Instalatie canalizare interioara

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Consultant sanitare
    a răspuns
    Răspuns la: Instalatie canalizare interioara

    Cei trei robineti de apa ce ar reprezenta?
    Ingroparea pe acelasi traseu se poate face dar va trebui sa pozitionati apa deasupra canalizarii si daca se poate pe laterale diferite ale santului. Va trebui sa aveti invedere protectia impotriva inghetului.
    Atunci cand va referiti la o teava, aveti in vedere tipul materialului din care este teava si diametrul la care va referiti. In functie de materialul tevilor, acestea au o grosime maimare a peretelui si de aici diferitele confuzii.
    O teava de 1" (tol) din PEHD are diametrul exterior de 32mm, grosime aperetelui de 3mm (la Pn6), 3mm la Pn10 si asa mai departe.
    Ce spuneti dvs. este Dn - diametrul nominal care nu este aceleasi lucru cu diametrul exterior.
    Alt exemplu, o teava de PPR va avea alte dimensiuni caracteristice, avand in vedere grosimea peretelui exterior care este mai mare. La alte materiale, acest diametru exterior va fi mai mic la acelasi Dn, de exemplu la Cupru.
    Nu ar trebui sa fie o problema sa alegeti fitingurile atat timp cat cunoasteti dimensiunile tevii utilizate.
    Ultima editare de Consultant sanitare; 14.apr.2014, 11:16.

    Lasă un comentariu:


  • avali
    a răspuns
    Răspuns la: Instalatie canalizare interioara

    Va multumesc pentru raspuns, nu eram sigur de dimensiunile date pe acest forum dar in alta sectiune acolo unde se spunea ca teava dn25 ar de un tol, eventual va rog sa-mi spuneti daca este corect ceea ce spune aici( nu de alta dar sa nu ma trezesc ca ma duc sa-mi cumpar anumite fitinguri si teuri de compresie si nu stiu exact dimensiunile de care as avea nevoie)

    Corespondenta metric-imperial
    Corespondenta dintre sistemele de masura metric(mm) si imperial(toli/inch).
    In domeniul instalatiilor cel mai comun obiect este teava. Aceasta este confectionata dintr-o varietate foarte larga de materiale: otel, cupru, ABS, PVC, CPVC, polietilena, etc.

    Din punct de vedere dimensional tevile sunt identificate prin dimensiunile de comercializare, care nu sunt exact dimensiunile lor reale. De exemplu o teava din otel de 2 toli (intalnita si ca 2 inch) are un diametru exterior de aproximativ 2,6 toli si un diamtru interior de aproximativ 2,1 toli. Totusi, pe piata ea este cunoscuta ca teava de 2 toli.

    Este o practica des intalnita de a identifica tevile dupa dimensiunea nominala a acesteia, care este standardizata si care in limbaj tehnic este cunoscuta drept NPS (Nominal Pipe Size). Echivalentul metric este diamentrul nominal, DN (Diametre Nominel). Codificarea metrica este avizata de ISO (International Standard Organization) si se aplica in toate instalatiile ce respecta aceste standarde.

    Echivalenta dimensionala dintre cele doua sisteme este ilustrata in tabelul de mai jos. Acesta se citeste in felul urmator: o teava DN50 este identica cu o teava NPS 2” (2 toli/inch).

    Diametru Nominal
    DN (mm) Dimensiune nominala a tevii
    NPS(toli sau inch)
    6 1/8
    8 1/4
    10 3/8
    15 1/2
    20 3/4
    25 1
    32 1 1/4
    40 1 1/2
    50 2
    65 2 1/2
    80 3
    100 4
    150 6
    200 8
    250 10
    300 12
    350 14
    400 16
    450 18
    500 20
    550 22
    600 24
    650 26
    700 28
    750 30
    800 32
    900 36
    1000 40
    1050 42
    1100 44
    1200 48
    1300 52
    1400 56
    1500 60
    1600 64
    1700 68
    1800 72
    1900 76
    2000 80
    2200 88

    Lasă un comentariu:


  • Consultant sanitare
    a răspuns
    Răspuns la: Instalatie canalizare interioara

    Va referiti la teava PEHD pentru apa? La 32mm aveti teava de 1 tol iar la 20 aveti teava de 1/2.

