Preluare cota-parte apartament

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • silviu_draghici
    Membru
    • 17.mai.2006
    • 176

    Preluare cota-parte apartament

    Buna ziua... Am o problema si sper sa m aputeti ajuta.

    In urma cu ceva timp am cumparat un apartament cu o alta persoana (fosta prietena) . Blocul urma sa se construiasca deci amandoi suntem in posesia unui antecontract. Contractul de vanzare-cumparare intre noi si constructorul blocului nu a fost inca incheiat si deci antecontractul este singurul act pe care il detin. Din acest apartament eu detin 2/3 iar cealalta persoana 1/3. M-am inteles cu persoana respectiva sa preiau treimea pe care o detine urmand astfel sa raman unic proprietar.Ne-am inteles la suma de bani pe care a trebui sa i-o platesc insa nu stiu cum trebuie procedat din punct de vedere legal astfel incat la incheierea contractului de vanzare-cumparare eu sa fiu unicul proprietar.

    Se poate face un act aditional din care sa reiasa ca eu am primit cota parte contra unei sume de bani? trebuie sa mergem neaparat la notar? taxa notariala in acest caz este in functie de suma pe care o platesc eu? Cred ca taxa notariala ar urma sa fie destul de mare in acest caz si de aceea as vrea sa stiu daca se poate face si altfel decat a merge in fata unui notar.

    Va multumesc mult. O zi buna.
  • RaduCA
    Living Legend
    • 09.oct.2005
    • 6360

    #2
    Incercati sa purtati o discutie in trei, cu constructorul blocului. Vedeti daca puteti rezolva ceva la acest nivel, daca nu... la notar/avocat.
    De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
    În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

    Comentariu

    • mester traian
      Membru
      • 11.mar.2007
      • 162

      #3
      din cate stiu eu s-a mai intamplat sa poti face un act de donatie adica tu sa primesti partea respectiva ca o donatie chiar daca o platesti fie vorba intre noi
      avantajul e ca nu mai platesti o caruta de bani la notar ci o suma mult mai mica un fel de taxa de timbru
      acum cred ca important e sa urmariti avantajele si dezavantajele , si chiar daca totul inseamna bani ganditi-va totusi ca e o casa daca ma intelege-ti ce vreau sa spun .
      succes

      Comentariu

      • LucianDr.
        Membru Marcant
        • 06.feb.2006
        • 925

        #4
        Da cel mai ieftin e prin donatie (dar ea se poate contesta). Mergeti la un notar el va rezolva tot.
        I'm working for a better live!

        Comentariu

        • Mina
          Living Legend
          • 24.iun.2006
          • 1106

          #5
          Eu nu recomand donatia, actul de vanzare-cumparare este sfant. Si nu va luati dupa povesti, mergeti la notar, chiar daca este mai scump...este mai sigur.

          Comentariu

          • disperat
            Membru
            • 21.mai.2007
            • 133

            #6
            mai ales ca e vorba de "fosta"

            Comentariu

            Procesare...