Pasi acte teren

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Hurduban Vlad
    Incepator
    • 06.nov.2006
    • 3

    Pasi acte teren

    Buna ziua,
    Am vazut ca la foarte multe probleme se gasesc raspunsuri pertinente din partea voastra asa ca va rog sa ma ajutati si pe mine in problema mea.
    Vreau sa construesc o casa pentru familia mea. Pamantul de casa il primesc de la parinti mei. Au o gradina in orasul unde locuiesc si jumatate vor sa mi-o dea mie.
    O prima intrebare ar fi cum este mai avantajos sa mi-o dea prin contract de vanzare-cumparare sau prin act de donatie.
    O a doua intrebare ar fi ce documente trebuie sa fac pentru a trece pamantul pe numele meu pentru a putea gira cu el la o banca pentru un credit.
    Cam astea ar fi de inceput cu restul m-am cam lamurit de pe site.
    Felicitari celor care administreaza acest site. Cu adevarat profi.
    Va multumesc.

    Vlad-George
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 13007

    #2
    O singura postare este suficienta

    Citti intai aici:
    Tot ce vrei sa stii despre constructia si renovarea casei, instalatii, design si amenajari interioare si exterioare, mobila, decoratiuni: Misiunea Casa
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • Maestrul Max
      Living Legend
      • 28.iul.2006
      • 6878

      #3
      Nu sunteti unicul mostenitor al parintilor ?
      Cu stima.

      Comentariu

      • gigibrici
        Incepator
        • 07.iul.2006
        • 82

        #4
        Daca nu sunteti unicul mostenitor, cel mai indicat este un act de vanzare-cumparare (chiar daca este un pic mai scump). Acesta va scuteste de eventuale probleme din partea altor mostenitori legali. In timp, o donatie sau un testament poate fi atacat in instanta.
        Numai bine,
        Gigi

        Comentariu

        • LucianDr.
          Living Legend
          • 06.feb.2006
          • 1142

          #5
          Categoric act vanzare-cumparare la pretul minim daca mai sunt mostenitori. Interesati-va la notar pt. sume, etc...
          I'm working for a better live!

          Comentariu

          • Hurduban Vlad
            Incepator
            • 06.nov.2006
            • 3

            #6
            Nu sunt singurul mostenitor mai am o sora, dar nu cred ca vor fi probleme

            Comentariu

            • Maestrul Max
              Living Legend
              • 28.iul.2006
              • 6878

              #7
              Faceti acte de vinzare-cumparare, e mai sigur.
              Cu stima.

              Comentariu

              • KATALIN
                Membru Marcant
                • 25.ian.2006
                • 401

                #8
                desigur act de vanzare cumparare,cum au precizat si colegii este mai sigur.
                inainte de asta insa trebuie impartit terenul in doua cu acte cadastrale,specificarea cailor de acces si asigurati-va ca in urma impartirii rezulta doua loturi distincte ce au deschideri conforme cu normele de urbanism.altfel a-ti putea avea surpriza ca in certificatul de urbanism sa va ceara retragere de la strada minimum 5m si sa fie obligatoriu sa lasati un anume spatiu de la limita laterala a proprietatii.asta difera de la oras la oras in functie de arhitectul sef si normele de urbanism ale zonei.
                KATA

                Comentariu

                • Hurduban Vlad
                  Incepator
                  • 06.nov.2006
                  • 3

                  #9
                  Mai am o intrebare
                  Cum pot sa ma abonez la revista Misiunea Casa
                  Va multumesc

                  Comentariu

                  • Maestrul Max
                    Living Legend
                    • 28.iul.2006
                    • 6878

                    #10
                    Achizitionati o revista Misiunea Casa, in interior o sa gasiti Talonul de abonament.

                    Sau accesati : http://www.misiuneacasa.ro/content/s...misiunea-casa/
                    Cu stima.

                    Comentariu

                    • Balaban_Laurentiu
                      Incepator
                      • 12.dec.2011
                      • 15

                      #11
                      Eu intampin o problema de genul: Vreau sa fac act de vanzare-cumparare pe un teren (1200 m2), pe 5 Ianuarie 2012 imi ies actele de la cadastru. Ideea e ca am fost la un notar, sa intreb orientativ cat ma costa sa trec terenul si mi-a spus ca ma v-a costa aproximativ 20 mil. Mentionez ca terenul este al socrului, si-l v-a trece fiicei lui... desii asta nu cred ca, conteaza. Dar 20 de mil. contractul de vanzare cumparare ? E in regula ?

                      Comentariu

                      • PowerMC
                        Administrator
                        • 02.mai.2007
                        • 2239

                        #12
                        Nu stiu cat de actualizat este programul insa exista calculatoare de taxe notariale pe diverse siteuri. Un exemplu este http://www.imobiliare-portal.ro/?a=c...taxe_notariale
                        In functie de valoarea stabilita pentru un imobil, teren etc. se calculeaza aceste taxe.
                        Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

                        Community Manager MC

                        Comentariu

                        • Balaban_Laurentiu
                          Incepator
                          • 12.dec.2011
                          • 15

                          #13
                          Ideea e ca pamantul v-a fi trecut de la tata, la fiica... deci eventual l-ar da si pe 100 RON ... dar se poate ? Am auzit ca nu poti pune o suma asa mica... Ca ar fi o suma minima pe m2 de, nu stiu cat, sub care nu poti trece valoarea terenului in contractul de vanzare-cumparare.

                          Comentariu

                          • PowerMC
                            Administrator
                            • 02.mai.2007
                            • 2239

                            #14
                            Exista si alte cai in afara vanzarii -cumpararii, un notar va poate indruma exact catre ce aveti nevoie. La acest gen de alternative exista intotdeauna riscuri viitoare legate de eventuala impartire a mostenirii la momentul sucesiunii.
                            Exista o grila minima pe care o gasiti la notari, aceasta nu poate fi incalcata si va reprezenta minimul valorii tranzactiei dvs. asupra careia se aplica taxele respective. Accesulla grilele oficiale este restrictionat, se gasesc pe siteul www.unnpr.ro, alte informatii mai gasiti la http://www.fluximobiliar.ro/informat...mobiliare.html
                            Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

                            Community Manager MC

                            Comentariu

                            • Balaban_Laurentiu
                              Incepator
                              • 12.dec.2011
                              • 15

                              #15
                              Am inteles. Multumesc !

                              Comentariu

                              Procesare...