Probleme evacuare WC

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • cianurra
    Incepator
    • 21.sep.2010
    • 11

    Probleme evacuare WC

    Va salut pe toti cei de pe forum.
    Am si eu o <mica> problema...
    Mi-am renovat baia cap coada, inclusiv scurgeri, sifoane, etc.
    Toate sunt ok, mai putin golirea la wc. Adica trag apa, dar chiar si daca este doar o hartie numai o invarte si nu o duce.
    Ce poate sa fie? bazin am la semi inaltime, e centrat cum trebuie.
    singura modificare ce am facut-o a fost urmatoarea:
    Fiind la ultimul etaj teava comuna care in care se devarsa toata coloana, de la mine in sus m-am dus cu o reductie de la 110 la 50, [astfel am castigat spatiu].
    Sa fie din aceasta cauza, sau bazinul nu e destul de bun? Mentionez ca nu e unul de firma .
    Va multumesc pt sfaturi.
    Ce face un informatician nu desfac 5 instalatori
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 12977

    #2
    Debitul de apa ce vine de la bazin e OK?

    Nu ai posibilitatea de a desface coloana de ventilatie de 5 cm si sa faci teste cu ea eliminata?
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • apanoiu
      Membru Marcant
      • 10.mai.2010
      • 643

      #3
      In cate secunde goleste bazinul de 9 litri?
      DIY

      Comentariu

      • cianurra
        Incepator
        • 21.sep.2010
        • 11

        #4
        Debitul de apa ce vine de la bazin e OK?

        Nu ai posibilitatea de a desface coloana de ventilatie de 5 cm si sa faci teste cu ea eliminata?
        _________________


        In cate secunde goleste bazinul de 9 litri?

        ___________________________________________-

        In primul rand multumesc pt promptitudine!
        Din pacate nu am posibilitatea de a desface coloana de ventilatie.[este in spatele unui perete de rigips]
        Debitul de apa ce vine de la bazin nu stiu cum ar trebui sa fie ok sau nu, timpul de golire al bazinului este 11,3 secunde, iar ca dispersie a apei este ceva gen ,sensul acelor de ceasornic si ca o perdea fina de apa pe buza interioara la wc-ului.
        Ce face un informatician nu desfac 5 instalatori

        Comentariu

        • Mircea G
          Living Legend
          • 14.ian.2007
          • 12085

          #5
          Nu pot fi decit doua cauze :
          1.scurgere infundata cu materiale de constructie de la renovare
          2. lipsa ventilatie la coloana
          mai probabil scurgerea , coloana, este infundata .
          Instalatii verificari-revizii gaze

          Comentariu

          • cianurra
            Incepator
            • 21.sep.2010
            • 11

            #6
            Scurgerea nu prea ar avea cum sa fie infundata , doar am scos vechea conexiune intre wc si coloana principala si dupa ce am pus noul wc am realizat legatura intre wc si coloana cu acel burduf cu armatura.
            Ce face un informatician nu desfac 5 instalatori

            Comentariu

            • cianurra
              Incepator
              • 21.sep.2010
              • 11

              #7
              Am facut si o mica schita [de fapt un desen <artistic>] la cum am plecat cu reductia aceea.

              Am plecat din reductie cu 2 coturi la 90 gr. apoi am plecat cu teava dreapta si lunga de 4 m pana sus in podul blocului.
              Fișiere Atașate
              Ce face un informatician nu desfac 5 instalatori

              Comentariu

              • da_n
                Banned
                - Exclus de pe forum -
                • 10.mai.2009
                • 1226

                #8
                Postat în original de cianurra
                Debitul de apa ce vine de la bazin nu stiu cum ar trebui sa fie ok sau nu, timpul de golire al bazinului este 11,3 secunde, iar ca dispersie a apei este ceva gen ,sensul acelor de ceasornic si ca o perdea fina de apa pe buza interioara la wc-ului.
                debitul de apa nu cred ca este ok, la mine de exemplu se goleste in 5 sec contand doar volumul principal de apa, nu pana la ultimul strop care se prelinge

                cred ca daca ar fi o problema de evacuare s-ar umple vasul la un debit generos

                incearca sa scoti capacul rezervorului si sa deschizi cu mana supapa sa vezi daca nu se modifica debitul de descarcare

                acuma nu stiu ce model ai, la unele ai posibilitatea sa mai reglezi parghia sau ce are inauntru sa deschida mai mult supapa

