Probleme evacuare WC

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • da_n
    Living Legend
    • 10.mai.2009
    • 1228

    #16
    Postat în original de cianurra
    Nu intelegeam si nici acum nu stiu ce vizeaza autoclismul, si ce este
    cer scuze, am crezut ca se utilizeaza si in limba romana termenul, este ce-i in bazin: buton, parghie, supapa, si alte cele mai ai acolo

    Comentariu

    • totolino
      Membru
      • 02.sep.2008
      • 200

      #17
      solutia propusa de dl Mircea as adopta-o si eu. in fond, de cate ori n-am pastrat apa in cada pe vremurile cand se oprea (revizie/defectinui) si trageam apa "manual"...
      dupa ce folositi toaleta, turnati un lighean/galeata, chiar si mai in forta si daca nu se duce e clar de la scurgere. daca se duce, e de la bazin.
      oricum, 11 sec. mi se pare mult. la mine, pe "faza scurta", dureaza cam 3 secunde. e drept, bazinul e mai scumput (cu cadru igropat), dar chiar si asa...

      sa ne anuntati dupe ce rezolvati, ca sunt(em) curiosi...

      Comentariu

      • cianurra
        Incepator
        • 21.sep.2010
        • 11

        #18
        Am facut primul pas: proba cu turnatul apei din galeata, am incercat sa mentin debitul constant cum e la bazin[poate mai tare putin].Au fost 9 l apa si...s-a dus mizeria.
        Concluzia: un alt bazin.Multumesc pt sfaturi, acum urmeaza sa vad ce bazin gasesc sa nu fie la fel, vb aia <scapde dra...cu si dau de tac`su`. Si pe asta cand l-am cumparat nu am luat din cele cu 65 lei , am dat 125 lei si vad ca degeaba....
        Mii de multumiri inca o data tuturor.
        Ce face un informatician nu desfac 5 instalatori

        Comentariu

        • da_n
          Living Legend
          • 10.mai.2009
          • 1228

          #19
          Postat în original de cianurra
          Concluzia: un alt bazin.
          asigura-te si daca orificiile de pe marginea vasului pe unde trece apa nu sunt partial obturate

          Comentariu

          • cianurra
            Incepator
            • 21.sep.2010
            • 11

            #20
            [quote="da_n"]
            Postat în original de cianurra
            [asigura-te si daca orificiile de pe marginea vasului pe unde trece apa nu sunt partial obturate
            Azi m-am pus pe treaba....am zis ca inainte sa arunc cu banii pe alt bazin, sa-l iau la puricat pe al meu sa vedem poate am gresit ceva cand l-am montat.
            Prima <hiba> gasita: teava care intra in wc de la bazin....era impinsa la maxim pana in fantele pe unde iasa apa in wc...si era si deformata, probabil ca era ca stropitoarea acolo, de aceea doar plimba mizeria.Am masurat astfel incat sa intre doar pana in acel umar, am mai taiat cam 1,3 cm .
            Hiba nr2: mi s-a parut ca parghia, ridicata la maxim nu se ridica suficient ca apa sa aiba <putere>
            Am reglat-o si pe aia, si surpriza: se duce mizeria !!!!
            Va multumesc tuturor pt sfaturi, idei.M-ati scutit sa mai arunc inca 130 lei aiurea.
            P. S. Am cronometrat din nou timpul de deversare: 6,3 secunde.La jumatate cat era inainte
            Ce face un informatician nu desfac 5 instalatori

            Comentariu

            • da_n
              Living Legend
              • 10.mai.2009
              • 1228

              #21
              Postat în original de cianurra
              Azi m-am pus pe treaba....am zis ca inainte sa arunc cu banii pe alt bazin, sa-l iau la puricat pe al meu sa vedem poate am gresit ceva cand l-am montat.
              Prima <hiba> gasita: teava care intra in wc de la bazin....era impinsa la maxim pana in fantele pe unde iasa apa in wc...si era si deformata, probabil ca era ca stropitoarea acolo, de aceea doar plimba mizeria.Am masurat astfel incat sa intre doar pana in acel umar, am mai taiat cam 1,3 cm .
              Hiba nr2: mi s-a parut ca parghia, ridicata la maxim nu se ridica suficient ca apa sa aiba <putere>
              Am reglat-o si pe aia, si surpriza: se duce mizeria !!!!
              Va multumesc tuturor pt sfaturi, idei.M-ati scutit sa mai arunc inca 130 lei aiurea.
              P. S. Am cronometrat din nou timpul de deversare: 6,3 secunde.La jumatate cat era inainte
              ma bucur ca ai rezolvat problema si cel mai important ai rezolvat-o singur

              Comentariu

              • cianurra
                Incepator
                • 21.sep.2010
                • 11

