Construire fosa septica

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Mircea_G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12202

    #76
    Răspuns la: Fosa septica - panza freatica 1,2 m

    Eu stiam ca pt montajul in pinza freatica se foloseseste metoda de montaj plina cu apa , lestarea si ancorarea .
    Indiferent de tipul ei , imposibil sa nu fie pregatita pt asa ceva .
    Intrebarea este alta : daca montajul se face in pinza freatica , drenul unde se face si cum va functiona ?
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • chitaila
      Incepator
      • 14.sep.2007
      • 35

      #77
      Răspuns la: Fosa septica - panza freatica 1,2 m

      Acum chiar ca nu mai stiu ce solutie sa aplic, si eu m-am tot gandit daca merge undeva apa din groapa, e mult prea multa, chiar daca o pompez afara (deocamdata in rigola din fata portii) tot timpul. Iar casa e doar la stadiul de fundatie pana acum, deci nu exista consum de apa suplimentar. Bine ca deocamdata nu am vecini, acum se incep constructii in zona. Dar trebuie sa rezolv cumva situatia. Nu stiu cum sa procedez. Poate aveti si alte sfaturi.

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15056

        #78
        Răspuns la: Fosa septica - panza freatica 1,2 m

        Postat în original de Mircea G
        Eu stiam ca pt montajul in pinza freatica se foloseseste metoda de montaj plina cu apa , lestarea si ancorarea .
        Daca este apa o scoate afara cu totul, indiferent ca este plina sau nu, se recomanda radier. Ancorare de ce anume?
        Acum, datele legate de teren pot ridica anumite probleme, pe langa prezenta panzei freatice pot fi si probleme de natura solului.

        Comentariu

        • mirceaknap
          Living Legend
          • 05.mar.2011
          • 1417

          #79
          Răspuns la: Fosa septica - panza freatica 1,2 m

          Faceti un studiu geo.
          Era bine daca il faceati inainte.
          Ridicati cota 0 a cladiri, ridicati si fosa.
          Renuntati la drenaj, faceti fosa vidanjabila, mai putin adanca dar mai lata si mai lunga.
          Ultima editare de mirceaknap; 18.iun.2012, 20:09.

          Comentariu

          • chitaila
            Incepator
            • 14.sep.2007
            • 35

            #80
            Răspuns la: Fosa septica - panza freatica 1,2 m

            Multumesc pentru sfaturi, sa vedem ce solutie adoptam.

            Comentariu

            • Mircea_G
              Living Legend
              • 14.ian.2007
              • 12202

              #81
              Răspuns la: Fosa septica - panza freatica 1,2 m

              Postat în original de Gemini
              Daca este apa o scoate afara cu totul, indiferent ca este plina sau nu, se recomanda radier. Ancorare de ce anume?
              ...Aveti dreptate, fosa septica este hopa-mitica cum o pui ea se ridica !.....
              Se poate ancora in groapa de radier sau alte puncte " inventate la fata locului .
              Instalatii verificari-revizii gaze

              Comentariu

              • mirceaknap
                Living Legend
                • 05.mar.2011
                • 1417

                #82
                Răspuns la: Fosa septica - panza freatica 1,2 m

                Postat în original de Mircea G
                ...Aveti dreptate, fosa septica este hopa-mitica cum o pui ea se ridica !.....
                Se poate ancora in groapa de radier sau alte puncte " inventate la fata locului .
                Sigur?
                Nu dati o solutie ?
                Inventie la fata locului.

                Comentariu

                • Mircea_G
                  Living Legend
                  • 14.ian.2007
                  • 12202

                  #83
                  Răspuns la: Fosa septica - panza freatica 1,2 m

                  DOAR din informatii citite , caci n-am montat asa ceva , bazinele si caminele care se monteaza ingropat au un sistem propriu de lestare . Posibil sa fi citit doar la ceva de CALITATE superioara !!!! N-am timp acum sa ma apuc de rasfoit arhiva dar sigur este asa cum spun .
                  Daca " obiectul " nu are asa ceva , se poate inventa . Se pot bate sau betona in groapa tarusi metalici de care prinderea sa se faca cu chingi . Acest sistem de prindere nu afecteaza " obiectul " si nu se distruge in contact cu apa .
                  Instalatii verificari-revizii gaze

                  Comentariu

                  • Gemini
                    Moderator
                    • 06.iun.2006
                    • 15056

                    #84
                    Răspuns la: Fosa septica - panza freatica 1,2 m

                    Postat în original de Mircea G
                    ...Aveti dreptate, fosa septica este hopa-mitica cum o pui ea se ridica !.....
                    Se poate ancora in groapa de radier sau alte puncte " inventate la fata locului .
                    Si credeti ca radierul de care spuneam nu este in ecuatie? Prefer sa il lasam pe pe hopa ... pentru rubrica bancuri. Se pare ca scriem si intelegem doar partial unele lucruri, chiar ma mir putin, poate nu sunt eu prea explicit dar cred ca unele lucruri sunt cam in aceeasi directie, sa trecem peste orgoliu totusi.

