Informatii modul

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Robert C.
    Incepator
    • 07.oct.2006
    • 37

    Informatii modul

    Stie cineva mai multe caracteristici despre aceste module? Modul de conectare, elemente lipsa?, alimentare, ce fel de senzori sunt?...
    Pe fata modulului cu tastatura , coltul stinga sus scrie CodaCar cu un triunghi deasupra.
    pe verso scrie: TPDP 89.044 si mai jos SRA cu 4 stelute; MADE IN SWITZERLAND. Cele 6 fire care ies din el sunt numerotate: 1,2,3,3,4,5
    inauntru are un procesor CL9208

    Senzorii au cite 5 fire numerotate:2,3,6,7,7

    Multumesc pentru colaborare!
    Fișiere Atașate
  • TDJ
    Living Legend
    • 10.apr.2006
    • 2397

    #2
    La prima impresie pare un senzor inductiv. Incerc sa gasesc ceva detalii.
    Presupun ca senzori au cate 5 fire dispuse astfel:
    -2 pentru alimentare;
    -3 pentru contactele actionate de senzor: un pin comun, un pin normal inchis, un pin normal deschis.
    Care este tensiunea de alimentare a modulului? Din cele 6 fire ale acestuia, 2 sunt pentru alimentare, iar celelalte iesirea comenzii.

    Comentariu

    • Robert C.
      Incepator
      • 07.oct.2006
      • 37

      #3
      Cred ca fac parte dintr-o alarma de masina mai ales ca scrie pe ele CODACAR.
      Va postez si imagini cu ele desfacute
      chestia e ca senzorii, sau ce-or fi ei , sunt bagati intr-un fel de plastic care se sparge cam greu. chiar daca in poza difera cred ca au fost incastrati cu fete diferite.
      Pe chestia neagra (nu-mi permit sa cred ca e un releu), scrie undeva 9V, dar ce ma intriga este un U desenat intr-un patrat in dreapta jos. Cind rup plasticul se sterge si scrisul.
      Fișiere Atașate

      Comentariu

      • TDJ
        Living Legend
        • 10.apr.2006
        • 2397

        #4
        Secure Remote Access = SRA (posibil)
        Cei doi senzori au conectori care se cupleaza la modul? Cate fire ies din modul? Toate au aceeasi sectiune? Aceste fire au vreun conector la capete?
        Ma surprinde existenta claviaturii pe fatada modulului. Ca si cum ar fi pentru a se introduce un cod de acces. CodaCar produce alarme auto dar daca tensiunea de alimentare este de 9V, nu este construita pentru autovehicule. Iar prezenta tastelor digitale sugereaza ca ar fi o alarma care protejeaza o usa de acces la o cladire. Sunt sigur ca este pentru asa ceva. Nici nu se pune problema ca ar fi vreo alarma auto. Ledurile indica starea alarmei access granted/ access denide.
        Astept detaliile cerute.

        Comentariu

        • briobit
          Membru
          • 01.iun.2006
          • 208

          #5
          incep sa cred si eu ca ar fi un sistem de control acces pacat ca nu poti sa faci niste poze mai in detaliu cu placile adica sa vad ce scrie pe piese si ce piese sunt ca iti dadeam mai multe detalii
          Atentie atentie atentie ... curentul nu iarta!

          Comentariu

          • TDJ
            Living Legend
            • 10.apr.2006
            • 2397

            #6
            Bine ai venit briobit ca incepusem sa dau din colt in colt...
            M-as fi bucurat sa fie o alarma de masina. Erau mai multe sanse sa-l ajut, dar asa ma bazez doar pe intuitie...

            Comentariu

            • Robert C.
              Incepator
              • 07.oct.2006
              • 37

              #7
              Atit modulul cu tastatura cit si senzorii au fire de aceeasi dimensiune. acum nu pot masura lungimea lor dar vin cu detalii miine. Nu exista conectori. firele se termina cu taietura normala iar la 5 milimetri de capete sunt tiparite cifrele. deteli despre nr de fire le-am dat in primul mesaj: 6 la tastatura, 5 la senzori. iar despre 9V, tensiunea poate fi oricind micsorata, in functie de utilizari. poate au vrut o c-da mai sigura pe 9v decit una cu cintec pe 12V. tinem seama aici ca tensiunea la baterie poate sa scada.
              Multumesc!

              Comentariu

              • TDJ
                Living Legend
                • 10.apr.2006
                • 2397

                #8
                Postat în original de Robert C.
                poate au vrut o c-da mai sigura pe 9v decit una cu cintec pe 12V. tinem seama aici ca tensiunea la baterie poate sa scada.
                Multumesc!
                Este o presupunere hilara. In mod normal un acumulator auto are peste 12v, aceasta scazand sub 12v doar la actionarea electromotorului, dar asta este o alta poveste.
                Raman la convingerea ferma ca este un modul care se ataseaza la o alarma de apartament.

                Comentariu

                • Robert C.
                  Incepator
                  • 07.oct.2006
                  • 37

                  #9
                  Am omis faptul ca mai am un fel de soclu care se monteaza fix cu suruburi cred.va trimit fotoseparat si cu tastatura montata.
                  era ratacit prin sertar.
                  Fișiere Atașate

                  Comentariu

                  • Robert C.
                    Incepator
                    • 07.oct.2006
                    • 37

                    #10
                    Toate firele au 95cm, iar cele de la tastatura sunt invelite intr-o plasa de sirma asemanatoare cu invelisul de la cablul de antena, dar mai groasa.
                    Fișiere Atașate

                    Comentariu

                    • Robert C.
                      Incepator
                      • 07.oct.2006
                      • 37

                      #11
                      Facut operatie => pacient mort.
                      Ceea ce numeam eu senzor (sau trageam sperante sa fie ) era de fapt un releu. in coltul din stinga jos mai scria ca rezista la 10A , 30 VDC ; sau 0,3A ,110VDC. Am subliniat 10A caci nu sunt sigur de valoare.
                      Contine 2 integrate: LM358M si LM781
                      Pe modul scrie: GTS5 93.8100.509
                      Atasez foto
                      Fișiere Atașate

                      Comentariu

                      • Robert C.
                        Incepator
                        • 07.oct.2006
                        • 37

                        #12
                        Am pozat si integratele de pe tastatura.
                        Fișiere Atașate

                        Comentariu

                        • Robert C.
                          Incepator
                          • 07.oct.2006
                          • 37

                          #13
                          continuare...
                          Va multumesc pt colabarare!
                          Fișiere Atașate

                          Comentariu

                          • briobit
                            Membru
                            • 01.iun.2006
                            • 208

                            #14
                            pentru integratu ala mare am gasit ce face ( http://www.precisionanalog.com/image...8ao_manual.pdf ) da mai caut sa vad ce face tot montajul
                            Atentie atentie atentie ... curentul nu iarta!

                            Comentariu

                            • briobit
                              Membru
                              • 01.iun.2006
                              • 208

                              #15
                              am gasit mestere ...e alarma de masina dar mai caut sa vad toate datele uite ce zic baietii astia aici e in franceza dar poza cu bordu masinii este destul de explicita ... uite link http://www.golf1cabriolet.com/forum/...152b8113e3ee2e
                              Atentie atentie atentie ... curentul nu iarta!

                              Comentariu

                              Procesare...