Intrare in legalitate cu legea 7/2020

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Shushu
    Membru
    • 24.sep.2016
    • 144

    Intrare in legalitate cu legea 7/2020

    Am facut modificari la o casa care are cadastru plus o camera drept extindere fara Autorizatie de co structie.Am citit ca prin legea 7/2020 se poate intra in legalitate si intabula mai usor.Nu mi a fost clar ce pasi/documente sunt necesare.Stie cineva?Zona este rurala.Am fost anuntati ca se va incepe programul national de cadastrare in masa.Credeti ca as putea intra in legalitate prin acest program?
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 13007

    #2
    Nu cre dca vei putea face intrarea in legalitate fara un minim de documente la Primarie. Apoi se cadastreaza.
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • Shushu
      Membru
      • 24.sep.2016
      • 144

      #3
      Asa m am gandit si eu.Doar ca l a primarie cand am mers nu m au lamurit defel ce doc.imi trebuiesc si care e procedura.Mi au zis doar sa stau linistita🤤

      Comentariu

      • Mircea_G
        Living Legend
        • 14.ian.2007
        • 12202

        #4
        Primaria din " Aruncati " ? Cum sa spuna asa ceva ?
        Daca auzeau de o constructie ilegala normal ar fi fost sa se sesizeze si sa treaca la fapte ...
        Nu ai cum legaliza asa " pe ochgi frumosi " cu " valul " .
        Poti face totusi un pas , sa declari la fisc si sa platesti impozit , si retroactiv .
        Instalatii verificari-revizii gaze

        Comentariu

        • Shushu
          Membru
          • 24.sep.2016
          • 144

          #5
          Da.Am fost de 3 ori si asta mi s a spus.Sa stau linistita ca altii su vile si nu se intampla nimic.🤤Deci pot declara la fisc aceasta extindere si plati impozit chiar ilegala fiind?Cu ce m ar ajuta aceast lucru?
          As vrea sa ma prezint la primarie cu toata documentatia necesara intrarii in legalitate in baza legii 7/2030 dar nu stiu care este.Am sperat sa imi dea cei de la primatie o lista dar ei mi au zis sa stau linistita!!Am cautat pe internet informatii si tot nu mi e clar.Am gasit asta: si punctele 9,10,11,in particular expresia "in functie de caz" imi da batai de cap
          .Eu ma incadrez la "in functie de caz???
          content://com.sec.android.app.sbrowser/readinglist/0903160423.mhtml
          plus ca nu sunt sigura daca toate aceste documente sunt necesare in zona rurala

          Comentariu

          • Mircea_G
            Living Legend
            • 14.ian.2007
            • 12202

            #6
            Ajuta cu o " umbra " de legalitate si ajuta ca acolo trebuie sa declari un an al constructiei . Anul ala ajuta cind mai apare o lege favorabila ....si mai apare ...
            Instalatii verificari-revizii gaze

            Comentariu

            Procesare...