Instalatie canalizare interioara

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • BGDAN
    Incepator
    • 23.mar.2007
    • 30

    Instalatie canalizare interioara

    Salutare,

    Vreau sa fac o instalatie de scurgere pentru mine acasa.

    Am sa atasez doua schite din care sper sa intelegeti ceva.

    Din baie spre fosa vreau sa merg cu teava de 110.
    Dilema mea e cum fac legatura intre wc si teava de 110,respectiv sifon pardoseala cu aceasta teava

    Astept indicatii si sugestii.
    Fișiere Atașate
  • Maestrul Max
    Living Legend
    • 28.iul.2006
    • 6929

    #2
    Ce lungime are traseul exterior al conductei de scurgere ?
    Fișiere Atașate
    Cu stima.

    Comentariu

    • Mircea G
      Living Legend
      • 14.ian.2007
      • 12069

      #3
      Re: scurgere

      [quote="BGDAN"]......bucataria unde se scurge ? in tot cazul la schimbarea de directie faceti un canal intermediar .
      Instalatii verificari-revizii gaze

      Comentariu

      • BGDAN
        Incepator
        • 23.mar.2007
        • 30

        #4
        conducta exterioara cam 30m

        Comentariu

        • Maestrul Max
          Living Legend
          • 28.iul.2006
          • 6929

          #5
          Mai avem sa lamurim un aspect: amplasarea obiectelor sanitare in baie.
          Ar fi util o schita cu dimensiunea baii si amplasarea tuturor obiectelor sanitare + sifon.
          Cu stima.

          Comentariu

          • BGDAN
            Incepator
            • 23.mar.2007
            • 30

            #6
            baia are 4/2.5m
            Fișiere Atașate

            Comentariu

            • Maestrul Max
              Living Legend
              • 28.iul.2006
              • 6929

              #7
              Vasul de WC este cu iesire laterala sau cu iesire verticala ? Ce distanta este intre pozitia vasului WC si peretele exterior pe unde iese teva de scurgere ? Ati turnat placa de beton in baie ?
              Cu stima.

              Comentariu

              • BGDAN
                Incepator
                • 23.mar.2007
                • 30

                #8
                vasul de wc este cu iesire laterala, nu este de ala cu scurgerea in jos


                In baie inca nu am turnat nimic.Este pamant , nu am facut decat peretii laterali
                Fișiere Atașate

                Comentariu

                • Maestrul Max
                  Living Legend
                  • 28.iul.2006
                  • 6929

                  #9
                  O modalitate de a face instalatia interiora:
                  -de la lavoar sa folositi o teava de scurgere de 40 mm pana la sifonul de pardoseala iar de acolo sa continuati cu teva PVC de 60.
                  -vasul WC cu iesire laterala intra in cotul WC de 100 si de aici se continua instalatia cu teava PVC de 110.
                  -scurgerea de la cada de baie se poate face cu teava PVC de 40.
                  Fișiere Atașate
                  Cu stima.

                  Comentariu

                  • BGDAN
                    Incepator
                    • 23.mar.2007
                    • 30

                    #10
                    in afara de sifoane la cada si wc ce altceva armai fi obigatoriu de facut.
                    Stiu ca la blocuri scurgerile au un fel de caciula de ventilatie deasupra pe bloc. Ce rol are aceasta caciula si credeti ca ar trebui sa o realizez si eu?

                    Si o alta intrebare poate naiva. Daca vreodata se va infunda teava de scurgere exista posibilitatea ca materiile fecale din wc sa iasa pe sifonul de pardoseala? Am pus aceasta intrebare deoarece cineva mi-a vandut acest "pont" care nu stiu daca este corect .

                    Comentariu

                    • Maestrul Max
                      Living Legend
                      • 28.iul.2006
                      • 6929

                      #11
                      Nu este necesar sa montati o conducta de ventilare pentru instalatia din baia de la o casa. NU deoarece sifonul de pardoseala are acel clopot si o garda hidraulica, dar mai stii ce se poate intampla .
                      Cu stima.

