Prelungitor furtun evacuare masina spalat

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ardealul
    Incepator
    • 31.aug.2009
    • 12

    Prelungitor furtun evacuare masina spalat

    Salut,

    are careva idee de unde fac rost de un prelungitor pentru un furtun de evacuare apa pentru masina de spalat de 40 mm (1,5 inch) ?

    Ar trebui sa aiba o mufa mama in care sa poata intra mufa tata care vine de la masina de spalat si o mufa tata care sa intre in garnitura de la cotul tehnic din scurgere.

    Idei ?

    Am cautat de am capiat si nu gasesc decat cele "standard" de 19/22/32 mm dar nu si de 40 mm cu care vin majoritatea masinilor de spalat de capacitate peste 7kg rufe.

    Toti mi-au sugerat sa fac o "romaneasca" si sa folosesc un stut cu prelungitorul de 32, etc....toate, solutii care ar scadea debitul/unitate de timp prin instalatia de evacuare, astfel suprasolicitand pompa de evacuare si riscand sa o arda in timp (poate nu maine, poimaine dar sigur in cativa ani)
  • Consultant sanitare
    Moderator
    • 16.oct.2006
    • 1551

    #2
    Alta varianta de racordare a evacuarii care sa evite prelungirea furtunului nu exista? Se poate amenaja un traseu de canalizare care sa ajunga acolo unde se termina furtunul existent daca zona respectiva o permite. La unitatea care efectueaza service-ul masinii dvs. ati incercat?
    Daca nu gasiti un astfel de furtun puteti cauta alt tip de furtun care sa aiba dimensiunile necesare.
    Daca lungimea necesara pentru prelungirea furtunului nu este mare, imbinarea cu un prelungitor de 32 mm nu cred ca este o problema.

    Comentariu

    • ardealul
      Incepator
      • 31.aug.2009
      • 12

      #3
      m-am gandit si eu sa prelungesc teava de scurgere. problema este ca am mobila si o masina de spalat vase pana la masina de spalat rufe asa ca nu prea am pe unde sa o introduc (nu prea e spatiu intre masina de spalat vase si perete).

      ma stupefiaza insa ca nu exista asa ceva. cel putin nu am gasit si am cautat, cum ziceam, de am capiat.

      p.s.: am intrebat si la cei care fac service si nu am gasit. toti ziceau ca nu exista prelungitorul cautat

      Comentariu

      • Mircea_G
        Living Legend
        • 14.ian.2007
        • 12203

        #4
        Pare normal sa nu gasiti asa ceva deoarece pompa pe care dvs o credeti vesnica nu prea este ! Producatorul s-a gindit si a facut o pompa care sa impinga "O" coloana . Pentru trasee defavorabile se foloseste canalizarea . In cazul dvs chiar asta se recomanda , prelungirea canalizarii . Daca spuneti ca nu are loc canalizarea in configuratia dvs , furtunul pe unde trece ?
        Ori cautati un furtun de scurgere original ( nu prelungitor ) si il prelungiti pe actualul , ori prelungiti canalizarea .
        Instalatii verificari-revizii gaze

        Comentariu

        • VYS
          Living Legend
          • 19.aug.2005
          • 13005

          #5
          Nu stiu cum aveti pozitionat furtunul insa eu imi amimtesc ca in carte se spune ca acesta sa respecte o anume inaltime maxima pentru a crea un fel de sifon sau evacuarea sa fie la o anume cota. Bun, plecand de la aceasta cerinta, legam furtunul de evacuare la cota respectiva pe clemele de pe spatele masinii de spalat astfel ca restul traseului din acest punct pana la punctul de racordare la canalizare va fi in cadere deci solicitare minima pentru pompa avand in vedere ajutorul gravitatiei.
          Asta nu ar rezolva problema temei legate de solicitarea pompei, daca exista?

          Cat ai nevoie sa prelungesti furtunul actual?
          Fișiere Atașate
          VYS Blog DIY

          Comentariu

          • Consultant sanitare
            Moderator
            • 16.oct.2006
            • 1551

            #6
            Ati rezolvat in vreun fel?

            Comentariu

            • ardealul
              Incepator
              • 31.aug.2009
              • 12

              #7
              cum traiesc in romania, am "rezolvat" cum se poate: folosind un stut de cupru intre furtunul de 40mm si cel de 32.

              oricum, problema asta mi se pare definitorie pentru natia asta. nimeni nici macar nu isi pune problema comercializarii piesei corecte ca las ca "merge" si cu aia ieftina...si daca nu merge, las ca poate vindem o pompa.

              de acum am sa zic cand sunt intrebat ca traiesc in tara in care nu se vinde furtun prelungitor de 40mm pentru masina spalat rufe. situatie absolut penibila avand in vedere ca se vand o droaie de astfel de masini de spalat.

              Comentariu

              • VYS
                Living Legend
                • 19.aug.2005
                • 13005

                #8
                Pai ca si la alte zeci de mii de sisteme, nu doresc sa se incurce cu niste maruntisuri din care nu fac profit repede. Pentru 3 "nebuni" care doresc maruntisurile prefera sa nu aduca toate accesoriile.
                VYS Blog DIY

                Comentariu

                • Baboo
                  Living Legend
                  • 09.iul.2006
                  • 1678

                  #9
                  Eu am prelungit teava de canalizare pina la furtunul masinii de spălat, din conducta de evacuare la chiuveta din bucatarie. Poate de la evacuarea masinii de vase faceti o derivatie spre masina de spalat si o cuplati acolo. Sau daca dincolo de zid este conducta de evacuare apă pentru spălare WC din baie sau din Wc-ul de serviciu e bine sa o puneti acolo.
                  De la capătul furtunului evacuarea apei trebuie sa se faca gravitaţional pentru motivele pe care le-au aratat colegii mai inainte. Micsorarea sectiunii de evacuare pune sarcina in plus pe pompă
                  Părerea mea!
                  Sal'tare!
                  E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

                  Comentariu

                  • da_n
                    Living Legend
                    • 10.mai.2009
                    • 1228

                    #10
                    Postat în original de ardealul
                    de acum am sa zic cand sunt intrebat ca traiesc in tara in care nu se vinde furtun prelungitor de 40mm pentru masina spalat rufe. situatie absolut penibila avand in vedere ca se vand o droaie de astfel de masini de spalat.
                    nu numai in Ro nu gasesti asa ceva, problema nu-i cu Romania, cazul tau este mai aparte, cum s-a spus si mai sus in majoritatea cazurilor masina se monteaza in zona infrastructurii necesare, de ce? pentru ca asa se gandeste alimentarea/evacuarea aparatelor/obiectelor sanitare, daca exista un caz unde nu s-a gandit, s-a gandit gresit, se repozitioneaza aparate si nu se poate modifica infrastructura amintita, tre sa faci un compromis, asa-i viata peste tot, nu numai in Ro

                    Comentariu

                    Procesare...