Instalatie canalizare interioara

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Dosarele x
    Membru Marcant
    • 22.iul.2012
    • 524

    Răspuns la: Răspuns la: Instalatie canalizare interioara

    Postat în original de GeorgeTrisina
    Intr-adevar cu bani europeni s-a facut. Oamenii nu sunt reticenti la nou, chiar au fost interesati de asa ceva, dar cand am vazut cu totii cum se lucreaza,.... ne-a pierit curajul. Am facut toti sedinta in sat cu primarul si cand i-am atras atentia ca nu e bine, ne-a spus ca "CE VA BAGATI VOI UNDE NU VA FIERBE OALA". Si nu s-a mai bagat nimeni.
    Daca dvs va legati la acea canalizare, veti fi bazinul de colectare.
    Mutati-va la deal, acolo puteti folosi canalizarea.
    Oricum, aveti un primar foarte HOTARAT sa faca numai lucruri BUNE pt comuna, pacat ca nu il intelegeti si pe el.
    Tot ce spuneti si faceti se trece la DOSAR

    Comentariu

    • GeorgeTrisina
      Membru marcant
      • 27.sep.2012
      • 748

      Răspuns la: Răspuns la: Instalatie canalizare interioara

      Postat în original de Dosarele x
      Daca dvs va legati la acea canalizare, veti fi bazinul de colectare.
      Mutati-va la deal, acolo puteti folosi canalizarea.
      Oricum, aveti un primar foarte HOTARAT sa faca numai lucruri BUNE pt comuna, pacat ca nu il intelegeti si pe el.
      Da. Macar niste rulmenti daca gaseam mai rezistenti sa trag casa mai la deal ar fi fost super. ))
      Asa e suntem noi caposi si nu-l intelegem si chiar dobitoci ca l-am ales. Cred ca deviem de la subiect si rog pe dl moderator sa ma scuze.
      Are cineva vreo idee la problema mea? ori ba?

      Comentariu

      • Aurel R
        Incepator
        • 22.iun.2015
        • 1

        Răspuns la: Instalatie canalizare interioara

        Va salut.....o intrebare cam in acelasi sens am si eu. EXISTA VREO POSIBILITATE DE A MA BRANSA LA CANALIZAREA STRADALA IN CONDITIILE IN CARE,INSCRIINDU-MA PT A FI CONECTAT MI S-A LASAT O TEAVA IN FATA PORTII LA 50 CM ADANCIME IN CONDITIILE IN CARE DIFERENTA DE NIVEL ESTE DE -80 CM(CASA E MAI JOS DECAT DRUMUL)??? Acolo locuieste momentan doar mama,o femeie care abia iese din casa.Nu am de unde sa aflu daca teava unde o sa ma leg pleaca dintr-o conducta colectoare sau dintr-un camin in care m-as putea lega mai jos. Lucrez in Bucuresti dar sunt dintr-un sat din Tulcea,si pt a face aceasta lucrare mi-am luat o saptamana de concediu(care ar incepe de luni,29) inainte de a afla(azi) ca teava la care ma racordez este la doar 50 cm!!!!Va rog, cineva care stie cum sa procedez sa-mi dea un sfat urgent...macar sa-mi salvez saptamana de CO pentru care m-am certat cu Sefii

        Comentariu

        • ramurel
          Incepator
          • 30.iun.2015
          • 64

          Răspuns la: Instalatie canalizare interioara

          Vă salut !
          Am şi eu o problemă legată de scurgerea de apă şi am zis să intreb aici, să nu deschid alt topic, poate ma puteţi ajuta cu un sfat

          Deci am scurgerea de la bucătărie, care a inceput să formeze in timp dop. Am incercat să desfund cu solutii, sodă caustică, şarpe de desfundat, am reuşit parţial ( am creeat o gaură in dopul ăla ), dar e cam lungă acea ţeavă şi nu am acces pe toată lungimea ei cu şarpele.

          Întrebarea mea este : am pe la jumătatea traseului ţevii de scurgere, o cameră pe care n-am finisat-o incă, iar ţeava respectiva trece pe acolo, în rest cam totul e finisat şi sper sa nu fiu nevoit să stric ceva.

