Instalatie canalizare interioara

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Consultant sanitare
    a răspuns
    Răspuns la: Instalatie canalizare interioara

    Postat în original de Aurel R
    Va salut.....o intrebare cam in acelasi sens am si eu. EXISTA VREO POSIBILITATE DE A MA BRANSA LA CANALIZAREA STRADALA IN CONDITIILE IN CARE,INSCRIINDU-MA PT A FI CONECTAT MI S-A LASAT O TEAVA IN FATA PORTII LA 50 CM ADANCIME IN CONDITIILE IN CARE DIFERENTA DE NIVEL ESTE DE -80 CM(CASA E MAI JOS DECAT DRUMUL)??? Acolo locuieste momentan doar mama,o femeie care abia iese din casa.Nu am de unde sa aflu daca teava unde o sa ma leg pleaca dintr-o conducta colectoare sau dintr-un camin in care m-as putea lega mai jos. Lucrez in Bucuresti dar sunt dintr-un sat din Tulcea,si pt a face aceasta lucrare mi-am luat o saptamana de concediu(care ar incepe de luni,29) inainte de a afla(azi) ca teava la care ma racordez este la doar 50 cm!!!!Va rog, cineva care stie cum sa procedez sa-mi dea un sfat urgent...macar sa-mi salvez saptamana de CO pentru care m-am certat cu Sefii
    Daca aveti canalizarea stradal amai sus decat locuinta sau atat cat sa nu permita o panta corecta de la iesirea din casa pana in strada, singura solutie este ca in limita dvs. de proprietate sa realizati un bazin de colectare din care sa deversati in canalizarea stradala cu o pompa de apa menajera.

    Lasă un comentariu:


  • ramurel
    a răspuns
    Răspuns la: Instalatie canalizare interioara

    Vă salut !
    Am şi eu o problemă legată de scurgerea de apă şi am zis să intreb aici, să nu deschid alt topic, poate ma puteţi ajuta cu un sfat

    Deci am scurgerea de la bucătărie, care a inceput să formeze in timp dop. Am incercat să desfund cu solutii, sodă caustică, şarpe de desfundat, am reuşit parţial ( am creeat o gaură in dopul ăla ), dar e cam lungă acea ţeavă şi nu am acces pe toată lungimea ei cu şarpele.

    Întrebarea mea este : am pe la jumătatea traseului ţevii de scurgere, o cameră pe care n-am finisat-o incă, iar ţeava respectiva trece pe acolo, în rest cam totul e finisat şi sper sa nu fiu nevoit să stric ceva.

    Ce variantă practică am şi cum s-ar putea face să îmi fac o gură de vizitare în acea porţiune de ţeavă PVC, ca să pot băga şarpele pe acolo şi sa rezolv complet problema dopului ăla de pe ţeavă ?
    Eventual chiar în acel T, sa pot merge pe două trasee dacă e nevoie ( acolo se intâlneşte cu scurgerea de la baia de deasupra )

    Mulţumesc !

    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	scurgere apa.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	44,5 KB 
ID:	628814

    Lasă un comentariu:


  • Aurel R
    a răspuns
    Răspuns la: Instalatie canalizare interioara

    Va salut.....o intrebare cam in acelasi sens am si eu. EXISTA VREO POSIBILITATE DE A MA BRANSA LA CANALIZAREA STRADALA IN CONDITIILE IN CARE,INSCRIINDU-MA PT A FI CONECTAT MI S-A LASAT O TEAVA IN FATA PORTII LA 50 CM ADANCIME IN CONDITIILE IN CARE DIFERENTA DE NIVEL ESTE DE -80 CM(CASA E MAI JOS DECAT DRUMUL)??? Acolo locuieste momentan doar mama,o femeie care abia iese din casa.Nu am de unde sa aflu daca teava unde o sa ma leg pleaca dintr-o conducta colectoare sau dintr-un camin in care m-as putea lega mai jos. Lucrez in Bucuresti dar sunt dintr-un sat din Tulcea,si pt a face aceasta lucrare mi-am luat o saptamana de concediu(care ar incepe de luni,29) inainte de a afla(azi) ca teava la care ma racordez este la doar 50 cm!!!!Va rog, cineva care stie cum sa procedez sa-mi dea un sfat urgent...macar sa-mi salvez saptamana de CO pentru care m-am certat cu Sefii

