Miros chiuveta bucatarie

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • mihai123
    Incepator
    • 11.iun.2010
    • 79

    Miros chiuveta bucatarie

    va salut,va rog un sfat, nu stiu ce sa fac de vre-o 2 ani am o problema la bucatarie cu teava de scurgere chiuveta .
    stau la ultimul etaj iar teava de scurgere se continua in sus pina pe terasa blocului.
    in general dupa ce utilizez trebuie sa pun dop la chiuveta ca altfel vine un miros urit pe teava de miroase in toata casa dar nu se intimpla asta mereu ci uneorii(cind vecinii de la alte etaje nau treaba in bucatarie)
    ce pot face si unde este buba ,ma gindeam nu cumva sus pe terasa blocului sa fie infundat am bagat un bat si nu este bine batul l-am bagat cam de 1 metru.va multumesc
  • tanasie
    Living Legend
    • 15.oct.2008
    • 2550

    #2
    Ai dop de apa la chiuveta?
    Cu respect.

    Comentariu

    • Cezar Miu
      Membru
      • 20.sep.2006
      • 118

      #3
      Nu aveti sifon la chiuveta?
      Vreau sa stiu !

      Comentariu

      • mihai123
        Incepator
        • 11.iun.2010
        • 79

        #4
        tanasie_am dop de apa la chiuveta cum am spus la inceput,iar daca iau dopul de apa de la chiuveta vine un miros groaznic,defiecare data dupa ce folosesc chiuveta trebuie sa pun dopul ca vine miros pe teava dar nu mereu ci numai cind au vecinii treaba.

        cezar miu-da am sifon

        Comentariu

        • Sandu_T
          Membru Marcant
          • 18.nov.2011
          • 358

          #5
          Postat în original de mihai123
          tanasie_am dop de apa la chiuveta cum am spus la inceput,iar daca iau dopul de apa de la chiuveta vine un miros groaznic,defiecare data dupa ce folosesc chiuveta trebuie sa pun dopul ca vine miros pe teava dar nu mereu ci numai cind au vecinii treaba.

          cezar miu-da am sifon
          Verificaţi dacă aveţi apă în sifon. Era vorba de dopul de apă din sifon.
          Ştiu puţin din tot şi mult din nimic

          Comentariu

          • Consultant sanitare
            Moderator
            • 16.oct.2006
            • 1551

            #6
            Dopul de la chiuveta este una si nu este necesar sa fie utilizat decat atunci cand aveti nevoie sa tineti apa in chiuveta iar sifonul care asigura garda de apa necesara pentru oprirea mirosului dinspre canalizare este alta. Aveti un sifon la chiuveta, fie corp special atasat la ventil fie acel furtun flexibil ce se poate pozitiona astel incat sa formeze acea garda de apa?
            A se vedea foto atasata (culeasa de pe net).
            Fișiere Atașate

            Comentariu

            • mihai123
              Incepator
              • 11.iun.2010
              • 79

              #7
              am atasat o fotografie de sub chiuveta ,probabil sa crapat in interior de nu mai tine garada de apa ca sa nu mai vina mirosul....
              este sifon de tip mare,va rog sa-mi spuneti ce tip de sifon este ca vreau de data asta sa iau si cu supraplin, ca sa stiu cum sa cer la mag ,va multumesc mult
              Fișiere Atașate

              Comentariu

              • cosmintr
                Membru Marcant
                • 30.iul.2006
                • 567

                #8
                Pai desfaceti sifonul de la chiuveta, si daca are dop de apa, e plin de mizerie. Dupa cum arata nu la clintit nimeni de ani de zile, eu l-as inlocui cu un flexibil, ca in poza din mesajul anterior.

                Comentariu

                • Mircea_G
                  Living Legend
                  • 14.ian.2007
                  • 12227

                  #9
                  Cam naspa ! Sifonul acela este nemiscat de mult timp si daca umblati la el exista posibilitatea sa distrugeti si canalizarea si ventilul .
                  Trebuie dat totul jos , schimbat ventilul si facut racordul la canalizare cu un racord flexibil sau alt sifon .
                  Chiuveta dvs nu are preaplin .
                  Mirosul poate sa fie din depunerile excesive din el sau proasta functionare a ventilatiei la canalizare .
                  Pina va hotariti sa distrugeti tot i, ncercati curatarea chiuvetei cu o pompa de desfundat si vedeti daca iese mizerie.
                  Daca vreti sa schimbati chiuveta , este relativ simplu , dar daca ventilatia canalizarii are probleme exista solutii pt a face o ventilare locala si sa va functioneze ok .
                  Instalatii verificari-revizii gaze

                  Comentariu

                  • mihai123
                    Incepator
                    • 11.iun.2010
                    • 79

                    #10
                    cum am spus scurgerea de apa este fluenta si e foarte curata si desgundata chiuveta de exemplu noaptea cind lumea doarme nu se simte nimica ziua cind fiecare are treaba miroase
                    treaba ca la cum arata vreau sa-l schimb tot sifonul si sa dau o gaura cu un diametru mare sa-i pun si supraplin la chiuveta.cum se cere asa ceva adica pe marime la magazin?'
                    si poza cea cu sifonul si furtunul indoit(noile sifoane) in forma de "U "asa trebuie indoit ca sa faca dop de apa??

                    Comentariu

                    • Mircea_G
                      Living Legend
                      • 14.ian.2007
                      • 12227

                      #11
                      Dvs vreti - ventil cu preaplin - !
                      Problema este sa puteti da o gaura in chiuveta actuala , normal in conditii estetice . Poate cu o freza / dremel.
                      Totusi preaplinul nu rezolva lipsa aerului sau proasta ventilatie a conductei de canalizare . In cazul acesta trebuie montata o supapa ventilatie pt canalizare .
                      Instalatii verificari-revizii gaze

                      Comentariu

                      • john25
                        Membru Marcant
                        • 10.mar.2010
                        • 329

                        #12
                        sfatul meu e sa realizati ceva sa dureze cit mai mult timp,evitati racordurile flexibil de 9 lei utilizati un sifon normal cu teava,scurgerea se poate modifica destul de usor,folosind flexibili nu faceti decit sa ajungeti la acelasi rezultat in care va aflati in situatia de fata.
                        in viata orice este posibil doar daca ai curajul sa vrei

                        Comentariu

                        • Consultant sanitare
                          Moderator
                          • 16.oct.2006
                          • 1551

                          #13
                          Postat în original de mihai123
                          cum am spus scurgerea de apa este fluenta si e foarte curata si desgundata chiuveta de exemplu noaptea cind lumea doarme nu se simte nimica ziua cind fiecare are treaba miroase treaba ca la cum arata vreau sa-l schimb tot sifonul si sa dau o gaura cu un diametru mare sa-i pun si supraplin la chiuveta.cum se cere asa ceva adica pe marime la magazin?' si poza cea cu sifonul si furtunul indoit(noile sifoane) in forma de "U "asa trebuie indoit ca sa faca dop de apa??
                          Faptul ca mirosul nu este permanent indica faptul ca problema nu este la ventilul/sifonul de la chiuveta. Distrugerea zonie unde se realizeaza garda de apa in sifon se poate constata daca desfaceti capacul sifonului.
                          Daca totusi doriti sa schimbati actualul ventil se poate face destul de usor, mergeti la magazinul de obiecte sanitare si cereti un ventil de scurgere pentru chiuveta cu dimensiunea potrivita gaurii din chiuveta. Se poate cumpara atat ventilul cu racord flexibil sau un ventil cu sifon sau tot cu pahar de decantare.

                          Comentariu

                          Procesare...