Instalatie canalizare interioara

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi

  • Consultant sanitare
    a răspuns
    Daca tot trebuie sa existe o conducta de ventilatie, nu are nici un rost sa o micsorati de la 75 la 40 pentru ca spatiul castigat nu este foarte mare. Chiar si daca se alegea o conducta de 40 era destul de dificil de inglobat in tencuiala si ca propun sa o mascati cu o constructie de gipscarton.

    Deasupra racordului de la WC se monteaza o piesa de curatire.

    Nu vor fi probleme de genul miros specific la nivelul solului.

    Lasă un comentariu:


  • bilos
    a răspuns
    Multumesc pentru raspunsul dvs., dar totusi, este o conditie obligatorie teva de ventilatie?
    Eu speram ca acea teava de 110 sa vina din subsol, sa treaca prin placa de la cota 0, adik sa intre in baia de jos, sa mearga pana in tavanul baii de jos pe care-l strapunge, mergand pana la nivelul pardoselei de la etaj, acolo urmand sa racordez vasul de WC de la baia de la etaj. Acolo speram sa se termine aceasta conducta.......dar se pare ca nu o sa se termine....
    Si daca e obligatorie, as putea sa prelungesc conducta de 110 cu o teava de 40 pe care sa o ingrop sub tencuiala si care sa iasa undeva, prin pod, in mediul exterior?......am alergie la tevile aflate la vedere.
    In acest caz extremitatea tevii de 40 ar fi undeva la 8m de la nivelul solului, credeti ca ar putea aparea mirosuri deranjante sesizabile la nivelul solului?

    Cu privire la tevile de cupru, utilizandu-le pentru alimentarea cu apa, acestea nu afecteaza cu nimic sanatatea......stiam ca in timp apare un strat verde-albastrui pe obiectele din cupru...

    Lasă un comentariu:


  • Consultant sanitare
    a răspuns
    Scurgerile de la chiuveta, bideu si cada pot fi pe dimensiunea de 40mm, pe tronsonul comun celor 2 sau 3 scurgeri anterioare se poate folosi dimensiunea de 50mm.

    Vasul WC are 110 mm iar celelalte scurgeri se racordeaza la aceasta coloana care dicteaza pozitia WC.

    Fiecare obiect sanitar va avea prevazut un sifon.
    Ar trebui sa aveti in vedere o conducta de ventilatie a coloanei de canalizare, aceasta va fi in continuarea conductei de canalizare de 110 mm si va avea extremitatea pe acoperis - 75 sau 110 mm.

    Nu trebuie sa apara probleme de sifonare, mai ales daca exista conducta de ventilatie.
    Pentru conductele de apa se poate merge pe tevi de Cupru sau de PP, cu un plus pentru Cupru.
    Fișiere Atașate

    Lasă un comentariu:


  • Maestrul Max
    a răspuns
    Tevi de cupru pur nu din alea aduse cu vaporul.

    Lasă un comentariu:


  • bilos
    a răspuns
    Uitasem sa va zic ca nu vreau sa montez sifon de pardoseala, pentru ca toate scurgerile vor merge pe sub planseu, deci nu incastrate sau ingropate in sapa, adik vor fi pe tavanul camerei de la parter, acestea urmand a fi mascate cu tavan fals.

    Inca o intrebare, credeti ca pentru tevile de alimentare cu apa (rece + calda) e bine sa merg cu cupru? sau cu ppr?


    sa aveti o zi buna!!!

    Lasă un comentariu:


  • bilos
    a răspuns
    Ufffffff, o problemuta am si eu.
    Intentionez sa realizez singur instalatia de alimentare cu apa si instalatia de scurgere pentru o casa cu 3 bai.
    In mare nu cred ca voi intampina probleme, nu am mai facut pana acum o lucrare atat de mare, dar pentru 3500 lei (cat mi-au cerut "meseriasii") sunt dispus sa imi pun la incercare abilitatile tehnice.....
    Nelamurirea mea e cu privire la urmatorul fenomen:
    -in baie vreau sa racordez scurgerile de la chiuveta, cada si bideu la aceeasi teava (minim 60 diametrul) in ordinea urmatoare: chiuveta, bideu, cada, iar apoi scurgerea comuna intra in conducta de 110, conducta la care se racordeaza si WC-ul.
    Intrebare: atunci cand vreau sa golesc cada, apa care circula prin scurgerea de 60mm nu formeaza un vid, astfel incat apa din sifonul chivetei si cel al bideului sa fie atrasa catre scurgerea principala?
    .........aparand, deci, mirosuri neplacute in baie provenite din fosa septica?

