Cedarea drumului de acces

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • intelinside
    Incepator
    • 12.sep.2007
    • 63

    Cedarea drumului de acces

    Buna ziua
    Ma lovesc de urmatoarea problema - in anul 2008 am achizitionat prin credit ipotecar (Bancpost) o casa cu terenul aferent (400 mp) plus cota indiviza de 1/25 din drumul de acces.
    Anul acesta cei de la Primarie vor sa asfalteze drumul dar cum este si normal ne cer tuturor proprietarilor sa donam drumul de acces catre Primarie. Problema acum apare, pentru ca am fost la Bancpost sa intreb (doar verbal momentan) daca pot obtine accordul din partea lor pentru donarea drumului catre Primarie si mi-au spus ca nu se poate.
    Am fost si am vorbit si cu un notar si mi-a spus ca pana acum nu s-a lovit de refuzul bancilor de a dona drumul catre Primarie pentru ca este si in beneficiul bancii (in caz de recuperare imobil se vand mai usor cele cu asfaltul la poarta).
    Acum vreau sa fac o adresa catre Bancpost ca sa primesc un raspuns avizat si oficial si am nevoie de un sfat in redactarea adresei respective ca sansele de reusita sa fie cat mai mari. (ma gandesc ca este o situatie cu care v-ati mai intalnit si care stiti cum trebuie tratata).
    Multumesc anticipat.
  • Mircea_G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12229

    #2
    Notarul la care ati fost este cam nauc .
    Banca nu poate instraina ceva ce se afla sub contract decit daca acel ceva este achitat , deci cu contractul incheiat . Asta inseamna sa faceti cu banca alte acte , sa scoateti din contractul actual , terenul , sa achitati suma datorata pentru el si apoi il donati faceti ce vreti dvs ...DAR banca nu este proasta si nu vrea asa ceva ! De ce ? Este posibil ca dvs sa achitati terenul si apoi sa santajati banca refuzind plata casei care pt banca este fara drum de acces ! Este adevarat ca la ce avocati au , va pot face " varza " dar ei nu au chef de probleme si bani cheltuiti asa ca refuza ideea dvs .
    Deci a va vinde dvs terenul , este riscant , sa doneze ei terenul nu este posibil , in concluzie ramineti cu drum de pamint . Un drum asfaltat pe ei ii lasa rece , banca se afla in cistig din ziua in care dvs ati pasit pragul ei , deci nu este interesata de afacere .
    .................
    Culmea economiei de piata este ca aceasta afacere ar fi fost posibila daca dvs ati fi rau platnic , dar rau , cu multe intirzieri la plata sau chiar refuz de plata . In situatia ca dvs v-ati fi aflat in acea situatie , creditul ar fi fost vindut unei societati de recuperare cu care se putea face apoi orice tranzactie mult mai simplu , chiar stingerea creditului pe suma de nimic
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • musu
      Membru Marcant
      • 09.oct.2009
      • 414

      #3
      Postat în original de Mircea G
      chiar stingerea creditului pe suma de nimic
      da-ne te rugam detalii, exemple, sa dam si noi, muritorii de rand niste 'gherle' unor banci

      Comentariu

      • intelinside
        Incepator
        • 12.sep.2007
        • 63

        #4
        Postat în original de Mircea G
        Deci a va vinde dvs terenul , este riscant , sa doneze ei terenul nu este posibil , in concluzie ramineti cu drum de pamint . Un drum asfaltat pe ei ii lasa rece , banca se afla in cistig din ziua in care dvs ati pasit pragul ei , deci nu este interesata de afacere
        Pai eu nu vreau sa imi vinda mie nimic, am nevoie de acordul lor pentru donarea drumului catre primarie (astfel drumul devine "public" pentru toata populatia inclusiv pentru banca in caz de neplata).
        In mod normal "desteptul" asta care ne-a vandut casele nu trebuia sa ne vanda si drumul de acces, ci trebuia sa il doneze el de la bun inceput catre primarie si atunci nu mai aparea problema asta.
        Cat despre faptul ca asfaltat sau neasfaltat pentru ei este tot una atata timp cat incaseaza ratele, este adevarat; dar mizez pe faptul ca fiind un bun platnic si facand o adresa in care fac si referire la alte cazuri in care s-a putut (mizez pe ce mi-a spus notarul si poate imi confirma si altcineva de pe acest forum) si "amenintand" ca in cazul in care nu ma ajuta ma refinantez la alta banca, poate se gandesc de doua ori inainte de a pierde un client bun platnic.

        Comentariu

        • papi
          Membru
          • 30.mar.2008
          • 289

          #5
          buna ,
          la mine situatia a fost putin altfel a trebuit sa cedez si eu la primarie 0,5 m pe toata lungimea pamintului pe care il am la strada altfel nu imi aproba autorizatia de constructie ,la fel si vecinul de vizavi pt a face drumul cu latimea de 8 m, deci ori cei de la primarie v-au dat autorizatia pe baza... sau din cite am inteles fiecare primarie are o alta strategie ,vecinul meu a fost in situatie asemanatoare cu a ta dar se pare ca nu a avut probleme sa instraineze aceasta bucatica de pamint
          spor la treaba ,poate reusesti sa o rezolvi cu banca
          salutare la toti

          Comentariu

          • intelinside
            Incepator
            • 12.sep.2007
            • 63

            #6
            Postat în original de papi
            buna ,
            la mine situatia a fost putin altfel a trebuit sa cedez si eu la primarie 0,5 m pe toata lungimea pamintului pe care il am la strada altfel nu imi aproba autorizatia de constructie ,la fel si vecinul de vizavi pt a face drumul cu latimea de 8 m, deci ori cei de la primarie v-au dat autorizatia pe baza... sau din cite am inteles fiecare primarie are o alta strategie ,vecinul meu a fost in situatie asemanatoare cu a ta dar se pare ca nu a avut probleme sa instraineze aceasta bucatica de pamint
            spor la treaba ,poate reusesti sa o rezolvi cu banca
            In cazul de fata vorbim de un "cartier" de vre-o 40 de case (25 pe strada in cauza), construite de o persoana fizica, care ulterior ne-a vandut casele cu cota parte din drumul de acces (cel mai corect era sa doneze "dezvoltatorul imobiliar" din capul locului drumul de acces catre primarie si noua sa ne vanda doar imobilul cu terenul aferent). Strada are latimea corespunzatoare.
            O alta chestie pe care nu o pricep la cei de la primarie este faptul ca au bagat canalizare, fara sa fie pamantul donat catre ei si acum cand vine vorba de asfalt s-au trezit ca drumul nu este donat catre ei; problemele sunt pe de-o parte cu unii dintre vecini care nu vor sa doneze pamantul la primarie (probabil vor sa puna arbagic pe drumul de acces sau le e frica ca ii arde asfaltul la talpi) si pe de alta parte, cazul meu, in care intampin probleme la banca.

            Comentariu

            Procesare...