Instalatie canalizare interioara

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • orlandell
    Incepator
    • 15.aug.2006
    • 3

    #61
    Multumesc pentru raspunsuri.

    Comentariu

    • catalindmc
      Incepator
      • 06.mar.2012
      • 9

      #62
      Buna ziua,

      Nu stiu daca am postat bine asa ca o sa intreb aici.
      Am montat un vas de toaleta Mondial cu scurgere de tip racord flexibil burduf la 90 de grade.
      Problema este intre evacuarea vasului si racord curge apa atunci cand o trag, cred ca garnitura racordului nu entaseizeaza bine.
      Am citit ca exista un adeziv (Montage kit) care se poate folosi pe garnitura respectiva sau alta solutie?
      Multumesc anticipat.

      Comentariu

      • Mircea_G
        Living Legend
        • 14.ian.2007
        • 12202

        #63
        Racordul flexibila la vasul de wc este cea mai proasta optiune . Etansaza prost si se aduna mizerie pe el .
        Puteti incerca umplerea excesiva cu silicon sanitar a " garniturii " si remontarea . Totul depinde de calitatea racordului si tensionarea lui .
        Solutia definitva o vedeti in poze .
        Fișiere Atașate
        Instalatii verificari-revizii gaze

        Comentariu

        • avali
          Membru
          • 05.apr.2012
          • 151

          #64
          Buna ziua, am si eu nevoie de putin ajutor, doresc sa-mi fac si eu o canalizare exterioara prin care sa colectez apa plubiala si apa menajera de la bucatarie, nu stiu exact cum trebuie sa fac bransamentul tevii de scurgere de la bucatarie. Sa o duc direct intr-un camin de scurgere(vor fi minim 2 + inca unul deja existent de la baie) sau pot sa o bransez la teava care comunica dintre cele 2 camine secundare? Trebuie cumva si supapa de sens? Din cate am citit panta ar trebui sa fie de aprox. 1,5-2 cm la metru?Diametrul tevii de scurgere de la bucatarie de cat trebuie sa fie?

          Comentariu

          • avali
            Membru
            • 05.apr.2012
            • 151

            #65
            Inca o intrebare, tevile de scurgere dintre caminele de colectare a apei plubiale pana la caminul principal care este racordat la canazilare trebuiesc sa fie sub cota de inghet sau nu este necesar acest lucru?

            Comentariu

            • bogdan_pop81
              Incepator
              • 11.mai.2011
              • 2

              #66
              Instalatie scurgere sub placa sau in sapa

              Urmeaza sa torn placa peste fundatie la o costructie de aproximativ 100 de mp si am o dilema in ceia ce priveste montarea instalatiei de scurgere.
              Mi s-au propus doua variante: - sa fie instalate in sapa;
              - sa fie instalate sub placa pentru a da o buna inclinatie scurgerii;
              Care varianta ar fi mai buna si ce avantaje are?
              Ma gandesc si la faptul ca sub placa voi avea o hidro-termo izolatie.

              Comentariu

              • Consultant sanitare
                Moderator
                • 16.oct.2006
                • 1553

                #67
                Răspuns la: Instalatie scurgere

                Va legati la canalizarea stradala sau aveti fosa septica? In principiu scurgerea de la bucatarie trebuie realizata la interior, pe un traseu de maxim 50mm, iar punctul final al acestuia trebuie sa fie in conducta de canalizare principala de 110mm, 125mm sau cat aveti. Daca nu se poate astfel, se va realiza un traseu distinct care va putea fi pozitionat in exterior pentru a ajunge la caminul unde se poate realiza racordul. Orice traseu exterior de canalizare va fi executat sub cota de inghet. Supapa de sens nu este aplicabila pentru trasee de canalizare, in cel mai rau caz se poate utiliza o clapeta antirefulare insa numai acolo unde este cazul, unde exista riscul refularii inverse. Caminul pluvial ar putea fi separat pe canalizarea stradala si ar necesita traseu separat, altfel se unesc in aceeasi canalizare.

                Comentariu

                • Consultant sanitare
                  Moderator
                  • 16.oct.2006
                  • 1553

                  #68
                  Răspuns la: Instalatie scurgere sub placa sau in sapa

                  Cea mai elegant asolutie este cea cu pozarea instalatiei de scurgere sub placa insa aceasta necesita o atentie deosebita la armarea si turnarea planseului. Orice deterioare a traseului de canalizare poate duce la imposibilitatea de utilizare a acestuia. Daca este cazul, o masura de precautie este introducerea tevilor de scurgere in altele mai mari, ceva mai scump dar mai sigur uneori. Sub sapa este mai greu de realizat daca aveti trasee mai lungi.