    Lasă un comentariu:


  • GeorgeTrisina
    a răspuns
    Răspuns la: Răspuns la: Instalatie canalizare interioara

    Postat în original de Dosarele x
    Daca dvs va legati la acea canalizare, veti fi bazinul de colectare.
    Mutati-va la deal, acolo puteti folosi canalizarea.
    Oricum, aveti un primar foarte HOTARAT sa faca numai lucruri BUNE pt comuna, pacat ca nu il intelegeti si pe el.
    Da. Macar niste rulmenti daca gaseam mai rezistenti sa trag casa mai la deal ar fi fost super. ))
    Asa e suntem noi caposi si nu-l intelegem si chiar dobitoci ca l-am ales. Cred ca deviem de la subiect si rog pe dl moderator sa ma scuze.
    Are cineva vreo idee la problema mea? ori ba?

    Lasă un comentariu:


  • Dosarele x
    a răspuns
    Răspuns la: Răspuns la: Instalatie canalizare interioara

    Postat în original de GeorgeTrisina
    Intr-adevar cu bani europeni s-a facut. Oamenii nu sunt reticenti la nou, chiar au fost interesati de asa ceva, dar cand am vazut cu totii cum se lucreaza,.... ne-a pierit curajul. Am facut toti sedinta in sat cu primarul si cand i-am atras atentia ca nu e bine, ne-a spus ca "CE VA BAGATI VOI UNDE NU VA FIERBE OALA". Si nu s-a mai bagat nimeni.
    Daca dvs va legati la acea canalizare, veti fi bazinul de colectare.
    Mutati-va la deal, acolo puteti folosi canalizarea.
    Oricum, aveti un primar foarte HOTARAT sa faca numai lucruri BUNE pt comuna, pacat ca nu il intelegeti si pe el.

    Lasă un comentariu:


  • GeorgeTrisina
    a răspuns
    Răspuns la: Instalatie canalizare interioara

    Postat în original de mirceaknap
    Sunt bani europeni care trebuiesc cheltuiti cumva.
    "Am facut domne canalizare la oameni".
    "Dar sunt recicenti oameni la nou".
    Sa inteleg ca asa este?
    Intr-adevar cu bani europeni s-a facut. Oamenii nu sunt reticenti la nou, chiar au fost interesati de asa ceva, dar cand am vazut cu totii cum se lucreaza,.... ne-a pierit curajul. Am facut toti sedinta in sat cu primarul si cand i-am atras atentia ca nu e bine, ne-a spus ca "CE VA BAGATI VOI UNDE NU VA FIERBE OALA". Si nu s-a mai bagat nimeni.

    Lasă un comentariu:


  • mirceaknap
    a răspuns
    Răspuns la: Instalatie canalizare interioara

    Sunt bani europeni care trebuiesc cheltuiti cumva.
    "Am facut domne canalizare la oameni".
    "Dar sunt recicenti oameni la nou".
    Sa inteleg ca asa este?

    Lasă un comentariu:


  • GeorgeTrisina
    a răspuns
    Răspuns la: Răspuns la: Instalatie canalizare interioara

    Postat în original de mirceaknap
    Este dificil sa ziditi cu piatra in loc de caramida.
    Nu cred ca este o alegere tocmai buna,dupa zidirea propriuzisa va trebui sa tencuiti si sa hidroizolati fosa.
    Fosa va fi cu compartimente de decantare?
    Sau va fi pur si simplu o "hazna"?
    E o simpla hazna pt o chiuveta de bucatarie si o masina de spalat. Deci lichidul scurs apa este apa cu detergent.
    Nu colecteaza din doua parti. Chiar la mine la poarta este valea si nu mai pleaca nicaieri alta ramificatie ca sa spun asa, ori erau beti, ori nu-i duce capul dovada ca nimeni nu e racordat la acea canalizare.

