Instalatie canalizare interioara

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • GeorgeTrisina
    a răspuns
    Răspuns la: Instalatie canalizare interioara

    Postat în original de uceniculgica
    ala este sifonul

    inaltimea este ok, pentru masina cred ca se recomanda minim 50 cm
    Pentru chiuveta si masina de spalat, eu am teava de 32 si ma infig in 50, iar cu teava de 50 ma infig in cea de 110 care pleaca afara.
    La mine problema e alta: Initial am vrut sa ma racordez la canalizare, dar am aflat ca e facuta de niste "boschetari" care n-au nici o legatura cu meseria, asa ca m-am gandit sa-mi fac hazna in curte. Aici e problema mai grea, ca am sapat groapa si nu stiu cum sa zidesc peretii cu piatra ca sa nu se surpe. Dvs ce parere aveti? sa fac zid de piatra langa peretele gropii, sau sa bat putin piatra spre perete?

    Lasă un comentariu:


  • uceniculgica
    a răspuns
    Răspuns la: Instalatie canalizare interioara

    ala este sifonul

    inaltimea este ok, pentru masina cred ca se recomanda minim 50 cm

    Lasă un comentariu:


  • kpk1
    a răspuns
    Re: Instalatie canalizare interioara

    Multumesc pentru sfaturi.
    Nu stiam de existenta sifonului pentru masina de spalat. Am gasit ceva pe net care arata asa http://www.e-vasion.ro/Instalatii/Ac...A-SPALAT-APS3/
    Nu am o problema neaparat cu estetica pentru ca va fi sub blat in bufet, deci nu se vede nimic. Totul este sa fie functional.
    Eu am instalatia pe 50 si iesirea am facut-o pe o reductie de 40.

    Alta problema tine de cota de inaltime fata de pardoseala.
    Eu le-am fixat la ~60cm. Este prea sus ?

    Lasă un comentariu:


  • Mircea_G
    a răspuns
    Răspuns la: Re: Instalatie canalizare interioara

    Postat în original de kpk1
    ..........
    In stanga va fi masina de spalat vase, in dreapta chiuveta.
    Cota de inaltime este 60cm fata de pardoseala finita.
    La masina de spalat poti monta un sifon . Este mult mai estetic si practic . Poti merge si pe varianta de mix , sifon + robinet de apa sau mai complexa , sifon , robinet apa , priza .

    Lasă un comentariu:


  • coby
    a răspuns
    Răspuns la: Instalatie canalizare interioara

    Si eu am pe fi 50 si inca nu am intampinat probleme ; reductia nu cred ca era necesara - exista sifon cu tot cu adaptator pe dimensiunea dorita ; la scurgerea de la masina de spalat nu trebuia pusa asa sus , jos era perfect intru cat masina are si pompa si supapa .

    Lasă un comentariu:


  • kpk1
    a răspuns
    Re: Instalatie canalizare interioara

    La chiuveta de la bucatarie ce diametru al tevii de canalizare se foloseste sau este recomandat ?
    Am casa la rosu si acum am realizat instalatia dar am unele indoieli. Tevile din interior (2-3m) sunt pe diametru de 50 si la iesire din perete am montat o reductie la 40 pentru ca asa am vazut ca sunt unele sifoane de chiuveta.
    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	WP_20150419_14_52_35_Pro_resize.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	215,0 KB 
ID:	621366
    In stanga va fi masina de spalat vase, in dreapta chiuveta.
    Cota de inaltime este 60cm fata de pardoseala finita.

    Lasă un comentariu:


  • fuflea
    a răspuns
    Răspuns la: Instalatie canalizare interioara

    T-ul nu are ce cauta la Wc..am pus un Y cu un cot de 45 sa imi iasa la nivell cu placa//resstul sunt doar de apa..nelamurirea era la WC/am rezolvat////
    multumesc oricum.

    Lasă un comentariu:


  • Mircea_G
    a răspuns
    Răspuns la: Instalatie canalizare interioara

    Postat în original de fuflea
    imi ofera si mie cineva un sfat?
    Reproiecteaza cu Y-uri si coloana de ventilatie .

    Lasă un comentariu:


  • uceniculgica
    a răspuns
    Răspuns la: Instalatie canalizare interioara

    dupa mine este mai buna varianta la capatul tevii de 110, 2 coturi 45 si Y 110/50

    de asemenea ce-i cu atatea Y-uri in aval? toate ar trebui legate intr-un singur Y, cel mult 2
    Ultima editare de uceniculgica; 16.feb.2015, 15:12.

    Lasă un comentariu:


  • fuflea
    a răspuns
    Răspuns la: Instalatie canalizare interioara

    imi ofera si mie cineva un sfat?

    Lasă un comentariu:


  • fuflea
    a răspuns
    Răspuns la: Răspuns la: Instalatie canalizare interioara

    salut. vin si eu cu o problema..am inceput instalatia la baie si vreau sa stiu daca am gandit-o cum trebuie.Grija mea mare este la fitingul de lal WC. am folosit unul in forma de T.vreau sa stiu daca este ok sa folosesc un T sau sa iau o ramnificatie Y ,din care sa plec cu un cot de 45 sau 90.
    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	bbbaie.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	83,2 KB 
ID:	620715

    Lasă un comentariu:


  • mesteru_casei
    a răspuns
    Răspuns la: Instalatie canalizare interioara

    Buna seara. Vreau sa fac instalatia la o baie la casa. M-am gandit la urmatorul proiect. As vrea sa stiu care sunt parerile dumneavoastra. Mentionez ca este prima data cand fac instalatii si as vrueau sa stiu daca e necesara acea aerisire la evacuarea de la wc asa cum se face la blocuri si care din cele doua variante ar fi mai corecta. Eu as prefera varianta 1 pentru ca e pe perete exterior. Multumesc.
    Fișiere Atașate

    Lasă un comentariu:


  • avali
    a răspuns
    Răspuns la: Instalatie canalizare interioara

    Va multumesc frumos.

    Lasă un comentariu:


  • Consultant sanitare
    a răspuns
    Răspuns la: Instalatie canalizare interioara

    Cu siguranta va ajunge un Dn 25 pentru consumatorii mentionati.

    Lasă un comentariu:


  • avali
    a răspuns
    Răspuns la: Instalatie canalizare interioara

    Va multumesc pentru raspuns, deci sa inteleg atunci ca tabelul de mai sus este corect? Ingroparea pe acelasi traseu am sa o fac sub cota de inghet , teava de apa va fi in lateralul tevii de surgere, Teava de apa va fi de plastic dn 25 rezistenta la 6 bari (asa cum o am si in caminul de unde voi trage apa). Cei trei robineti ar trebui sa alimenteze la bucatarie o chiuveta + bransarea la o centrala termica +un robinet pentru apa din curte, si eventual sa mai am un circuit de rezerva ca pe viitor poate mai amenajez o baie care sa aiba o chiuveta+cabina de dus + toaleta. Oare ajunge ca teava care alimenteaza acestea sa fie de dn25 ?

    Lasă un comentariu:

Procesare...