Constructie camin apometru, din beton

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • bogdan192378
    Incepator
    • 07.apr.2012
    • 1

    Constructie camin apometru, din beton

    Buna ziua. Am o problema. Mi am construit o locuinta in afara localitatii. In vederea racordarii la reteaua de apa din aceasta localitate va fi necesara constructia unui camin de vizitare pentru apometru.

    Tinand cont ca posed un tub prefabricatcu diametrul de 1 metru si grosimea de 850 mm as vrea sa il folosesc pe acesta. puteti sa imi spuneti daca il izolez cu solutie bitumimnoasa la rece se va mai infiltra apa in camin.

    De asemenea mai important, cum sa construiesc capacul astfel incat sa nu intre apa in camin. Eu ma gandeam la un capac din plastic si apoi la un capac de beton. Dar tinand cont de diametrul tubului un capac cu acest diametru va fi fff greu de mutat in caz de necesitate. Ce ma sfatuiti?

    Multumesc.
  • Consultant sanitare
    Moderator
    • 16.oct.2006
    • 1553

    #2
    Răspuns la: Constructie camin apometru, din beton

    Doar cu emulsie bituminoasa nu poate fi 100% sigur. Ideal ar fi sa etansati fundul tubului cu o hidroizolatie sanatoasa (memebrana lipita la rece) apoi sa turnati la interior ceva beton si eventual alta hidroizolatie interioara.
    Capacul se poate face din beton, integral, sau achiztionati un capac metalic pietonal. Partea proasta este ca acel capac pietonal costa vreo 200 lei si va ridica pretul lucrarii in conditiile in care doriti sa iesiti ieftin.
    partea de gura de acecs, capac, s epoate realiza din metal, beton sau daca gasiti vreun capac de plastic care sa poata fi montat, la un diametru de minim 50cm.
    Partea de caapc de beton trebuie realizata cu un umar astfel incat la montare sa nu permita scurgerea apei de pe teren (ploaie) ci sa se scurga in exterior.

    Comentariu

    • vigeak
      Membru Marcant
      • 22.oct.2007
      • 408

      #3
      Răspuns la: Constructie camin apometru, din beton

      eu am facut o scurgere din camin in canalizare, o teva de 50mm. mai mult pentru a-l putea spala in interior. Ce hidroizolatie? cheltuiala fara rost.
      nimic nu-i este imposibil celui ce nu are nimic de facut!

      Comentariu

      • Seni
        Living Legend
        • 05.mar.2006
        • 3526

        #4
        Răspuns la: Constructie camin apometru, din beton

        nu trebuie hidroizolat caminul...

        Comentariu

        • sandumihai1
          Incepator
          • 20.apr.2012
          • 1

          #5
          Răspuns la: Constructie camin apometru, din beton

          Buna seara! am o problema trebuie sa ma racordez la reteaua de apa si canalizare si pana luni cand ma duc sa depun actele vreau sa fac si caminul, dar problema e ca nu prea sthiu dimensiunile mar interesa daca are cineva cunostinta de cauza exacta. Dupa cate am mai auzi ar trebui sa fie 1,1m /1,1m , shi la 1,5m de gard. dar problema e ca nustiu daca 1,1m/1,1m sa fie in interior sau cuprinde shi betonul din cofraj? shi ceva indicatii ce teve sa folosesc.
          Va multumesc!

          Comentariu

          • Consultant sanitare
            Moderator
            • 16.oct.2006
            • 1553

            #6
            Răspuns la: Constructie camin apometru, din beton

            Postat în original de Seni
            nu trebuie hidroizolat caminul...
            Postat în original de vigeak
            eu am facut o scurgere din camin in canalizare, o teva de 50mm. mai mult pentru a-l putea spala in interior. Ce hidroizolatie? cheltuiala fara rost.
            Un camin pentru apometru isi doreste sa fie perfect uscat pentru a nu afecta innici un fel conectorii, traseul de conducta, apometrul, fitingurile si robinetii. Nu cunosc care este specificul fiecarei zone unde aveti camine de bransament insa ne dorim sa nu avem umezeala si zone inundate in caminul pentru apometru.
            Ce va faceti daca pe acea teava de 50mm vine apa din caminul respectiv? Poate modul de conectare nu face posibila aceasta situatie insa uneori exista riscuri.
            Daca izolati sau nu este alegerea dvs., eu va spun ca un camin de apometru trebuie sa nu fie inundat in nici o situatie. pentru aceasta va luati masurile de siguranta, constructive sau de alta natura astfel incat sa evitati aceste situatii.

            Comentariu

            • Consultant sanitare
              Moderator
              • 16.oct.2006
              • 1553

              #7
              Răspuns la: Constructie camin apometru, din beton

              Postat în original de sandumihai1
              Buna seara! am o problema trebuie sa ma racordez la reteaua de apa si canalizare si pana luni cand ma duc sa depun actele vreau sa fac si caminul, dar problema e ca nu prea sthiu dimensiunile mar interesa daca are cineva cunostinta de cauza exacta. Dupa cate am mai auzi ar trebui sa fie 1,1m /1,1m , shi la 1,5m de gard. dar problema e ca nustiu daca 1,1m/1,1m sa fie in interior sau cuprinde shi betonul din cofraj? shi ceva indicatii ce teve sa folosesc.
              Lucrarile de realizare a bransamentului se realizeaza de catre o firma autorizata de operatorul de apa sau canal sau chiar de dnasii. Inclusiv caminul intra insarcina lor iar acesta va trebui sa aiba caracteristicile impuse. Mai mult, acesta trebuie realizat pe o zona la limit aproprietatii, acolo unde apometrul poate fi citit fara conditionari din partea beneficiaruliui, pe trotuar de exemplu. Aici nu aveti dreptul de a sparge si amenaja caminul ci numai firmele autorizate in acest sens.
              Poate la dvs. este alt specific si ar trebui sa discutati cu operatorul retelelor pentru clarificarea conditiilor de executie a celor doua camine de bransament.

              Comentariu

              • vigeak
                Membru Marcant
                • 22.oct.2007
                • 408

                #8
                Răspuns la: Constructie camin apometru, din beton

                @consultant:
                teava de scurgere din camin, cea de 50mm duce doar pana in caminul din strada, nu direct in teva principala. Astfel se poate monta un capac impotriva refularii. In caminul din strada sunt singurul ,,legat".
                nimic nu-i este imposibil celui ce nu are nimic de facut!

                Comentariu

                • Consultant sanitare
                  Moderator
                  • 16.oct.2006
                  • 1553

                  #9
                  Răspuns la: Constructie camin apometru, din beton

                  Discutia nu este relavanta pentru cazul dvs., am dorit doar sa specific anumite cerinte ce trebuie indeplinite de camin. Daca la dvs. totul poate fi in regula, in alte cauzri s-ar putea sa existe anumite probleme si este bine de stiut care sunt conditionarile.
                  Cu cat caminul este mai etans si nu va permite acumularea umiditatii sau apei, cu atat problemele la contor, racorduri si robinetele de izolare aflate pe o parte si alta a contorului vor fi in siguranta o perioada cat mai lunga de timp, atat iarna cat si vara.

                  Comentariu

                  • vigeak
                    Membru Marcant
                    • 22.oct.2007
                    • 408

                    #10
                    Răspuns la: Constructie camin apometru, din beton

                    foarte corect. Voi urmari subiectul.
                    nimic nu-i este imposibil celui ce nu are nimic de facut!

                    Comentariu

                    Procesare...