    Lasă un comentariu:


  • mirceaknap
    a răspuns
    Răspuns la: Răspuns la: Instalatie canalizare interioara

    Postat în original de GeorgeTrisina
    Pentru chiuveta si masina de spalat, eu am teava de 32 si ma infig in 50, iar cu teava de 50 ma infig in cea de 110 care pleaca afara.
    La mine problema e alta: Initial am vrut sa ma racordez la canalizare, dar am aflat ca e facuta de niste "boschetari" care n-au nici o legatura cu meseria, asa ca m-am gandit sa-mi fac hazna in curte. Aici e problema mai grea, ca am sapat groapa si nu stiu cum sa zidesc peretii cu piatra ca sa nu se surpe. Dvs ce parere aveti? sa fac zid de piatra langa peretele gropii, sau sa bat putin piatra spre perete?
    Este dificil sa ziditi cu piatra in loc de caramida.
    Nu cred ca este o alegere tocmai buna,dupa zidirea propriuzisa va trebui sa tencuiti si sa hidroizolati fosa.
    Fosa va fi cu compartimente de decantare?
    Sau va fi pur si simplu o "hazna"?

    Lasă un comentariu:


  • mirceaknap
    a răspuns
    Răspuns la: Răspuns la: Instalatie canalizare interioara

    Postat în original de GeorgeTrisina
    Pentru ca e foarte prost facuta. cu teava de numai 250mm diametru trebuie sa duca tot satul si in plus in loc sa aiba panta admisibila de 1%, are rampa, adica urca la deal si de o parte si de alta e in forma literei "V".
    Posibil sa colecteze apele uzate din ambele parti.
    Chiar daca teava "urca" la deal.
    Apa " coboara" la vale.

    Lasă un comentariu:


  • GeorgeTrisina
    a răspuns
    Răspuns la: Răspuns la: Instalatie canalizare interioara

    Postat în original de intransingentul
    Nu domnule, nu aveti autorizatie pt hazna cu pereti facuti din piatra si batuti nu stiu cum ca sa nu se surpe.
    Fosa septica pt care se da autorizare nu seamana deloc cu ce spui dumneata.
    Ai grija ce construiesti, sa nu te doara capul mai tarziu.
    Am autorizatie, asa ca stai linistit. Iti trebuie autorizatie si pt un WC daca te intreaba cineva, asa ca d-aia mi-am si scos. Si nu inteleg cu ce sa ma doara capul? Eu am intrebat cum trebuie sa zidesc (bineinteles pt cei cunoscatori). Daca nu te pricepi, atunci lasa pe altul sa-mi raspunda.

    Lasă un comentariu:


  • intransingentul
    a răspuns
    Răspuns la: Răspuns la: Instalatie canalizare interioara

    Postat în original de GeorgeTrisina
    Pentru ca e foarte prost facuta. cu teava de numai 250mm diametru trebuie sa duca tot satul si in plus in loc sa aiba panta admisibila de 1%, are rampa, adica urca la deal si de o parte si de alta e in forma literei "V". Nu cred ca asta se poate numi canalizare. Am si autorizatie ca merg si banii mei.
    Nu domnule, nu aveti autorizatie pt hazna cu pereti facuti din piatra si batuti nu stiu cum ca sa nu se surpe.
    Fosa septica pt care se da autorizare nu seamana deloc cu ce spui dumneata.
    Ai grija ce construiesti, sa nu te doara capul mai tarziu.

    Lasă un comentariu:


  • coby
    a răspuns
    Răspuns la: Răspuns la: Instalatie canalizare interioara

    Postat în original de GeorgeTrisina
    Am si autorizatie ca merg si banii mei.
    Daca aveti autorizatie atunci e in regula ; ar fi bine sa luati in considerare ca peretii sa i faceti din beton armat .

    Lasă un comentariu:


  • GeorgeTrisina
    a răspuns
    Răspuns la: Instalatie canalizare interioara

    Postat în original de coby
    In primul rand trebuie autorizatie pt asa ceva si nu se dau pt cele fara " fund " . De ce nu va puteti lega la canalizare ?
    Pentru ca e foarte prost facuta. cu teava de numai 250mm diametru trebuie sa duca tot satul si in plus in loc sa aiba panta admisibila de 1%, are rampa, adica urca la deal si de o parte si de alta e in forma literei "V". Nu cred ca asta se poate numi canalizare. Am si autorizatie ca merg si banii mei.

    Lasă un comentariu:


  • coby
    a răspuns
    Răspuns la: Instalatie canalizare interioara

    In primul rand trebuie autorizatie pt asa ceva si nu se dau pt cele fara " fund " . De ce nu va puteti lega la canalizare ?

    Lasă un comentariu:

Procesare...