                      Comentariu

                      • BGDAN
                        Incepator
                        • 23.mar.2007
                        • 30

                        #12
                        multumesc mult si o sa revin cu rezultate

                        Comentariu

                        • ear1976
                          Living Legend
                          • 09.aug.2007
                          • 1008

                          #13
                          Postat în original de Maistrul Max
                          O modalitate de a face instalatia interiora:
                          -de la lavoar sa folositi o teava de scurgere de 40 mm pana la sifonul de pardoseala iar de acolo sa continuati cu teva PVC de 60.
                          -vasul WC cu iesire laterala intra in cotul WC de 100 si de aici se continua instalatia cu teava PVC de 110.
                          -scurgerea de la cada de baie se poate face cu teava PVC de 40.
                          Un mic comentariu: in situatia indicata e posibil sa vina miros pe scurgerea de la cada. Ar mai trebui montat un sifon intre cada si teava de 110, sau scurgerea aceasta sa fie legata inainte de sifonul de pardoseala.
                          ratzele se trag din camioane

                          Comentariu

                          • Consultant sanitare
                            Moderator
                            • 16.oct.2006
                            • 1554

                            #14
                            Totul s estabileste functie pozitionarea WC - acesta va dicata traseul conductei de 110 mm care merge la fosa.
                            Undeva intre racordul vasului WC si iesirea din casa, se monteaza o ramificatie reduca, pentru preluarea apei de la lavoar si cada.

                            Pentru cada si lavoar se merge pe diametrul de 50mm.
                            Stabiliti pozitia unde se va amplasa sifonul de pardoseala pentru ca trebuie asigurata panta pentru scurgerea apei catre el.
                            Sifonul va fi unul cu 3 intrari iar la acesta se va lega atat cada cat si lavoarul.
                            De la iesirea din sifonul de pardoseala se va merge cu un singur traseu de scurgere catre ramificatia redusa montata pe traseul de 110mm.

                            La etaj nu aveti baie?

                            Comentariu

                            • bilos
                              Incepator
                              • 07.feb.2008
                              • 28

                              #15
                              Ufffffff, o problemuta am si eu.
                              Intentionez sa realizez singur instalatia de alimentare cu apa si instalatia de scurgere pentru o casa cu 3 bai.
                              In mare nu cred ca voi intampina probleme, nu am mai facut pana acum o lucrare atat de mare, dar pentru 3500 lei (cat mi-au cerut "meseriasii") sunt dispus sa imi pun la incercare abilitatile tehnice.....
                              Nelamurirea mea e cu privire la urmatorul fenomen:
                              -in baie vreau sa racordez scurgerile de la chiuveta, cada si bideu la aceeasi teava (minim 60 diametrul) in ordinea urmatoare: chiuveta, bideu, cada, iar apoi scurgerea comuna intra in conducta de 110, conducta la care se racordeaza si WC-ul.
                              Intrebare: atunci cand vreau sa golesc cada, apa care circula prin scurgerea de 60mm nu formeaza un vid, astfel incat apa din sifonul chivetei si cel al bideului sa fie atrasa catre scurgerea principala?
                              .........aparand, deci, mirosuri neplacute in baie provenite din fosa septica?

                              Problema a doua este legata de faptul ca intentionez ca WC-ul de la etaj sa-l racordez direct la conducta de 110mm, mai exact aceasta conducta strapunge planseul pana la nivelul pardoselei, acolo urmand sa introduc racordul flexibil ptr WC. Credeti ca e vreo problema in ceea ce intentionez sa fac?.........ma gandesc la faptul ca, atunci cand se trage apa la baia de jos, fiind cuplata la aceeasi scurgere, sa nu se formeze acelasi vid si apa din vasul de WC de la etaj sa fie aspirata......


                              Astept parerile voastre!!!
                              calu', matza si muierea............niciodata sa nu-i crezi !!!

                              Comentariu

                              Procesare...