Scurgere masina spalat

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Mircea_G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12229

    #46
    Vasul de wc se poate infunda de la depuneri si este foarte greu de curatat .
    Posibil ca pompa sa fie fortata in asemenea montaj .
    Daca nu doriti un montaj profesional , mai bine si sigur lasati furtunul sa curga in vasul wc cum face multa lume ...
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • CTH
      Incepator
      • 10.apr.2010
      • 4

      #47
      Problema este ca am mutat masina de spalat si ajunge doar la limita in wc. Si, pe deasupra, nu doar de cateva ori am uitat sa punem furtunul in wc. Nu vreau ceva profesional, insa vreau ceva permanent. Nu este nici o posibilitate sa ma leg pe iesirea de la wc?

      Comentariu

      • da_n
        Living Legend
        • 10.mai.2009
        • 1228

        #48
        Postat în original de CTH
        ... singura varianta pentru mine ar mai fi sa trag in scurgerea de la WC. Acolo am un racord flexibil care intra intr-o teava metalica a blocului.
        Trebuie sa schimbi configuratia intre iesirea vasului si conducta principala in sensul sa pui in circuit o ramificatie la 45º sau 90º, cu diametrul 90/40 mm sau 110/40 mm, conform cu situatia in teren, orientezi intrarea de 40 in sus si legi aici iesirea masinii de spalat.

        Cred ca sunt accesorii pentru montaj etans intre furtun masina sigura de 40 mm.

        O ramificatie ca in poza de mai jos.
        Fișiere Atașate

        Comentariu

        • CTH
          Incepator
          • 10.apr.2010
          • 4

          #49
          Multumesc mult pentru raspunsuri. In principiu problema mea cred ca este rezolvata. Voi vedea maine ca astazi nu lucrez din principiu
          da_n la configuratia ta ma gandisem si eu initial, insa lipsa spatiului imi ingreuna spre imposibil montarea acelei ramificatii. Astazi am fost in hipermarketuri si am gasit in dedeman exact ceea ce cautam de mult timp (Dedeman acum s-a deschis in Craiova si doar la ei am gasit) si anume un racord normal ce coteste la 90grade si are in partea opusa o mica ramificatie cat sa incapa evacuarea de la masina de spalat.
          Va doresc o seara buna si sa ne auzim cu bine

          Comentariu

          • VYS
            Living Legend
            • 19.aug.2005
            • 13008

            #50
            Vedem si noi o poza cu obiectul?
            VYS Blog DIY

            Comentariu

            • Tokai
              Incepator
              • 29.mar.2005
              • 34

              #51
              Am si eu o problema cu maisna de spalat. Incepe programul si dupa careva minute se opreste, nu mai continua. Trebuie sa trec manual la urmatoarea etapa din program, dar si asa, dupa cateva minute se opreste. Daca nu stau langa ea, stau rufele in apa mult si bine! Trebie sa setez manual evacuarea apei, stoarcerea etc. Desi am desfundat sita de jos, tot asa face. ce ar putea fi?

              Comentariu

              • Consultant sanitare
                Moderator
                • 16.oct.2006
                • 1551

                #52
                Ar trebui sa chemati o persoana de la service sa vada exact problema in fucntie de tipul masinii de spalat. In principiu ar putea fi de la partea de comanda.
                Conform instructiunilor de utilizare, nu puteti vedea daca se afiseaza vreo eroare pe afisajul masinii (daca are) sau ca o leduri ce se aprind intermitent?

                Comentariu

                • goodmanraul
                  Incepator
                  • 01.feb.2012
                  • 30

                  #53
                  Răspuns la: Scurgere masina spalat

                  [QUOTE=Mircea G;387884]
                  Postat în original de Mircea G
                  Teava merge direct in 110 si se poate curata ! Daca vreti sa montati asa ceva , pt a avea o idee mai clara v-am facut o poza pt a vedea la concret pe unde se curata si cum arata montat . La alimentarea cu apa mai am montat pt masina de spalat un filtru cu fosfat . ( utilitatea lui ????...nu ma pot pronunta ! folosesc calgon! )
                  Banuiam ca la asta foloseste acel capac de acces dar mi am dat seama prea tarziu. Eu l-am montat in spatele uni zid de rigips placat cu faianta si nu am lasat cale de acces si la acel capac alb. Din cate am vazut constructia acestui tip de sifon este cam ciudata, cu pasaje foarte inguste. Ce ziceti domnule Mircea oare o sa se infunde? Sa mai sparg faianta ca sa creez o gaura de acces la acel capac? Al dumneavoastra s-a infundat vreodata?

                  Comentariu

                  • Consultant sanitare
                    Moderator
                    • 16.oct.2006
                    • 1551

                    #54
                    Răspuns la: Scurgere masina spalat

                    Nu sunt zone atat de inguste incat sa se infunde garantat sau sa fie depuneri foarte mari. Nu aveti de ce sa va faceti probleme din aceasta cauza, apa nu este atat de incarcata ca la o chiuveta.

