Instalatie canalizare interioara

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • da_n
    Banned
    - Exclus de pe forum -
    • 10.mai.2009
    • 1228

    #46
    Postat în original de VYS
    http://www.misiuneacasa.ro/forum/viewtopic.php?t=18512&highlight=ventilatie
    corect, "cate bordeie, atatea obiceie", solutii serioase exista, doar trebuie cautate

    nu vreau sa spun ca solutia aleasa nu va rezista, doar timpul va da raspunsul, doar mi se pare un pic fragila

    Comentariu

    • gerula2006
      Membru
      • 15.feb.2011
      • 182

      #47
      Nici nu stiam ca exista asa piesa. Dar nici nu am vazut prin vreun magazin. Aveti idee unde pot gasi? Mai am de facut o asemenea operatiune la cealalta coloana.
      Cineva mi-a recomandat sa iau o ramificatie 110/32 si sa tai partea cu 32 pe care sa o lipesc ca in poza. Dar mai bine as pune o piesa ca in poza pusa de DVS.
      Va multumesc!

      Comentariu

      • Mircea_G
        Living Legend
        • 14.ian.2007
        • 12202

        #48
        @ da_n / asa ceva pr teava de 110 , n-am vazut .
        @VYS / piesa aceea se numeste " sa " , ca la calarie , dar n-am gasit la noi 110 cu ramificatie diametru mic .
        ...................
        Instalatii verificari-revizii gaze

        Comentariu

        • VYS
          Living Legend
          • 19.aug.2005
          • 13007

          #49
          Da, se pare ca sunt pentru bransamente, dimensiuni mari.
          VYS Blog DIY

          Comentariu

          • da_n
            Banned
            - Exclus de pe forum -
            • 10.mai.2009
            • 1228

            #50
            Postat în original de Mircea G
            @ da_n / asa ceva pr teava de 110 , n-am vazut .
            @VYS / piesa aceea se numeste " sa " , ca la calarie , dar n-am gasit la noi 110 cu ramificatie diametru mic .
            ...................
            la mine canalizarea standard este pe teava de 90, pentru teava de 90 stiu ca este

            dupa parerea mea acea "sa" se poate face/taia dintr-o ramificatie standard 110/40 (sau cat o fi) si cu o lampa cu gaz se modeleaza putin dupa o teava de 110 sablon daca nu are curba corespunzatoare, mai departe se lipeste cu tangit ca-n linkul pus de VYS
            Fișiere Atașate

            Comentariu

            • gerula2006
              Membru
              • 15.feb.2011
              • 182

              #51
              Postat în original de da_n
              Postat în original de Mircea G
              @ da_n / asa ceva pr teava de 110 , n-am vazut .
              @VYS / piesa aceea se numeste " sa " , ca la calarie , dar n-am gasit la noi 110 cu ramificatie diametru mic .
              ...................
              la mine canalizarea standard este pe teava de 90, pentru teava de 90 stiu ca este

              dupa parerea mea acea "sa" se poate face/taia dintr-o ramificatie standard 110/40 (sau cat o fi) si cu o lampa cu gaz se modeleaza putin dupa o teava de 110 sablon daca nu are curba corespunzatoare, mai departe se lipeste cu tangit ca-n linkul pus de VYS
              Asta e cea mai buna varianta! Cred ca asa fac la cealalta teava.
              Va multumesc pentru sfaturi!

              Comentariu

              • bubu12978
                Incepator
                • 16.sep.2011
                • 1

                #52
                Ajutor

                Am masina de spalat in hol, iar furtunul de scurgere l-am racordat la o teava comuna de la bloc de scurgere. Acea teava se afla in perete, deci am dat o gaura in perete. Problema este ca acea gaura din perete este mai mare decat diametrul furtunului de scurgere.

                De aici problema mea: cum pot etanseiza f bine gaura din perete, sa nu mai existe jocul dintre furtun si gaura? Intra o gramada de gandaci pe acolo (din aia mici maro).

                HEEEEELP!!!!!

                Comentariu

                • Mircea_G
                  Living Legend
                  • 14.ian.2007
                  • 12202

                  #53
                  " bubu12978 ' Nu aveti cum decit folosind un teu .
                  Vedeti ca daca introduceti furtunul in coloana obturati scurgerea si riscati sa se infunde coloana .
                  Instalatii verificari-revizii gaze

                  Comentariu

                  • Consultant sanitare
                    Moderator
                    • 16.oct.2006
                    • 1553

                    #54
                    V-ati intepat in pluviala sau in conducta de canalizare?
                    In mod nomral trebuie sa va racordati la o instaltie existenta printr-o piesa de ramificatie la care puteti adauga apoi o reductie necesara pentru a ajunge la dimensiunea de cuplare cu restul instalatiei/furtunului dvs. de evacuare a apei dinmasina de spalat.
                    Se mai poate prelungi furtunul masinii de spalat pentru a ajunge la un alt punct de racordare mai accesibil, de exemplu un sifon de lavor (exista variante speciale care au posibilitatea de a racorda masina de spalat) sau alte tevi de scurgere ale canalizarii menajere.

