Instalatie canalizare interioara

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi

  • da_n
    a răspuns
    Postat în original de Mircea G
    @ da_n / asa ceva pr teava de 110 , n-am vazut .
    @VYS / piesa aceea se numeste " sa " , ca la calarie , dar n-am gasit la noi 110 cu ramificatie diametru mic .
    ...................
    la mine canalizarea standard este pe teava de 90, pentru teava de 90 stiu ca este

    dupa parerea mea acea "sa" se poate face/taia dintr-o ramificatie standard 110/40 (sau cat o fi) si cu o lampa cu gaz se modeleaza putin dupa o teava de 110 sablon daca nu are curba corespunzatoare, mai departe se lipeste cu tangit ca-n linkul pus de VYS
    Fișiere Atașate

    Lasă un comentariu:


  • VYS
    a răspuns
    Da, se pare ca sunt pentru bransamente, dimensiuni mari.

    Lasă un comentariu:


  • Mircea_G
    a răspuns
    @ da_n / asa ceva pr teava de 110 , n-am vazut .
    @VYS / piesa aceea se numeste " sa " , ca la calarie , dar n-am gasit la noi 110 cu ramificatie diametru mic .
    ...................

    Lasă un comentariu:


  • gerula2006
    a răspuns
    Nici nu stiam ca exista asa piesa. Dar nici nu am vazut prin vreun magazin. Aveti idee unde pot gasi? Mai am de facut o asemenea operatiune la cealalta coloana.
    Cineva mi-a recomandat sa iau o ramificatie 110/32 si sa tai partea cu 32 pe care sa o lipesc ca in poza. Dar mai bine as pune o piesa ca in poza pusa de DVS.
    Va multumesc!

    Lasă un comentariu:


  • da_n
    a răspuns
    Postat în original de VYS
    http://www.misiuneacasa.ro/forum/viewtopic.php?t=18512&highlight=ventilatie
    corect, "cate bordeie, atatea obiceie", solutii serioase exista, doar trebuie cautate

    nu vreau sa spun ca solutia aleasa nu va rezista, doar timpul va da raspunsul, doar mi se pare un pic fragila

    Lasă un comentariu:


  • VYS
    a răspuns

    Lasă un comentariu:


  • da_n
    a răspuns
    Postat în original de gerula2006
    Am rezolvat problema .Dat gaura cu carota de 32 si bagat cotul uns cu adeziv.Apoi iar adeziv de jur imprejur.
    se practica si ce-ai facut tu, doar ca se utilizeaza o mufa rapida
    Fișiere Atașate

    Lasă un comentariu:


  • gerula2006
    a răspuns
    Mai sus este doar WC -ul. Teava de 110 este doar pt baia de la parter.Credeti ca se infunda?
    Va multumesc!

    Lasă un comentariu:


  • Mircea_G
    a răspuns
    Postat în original de gerula2006
    .Voi trece cam 1 cm in interiorul tevii.
    Asta este gresit .Acel 1 cm va fi o piedica numai buna sa se depuna mizeria care va veni de pe teava , de mai sus .

    Lasă un comentariu:


  • gerula2006
    a răspuns
    Postat în original de Mircea G
    Postat în original de gerula2006
    Am rezolvat problema .Dat gaura cu carota de 32 si bagat cotul uns cu adeziv.Apoi iar adeziv de jur imprejur.
    Gresit , veti avea probleme .
    Va rog frumos sa imi spuneti unde am gresit. Am lipit cu Tangit PVC-u (am dat vreo trei maini peste lipitura). Apoi o sa pun si un strat de silicon poliuretanic special pentru medii umede.
    Va multumesc!

    Lasă un comentariu:


  • Mircea_G
    a răspuns
    Postat în original de gerula2006
    Am rezolvat problema .Dat gaura cu carota de 32 si bagat cotul uns cu adeziv.Apoi iar adeziv de jur imprejur.
    Gresit , veti avea probleme .

    Lasă un comentariu:


  • gerula2006
    a răspuns
    Am rezolvat problema .Dat gaura cu carota de 32 si bagat cotul uns cu adeziv.Apoi iar adeziv de jur imprejur.

    Lasă un comentariu:


  • da_n
    a răspuns
    Postat în original de gerula2006
    Gaura o voi da eu cu o freza.Nu pot baga ramificate deoarce nu intra (ar trebui sa sparg toata placa in jurul tecii pt a face mufa).
    Ca adeziv am luat Tangit PVC -U - http:// en.henkel-mea.com/cps/rde/xchg/SID-...tUID=000001FA90
    Am luat teava de 32 deoarece prin ea va trece scurgerea de la chiuveta si dus . Si daca va fi nevoie (sper ca nu) sifonul de pardoseala aflat in camera tehnica.
    Am luat cot la 67 .Voi trece cam 1 cm in interiorul tevii. Voi pune mai multe straturi de Tangit. Apoi voi pune si un rind silicon poliuretanic - http:// adezivi.bizoo.ro/vanzare/223106/Ade...--Sikaflex-11FC
    Sper sa tina!!!
    n-am interpretat bine desenul, crezand ca este o gaura de ramificatie 110 unde vei racorda wc-ul, eu n-as face asa ceva, nu spun ca nu va rezista, doar ca nu-mi inspira incredere

    Lasă un comentariu:


  • gerula2006
    a răspuns
    Gaura o voi da eu cu o freza. Nu pot baga ramificate deoarce nu intra (ar trebui sa sparg toata placa in jurul tecii pt a face mufa).
    Ca adeziv am luat Tangit PVC -U - http:// en.henkel-mea.com/cps/rde/xchg/SID-...tUID=000001FA90
    Am luat teava de 32 deoarece prin ea va trece scurgerea de la chiuveta si dus . Si daca va fi nevoie (sper ca nu) sifonul de pardoseala aflat in camera tehnica.
    Am luat cot la 67 .Voi trece cam 1 cm in interiorul tevii. Voi pune mai multe straturi de Tangit. Apoi voi pune si un rind silicon poliuretanic - http:// adezivi.bizoo.ro/vanzare/223106/Ade...--Sikaflex-11FC
    Sper sa tina!!!

    Lasă un comentariu:


  • da_n
    a răspuns
    Postat în original de gerula2006
    Este o teava de 110 ,cu mufa situata la 80 cm de placa , verticala.
    desenatori.ro/desen-1720771.htm
    gaura aia este standard? daca da de ce nu montezi in ea o ramificatie pvc unde poti sa legi chiuveta/dus si wc?
    Fișiere Atașate

    Lasă un comentariu:

Procesare...