Bioactivatori

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • serbo
    Incepator
    • 02.aug.2007
    • 11

    Bioactivatori

    A folosit cineva bioactivatori pentru o fosa clasica din beton? Aveti idee cam ce cantitate se foloseste /mc si cam cat timp dureaza curatarea apei din momentul folosirii bioactivatorului?
    Multumesc
  • Consultant sanitare
    Moderator
    • 16.oct.2006
    • 1554

    #2
    Recomandarea de utilizare a bioactivatorilor se face de catre cei care va furnizeaza produsul.

    Un exemplu de dozaj:
    Fosa noua circa o jumatate de cutie (l) in timpul umplerii:
    Intretinere regulata circa 1 capac de bioactivator de 1-2 ori pe luna functie de nr. utilizatori si volumul fosei
    Pentru colmatare conducte 1 capac/zi atat timp cat scurgerea nu este normala;

    Bioactivatorul necesita o perioada de timp pentru actionare motiv pentru care se aplica seara, prin turnarea in vasul WC si tragerea apei.

    Comentariu

    • valentin geageac
      Incepator
      • 26.mar.2008
      • 33

      #3
      Salut, unde gasesc de cumparat bioactivatori?

      Multumesc

      Comentariu

      • diavolina
        Incepator
        • 03.iul.2009
        • 3

        #4
        Bioactivator

        16020-DIAVOLINA BIO FOSSE

        Price: 69.00 RON


        CARACTERISTICI:
        este un produs ecologic, nu este toxic, nu este coroziv;
        nu este daunator mediului inconjurator, nu contine fosfati sau acizi,
        elimina rezidurile organice, suprima in totalitate mirosurile;
        este biodegradabil peste 98%, permite un echilibru biologic optim in interiorul foselor;
        reduce in proportie de 90% interventiile de desfundare sau curatare a foselor septice;
        rezulta apa care nu este incarcata microbiologic si nu afecteaza panza freatica si anhidrida carbonica, nefiind necesara vidanjarea (se poate uda gazonul, florile etc.).

        AMBALARE
        1 bax = 6 recipienti plastic ; 1 recipient plastic = 300 grame = 12 pliculete substanta activa ; 1 pliculet = 25 grame

        UNDE LE FOLOSIM?
        pentru fose, haznale si mini statii de epurare a apelor uzate.

        CUM FUNCTIONEAZA?
        dizolva materia plutitoare (fecaliera) si urina;dizolva celuloza (hartie igienica sau absorbante igienice); resturi menajere, detergenti, grasimi, amidon sau substante aminoacide.

        CUM LE FOLOSIM?
        se face o activare pentru crearea unei culture de bacterii, si apoi se face mentinerea saptamanal, in functie de numarul de persoane sau in functie de volumul foselor, lagunelor, sau haznalelor. Pentru fose septice se arunca pliculetele cu tot cu membrane in vasul WC si se trage apa iar pentru haznale se dizolva pliculetele in galeata cu apa si se amenteca.
        Se recomanda saptamanal, maxim la 30 de zile in functie de utilizare.
        Diavolina

        Comentariu

        • Gusty292000
          Incepator
          • 05.mar.2007
          • 22

          #5
          Re: Bioactivator

          A folosit cineva acest produs? sau bioactivatorul BIOSEPTIC? As dori o parare a cuiva care foloseste asa ceva nu doar reclame sau date din fisa tehnica a produsului.
          Va multumesc.

          Comentariu

          • roscatraian
            Membru marcant
            • 15.feb.2009
            • 304

            #6
            Am auzit si eu ca exista niste microorganisme care se arunca in fosa si mananca alea tot. Este vorba de bioactivator? A folosit cineva asa ceva? Si este buna la ceva? Pe mine chiar m-ar interesa.

            Comentariu

            • robi69
              Membru
              • 12.ian.2007
              • 143

              #7
              Eu unul am o fosa de 1.2 mc in care am pus bioactivator de la inceput si o folosesc de 1an si n-am avut nicio problema(cel care mi-a vandut-o mi-a zis ca-mi garanteaza vidanjarea la 2 ani).Mentionez ca pe parcursul acestui an n-am mai pus alt bioactivator.

              Comentariu

              • roscatraian
                Membru marcant
                • 15.feb.2009
                • 304

                #8
                De unde se cumpara asa ceva?

                Comentariu

                • robi69
                  Membru
                  • 12.ian.2007
                  • 143

                  #9
                  eu am primit de la cel care mi-a vandut fosa

                  Comentariu

                  • alinatraian
                    Incepator
                    • 26.nov.2009
                    • 1

                    #10
                    exista Bio Septic si l-am cumparat de la fose.ro
                    la mine chiar s-au vazut rezultatele

                    Comentariu

                    • cobra_ent
                      Incepator
                      • 14.dec.2009
                      • 7

                      #11
                      bioactivatoare

                      Un produs pe care le folosesc canadienii aproape 40 de ani, septonic

                      Comentariu

                      • danut31
                        Incepator
                        • 27.oct.2011
                        • 2

                        #12
                        Răspuns la: Bioactivatori

                        Un produs eficient si ieftin este bioactivatorul DK BIOFOSS pe baza de enzime.
                        Fișiere Atașate

                        Comentariu

                        • mirceaknap
                          Living Legend
                          • 05.mar.2011
                          • 1411

                          #13
                          Răspuns la: Răspuns la: Bioactivatori

                          Postat în original de danut31
                          Un produs eficient si ieftin este bioactivatorul DK BIOFOSS pe baza de enzime.
                          Ne puteti spune cat costa si cum se foloseste?

                          Comentariu

                          • provilla
                            Membru marcant
                            • 23.mar.2010
                            • 647

                            #14
                            Răspuns la: Bioactivatori

                            are cineva habar de compozitia chimica a acestui produs sau mai exact ce bacterii contine ?

                            eu mereu mam intrebat dupa ce am cumparat o mini statie de epurare si am primit gratis o cutie cu aproximativ un kg de praf din acesta magic pe care nu e trecut nici o specificatie , ce sta la baza reactiei ?

                            intreb asta deoare ce am ceva habar de chimie si microbiologie ......... ma gandesc ca acel care a inventat produsul doreste sa tina anonima treaba sa poata monopoliza pretul , care dupa cum se vede e destul de frumusel pentru un pumn de cenusa ( ca asa are culoarea ) , insa am eu o presimtire ca e o drojdie , chiar alimentara care accelereaza fermentatia si descompune si sedimenteaza hidrocarburile .
                            in mod normal producatorii trebuie sa mentioneze compozitia pentru a fi neutralizata in cazul in care cineva accidental sau poate in mod voit ar ingurcita minunatul bioactivator .

                            fiind bio ........



                            cred ca am putea face o mare economie daca am descoperi adevarul
                            Păcat că nebunilor nu li se îngăduie să spună cu înțelepciune ce au de spus despre nebuniile înțelepților.

                            Comentariu

                            • provilla
                              Membru marcant
                              • 23.mar.2010
                              • 647

                              #15
                              Răspuns la: Bioactivatori

                              ma gandesc sa nu creasca acum pretul painii descoperirea mea ...... este ridicol pretul chiar daca ar fi sa faca cineva culturi de bacterii vii , pentru ca in starea cristalizata sau pulbere asa cum se comercializeaza nici o bacterie nu rezista in conditiile de expunere pe raft .
                              Păcat că nebunilor nu li se îngăduie să spună cu înțelepciune ce au de spus despre nebuniile înțelepților.

                              Comentariu

                              Procesare...