    Lasă un comentariu:


  • avali
    a răspuns
    Răspuns la: Instalatie canalizare interioara

    Multumesc pentru raspuns, in camin dupa ceasul de apa am un teu din care tevile de pvc sunt de 25, cred ca o sa continui tot cu teava de 25, sper sa fie bine. Am o rugaminte, ce dimensiune in toli are teava de 20 , 25 si 32 ?

    Lasă un comentariu:


  • Mircea G
    a răspuns
    Răspuns la: Instalatie canalizare interioara

    Alimentati cu cit aveti ! Probabil ca aveti o teava de 3/4 , asa ca alimentati cu ea , pe considerentul ca este putin probabil ca toti consumatorii sa mearga simultan . Puteti folosi fara probleme acelasi traseu , dar daca trece prin spatiu exterior trebuie sa aveti grija la izolatie .

    Lasă un comentariu:


  • avali
    a răspuns
    Buna ziua, am si eu nevoie de ajutorul dumneavoastra, doresc sa alimentez cu apa o bucatarie suplimentara, ce diametru trebuie sa aiba teava de pvc pentru a alimenta o chiuveta+un boiler electric+ inca trei robineti de apa? Precizez ca din lipsa de spatiu ca pe traseul pe unde va veni trasa teava de apa va trebui sa fac o instalatie de scurgere cu o teava de 110, este vreo problema daca folosesc acelasi sant pentru a face ambele tresee? atat cel de apa cat si cel de canalizare?
    Ultima editare de Consultant sanitare; 14.apr.2014, 10:57.

    Lasă un comentariu:


  • Consultant sanitare
    a răspuns
    Răspuns la: Instalatie canalizare interioara

    Nu legati drenul la fosa. Cantitatea mare de apa ajunsa in fosa va pune probleme. Drenul este incarcat cu o apa de ploaie, neuzata, trebuie lasata la fel de curata, in sol, eventual intr-o zona mai indepartata de casa.
    Se pot lega toate obiectele sanitare pe teava de 110mm. Cat sa fie acea panta mai mare si pe ce lungime a trasueului?

    Lasă un comentariu:


  • constrictor
    a răspuns
    Răspuns la: Instalatie canalizare interioara

    Buna seara,
    Incerc sa definitivez traseul canalizarii pentru o casa doar parter.
    Va rog sa-mi spuneti ce parere aveti de varianta atasataClick pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Plan.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	95,9 KB 
ID:	615325
    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Sectiune.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	70,9 KB 
ID:	615326

    Nu stiu daca este tocmai corect sa procedez astfel:
    1 - nu intentionez sa fac sifoane de pardoseala, pentru eventuale inundatii probabil voi monta senzori. Avand aerisire in pod sper sa nu miroasa.
    2 - este posibil sa conectez totul in teava orizontala de 110 ? in felul asta as face doar o trecere prin fundatie pt ambele bai.
    3 - este vreo problema daca panta tevii de scurgere este mai mare?

    Daca tot voi sapa sant pt scurgere peste traseul acesteia (este pe partea de nord a casei) catre fosa la ~ -30 cm intentionez sa fac un dren pe care eventual sa-l leg tot la canalizare.

    Multumesc pentru opinii.

    Lasă un comentariu:


  • Consultant sanitare
    a răspuns
    Răspuns la: Instalatie canalizare interioara

    Se pot racorda fara probleme respectivele vase de toaleta. Nu este o problema ramificatia spre coloana, aceasta are dimensiuni standar si inclinatie la fel. Este important sa stabiliti traseuloptim, cel mai scurt posibil iar modul de legare a vasului la teava de scurgere depinde de pozitia exacta. Racordul vasului se face oricum cu un element flexibil ce permite diferente de nivel diferite.

    Lasă un comentariu:


  • House
    a răspuns
    Pozitie scurgere de la etaj spre parter pentru trei bai adiacente

    Buna ziua.

    M-am gandit ca la o casa cu etaj pe care doresc sa o construiesc sa pun trei bai adiacente, fiecare cu vas WC, bideu, vana, dus, etc., la etaj.
    Din cate am observat, placa dintre etaj si parter are cam 17 cm cu tot cu sapa.

