Cumparare teren

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • stefan1
    Membru Marcant
    • 20.sep.2009
    • 346

    Cumparare teren

    In primavara cumpar un teren de 1400 mp cu deschiderea de 14m , cineva mi-a spus ca s-ar fi dat o lege care prevede ca deschiderea minima sa fie de 15m altfel nu pot obtine autorizatia de constructie , va rog daca poate cineva sa-mi dea un raspuns. MULTUMESC.
  • Seni
    Living Legend
    • 05.mar.2006
    • 3481

    #2
    acel "cineva" trebuia sa spuna care lege este...
    nu am auzit de asa ceva, sunt conditii impuse pentru obtinerea autorizatiei, dar nu deschiderea....

    Comentariu

    • stefan1
      Membru Marcant
      • 20.sep.2009
      • 346

      #3
      M-as fi dus sa intreb la primarie dar nu sunt in tara de cativa ani (spania), pe acel teren urmeaza sa-mi construiesc o casa, terenul este al mamei mele pe care o sa facem acte vanzare /cumparare, ma speriasem putin . PS - stie careva cu aproximatie cam cat m-ar costa la notar actele , terenul are 14*100 (1400mp)

      Comentariu

      • VYS
        Living Legend
        • 19.aug.2005
        • 12977

        #4
        Daca ai 12m poti construi fara probleme.
        Daca ai 10 m ai calcan pe o latura iar la 8m pe ambele.
        Deci se poate.
        La 14 m nu ai de ce sa iti faci probleme.
        Cu actele nu stiu exact insa anul trecut pentru un teren de circa 500 m, in zona mea, actele costau circa 300 Euro.
        VYS Blog DIY

        Comentariu

        • ivan_turbinca
          Membru marcant
          • 25.feb.2009
          • 494

          #5
          nu e nici o problema poti sa ai si 7 m deskidere am vb asta cu arhitecta la care mi-am facut casa anul acesta si a zis ca nu e nici o problema....in rest nu stiu alte detalii.eu am avut deskiderea de 10 m si a trebuit sa las 1 m de o parte si 1 m de alta parte.asadar am o casa lata de 8 m si in adancime de 10 .si eset foarte legal.

          Comentariu

          • stefan1
            Membru Marcant
            • 20.sep.2009
            • 346

            #6
            Actele la notar o sa ma coste in functie de zona unde se afla terenul si de pretu care il va cere vanzatorul , poate diferi de la notar la notar ? si inca ceva care trebuie sa fie distanta de la hotarul dintre vecin si constructia pe care o sa o fac , casa va fi parter/mansarda si fara nici o fereastra pe partea vecinului . Va multumesc.

            Comentariu

            • emanu
              Membru marcant
              • 06.oct.2008
              • 504

              #7
              am si eu o intrebare, am vazut prin otopeni, Rosu, etc, deci Judetul Ilfov, case puse efectiv in drum, nu glumesc! Adeca ai o strada, dfreapta si teren cu casa exact pe axa drumuluim si drumul ori se intrerupe in acel teren, care astfel are 2 intrari/iesiri, ori face o bucla mai mult sau mai putin complicata ca sa ocoleasca acea propietate!
              Nu mai zic ca de multe ori strazile astea sunt simple ulite si daca te duci la cineva si opresti la poarta, ai blocat acea trecere
              Toate astea facute in locuri care erau CAMP deci spatiu daca voiai, aveai sa faci si autostrada cu 8 benzi (pe sens)!
              Acestora CUM NAIBA li s-au dat autorizatii de constructii in conditiile astea??!!

              Comentariu

              • Maestrul Max
                Living Legend
                • 28.iul.2006
                • 6920

                #8
                Postat în original de emanu
                Nu mai zic ca de multe ori strazile astea sunt simple ulite si daca te duci la cineva si opresti la poarta, ai blocat acea trecere
                Toate astea facute in locuri care erau CAMP deci spatiu daca voiai, aveai sa faci si autostrada cu 8 benzi (pe sens)!
                Acestora CUM NAIBA li s-au dat autorizatii de constructii in conditiile astea??!!
                Si ce este de mirare ? Traim doar in Romania, tara tuturor posibilitatilor.
                Cu stima.

                Comentariu

                • emanu
                  Membru marcant
                  • 06.oct.2008
                  • 504

                  #9
                  e de mirare ca avem cica niste legi, niste reguli de urbanism, nevoi de utilitati si acces de sex 21 cica si nusg de ce dar am impresia ca asta SUNT IN LEGALITATE, deci nu au facut getourile astea labirintice cu incalcarea legii, ci doar al unor norme de bun simt care nu-s si ilegale

                  asta intrebam eu, cum dracu ajungi cu ulicioare de astea late de 2 metri si intortocheate ca naiba, infundate, etc si toate astea FACUTE LEGAL?

                  Comentariu

                  • ivan_turbinca
                    Membru marcant
                    • 25.feb.2009
                    • 494

                    #10
                    daca nu ai geam 1 m daca vrei sa ai geam sa vezi trebuie sa ai neaparat 2M.e o kestie care t emai obliga s faci cam la 7 m din axul drumului sa nu fie prea aproape de drum gard.asa o dau cam la toate 7 m sa se retraga din aaxul drumului,s anu ai conducte de apa gaze etc pe sub locul unde va fi casa

                    Comentariu

                    • cristian puscas
                      Incepator
                      • 03.iul.2006
                      • 80

                      #11
                      pentru toate reglementarile terenului pe care se cumpara se poate consulta PUG - plan urbanistic general al orasului. Acolo scrie in ce conditii se poate construi... cat e retragerea de la aliniament, cat trebuie sa fie inaltimea pana la cornisa, .... etc.

                      Comentariu

                      • GabrielB
                        Incepator
                        • 25.apr.2010
                        • 1

                        #12
                        LEGISLATIE

                        Imi pare rau ca trebuie sa intervin asa, dar din pacate traim intro tara in care toata lume cunoaste, deci nu stie (studiu, documentare,etc.), TOTUL in orice domeniu.

                        Primul raspuns trebuie sa vi-l dati singuri si o concluzie o puteti trage abia dupa ce ati mai ascultat si alte pareri si ati verificat documentat.

                        Tineti cont ca legile sunt interpretabil deoarece avem nevoie de un judecator pentru a gasi adevarul, ALTFEL, adica daca erau strict obiective(ex: ai furat un mar- sa i se taie un deget) am fi avut CALAI.

                        Sper ca veti intelege ca totul se rezuma la bunul simt si respecatarea proprietatii personale dar nu in ultimul rand SI PE CEA A CELUI DE LANGA TINE.
                        MASOARATI PUTERILE CU CINEVA EGAL.
                        NU ESTI MAI DESTEPT DECAT CEL DE LANGA TINE DOAR PENTRU CA NU II SPUI CEEA CE STII, CI PENTRU CEEA CE ESTI!!!

                        Comentariu

                        • Balaban_Laurentiu
                          Incepator
                          • 12.dec.2011
                          • 15

                          #13
                          Eu intampin o problema de genul: Vreau sa fac act de vanzare-cumparare pe un teren (1200 m2), pe 5 Ianuarie 2012 imi ies actele de la cadastru. Ideea e ca am fost la un notar, sa intreb orientativ cat ma costa sa trec terenul si mi-a spus ca ma v-a costa aproximativ 20 mil. Mentionez ca terenul este al socrului, si-l v-a trece fiicei lui... desii asta nu cred ca, conteaza. Dar 20 de mil. contractul de vanzare cumparare ? E in regula ?

                          Comentariu

                          Procesare...