          Ce variantă practică am şi cum s-ar putea face să îmi fac o gură de vizitare în acea porţiune de ţeavă PVC, ca să pot băga şarpele pe acolo şi sa rezolv complet problema dopului ăla de pe ţeavă ?
          Eventual chiar în acel T, sa pot merge pe două trasee dacă e nevoie ( acolo se intâlneşte cu scurgerea de la baia de deasupra )

          Mulţumesc !

          Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	scurgere apa.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	44,5 KB 
ID:	628814

          Comentariu

          • Consultant sanitare
            Moderator
            • 16.oct.2006
            • 1554

            Răspuns la: Instalatie canalizare interioara

            Postat în original de Aurel R
            Va salut.....o intrebare cam in acelasi sens am si eu. EXISTA VREO POSIBILITATE DE A MA BRANSA LA CANALIZAREA STRADALA IN CONDITIILE IN CARE,INSCRIINDU-MA PT A FI CONECTAT MI S-A LASAT O TEAVA IN FATA PORTII LA 50 CM ADANCIME IN CONDITIILE IN CARE DIFERENTA DE NIVEL ESTE DE -80 CM(CASA E MAI JOS DECAT DRUMUL)??? Acolo locuieste momentan doar mama,o femeie care abia iese din casa.Nu am de unde sa aflu daca teava unde o sa ma leg pleaca dintr-o conducta colectoare sau dintr-un camin in care m-as putea lega mai jos. Lucrez in Bucuresti dar sunt dintr-un sat din Tulcea,si pt a face aceasta lucrare mi-am luat o saptamana de concediu(care ar incepe de luni,29) inainte de a afla(azi) ca teava la care ma racordez este la doar 50 cm!!!!Va rog, cineva care stie cum sa procedez sa-mi dea un sfat urgent...macar sa-mi salvez saptamana de CO pentru care m-am certat cu Sefii
            Daca aveti canalizarea stradal amai sus decat locuinta sau atat cat sa nu permita o panta corecta de la iesirea din casa pana in strada, singura solutie este ca in limita dvs. de proprietate sa realizati un bazin de colectare din care sa deversati in canalizarea stradala cu o pompa de apa menajera.

            Comentariu

            • Consultant sanitare
              Moderator
              • 16.oct.2006
              • 1554

              Răspuns la: Răspuns la: Instalatie canalizare interioara

              Postat în original de ramurel
              Vă salut !
              Am şi eu o problemă legată de scurgerea de apă şi am zis să intreb aici, să nu deschid alt topic, poate ma puteţi ajuta cu un sfat

              Deci am scurgerea de la bucătărie, care a inceput să formeze in timp dop. Am incercat să desfund cu solutii, sodă caustică, şarpe de desfundat, am reuşit parţial ( am creeat o gaură in dopul ăla ), dar e cam lungă acea ţeavă şi nu am acces pe toată lungimea ei cu şarpele.

              Întrebarea mea este : am pe la jumătatea traseului ţevii de scurgere, o cameră pe care n-am finisat-o incă, iar ţeava respectiva trece pe acolo, în rest cam totul e finisat şi sper sa nu fiu nevoit să stric ceva.

              Ce variantă practică am şi cum s-ar putea face să îmi fac o gură de vizitare în acea porţiune de ţeavă PVC, ca să pot băga şarpele pe acolo şi sa rezolv complet problema dopului ăla de pe ţeavă ?
              Eventual chiar în acel T, sa pot merge pe două trasee dacă e nevoie ( acolo se intâlneşte cu scurgerea de la baia de deasupra )

              Mulţumesc !

              [ATTACH=CONFIG]98033[/ATTACH]
              Se poate schimba acea mica bucata din mijlocul foto cu o piesa de inspectie. Daca respectivul dop este foarte tare, va fi greu de spart si exista riscul sa se depuna din nou sedimente daca nu se curata bine. Se poate lua in calcul schimbarea tronsonului afectat.

              Comentariu

              • Ebi
                Incepator
                • 13.sep.2013
                • 14

                Răspuns la: Instalatie canalizare interioara

                Ce posibilitate am ca sa ma conectez cu o teava subtire la o teava verticala de canalizare din plastic de 110? Am o centrala termica veche pe care vreau sa o schimb cu una in condensare. Centrala noua trebuie legata la canalizare ca sa se scurga condensul. In apropierea centralei am o teava de canalizare verticala care vine de la baia de la etaj. Este exclusa demufarea tevii si montarea unui T pentru ca teava este bagata intr-o masca. As putea face un mic decupaj in masca de rigips ca sa ajung la teava si cumva laparoscopic oarecum sa-i fac o gaura in care sa bag scurgerea de la centrala si sa etansez cumva locul. Ce vreau sa intreb? Exista vreo piesa/mufa cum vreau eu facuta de fabrica? Adica sa fie un lucru facut profesionist, nu o improvizatie.