                    Acum, daca ati gaurit acea teava puteti doar sa realizati etansarea conform discutiilor de mai sus apoi adaugati o reductie pentru a putea etansa furtunul de scurgere. In orice caz, nu introduceti furtunul sau orice alte obiecte doncolo de peretele tevii respective de canalizare.
                    Gandacii pot sa intre doar printre teava si suprafetele adiacente, nu provin din interiorul tevii.

                    Comentariu

                    • orlandell
                      Incepator
                      • 15.aug.2006
                      • 3

                      #55
                      Ajutor

                      Am si eu o intrebare referitoare la realizarea unei instalatii exterioare de canalizare pentru legatura la canalizarea orasului (abia dupa ,,X,, ani au reusit sa o faca). Adancimea la care am iesirea canalizarii din casa este de aproximativ 50 cm pe teava de 40. Din locul unde iese teava din casa pana la sosea am cam 15m, de acolo pana la canalul unde trebuie sa ajung cu teava am cam 25m, in total cam 40m si cel putin un unghi de 90. Adamcimea la care pot sapa la locul de legatura (canal) este 90-100cm). Cam care ar fi adancimile pe care trebuie sa le ating , binenteles daca ma pot incadra in cele pe care le am adica max. 1m.
                      Ultima editare de orlandell; 26.dec.2011, 19:33.

                      Comentariu

                      • da_n
                        Banned
                        - Exclus de pe forum -
                        • 10.mai.2009
                        • 1228

                        #56
                        pentru canalizare se utilizeaza de obicei tub de 110 mm

                        trebuie sa-i dai o panta de scurgere de ~2%

                        sa pui un capac de vizitare in zona critica (cot 90º)

                        Comentariu

                        • Cristian-Ioan
                          Membru
                          • 24.mai.2006
                          • 145

                          #57
                          Postat în original de da_n

                          sa pui un capac de vizitare in zona critica (cot 90º)

                          Asta ar putea presupune un mic camin si daca optati in acest sens , undeva pe circuit, (poate un instalator va va spune mai bine in ce zona), s-ar putea monta si o clapeta antiretur.

                          http://www.valrom.ro/index.php?page=...ctiuni&x=0&y=0 aici aveti instructiuni specifice clapetei antiretur
                          Fișiere Atașate
                          Ultima editare de Cristian-Ioan; 26.dec.2011, 23:49.

                          Comentariu

                          • da_n
                            Banned
                            - Exclus de pe forum -
                            • 10.mai.2009
                            • 1228

                            #58
                            Postat în original de Cristian-Ioan
                            Asta ar putea presupune un mic camin
                            nu neaparat, ajunge o ramificatie+tub cu capac

                            Comentariu

                            • Cristian-Ioan
                              Membru
                              • 24.mai.2006
                              • 145

                              #59
                              Aveti dreptate. Eu am preferat caminul cand am avut nevoie deoarece "cadea" in coltul casei in zona trotuarului si era mai putin inestetic decat un tub care iesea din pavaj.

                              Comentariu

                              • Consultant sanitare
                                Moderator
                                • 16.oct.2006
                                • 1553

                                #60
                                Postat în original de orlandell
                                Am si eu o intrebare referitoare la realizarea unei instalatii exterioare de canalizare pentru legatura la canalizarea orasului (abia dupa ,,X,, ani au reusit sa o faca). Adancimea la care am iesirea canalizarii din casa este de aproximativ 50 cm pe teava de 40. Din locul unde iese teava din casa pana la sosea am cam 15m, de acolo pana la canalul unde trebuie sa ajung cu teava am cam 25m, in total cam 40m si cel putin un unghi de 90. Adamcimea la care pot sapa la locul de legatura (canal) este 90-100cm). Cam care ar fi adancimile pe care trebuie sa le ating , binenteles daca ma pot incadra in cele pe care le am adica max. 1m.
                                Conducta de canalizare principala ce iese din locuinta trebuie sa fie de 110mm si nu de 40mm. pe tevile de 40mm se realizeaza diversele scurgeri ale obiectelor sanitare gen lavoar, cada dus, cada baie etc., vasul de WC are iesirea pe 110mm asa cum trebuie sa fie si coloana principala de evacuare a apelor uzate. Canalizarea interioara se racordeaza la reteaua exterioara prin intermediul caminelor de vizitare. Va recomand utilizarea unui camin la schimbarea de directie pe care ati mentionat-o, va asigura un punct de inspectie si curatare in caz de nevoie. Adancimea de 50cm este sub cota de inghet si ar trebui cautata o solutie de cresterea a cotei de iesire din casa, undeva spre 80cm. Adancimile de pozare trebui calculate astfel incat sa existe panta corespuznatoare intre punctul de iesire din casa si cota la care se afla canalizarea publica. Daca va iese o panta de 2% este in regula, este panta normala.

                                Comentariu

                                Procesare...