                #22
                Cam toate sunt facute de mine, si multe dintre ele realizate dupa studiu pe forum
                Fiecare meserie cu chichita ei...asa era un proverb....pt 2 reglaje mici deja eram hotarat sa cumpar alt bazin..
                Ce face un informatician nu desfac 5 instalatori

                Comentariu

                • bunduchi
                  Incepator
                  • 21.iun.2009
                  • 10

                  #23
                  Buna ziua!
                  Numele meu este Andrei si va rog sa ma ajutati intr-o problema aparuta la wc-ul meu. Pentru mine e bizar ce se intampla. Se intampla doar dimineata cand, dupa ce ma asez pe wc, incepe sa se prelinga apa de sub el. De mentionat ca acest fenomen nu se intampla mereu, cantitatea de apa prelinsa este mereu aceiasi si nu se intampla de doua ori intr-o zi. Am verificat piulitele de la bazin sunt uscate , am verificat la burduf este uscat. Ma intreb daca scaunul are vreo fisura sau poate are in interior un supra plin. Precizez ca apa menajera nu este comuna cu wc-ul.

                  Comentariu

                  • Consultant sanitare
                    Moderator
                    • 16.oct.2006
                    • 1551

                    #24
                    Vasele WC pot avea fisuri extrem de fine care sa permita prelingerea apei. Daca exista o asemenea microfisura, apa se poate prelinge in cantitati mici dar constant, nu numai la asezarea pe obiect.
                    Este ciudat ca se intampla doar o singura data pe zi, dimineata.
                    Poate fi microfisura, poate fi condens, poate fi o neetanseitate la scurgere (sau o dilatare a gartniturilor de etansare mai ciudata) insa niciuna nu se potrivesc cu manifestarea singulara mentionata de dvs.
                    Uneori sunt lucruri mai putin explicabile dar care se intampla.

                    Despre supraplin nu poate fi vorba la un vas de WC.

                    Condens la rezervor nu este?

                    Comentariu

                    • bunduchi
                      Incepator
                      • 21.iun.2009
                      • 10

                      #25
                      Multumesc mult pentru efortul dumneavoastra. Nu este vorba de condens, dar sunt pe punctul de a depista problema. E posibil sa fie si de la utilizarea incorecta.

                      Comentariu

                      • Consultant sanitare
                        Moderator
                        • 16.oct.2006
                        • 1551

                        #26
                        Adica? In ce mod aceasta utilizare incorecta ar putea cauza aparitia scurgerilor?

                        Comentariu

                        • mx81
                          Membru Marcant
                          • 21.ian.2006
                          • 322

                          #27
                          Presiunea de dimineata trece pe sub colacul de WC . (sunt anumite modele care permit aceasta eroare )

                          Comentariu

                          • anto84
                            Incepator
                            • 13.oct.2012
                            • 36

                            #28
                            Răspuns la: Probleme evacuare WC

                            Si eu am niste probleme cu scurgerea WC-ului. In urma unor reparatii in baie la instalatiile de apa, am inlocuit vechiul rezervor care era sus la inaltime cu unul la seminaltime, si acum nu se mai evacueaza bine mizeria, indiferent de cate ori tragi apa, singura solutie este turnatul cu galeata.
                            Am inteles eu bine, sau acest tip de WC mai vechi(de la constructia blocului) a fost proiectat special ptr bazinul pus sus?
                            Am alta solutie,in afara de a cumpara unul nou? Nu-s deloc scumpe, dar parca n-as vrea sa stric gresia in jurul lui cand il schimb.

                            Comentariu

                            • Mircea_G
                              Living Legend
                              • 14.ian.2007
                              • 12204

                              #29
                              Răspuns la: Probleme evacuare WC

                              Nu orice vas se potriveste cu orice rezervor . Daca aveti un vas cu " oglinda " , normal sa nu mearga .
                              Instalatii verificari-revizii gaze

                              Comentariu

                              • uceniculgica
                                Membru Marcant
                                • 10.ian.2013
                                • 573

                                #30
                                Răspuns la: Răspuns la: Probleme evacuare WC

                                Postat în original de anto84
                                In urma unor reparatii in baie la instalatiile de apa, am inlocuit vechiul rezervor care era sus la inaltime cu unul la seminaltime, si acum nu se mai evacueaza bine mizeria, indiferent de cate ori tragi apa, singura solutie este turnatul cu galeata.

                                Am alta solutie,in afara de a cumpara unul nou? Nu-s deloc scumpe, dar parca n-as vrea sa stric gresia in jurul lui cand il schimb.
                                cum este debitul de apa cand tragi apa? daca se goleste incet rezervorul verifica sa vezi daca nu-i prea lung tubul de racordare la vas si obstructioneaza fluxul,incearca sa mai tai din tub (partea care intra in vasul wc)

                                nu prea ai nimic de stricat, in mod normal este prins in 2 suruburi pe gresie

                                Comentariu

                                Procesare...