Scurgere masina spalat

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • bunoara
    Incepator
    • 11.iun.2006
    • 29

    Scurgere masina spalat

    Momentam masina e in bucatarie care e perete in perete cu baia. Dar am nevoie de spatiu si masina vreau sa o bag intr-o camara care este lipita de bucatarie dar diagonal opus fata de peretele cu scurgere...

    Ca rezolvare m-am gandit sa fac o scurgere din acea camara pana la wc, scurgere ce va ocoli practic bucataria pe margine (nu pot pe direct fiindca ar trece prin fata a doua usi si gresia e noua deci nu o sap).

    Problema ar fi urmatoarea: (figura atasata) inaltimea tevii in camara ar fi de 90 cm (inaltime ala care varsa furtunul apa in tub), merge pe podea de jur imprejurul bucatariei (lungime cam 7 m), dupa care urca pana la inaltimea vasului wc (50-60cm).

    Deci este o forma de U cu un brat mai lung. Dat fiind faptul ca tubul pvc (moldel cu automufare) este mai gros decat furtunul d eevacuare si mergand pe principiul vaselor comunicante, credeti ca va fi functionala aceasta scurgere?

    Sunt constient ca practic voi avea stationata apa permanent pe toata lungimea camerei, dar nu cred ca ar fi un inconvenient. Ideea e ca sa nu dea afara in alta parte decat in wc si sa nu obosesc pompa masinii de spalat.

    Sper ca nu v-am ametit si astept raspuns.

    Multumesc
    Fișiere Atașate
  • Mircea G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12069

    #2
    Re: dilema scurgere masina spalat

    bunoara...................... alte canalizari nu aveti mai aproape ? Si daca nu aveti , scurgerea veceului este in pardoseala sau in spate si aveti acces la teava ? In cazul ca aveti scurgerea de la wc in spate puteti intra acolo cu un teu sau cu un cot care are si intrare de 50 . Daca puteti face asa ,teava trebuie sa fie cu panta , atit cit puteti , din motive estetice inteleg , si montati pe traseu macar o piesa de curatire .
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • VYS
      Living Legend
      • 19.aug.2005
      • 12976

      #3
      Destul de lung un traseu de acest gen. Cauta si alte variante, cat mai scurte sau cel putin cu un numar nimim de schimbari de directie.
      Daca pana la urma traseul nu se poate scurta, de la punctul de legatura dintre furtunul de la masina de spalat si traseul de scurgere pana la punctul de racordare la canalizare trebuie sa existe o panta pentru scurgerea gravitationala a apei.
      Punctul de racordare intre masina de spalat si traseul de scurgere il pozitionezi la o inaltime care sa corespunda cu cee ace scrie in instructiunea masinii de spalat (nu imi amintesc acum exact cat este dar ceva de genul 60 cm parca).

      Canalizari, chiuvete etc.. ce aveti mai aproape?
      poate ar fi utila o schema a spatiilor cu modul de amplasare a chiuveteim lavoarului, wc etc.
      VYS Blog - 100 % D I Y
      Cel mai bun Blog de constructii si amenajari

      Comentariu

      • bunoara
        Incepator
        • 11.iun.2006
        • 29

        #4
        Din pacate nu am nicio scurgere mai apropiata am analizat inclusiv unde are vecinu bucataria Cadere gravitationala nu stiu daca are rost atata timp cat apa va balti pana la o inaltime de 50 cm (inaltimea vasului wc).

        Am mai primit o idee, sa vad daca sifonul de pardoseala din baie este capabil sa suporte debitul de apa dat de masina, desi stiu ca la o golire de cada mi-a ajuns apa pana in holu din fata baii. Atat cada cat si chiuveta din baie trec prin acel sifon, nu direct la coloana. Dar daca nu tine la debit, imi ramane doar metoda cu ridicatu la nivelul vasului wc... Nu cred ca am acces in teava din spate a wc

        Comentariu

        • VYS
          Living Legend
          • 19.aug.2005
          • 12976

          #5
          Nu agreez varianta ta, cu montarea evacuarii pe vasul de WC, ci un traseu dedicat masinii de spalat care sa nu implice acea cantitate de apa care sa fie in permanenta pe traseu. Vor exista depuneri! Pompa sa impinga pe o coloana mica de apa si nu atatia metri.

          Panta acelui tarseu, care se poate face pe diametre mici (ramane sa vezi unde te intepi cu el ), este una ce nu deranjeaza, cateva grade.

          Nu te poti lega la chiuveta? Exista sifon cu posibilitatea de coenctare a evacuarii masinii de spalat.
          VYS Blog - 100 % D I Y
          Cel mai bun Blog de constructii si amenajari

          Comentariu

          • leon
            Membru Marcant
            • 19.sep.2006
            • 906

            #6
            Postat în original de VYS
            ... Exista sifon cu posibilitatea de coenctare a evacuarii masinii de spalat.
            Un astfel de sifon folosesc si eu ptr. masina de spalat si totul e ok:

            Comentariu

            • bunoara
              Incepator
              • 11.iun.2006
              • 29

              #7
              Acelasi lucru il am si eu in prezent doar ca nu e la scurgerea de chiuveta ci la apa de la wc. Cand scuipa masina apa afara imi trage apa la wc... NUmai ca pana la destinatia asta o s aam lungime 7 m si configuratia din poza mea...

