Tevi instalatii apa si scurgere omise

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Mircea_G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12200

    #16
    Răspuns la: Tevi instalatii apa si scurgere omise

    Nu spui cum arata parterul , ce impartire are . Este mult mai practic sa mergi cu teava pe tavanul parterului decit prin camera de la parter .
    Daca treci prin camera de la parter , pe verticala , trebuie sa sapi o gaura in placa parterului , pina ajungi la gaura viitoare din fundatie , tocmai pt a baga acel cot .
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • cata_melc
      Membru
      • 02.feb.2010
      • 199

      #17
      Răspuns la: Tevi instalatii apa si scurgere omise

      Intr-adevar... am desenat pe mobil si am postat de pe mobil. Atasez in cateva ore si un plan.

      Comentariu

      • Consultant sanitare
        Moderator
        • 16.oct.2006
        • 1553

        #18
        Răspuns la: Tevi instalatii apa si scurgere omise

        Iesirea canalizarii din casa pe unde este pozitionata?
        Daca la interior nu se poate face o racordare a celor doua retele si va fi nevoie sa pozitionati o noua scrugere prin strapungere fundatie, se poate face.
        Adancimea fundatiei cat este si cum este realizata aceasta?
        In principiu, se poate sapa pe exterior, executa o gaura in fundatie, spargere placa, introducere tronsoane scurgere. Va fi mai greu de realizat dar se poate face in cateva ore daca nu sunt alte conditionari. Adancinea nu trebuie sa fie neaparat 80cm, se poate urca si mai sus. Scurgerea trebuie sa permita panta de montaj si racordarea la traseul existent de canalizare exterioara, asadar adancimea de strapungere depinde si de acest traseu.

        Comentariu

        • cata_melc
          Membru
          • 02.feb.2010
          • 199

          #19
          Răspuns la: Tevi instalatii apa si scurgere omise

          Salut,
          Am atasat niste desene.

          Iesirea se face in partea stanga/inferioara a desenului. Pentru baia de sus eu discutasem cu arhitectul sa facem o nista tehnica micuta langa stalpul 2 (la punctul rosu) si sa folosesc tubulatura fonoizolanta, apoi undeva 'in fata casei' sa unesc cele 2 scrugeri si sa ma conectez la fosa.
          Fundatia .. v-as explica ce si cum, dar nu ma pricep. Atasez poza. Nu ar fi o problema sa sap nitel in jurul casei intrucat este inca in stadiul de santier. Singura chestie ar fi faptul ca structuristul mi-a interzis sa gauresc fundatia. De ce, numai el stie. Da' o gaura de 100 sau cat este ... cat rau poate sa faca ?
          Fișiere Atașate

          Comentariu

          • Consultant sanitare
            Moderator
            • 16.oct.2006
            • 1553

            #20
            Răspuns la: Tevi instalatii apa si scurgere omise

            Fara a trece peste parerea structuristului, o gaura tehnica de 15x15 peste talpa fundatiei nu poate afecta in vreun fel fundatia. Aceasta oricum ar fi trebuit prevazuta de la inceput. Atasat este simbolizat traseul, la exterior se pot uni fara probleme cele doua trasee de canalziare spre fosa.
            Fișiere Atașate

            Comentariu

            • cata_melc
              Membru
              • 02.feb.2010
              • 199

              #21
              Răspuns la: Tevi instalatii apa si scurgere omise

              Si imi puteti detalia in cateva cuvinte cum as putea sa introduc un cot de X grade la schimbarea de unghi ? sau sa o luam altfel, ce diametru de teava ar trebuia, apoi fac o masuratoare si poate dau o gaura 20x15 ca sa imi incapa si cotul acolo.