                    Comentariu

                    • Mircea_G
                      Living Legend
                      • 14.ian.2007
                      • 12202

                      #85
                      Răspuns la: Fosa septica - panza freatica 1,2 m

                      Normal ca radierul respectiv intra in ecuatie + niste prinderi . Nici vorba de orgoliu , poate neintelegere .
                      Instalatii verificari-revizii gaze

                      Comentariu

                      • mirceaknap
                        Living Legend
                        • 05.mar.2011
                        • 1417

                        #86
                        Răspuns la: Fosa septica - panza freatica 1,2 m

                        Daca montati fosa mai puteti face drenaj sau renuntati la el?
                        Avand panza asa de sus, si daca faceti drenaj fosa se va umple de apa din panza freatica.

                        Comentariu

                        • actyon20
                          Incepator
                          • 28.iul.2013
                          • 1

                          #87
                          Canalizare toaleta.

                          Buna ziua.Findca sunt student si acum sunt in vacanta la casa bunicilor mei , am o problema pe care sper sa o rezolv cu ajutorul vostru.
                          Casa bunicilor mei fiind construita de mult timp ,este dotata cu o toaleta exterioara, toaleta este simpla construita din lemn fara groapa pentru dejectii. Toaleta trebuie curatata foarte des (gen sapat groapa pt depozitarea "mizerilor" in pamant )iar eu vreau sa le usurez munca.
                          M'am gandit sa construiesc un fel de "fosa", o groapa in pamant la care sa ii fac pereti din beton si partea de jos tot din beton , iar deasupra "fosei" sa construiesc o noua toaleta din beton care sa aiba o gaura pentru vidanjare.
                          1.Cat de grosi ar trebuie sa fie peretii? avand in vedere faptul ca doresc ca fosa sa fie de 200x200x140cm
                          2.Este in regula planul pe care l'am conceput?

                          Comentariu

                          • Mircea_G
                            Living Legend
                            • 14.ian.2007
                            • 12202

                            #88
                            Răspuns la: Canalizare toaleta.

                            Postat în original de actyon20
                            ..........
                            2.Este in regula planul pe care l'am conceput?
                            Nu , deoarece costa mult si muncesti mult .
                            Daca doresti asa ceva , se poate face " fosa " din doua , trei tuburi de fintina ingropate si deasupra lor , clasica incapere . Este mult mai iefin si lucrarea o faci intr-o zi !
                            ..........
                            Daca vrei sa fi si eco , este pacat sa arunci rahatul ala , care poate deveni sursa de bani ... cauta ceva informatii despre toaletele cu compostare ! http://www.youtube.com/watch?feature...To9DkJQ#at=156
                            Instalatii verificari-revizii gaze

                            Comentariu

                            • Consultant sanitare
                              Moderator
                              • 16.oct.2006
                              • 1553

                              #89
                              Răspuns la: Canalizare toaleta.

                              Postat în original de actyon20
                              Casa bunicilor mei fiind construita de mult timp ,este dotata cu o toaleta exterioara, toaleta este simpla construita din lemn fara groapa pentru dejectii. Toaleta trebuie curatata foarte des (gen sapat groapa pt depozitarea "mizerilor" in pamant )iar eu vreau sa le usurez munca.
                              Ce dimensiuni are aceasta groapa? Se colecteaza si alte ape uzate sau resturi de prin curte? In general o toaleta clasica de la tara, groapa sapata in pamant de cativa metri cubi poate rezista fara probleme cativa ani insa depinde de modul de folosire.
                              Un bazin etans, din beton, ar asigura posibilitatea de vidanjare. Cu alte cuvinte aecst bazin etans, prevazut cu o cabina edasupra, un WC tucesc si unmi csistem de ventilatie dinzona bazinului catre partea superioara a caninei ar trebui sa fie o varianta care sa va satisfaca cerintele.
                              Pentru cele doua persoane, pentru cel putin 1 an de zile ar fi suficient volum mentionat de dvs.. se poate instala si o mica chiuveta cu un rezervor de apa pentru apa de serviciu dar a nu se abuza de consumul de apa.
                              Ceea ce spune Mircea, este acelasi lucru cu groapa actuala, numai ca are niste pereti din beton, fundul fiind tot deschis spre pamant. Poate nu a fost prea explicit!

                              Comentariu

                              • Danciu Razvan
                                Incepator
                                • 23.feb.2015
                                • 4

                                #90
                                Daca intampinati probleme cu panza freatica recomand sa optati pentru o fosa ecologica deoarece functioneza plina cu apa si nu o va ridica iar apele din ea se vor evacua la -60 cm adancime.Nu este nevoie sa turnati beton, ii trebuie un pat de nisip, umpluta au apa si acoperita cu pamant.In cazul in care aveti probleme cu mirosurile puteti gasi bioactivator .Solutie care elimina mirosurile si curata atat fosa septica cat si teava .
                                Ultima editare de Consultant sanitare; 29.mar.2015, 19:20.

                                Comentariu

                                Procesare...