              Comentariu

              • Mircea G
                Living Legend
                • 14.ian.2007
                • 12069

                #8
                Postat în original de bunoara
                Acelasi lucru il am si eu in prezent doar ca nu e la scurgerea de chiuveta ci la apa de la wc. Cand scuipa masina apa afara imi trage apa la wc... NUmai ca pana la destinatia asta o s aam lungime 7 m si configuratia din poza mea...
                .....................v-am intrebat despre sistemul de montaj al vasului wc ! Daca intelegeati intrebarea si se putea interveni pe scurgere , aveati o teava montata definitiv si n-ati sta cu furtunul in vasul de wc !
                Instalatii verificari-revizii gaze

                Comentariu

                • bunoara
                  Incepator
                  • 11.iun.2006
                  • 29

                  #9
                  Aia e o teava flexibila (acordeon) in care nu am cum sa gauresc ca o sfasii toata. La extremitati din ce am observat fostul proprietar a lipit-o zdravan cu silicon si nu stiu ce alt carmaz. Cineva mi-a zis ca ar exista teava ddin aia cu cot pt scurgere pt masina spalat dar in brico nu e si nu a stiut nimeni s aimi spuna daca exista sau nu... Raionistii aia parca sunt din alta galaxie. O sa incerc si praktiker.

                  Comentariu

                  • Mircea G
                    Living Legend
                    • 14.ian.2007
                    • 12069

                    #10
                    Postat în original de bunoara
                    Aia e o teava flexibila (acordeon) in care nu am cum sa gauresc ca o sfasii toata. La extremitati din ce am observat fostul proprietar a lipit-o zdravan cu silicon si nu stiu ce alt carmaz. Cineva mi-a zis ca ar exista teava ddin aia cu cot pt scurgere pt masina spalat dar in brico nu e si nu a stiut nimeni s aimi spuna daca exista sau nu... Raionistii aia parca sunt din alta galaxie. O sa incerc si praktiker.
                    ......................................pina aici e bine .Racordul acela flexibil trebuie schimbat cu un cot pvc care are pe el o ramificatie . Este o piesa mai rar folosita dar este . Mai cautati.
                    Instalatii verificari-revizii gaze

                    Comentariu

                    • zxm_patrick
                      Membru marcant
                      • 27.iul.2006
                      • 665

                      #11
                      @bunaoara
                      bai frate nu e bine cu alea prin casa..e urat
                      tu zici ca nu e nici o problema ca e apa in ele... ba e pentru ca se indoaie cu timpul, trebuie sa le pui coliere de sustinere ceea ce le face si mai urate
                      nu prea inteleg de ce ai dedus tu ca asta e singura varianta disponibila,pentru ca nu ai pus o schema cu camerele si scurgerile sa vedem cum sunt
                      Aia e o teava flexibila (acordeon) in care nu am cum sa gauresc ca o sfasii toata.
                      si care e treaba..? baga un racord de 110 cu teu redus de cat vrei tu... 50,32 si inca un capat de teava
                      In plus cum sa stai cu furtunul pe vas?! trebuie sa-l dai la o parte cand pui colacul la wc! e aiurea!
                      Acelasi lucru il am si eu in prezent doar ca nu e la scurgerea de chiuveta ci la apa de la wc. Cand scuipa masina apa afara imi trage apa la wc...
                      asta n-am inteles-o!poate incerci sa-mi explici mai klumea
                      Oricum ca sa impinga evacuarea 8,5 m chiar si cu diferenta de nivel.....si cand sa zica c-a scapat...hop 0,5 m vertical...nu prea cred!!!
                      "Am patit-o si pe asta" - Stan Patitu'

                      Comentariu

                      • Consultant sanitare
                        Moderator
                        • 16.oct.2006
                        • 1554

                        #12
                        Solutia dvs. este improprie.

                        Ne-ar ajuta o schita a zonelor in cauza, cu pozitionarea conductelor si obiectelor sanitare.

                        Comentariu

                        • constantin955
                          Incepator
                          • 12.apr.2006
                          • 22

                          #13
                          Scuzati ca intervin, ceeasi problema o am si eu. Distanta intre masina si teava de canalizare este de 3m, dar nu stiu daca se poate lega direct masina la teava de canalizare - din cauza efectului de sifon. Si a doua intrebare ar fi daca totusi se poate lega la canalizare atunci nu ar trebui pus si un tub in forma de U pt a nu veni mirosul ?
                          Va multumesc

                          Comentariu

                          • RaduCA
                            Living Legend
                            • 09.oct.2005
                            • 6360

                            #14
                            @ constantin955: Daca problema Dvs. sint doar cei 3 m, eu zic ca puteti face acea scurgere, iar sifonul ("forma U") il veti realiza chiar din furtunul de evacuare care pleaca din partea de sus masinii de splat (evident, cu o prelungire); evacuarea o veti face la o inaltime care sa pemita obtinerea unei "burti" a furtunului de evacuare in care sa ramina apa pentru a impiedica patrunderea mirosului.
                            De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                            În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                            Comentariu

                            • constantin955
                              Incepator
                              • 12.apr.2006
                              • 22

                              #15
                              Dar efectul de sifon? Din cate am auzit nu se poate face un racord definitiv intre masina de spalat si conducta de canalizare. Poate ma lamureste cineva ?

                              Comentariu

                              Procesare...