    Problema a doua este legata de faptul ca intentionez ca WC-ul de la etaj sa-l racordez direct la conducta de 110mm, mai exact aceasta conducta strapunge planseul pana la nivelul pardoselei, acolo urmand sa introduc racordul flexibil ptr WC. Credeti ca e vreo problema in ceea ce intentionez sa fac?.........ma gandesc la faptul ca, atunci cand se trage apa la baia de jos, fiind cuplata la aceeasi scurgere, sa nu se formeze acelasi vid si apa din vasul de WC de la etaj sa fie aspirata......


    Astept parerile voastre!!!

    Lasă un comentariu:


  • Consultant sanitare
    a răspuns
    Totul s estabileste functie pozitionarea WC - acesta va dicata traseul conductei de 110 mm care merge la fosa.
    Undeva intre racordul vasului WC si iesirea din casa, se monteaza o ramificatie reduca, pentru preluarea apei de la lavoar si cada.

    Pentru cada si lavoar se merge pe diametrul de 50mm.
    Stabiliti pozitia unde se va amplasa sifonul de pardoseala pentru ca trebuie asigurata panta pentru scurgerea apei catre el.
    Sifonul va fi unul cu 3 intrari iar la acesta se va lega atat cada cat si lavoarul.
    De la iesirea din sifonul de pardoseala se va merge cu un singur traseu de scurgere catre ramificatia redusa montata pe traseul de 110mm.

    La etaj nu aveti baie?

    Lasă un comentariu:


  • ear1976
    a răspuns
    Postat în original de Maistrul Max
    O modalitate de a face instalatia interiora:
    -de la lavoar sa folositi o teava de scurgere de 40 mm pana la sifonul de pardoseala iar de acolo sa continuati cu teva PVC de 60.
    -vasul WC cu iesire laterala intra in cotul WC de 100 si de aici se continua instalatia cu teava PVC de 110.
    -scurgerea de la cada de baie se poate face cu teava PVC de 40.
    Un mic comentariu: in situatia indicata e posibil sa vina miros pe scurgerea de la cada. Ar mai trebui montat un sifon intre cada si teava de 110, sau scurgerea aceasta sa fie legata inainte de sifonul de pardoseala.

    Lasă un comentariu:


  • BGDAN
    a răspuns
    multumesc mult si o sa revin cu rezultate

    Lasă un comentariu:


  • Maestrul Max
    a răspuns
    Nu este necesar sa montati o conducta de ventilare pentru instalatia din baia de la o casa. NU deoarece sifonul de pardoseala are acel clopot si o garda hidraulica, dar mai stii ce se poate intampla .

    Lasă un comentariu:


  • BGDAN
    a răspuns
    in afara de sifoane la cada si wc ce altceva armai fi obigatoriu de facut.
    Stiu ca la blocuri scurgerile au un fel de caciula de ventilatie deasupra pe bloc. Ce rol are aceasta caciula si credeti ca ar trebui sa o realizez si eu?

    Si o alta intrebare poate naiva. Daca vreodata se va infunda teava de scurgere exista posibilitatea ca materiile fecale din wc sa iasa pe sifonul de pardoseala? Am pus aceasta intrebare deoarece cineva mi-a vandut acest "pont" care nu stiu daca este corect .

    Lasă un comentariu:


  • Maestrul Max
    a răspuns
    O modalitate de a face instalatia interiora:
    -de la lavoar sa folositi o teava de scurgere de 40 mm pana la sifonul de pardoseala iar de acolo sa continuati cu teva PVC de 60.
    -vasul WC cu iesire laterala intra in cotul WC de 100 si de aici se continua instalatia cu teava PVC de 110.
    -scurgerea de la cada de baie se poate face cu teava PVC de 40.
    Fișiere Atașate

    Lasă un comentariu:


  • BGDAN
    a răspuns
    vasul de wc este cu iesire laterala, nu este de ala cu scurgerea in jos


    In baie inca nu am turnat nimic.Este pamant , nu am facut decat peretii laterali
    Fișiere Atașate

    Lasă un comentariu:


  • Maestrul Max
    a răspuns
    Vasul de WC este cu iesire laterala sau cu iesire verticala ? Ce distanta este intre pozitia vasului WC si peretele exterior pe unde iese teva de scurgere ? Ati turnat placa de beton in baie ?

    Lasă un comentariu:


  • BGDAN
    a răspuns
    baia are 4/2.5m
    Fișiere Atașate

    Lasă un comentariu:

Procesare...