alimentarea este in doza !!!!
      Instalatii verificari-revizii gaze

      Comentariu

      • Adamescu Ion
        Living Legend
        • 21.sep.2008
        • 1104

        #33
        Bornele R5-R6 este posibil sa fie bornele bobinei releului. Se verifica vizual daca se poate desface senzorul sau se masoara daca prezinta rezistenta si daca apare tensiune cind sesizeaza prezenta gaz in cazul in care nu se desface senzorul.
        Este posibil ca producatorul sa fi incercat realizarea unei scheme stapin/sclav.

        Comentariu

        Procesare...