Instalatie canalizare interioara

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • coby
    Living Legend
    • 21.feb.2012
    • 6869

    Răspuns la: Instalatie canalizare interioara

    Si eu am pe fi 50 si inca nu am intampinat probleme ; reductia nu cred ca era necesara - exista sifon cu tot cu adaptator pe dimensiunea dorita ; la scurgerea de la masina de spalat nu trebuia pusa asa sus , jos era perfect intru cat masina are si pompa si supapa .
    Si din nimicuri poti face ceva bun .

    Comentariu

    • Mircea_G
      Living Legend
      • 14.ian.2007
      • 12227

      Răspuns la: Re: Instalatie canalizare interioara

      Postat în original de kpk1
      ..........
      In stanga va fi masina de spalat vase, in dreapta chiuveta.
      Cota de inaltime este 60cm fata de pardoseala finita.
      La masina de spalat poti monta un sifon . Este mult mai estetic si practic . Poti merge si pe varianta de mix , sifon + robinet de apa sau mai complexa , sifon , robinet apa , priza .
      Instalatii verificari-revizii gaze

      Comentariu

      • kpk1
        Incepator
        • 13.feb.2008
        • 82

        Re: Instalatie canalizare interioara

        Multumesc pentru sfaturi.
        Nu stiam de existenta sifonului pentru masina de spalat. Am gasit ceva pe net care arata asa http://www.e-vasion.ro/Instalatii/Ac...A-SPALAT-APS3/
        Nu am o problema neaparat cu estetica pentru ca va fi sub blat in bufet, deci nu se vede nimic. Totul este sa fie functional.
        Eu am instalatia pe 50 si iesirea am facut-o pe o reductie de 40.

        Alta problema tine de cota de inaltime fata de pardoseala.
        Eu le-am fixat la ~60cm. Este prea sus ?

        Comentariu

        • uceniculgica
          Membru Marcant
          • 10.ian.2013
          • 573

          Răspuns la: Instalatie canalizare interioara

          ala este sifonul

          inaltimea este ok, pentru masina cred ca se recomanda minim 50 cm

          Comentariu

          • GeorgeTrisina
            Membru Marcant
            • 27.sep.2012
            • 747

            Răspuns la: Instalatie canalizare interioara

            Postat în original de uceniculgica
            ala este sifonul

            inaltimea este ok, pentru masina cred ca se recomanda minim 50 cm
            Pentru chiuveta si masina de spalat, eu am teava de 32 si ma infig in 50, iar cu teava de 50 ma infig in cea de 110 care pleaca afara.
            La mine problema e alta: Initial am vrut sa ma racordez la canalizare, dar am aflat ca e facuta de niste "boschetari" care n-au nici o legatura cu meseria, asa ca m-am gandit sa-mi fac hazna in curte. Aici e problema mai grea, ca am sapat groapa si nu stiu cum sa zidesc peretii cu piatra ca sa nu se surpe. Dvs ce parere aveti? sa fac zid de piatra langa peretele gropii, sau sa bat putin piatra spre perete?

            Comentariu

            • coby
              Living Legend
              • 21.feb.2012
              • 6869

              Răspuns la: Instalatie canalizare interioara

              In primul rand trebuie autorizatie pt asa ceva si nu se dau pt cele fara " fund " . De ce nu va puteti lega la canalizare ?
              Si din nimicuri poti face ceva bun .

              Comentariu

              • GeorgeTrisina
                Membru Marcant
                • 27.sep.2012
                • 747

                Răspuns la: Instalatie canalizare interioara

                Postat în original de coby
                In primul rand trebuie autorizatie pt asa ceva si nu se dau pt cele fara " fund " . De ce nu va puteti lega la canalizare ?
                Pentru ca e foarte prost facuta. cu teava de numai 250mm diametru trebuie sa duca tot satul si in plus in loc sa aiba panta admisibila de 1%, are rampa, adica urca la deal si de o parte si de alta e in forma literei "V". Nu cred ca asta se poate numi canalizare. Am si autorizatie ca merg si banii mei.

                Comentariu

                • coby
                  Living Legend
                  • 21.feb.2012
                  • 6869

                  Răspuns la: Răspuns la: Instalatie canalizare interioara

                  Postat în original de GeorgeTrisina
                  Am si autorizatie ca merg si banii mei.
                  Daca aveti autorizatie atunci e in regula ; ar fi bine sa luati in considerare ca peretii sa i faceti din beton armat .
                  Si din nimicuri poti face ceva bun .

                  Comentariu

                  • intransingentul
                    Membru Marcant
                    • 26.iul.2012
                    • 996

                    Răspuns la: Răspuns la: Instalatie canalizare interioara

                    Postat în original de GeorgeTrisina
                    Pentru ca e foarte prost facuta. cu teava de numai 250mm diametru trebuie sa duca tot satul si in plus in loc sa aiba panta admisibila de 1%, are rampa, adica urca la deal si de o parte si de alta e in forma literei "V". Nu cred ca asta se poate numi canalizare. Am si autorizatie ca merg si banii mei.
                    Nu domnule, nu aveti autorizatie pt hazna cu pereti facuti din piatra si batuti nu stiu cum ca sa nu se surpe.
                    Fosa septica pt care se da autorizare nu seamana deloc cu ce spui dumneata.
                    Ai grija ce construiesti, sa nu te doara capul mai tarziu.
                    De ce radem de greselile altora? Pentru ca nu sunt ale noastre.

