Hazna vidanjabila

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • costinell_mc
    Membru Marcant
    • 30.iul.2011
    • 346

    Hazna vidanjabila

    Salut
    Exista ceva norme de urmat in constructia unei haznale, proportii intre camere?
    Groapa o am facuta de 3x4m si adincime cam de 2-2,5m (nu am masurat exact), stiu ca trebuie sa fie bicamerala, insa nu stiu cit sa o ridic deasupra pamintului, si daca sa ridic numai o gura de vizitare sau toata placa?
    Am cautat pe aici dar nu am gasit un topic dedicat, daca este unul va rog sa imi dati linkul
    Multumesc
  • villara
    Incepator
    • 16.dec.2007
    • 68

    #2
    Răspuns la: Hazna vidanjabila

    Atasez proiectul meu de fosa septica vidanjabila, sper sa fie de folos .
    Eu inca nu am construit-o, am sapat doar groapa, in primavara o sa continui.
    Fișiere Atașate

    Comentariu

    • fanero
      Living Legend
      • 02.aug.2008
      • 2467

      #3
      Răspuns la: Hazna vidanjabila

      Potrivit standardelor europene in materie de tratare a apelor menajere uzate un om produce zilnic 150 litri de ape uzate.
      Deci, pentru o familie din 4 persoane, o fosa ca cea prezentata de villara (cu o capacitate de 12 mc) ar cam trebui vidanjata odata la 20 de zile.
      Functie de spatiu, eu asi recomanda si construirea unui camp/put de drenaj.
      Astfel perioada de vidanjare creste semnificativ, putand ajunge la 2 ani, functie de permeabilitatea solului si utilizarea activatorilor biologici.

      Postat în original de costinell_mc
      sa ridic numai o gura de vizitare sau toata placa?
      Numai gura de vizitare.
      Se vede si in schita postat de villara.

      Comentariu

      • villara
        Incepator
        • 16.dec.2007
        • 68

        #4
        Răspuns la: Hazna vidanjabila

        Mentionez faptul ca acest proiect nu are in schita si nici in descriere un drenaj al apei uzate...., probabil cei de la primarie pun stampila pe orice .
        In mod normal intradevar se va umple foarte repede fara drenaj. Acum vad ca am mai multe probleme...

        Comentariu

        • Consultant sanitare
          Moderator
          • 16.oct.2006
          • 1553

          #5
          Răspuns la: Hazna vidanjabila

          Nu se spune nimic in descriere despre deversarea apei epurate?

          Comentariu

          • villara
            Incepator
            • 16.dec.2007
            • 68

            #6
            Răspuns la: Hazna vidanjabila

            Postat în original de Consultant sanitare
            Nu se spune nimic in descriere despre deversarea apei epurate?
            Nu am gasit in documente detalii pentru deversarea apei epurate, mai am anexat avizul de la mediu cu stampila si semnatura.

            Comentariu

            • Consultant sanitare
              Moderator
              • 16.oct.2006
              • 1553

              #7
              Răspuns la: Hazna vidanjabila

              Proiectul este facut de cineva care se ocupa cu partea de constructii sau de unul care se ocupa de instalatii?
              Din ce se observa nu va avea posibilitatea de evacuare a apei si va trebui sa vidanjati la cateva luni, in functie de cantitatea de apa utilizata in gospodarie.
              Ultima editare de Consultant sanitare; 10.apr.2017, 08:24.

              Comentariu

              • sovignon
                Membru
                • 22.oct.2014
                • 126

                #8
                Răspuns la: Hazna vidanjabila

                Intentionez ca in 2 ani sa construiesc o casuta la tara. As dori sa fac de pe acum o hazna vidanjabila din beton si un WC deasupra. Am cautat informatii pe net, dar marea majoritate se refera doar la fose septice sau statii de epurare.
                Din cauza fondurilor limitate intentionez sa fac aceasta hazna, de preferat cat mai mare pt vidanjari rare, am auzit persoane care in 10 ani nu au vidanjat-o niciodata.
                Multumesc anticipat de ajutor, poate sint persoane care cunosc problema, sau chiar au construit asa ceva.

                Comentariu

                • Consultant sanitare
                  Moderator
                  • 16.oct.2006
                  • 1553

                  #9
                  Răspuns la: Hazna vidanjabila

                  Probabil cei care au construit ceva care nu se vidanjeaza decat extrem de rar, au realizat o constructie fara fund, totul se scurge si se macereaza destul de bine si volumul amenajat este relativ mare.
                  In mod normal ar trebui sa aveti un bazin etans, impermeabil. Pentru a diminua mirosul se prevede o aerisire a bazinului, montata pe exteriorul cabinei.
                  Optiunea minima pe care ar trebui sa o luati in seama este o fosa septica cu 3 compartimente si camp drenaj .

                  Comentariu

                  • sovignon
                    Membru
                    • 22.oct.2014
                    • 126

                    #10
                    Răspuns la: Hazna vidanjabila

                    Multumesc pt raspuns! M-ar fi interesat si ceva informatii despre modul de aerisire din casa si din fosa.
                    Ultima editare de sovignon; 21.mar.2017, 08:12.

                    Comentariu

                    • Consultant sanitare
                      Moderator
                      • 16.oct.2006
                      • 1553

                      #11
                      Răspuns la: Hazna vidanjabila

                      Fosa are aerisirea prezentata in desen. Aerisirea (ventilarea coloanei de canalizare din casa), trebuie dusa in exterior, prin acoperis sau prin perete,dincolo de ultimul obiect sanitar legat la aceasta scurgere. Va trebui sa aiba un diametru de preferat de 75mm daca avem o canalizare de 110mm.

                      Comentariu

                      Procesare...