                    Comentariu

                    • hansolo
                      Incepator
                      • 12.aug.2013
                      • 40

                      #55
                      Re: Scurgere masina spalat

                      Buna ziua,
                      Am si eu o problema cu evacuarea masinii de spalat rufe.
                      Am mai spus pe alt topic (aici) ca instalatorul l-a cam durut in basca de scurgerea de masina de spalat si m-am trezit cu baia zugravita/cu gresie/faianta si fara scurgere la masina de spalat rufe (aceasta va fi intr-o camara langa baie). In final am gasit eu o solutie care sa nu insemne spargere prin gaura efectuata la partea inferioara sub cada.
                      Problema e ca solutia la care m-am gandit e putin prea mobila (scoate/baga furtunul de fiecare data) iar nivelul vasului de la WC cred ca e mai mic decat cei 65-100cm recomandati pentru inaltimea scurgerii. De asemenea cred ca de fiecare data dupa ce spal va trebui sa las sa se scurga in sifonul de pardoseala diferenta de nivel, altfel sub cada se va face o balta de toata frumusetea.
                      Am citit cum era normal sa se faca, problema e pozitia pe unde e amplasata MSR e diametral opusa fata de vasul de WC.
                      Inaltimea la scurgerea de la chiuveta e cred mai mica decat 65cm, prin urmare nici acolo nu cred ca se poate amplasa furtunul.
                      Intrebarea e: daca fac scurgerea in cada e posibil ca in timp din cauza detergentului sa se coaca garnituri/etc?
                      Multumesc.

                      Comentariu

                      • VYS
                        Living Legend
                        • 19.aug.2005
                        • 13008

                        #56
                        Răspuns la: Scurgere masina spalat

                        Nu are importanta la cat este scurgerea de la chiuveta sau alta zona unde refuleaza masina de spalat atat timp cat la iesirea din masina de spalat acel furtun este prins pe spatele masinii, in brida de fixare, la o cota cuprinsa mai mare ca 65. Cu alte cuvinte, la iesirea din masina de spalat prinde furtunul la cota minima solicitata iar restul acestui furtun poate sa fie pozitionat cum iti permite traseul. Este foarte bine daca il poti monta pe scurgerea de la chiuveta, exista sifoane de chiuveta cu ramificatie pentru scurgerea masinii de spalat.
                        La fel poate fi realizata o ramificatie pe orice alt traseu de scrugere, evitant asfel deversarea pe suprafata pardoselii.
                        VYS Blog DIY

                        Comentariu

                        • Consultant sanitare
                          Moderator
                          • 16.oct.2006
                          • 1551

                          #57
                          Răspuns la: Scurgere masina spalat

                          Nu se deterioreaza garniturile de la cada doar de la apa refulata din masina de spalat. Este totusi neplacut sa nu aveti o scurgere fixa si direct in traseul de canalizare. Gasiti un punct unde sa va racordati direct sau cum s-a spus deja, intr-un sifon de chiuveta, ori amenajati un loc dedicat pe un perete disponibil. Un sifon de perete dedicat pentru masina de spalat poate fi realizat, urmand ca teava de scurgere pe diametrul minim de 32 mm sa se intepe undeva pe traseul de scurgere, daca este posibil.
                          Acstea sunt variante posibile, alegeti una care va avantajeaza si respecta posibilitatile de instalare cu efort si impact vizual minime.

                          Comentariu

                          • hansolo
                            Incepator
                            • 12.aug.2013
                            • 40

                            #58
                            Re: Scurgere masina spalat

                            Multumesc pentru sfaturi. Din pacate de spart n-as mai sparge faianta, pe de o parte nu am incredere ca si in situatia asta instalatorul ar face ce trebuie (culmea, la inceput inainte de a pune faianta a spart pentru a trage instalatia de ACM pe langa cada, pe acolo mergea fest si evacuarea de la masina de spalat rufe doar ca ar fi trebuit sa fie o panta), pe de alta parte nu i-as mai chema pe mesterii care au zugravit ca pe partea de renovare s-au potrivit cu instalatorul ca nuca in perete.
                            O sa incerc sa evit solutii provizorii mobile (care devin definitive prin comoditate).
                            O solutie cu care venisera constructorii era ca la scurgerea de sub cada instalatorul sa puna un T dar instalatorul a spus ca nu se poate, ca nu exista astfel de imbinari si ca as risca sa stric garnitura de la scurgere, care nu se poate reface/schimba ca e accesul dificil sub cada. Ar fi fost o solutie buna estetic.

                            Comentariu

                            • Consultant sanitare
                              Moderator
                              • 16.oct.2006
                              • 1551

                              #59
                              Răspuns la: Scurgere masina spalat

                              Pentru montarea pe traseul de scurgere de la cada utilizati o piesa de ramificatie Y. Se utilizeaza o reductie pe racordul masinii de spalat si trebui sa fie OK.
                              Ultima editare de Consultant sanitare; 12.apr.2014, 20:49.

                              Comentariu

                              • kpk1
                                Incepator
                                • 13.feb.2008
                                • 82

                                #60
                                Re: Scurgere masina spalat

                                Nu sunt in apropierea chiuvetei si am nevoie sa fac un traseu separat pentru masina de spalat vase. Stiu ca masinile de spalat au o problema cu efortul depus de pompe.
                                La ce cota de inaltime se face iesirea din perete cu acel cot special de racord al furtunului ? Eu am cumparat asa ceva ca si cap terminal http://www.eradiatoare.ro/pics/large...95_prd.jpg.jpg

                                Pentru masina de spalat rufe la ce cota de inaltime se face iesirea din perete ?

                                Comentariu

                                Procesare...