                    Comentariu

                    • GeorgeTrisina
                      Membru Marcant
                      • 27.sep.2012
                      • 747

                      Răspuns la: Răspuns la: Instalatie canalizare interioara

                      Postat în original de intransingentul
                      Nu domnule, nu aveti autorizatie pt hazna cu pereti facuti din piatra si batuti nu stiu cum ca sa nu se surpe.
                      Fosa septica pt care se da autorizare nu seamana deloc cu ce spui dumneata.
                      Ai grija ce construiesti, sa nu te doara capul mai tarziu.
                      Am autorizatie, asa ca stai linistit. Iti trebuie autorizatie si pt un WC daca te intreaba cineva, asa ca d-aia mi-am si scos. Si nu inteleg cu ce sa ma doara capul? Eu am intrebat cum trebuie sa zidesc (bineinteles pt cei cunoscatori). Daca nu te pricepi, atunci lasa pe altul sa-mi raspunda.

                      Comentariu

                      • mirceaknap
                        Living Legend
                        • 05.mar.2011
                        • 1409

                        Răspuns la: Răspuns la: Instalatie canalizare interioara

                        Postat în original de GeorgeTrisina
                        Pentru ca e foarte prost facuta. cu teava de numai 250mm diametru trebuie sa duca tot satul si in plus in loc sa aiba panta admisibila de 1%, are rampa, adica urca la deal si de o parte si de alta e in forma literei "V".
                        Posibil sa colecteze apele uzate din ambele parti.
                        Chiar daca teava "urca" la deal.
                        Apa " coboara" la vale.

                        Comentariu

                        • mirceaknap
                          Living Legend
                          • 05.mar.2011
                          • 1409

                          Răspuns la: Răspuns la: Instalatie canalizare interioara

                          Postat în original de GeorgeTrisina
                          Pentru chiuveta si masina de spalat, eu am teava de 32 si ma infig in 50, iar cu teava de 50 ma infig in cea de 110 care pleaca afara.
                          La mine problema e alta: Initial am vrut sa ma racordez la canalizare, dar am aflat ca e facuta de niste "boschetari" care n-au nici o legatura cu meseria, asa ca m-am gandit sa-mi fac hazna in curte. Aici e problema mai grea, ca am sapat groapa si nu stiu cum sa zidesc peretii cu piatra ca sa nu se surpe. Dvs ce parere aveti? sa fac zid de piatra langa peretele gropii, sau sa bat putin piatra spre perete?
                          Este dificil sa ziditi cu piatra in loc de caramida.
                          Nu cred ca este o alegere tocmai buna,dupa zidirea propriuzisa va trebui sa tencuiti si sa hidroizolati fosa.
                          Fosa va fi cu compartimente de decantare?
                          Sau va fi pur si simplu o "hazna"?

                          Comentariu

                          • GeorgeTrisina
                            Membru Marcant
                            • 27.sep.2012
                            • 747

                            Răspuns la: Răspuns la: Instalatie canalizare interioara

                            Postat în original de mirceaknap
                            Este dificil sa ziditi cu piatra in loc de caramida.
                            Nu cred ca este o alegere tocmai buna,dupa zidirea propriuzisa va trebui sa tencuiti si sa hidroizolati fosa.
                            Fosa va fi cu compartimente de decantare?
                            Sau va fi pur si simplu o "hazna"?
                            E o simpla hazna pt o chiuveta de bucatarie si o masina de spalat. Deci lichidul scurs apa este apa cu detergent.
                            Nu colecteaza din doua parti. Chiar la mine la poarta este valea si nu mai pleaca nicaieri alta ramificatie ca sa spun asa, ori erau beti, ori nu-i duce capul dovada ca nimeni nu e racordat la acea canalizare.

                            Comentariu

                            • mirceaknap
                              Living Legend
                              • 05.mar.2011
                              • 1409

                              Răspuns la: Instalatie canalizare interioara

                              Sunt bani europeni care trebuiesc cheltuiti cumva.
                              "Am facut domne canalizare la oameni".
                              "Dar sunt recicenti oameni la nou".
                              Sa inteleg ca asa este?

                              Comentariu

                              • GeorgeTrisina
                                Membru Marcant
                                • 27.sep.2012
                                • 747

                                Răspuns la: Instalatie canalizare interioara

                                Postat în original de mirceaknap
                                Sunt bani europeni care trebuiesc cheltuiti cumva.
                                "Am facut domne canalizare la oameni".
                                "Dar sunt recicenti oameni la nou".
                                Sa inteleg ca asa este?
                                Intr-adevar cu bani europeni s-a facut. Oamenii nu sunt reticenti la nou, chiar au fost interesati de asa ceva, dar cand am vazut cu totii cum se lucreaza,.... ne-a pierit curajul. Am facut toti sedinta in sat cu primarul si cand i-am atras atentia ca nu e bine, ne-a spus ca "CE VA BAGATI VOI UNDE NU VA FIERBE OALA". Si nu s-a mai bagat nimeni.

                                Comentariu

                                Procesare...