                Comentariu

                • tymotyman
                  Membru Marcant
                  • 01.nov.2009
                  • 572

                  Răspuns la: Instalatie canalizare interioara

                  Se gasesc astfel de piese pt muare in coloana.
                  Fișiere Atașate

                  Comentariu

                  • Ebi
                    Incepator
                    • 13.sep.2013
                    • 14

                    Răspuns la: Instalatie canalizare interioara

                    Excelent. Stiti si unde se gasesc? Pe la magazinele Dedeman, Practiker, Hornbach si altele mai mici m-am uitat si nu am vazut. Stiti cum se numesc si daca exista si dimensiuni mai mici, macar 110/32. Banuiesc ca se lipesc cu ceva. Montage Kit in tub ca de silicon o fi bun?

                    Comentariu

                    • Alex_D
                      Incepator
                      • 18.mar.2007
                      • 15

                      Răspuns la: Instalatie canalizare interioara

                      1. apelati la un meserias bun, care este in masura sa:
                      - identifice ce "plastic " este la coloana de scurgere existenta ( si in consecinta ce fel de adeziv va utiliza - pvc-ul se lipeste altfel decat PP sau PE)
                      - stie unde ar putea gasi piesa respectiva sau ar putea "prefabrica" una similara.
                      2. Daca este doar o scurgere de condens, ar putea fi cuplata la un unghi de 15 - 45 gr direct in conducta.
                      3. Condensul poate fi acid, in functie de continutul de sulf al gazului de ardere . Tineti seama de asta.
                      Alex D

                      Comentariu

                      • Cipri1
                        Membru
                        • 14.aug.2012
                        • 265

                        Răspuns la: Instalatie canalizare interioara

                        Am o problema cu o canalizare interioara.

                        Imi vine miros de pe instalatie. A si refulat, doar ca acum nu se mai intampla asta, in schimb mirosul este puternic. Mentionez ca nu avem canalizare in strada si ca am schimbat conducta exterioara de canalizare de la 5 m langa casa pana la fosa septica. Fara rezultat se pare.

                        Care ar fi cauza mirosului ? Si inainte mai mirosea, dar nu atat de rau.

                        Comentariu

                        • anduvirgil
                          Membru Marcant
                          • 25.feb.2006
                          • 527

                          Răspuns la: Instalatie canalizare interioara

                          Canalizarea este prevăzută cu sifon? Dar clapeta antirefluare/ antiretur canalizare?
                          anda panda din ...

                          Comentariu

                          • Cipri1
                            Membru
                            • 14.aug.2012
                            • 265

                            Răspuns la: Instalatie canalizare interioara

                            Da, canalizarea este prevazuta cu sifon.

                            Clapeta antirefulare nu.
                            Antiretur canalizare nu.

                            Comentariu

                            • Cipri1
                              Membru
                              • 14.aug.2012
                              • 265

                              Răspuns la: Instalatie canalizare interioara

                              Sifonul nu avea acel dop. Acum l-am pus si a disparut o mare parte din miros, insa tot se mai simte. Unde ar putea fi cauza?

                              Comentariu

                              • Gabi.Meze
                                Incepator
                                • 03.feb.2015
                                • 25

                                Buna ziua,

                                Am o problema si nu stiu cum o pot rezolva, poate voi ma puteti ajuta.

                                M-am mutat la casa in urma cu un an, iar de atunci folosesc fosa ecologica (3.5m cubi) respectiv canalizarea. De cateva zile cand folosesc apa de la Wc imi absoarbe garda hidraulica iar apa curge incet, Am zis ca e vorba de faptul ca pe coloana nu am aerisire (desi folosesc de la inceput aerisitor automat). Am schimbat aerisitorul si acelasi efect, apa se scurge destul de greu. Am eliminat aerisitorul iar apa curge bine. La fosa am folosit bioactivatori si nu imi dau seama daca trebuie sa o golesc sau nu si daca are vreo legatura cu problema mea cu apa. Va multumesc si astept sugestii sau pareri.

                                Comentariu

                                Procesare...