    Este posibila o aliniere de genul "bideu ... WC ... WC ... bideu ... WC ... bideu", pe o latime de aprox 4.5 m, care sa aiba scurgeri care duc toate la aceeasi teava verticala de 110 mm? O sa sfarsesc cu o masca la parter, pentru ca o sa am tevi colectoare dinspre WC-uri spre principala?

    Intreb asta pentru ca pantele de la gaura de evacuare a WC-urilor vor fi variabile, in functie de distanta fata de teava de scurgere principala si nu-mi dau seama cum anume s-ar putea racorda. Banuiesc ca racordurile au inclinatii standard si daca o teava intra la 3 grade si alta la 7 grade (cea mai aproape) acolo ar trebui facute ceva ajustari.

    Multumesc pentru sugestii.

    Lasă un comentariu:


  • Consultant sanitare
    a răspuns
    Răspuns la: Instalatie canalizare interioara

    Postat în original de b38aln
    Referitor la schema interioara...este ok ? Trebuie neaparat ca scurgerile de la cada, bideu, chiveta sa intre sub scurgerea de la WC ? sau de obicei se foloseste aceasta varianta deoarece acele scurgeri sunt prin pardoseala si cea de la WC vine de la sine mai sus ?
    Pot sa intre si peste nivelul scurgerii din WC insa practic nivelul acestora este sub cel al vasului WC. De exemplu, iesirea de la cada se afla la circa 15cm peste nivel pardoseala deci nu ar fi chiar posibil sa ajungeti peste nivelul ramificatiei pentru toaleta. Chiuveta poate fi racordata tot la scurgerea de la cada, intepare pe traseu. Va orientati dupa cum aveti diferentele de nivel si icncercati sa le grupati pe tevi comune, trasee cat mai scurte si compacte ca sa spun asa.

    Lasă un comentariu:


  • coby
    a răspuns
    Răspuns la: Instalatie canalizare interioara

    Caminele 2 si 3 nu le vad rostul ; sa zicem ca nr 2 ar avea o folosinta in caz ca exista scurgere a apei pluviale , altfel e inutil .

    Lasă un comentariu:


  • b38aln
    a răspuns
    Răspuns la: Instalatie canalizare interioara

    Buna seara,

    Am plecat cu 110 din fundatie si am mers asa..nu cred ca e problema ca este supradimensionata. Am renuntat la caminul de vizitare 3 - nu isi avea rostul.
    Referitor la schema interioara...este ok ? Trebuie neaparat ca scurgerile de la cada, bideu, chiveta sa intre sub scurgerea de la WC ? sau de obicei se foloseste aceasta varianta deoarece acele scurgeri sunt prin pardoseala si cea de la WC vine de la sine mai sus ?

    Multumesc

    Lasă un comentariu:


  • Consultant sanitare
    a răspuns
    Răspuns la: Instalatie canalizare interioara

    Scurgerea de la bucatarie tot pe 110 doriti sa o faceti? Nu puteti trece acest traseu prin interior?
    Doar pentru aceasta scurgere nu este necesar sa utilizati cele doua camine 2 si 3.
    Cel mult se poate monta o piesa de curatire inainte de schimbarea directiei in exterior si una inainte de iesirea din asa.

    Lasă un comentariu:


  • b38aln
    a răspuns
    Răspuns la: Instalatie canalizare interioara

    Salut, vreau sa realizez sistemul de canalizare pentru o casa parter + mansarda. Am citit aprope toate topicurile insa tot mai am ceva nelamuriri. Partea din interior cred ca am cam inteles cum sta. Am atasat totusi o schita si astept comentarii. La partea din exterior am ceva intrebari. Casa este in panta (in jur de 10%) si pentru a pastra panta de 2% necesara pentru teava de 110 as vrea sa fac o rupere de panta in caminul de vizitare 1 unde se intersecteaza scurgerea din baie cu cea de la bucutarie. Este ok o asemenea solutie ? O alta intrebare ar fi daca caminele de vizitare 2 si 3 sunt necesare si pe unde se plaseaza piesele de inspectie ? Multumesc
    Fișiere Atașate

    Lasă un comentariu:

Procesare...