                Comentariu

                • cianurra
                  Incepator
                  • 21.sep.2010
                  • 11

                  #9
                  Modelul la bazin este <Deniz 2000 Visam
                  Nu stiu cat de consacrati sunt sau nu.....sau cat de fiabil ar fi, si eu am banuit ca bazinul e de vina dar....nu sunt in domeniu si decat sa stric mai bine intreb
                  Fișiere Atașate
                  Ce face un informatician nu desfac 5 instalatori

                  Comentariu

                  • da_n
                    Banned
                    - Exclus de pe forum -
                    • 10.mai.2009
                    • 1226

                    #10
                    Postat în original de VYS
                    Debitul de apa ce vine de la bazin e OK?
                    parerea mea este sa incepi cu ce a punctat colegul forumist VYS

                    eu cred, ce-i drept, dupa testul facut cu un singur wc, ca nu este ok, descarcarea ar trebui sa fie mai violenta, cu debit mai mare, implicit de durata mai scurta

                    Comentariu

                    • cianurra
                      Incepator
                      • 21.sep.2010
                      • 11

                      #11
                      vreo recomandare vizavi de un model bun de bazin?
                      parerea mea, daca ar fi de la aerisirea de 5 cm, nu ar trebui sa se umple wc-ul de apa ?
                      Ce face un informatician nu desfac 5 instalatori

                      Comentariu

                      • da_n
                        Banned
                        - Exclus de pe forum -
                        • 10.mai.2009
                        • 1226

                        #12
                        Postat în original de cianurra
                        vreo recomandare vizavi de un model bun de bazin?
                        parerea mea, daca ar fi de la aerisirea de 5 cm, nu ar trebui sa se umple wc-ul de apa ?
                        trateaza problemele pe rand, eu zic sa te asiguri ca baiul este de la bazin, mai exact de la autoclism, regleaza-l daca se poate, daca nu schimba doar autoclismul, in mod normal se gasesc de schimb, nu are rost sa schimbi din start bazinul

                        Comentariu

                        • cianurra
                          Incepator
                          • 21.sep.2010
                          • 11

                          #13
                          Deja e ceata pt mine.... ce e acela autoclism?
                          Ce face un informatician nu desfac 5 instalatori

                          Comentariu

                          • Mircea G
                            Living Legend
                            • 14.ian.2007
                            • 12085

                            #14
                            Nu inteleg ce nu intelegeti dar eu am inteles ce nu intelegeti dvs !
                            Nu are treaba bazinul de wc . Bazinul este ok si daca vreti sa va convingeti , puneti ceva in vasul wc si nu trageti apa , puneti apa cu o galeata , cam la acelasi debit cu bazinul .
                            Problema dvs este ca apa nu pleaca si atunci doar doua motive sint , cele spuse de mine mai sus .
                            Faptul ca montajul este nou , nu exclude ca pe canalizare , pe coloana , meseriasul sa-si fi aruncat ciorapii rupti sau undeva , sa se fi depus materiale de constructie .
                            Sint convins ca aerisirea , daca este functionala si nu este obturata , functioneaza .
                            Daca vreti sa descoperiti cauza , va costa circa 20 de lei .
                            Vad in poza ca montajul va permite urmatoarea operatiune . Cumparati un teu de 110 pe care il montati intre racordul wc si scurgere , in asa fel incit un " brat " al teului sa fie in sus ! Trageti apa . Daca nu curge bine , canalizare infundata , ati gasit cauza . Acel teu are rolul de a verifica daca functioneza aerisirea . Daca apa curge bine , aerisire insuficienta , infundata .
                            Instalatii verificari-revizii gaze

                            Comentariu

                            • cianurra
                              Incepator
                              • 21.sep.2010
                              • 11

                              #15
                              Multumesc pt sfat chiar voi proceda la varianta cu T-UL , vizavi de ciorapii aruncati...iasa din discutie, meseriasul am fost chiar eu:d
                              Nu intelegeam si nici acum nu stiu ce vizeaza autoclismul, si ce este
                              Ce face un informatician nu desfac 5 instalatori

                              Comentariu

                              Procesare...