              Comentariu

              • Mircea_G
                Living Legend
                • 14.ian.2007
                • 12200

                #22
                Răspuns la: Tevi instalatii apa si scurgere omise

                Sa montezi un cot , o teava , " in gaura " ...riscant .
                Instalatii verificari-revizii gaze

                Comentariu

                • Consultant sanitare
                  Moderator
                  • 16.oct.2006
                  • 1553

                  #23
                  Răspuns la: Tevi instalatii apa si scurgere omise

                  Eu nu vad niciun risc daca va rferiti doar la conducta de scurgere.
                  Pentru cotul respectiv, fie ca este realizat dintr-o singura bucata sau din doua coturi de 45°, riscul este acelasi ca si cand ai realiza scurgerea inainte de placa. Imbinarile sunt la fel de sigure in orice situatie.
                  Diametrul scurgerii este legata de tipul obiectelor sanitare, daca exista WC va trebui sa mergeti cu traseu de 110mm.
                  Gaura din fundatie poate fi atat cat sa permita introducerea tevii orizontale (de fapt cu panta de 2-3%), restul de cot si traseul vertical se introduc prin casa, dupa ce spargeti placa si scoateti straturile pana la nivelul necesar strapungerii. Se introduce traseul vertical impreuna cu coturi si apoi din exterior, se introduce partea orizontala pana la imbinarea pieselor. Este mai migalos (necesita rabdare) dar este posibil si am transpirat la o asemenea lucrare uitata.

                  Nu vad posibila pozitionarea unei scurgeri la interior.

                  Comentariu

                  • Armata
                    Membru
                    • 14.sep.2008
                    • 250

                    #24
                    Răspuns la: Răspuns la: Tevi instalatii apa si scurgere omise

                    Solutia optima este cea presentata de @Consultant sanitare, cu observatia ca trebuie sa va ganditi si la traseul catre fosa. Sa nu cumva sa faceti strapungerea la -80cm iar intrarea in fosa sa fie la -60 cm(cu titlu de exemplu), adica mai sus. Luati in calcul si centrimetrii necsari pentru a da o inclinatie adecvata.

                    O posibila solutie alternativa ar fi sa strapungeti zidul(elevatia) peste nivelul placii de la parter si sa protejati teava pe exterior cu o constructie/nisa astfel incat sa nu fie probleme de inghetare sau de design.
                    Meseria se fură - să nu faceţi reclamaţii!

                    Comentariu

                    • cata_melc
                      Membru
                      • 02.feb.2010
                      • 199

                      #25
                      Răspuns la: Tevi instalatii apa si scurgere omise

                      M-am gandit si la acest aspect dar la o teava de 110 nu prea am loc de "nisa" - ca sa zic asa. Sa nu stric feng-shui-ul pe acea laterala.

                      Comentariu

                      • VYS
                        Living Legend
                        • 19.aug.2005
                        • 13005

                        #26
                        Răspuns la: Tevi instalatii apa si scurgere omise

                        O teava uitata de acest tip am avut si eu, cu deosebirea ca era doar pentru bucatarie, diametrul a fost mai mic, 50mm. Sapat, spart, introdus traseu, astupat. Cateva ore de transpiratie dar s-a rezolvat.
                        Daca ai WC, nu poti reduce sectiunea scurgerii. Din pacate,alte varianta mai bune nu prea sunt.
                        VYS Blog DIY

                        Comentariu

                        • cata_melc
                          Membru
                          • 02.feb.2010
                          • 199

                          #27
                          Răspuns la: Tevi instalatii apa si scurgere omise

                          Cu detector de metale nu pot sa minimizez (intr-un fel sau altul) sa distrug armatura din centura ? Sa incerce cumva sa dea gaura printre barele de armare.
                          Just asking

                          Comentariu

                          • Consultant sanitare
                            Moderator
                            • 16.oct.2006
                            • 1553

                            #28
                            Răspuns la: Tevi instalatii apa si scurgere omise

                            Cum ati armat fundatia? Sigur inginerul de rezistenta va poate salva,legat de taierea armaturii, daca va fi cazul.

                            Comentariu

                            Procesare...