                  Comentariu

                  • avali
                    Membru
                    • 05.apr.2012
                    • 151

                    #69
                    Răspuns la: Instalatie scurgere

                    Am incercat sa fac o schita dar fisierul e prea mare si nu il pot atasa, in prezent am un camin(nr.1) de scurgere care duce la canalizarea orasului camin la care e legata si canalizarea de la baie, la acesta vreau sa ma bransez cu inca o scurgere, datorita faptului ca de la bucatarie pana la camin traseul nu este drept ar trebui sa mai fac un camin sau doua de scurgere, doresc sa preiau si apele plubiale si de aceea imi trebuie 2 camine, cel mai indepartat(camin secundar nr.3) sa preia apa de pe o parte a acoperisului casei si de pe acoperisul unei magazii, din acesta merge intr-un al camin(camin secundar nr.2) si din acesta sa mearga in caminul actual(NR.1), scurgerea din bucatarie inca nu stiu cum sa procedez cu ea si anume teava care pleaca din bucatarie sa o bransez la teava de 110 care face legatura dintre cele 2 camine secundare sau sa merg cu ea intr-unul dintre cele doua camine secundare?Precizez ca bucataria este situata intre cele 2 camine secundare care vor fi construite iar teava care comunica dintre aceste 2 camine trece pe langa bucatarie(de aici si ideea de a ma bransa cu scurgerea de la bucatarie in acea conducta de 110) Ar mai fi o problema si anume: terenul unde se afla caminul deja existent(nr.1) este mai sus cu vreo 50-60 cm fata de nivelul celorlalte, daca trebuie facut sub cota de inghet atunci nu cred ca pot sa fac legatura in caminul nr.1 deoarece adancimea traseului ar fi sub nivelul caminului bransat la canalizare. Sper sa intelegeti ceea ce am incercat sa explic. eventual cat ar fi adancimea minima la care pot face un camin fara a risca sa inghete iarna?

                    Comentariu

                    • Consultant sanitare
                      Moderator
                      • 16.oct.2006
                      • 1553

                      #70
                      Răspuns la: Instalatie scurgere

                      Daca acel camin 1 este mai sus ar putea fi o problema evacuarea, nu numai pozarea sub cota de inghet. Se poate avea in vedere unei solutii cu pompare de apa uzata dintr-un caminin altul sau repozitionarea caminului 1 daca este posibil.
                      Incercati sa micsorati schita (maxim 2 Mb cred) pentru a putea fi acceptata pe forum si apoi mai vedem.

                      Comentariu

                      • avali
                        Membru
                        • 05.apr.2012
                        • 151

                        #71
                        Răspuns la: Instalatie scurgere

                        Am incercat sa micsorez ceea ce am scanat dar tot nu merge, e prea mare are 61 KB, o sa incerc sa fac o poza a desenului

                        Comentariu

                        • avali
                          Membru
                          • 05.apr.2012
                          • 151

                          #72
                          Răspuns la: Instalatie scurgere

                          Aceasta ar fi schema facuta de mine
                          Fișiere Atașate

                          Comentariu

                          • avali
                            Membru
                            • 05.apr.2012
                            • 151

                            #73
                            si acum detaliile 1-baia, 2-bucataria, 3-magazia, 4- fantana, 5-camin(nr.1) de scurgere existent bransat la canalizarea orasului, 6-camin teava cu apa. 7- camin secundar(nr.2), 8- camin secundar(nr.3), ceea ce vedeti cu linie punctata este traseul gandit de mine pentru a preluat apa de pe acoperisul casei si de pe magazie, ceea ce nu eram inca hotarat ar fi inde sa ma bransez cu scurgerea de la bucatarie si anume sa ma intep la teava dintre cele 2 canale sau sa merg cu un circuit separat pana in unul dintre cele 2 camine( pozitia 7 sau

                            revin cu o completare, in desen ceea ce apare intre 1 si 5 este canalizarea de la baie iar intre 1 si 6 este teava de apa, am uitat sa precizez si faptul ca va trebui sa fac bransamentul cu apa de la camin (6) la bucatarie (2), nu stiu care ar trebui sa fie inclinatia scurgerii, de cati cm trebuie sa fie panta pentru un traseu de 10 metri?
                            Ultima editare de Consultant sanitare; 24.apr.2012, 10:49.

                            Comentariu

                            • Consultant sanitare
                              Moderator
                              • 16.oct.2006
                              • 1553

                              #74
                              Răspuns la: Instalatie scurgere

                              Se poate realiza un traseu separat, similar cum ati trasat pe schema.
                              pentru noul traseu de 110mm se va merge cu o panta de 1,5-25 ceea ce inseamna ca la fiecare metru se va cobora cu circa 1.5-2cm, la cei 10m coborati cu 15-20cm. Pentru a pozitiona traseul trebuie sa va asigurati ca punctul de plecare este la o cota suficienta pentru a ajunge in caminul existent (5) si sa puteti deversa fara problema apele uzate.
                              Daca distanta nu este foarte mare se poate renunta la caminul 7, realizandu-se traseul direct,e ventual cu un cot la 45 °. Cititi si topicul http://www.misiuneacasa.ro/forum/sho...aderea-corecta

                              Comentariu

                              • avali
                                Membru
                                • 05.apr.2012
                                • 151

                                #75
                                Răspuns la: Instalatie scurgere

                                Multumesc pentru raspuns, eu ma gandesc sa incep cu traseul de scurgere de la caminul de scurgere principal (1) catre caminul 7(in schita nu apare dar in acest camin o sa preiau si o parte din apa plubiala de pe casa si de aceea nu pot renunta la acesta) respectand inclinatia de 1.5-2 cm /m, iar di acesta catre caminul 8 la fel respenctand inclinatia de 1.5-2 cm/m. O intrebare la care nu am gasit raspunsul, cum sa fac cu scurgerea de la bucatarie? sa o duc prin circuit separat direct intr-un camin?sau sa ma leg cu ea la teava de 110 care comunica cu cele 2 camine secundare ?

                                Comentariu

                                Procesare...